Τι ακουγεται σαν __ ;

ενα βημα παραπερα απο το “τι προτεινετε απο”

ποσταρουμε μπαντες που γουσταρουμε και ζηταμε απο τους γνωστες κατι παρομοιο…

προφανως δεν γινεται να χουν τον ιδιο ηχο αλλα να προτεινουμε οσο γινεται πιο κοντα ε…και προφανως προσδιοριζουμε οσο μπορουμε το τι ζηταμε με συγκεκριμενα αλμπουμ…8)

ξεκιναω με
manes[vilosophe,how the world came to an end]
kylesa[spiral shadow]

δεν ειδα κατι αλλα αν υπαρχει αντιστοιχο,delete :wink:

Πολύ σωστό θρεντ…
Όταν σου απαντήσουν θα επανέλθω γιατί δεν ξέρω τι να ακούσω αυτόν τον καιρό…

Οπωσδήποτε αυτό:


http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=17236

και άμα σε ψήνει, πιάσε και [B]Torche[/B], το πρώτο [B]Black Tusk[/B], γενικότερα η σκηνή της Georgia πάνω-κάτω έτσι είναι (οκ, οι Torche δεν είναι από την Georgia αλλά)

Αυτά που σου είπε ο Bleedin

Επίσης τσέκαρε τους [I][U]black pyramid(click)[/U][/I] που είναι σε παρόμοια φάση απλά στοουνερίζουν (και ψυχεδελιάζουν) λίγο παραπάνω.

οκ ευχαριστω μαγκες…θα τσεκαρω…

για manes δεν νομιζω να χω πολλες ελπιδες αφου ειναι avant garde μπαντα…απλα εχω φαει τρελο κολλημα και ηλπιζα σε κατι…

Ti ακούγεται σαν τους mahavishnu orchestra;

Oχι και πολλα…

Κανα 2 που μου ρχονται προχειρα στο μυαλο…


[B]Jean Luc Ponty[/B]

Kαι αυτοι μου τους θυμιζουν αρκετα…


[B]Dark[/B]

Τι ακούγεται σαν τους [B]Rush[/B]; Εντάξει, ξέρω ότι δεν υπάρχει άλλος σαν το [B]Geddy[/B], αλλά έστω στο συνθετικό - οργανικό κομμάτι της υπόθεσης.

Please: Μη μου πείτε για Dreamtheater[-X

Λοιπόν, από το how the world came to an end κρατάω τη μίξη γαλλικού ραπ/funk/electro με black metal, και σου προτείνω [B]diapsiquir[/B]. Πολύ περισσότερο industrial avant garde, αλλά θα βρεις πολύ έντονα παρόμοια στοιχεία - συν τους γαλλικούς στίχους.

Τώρα το vilosophe έχω να το ακούσω από τότε που βγήκε, θυμάμαι αμυδρά post black, αλλά για να σε παραπέμψω πρέπει να το ξανακούσω. Μου θύμιζε κάτι ανάμεσα σε Radiohead-ok computer και ulver εποχής perdition city.
Mπορείς να δοκιμάσεις επίσης [B]Ephel Duath - Through my dog’s eyes.[/B]
Θα μου’ρθουν κι άλλα νορβηγικά post, απλά πρέπει να ξανακούσω το άλμπουμ.

Τι ακούγεται σαν τους Alice in Chains?

Επίσης θέλω να βρω καμιά ψυχεδέλεια με πολλά delay κλπ,αλλά να έχει και στίχο,όχι 1 λέξη/λεπτό και ψιθυριστά :roll:

Τι ακουγεται σαν A Forest Of Stars???

Πάντως η πιο καυλώτικη απάντηση σ’ αυτό το θρεντ είναι “τίποτα”

White Zombie?

Δοκίμασε Epitaph, ΧΥΝΩ_ΜΠΑΜΙΕΣ, ΣΠΕΡΜΑ_ΣΕ_ΕΙΣΟΦΑΓΟ, Ατσγκόνια κλπ.

[SPOILER]Πέρα από πλάκα, οι White Zombie είχαν αρκετά προσωπικό ήχο, για κάτι όσο το δυνατόν ανάλογο ψάχνεις -προφανώς πέρα από Rob Zombie- Ministry μεσαίας περιόδου και Pitch Shifter (1991-1993) [/SPOILER]

:lol:
ΟΚ, δεν έχω ακούσει ούτε Ministry(:oops:) ούτε και Pitch Shifter,οπότε θα ξεκινήσω με τους πρώτους που είναι και πιο “βασικοί” φαντάζομαι
Ευχαριστώ Μπλιντιν:)

Eπειδή βλέπω ότι οι Μινιστρι εχουν μεγάλη δισκογραφια,όταν λες μεσαίας περιόδου ξεκινάω από psalm 69 πχ?

1988-1999 είναι η φάση, εγώ προτιμώ the Mind is a Terrible thing to Taste, με όποια σειρά και αν τα πάρεις όμως καλά είναι.

Ωραίος,θενξ

[B]Fields of the Nephilim?[/B]

χμ αν και τους θεωρω γενικα αφταστους και με δικο τους στυλ,δοκιμασε το “αντιπαλον δεος”.sisters of mercy!

μμμ, τους γνωρίζω καλά και μου φαίνονται αρκετά διαφορετικοί, πιο “εμπορικοί” θα έλεγα…