Τι ακουγεται σαν __ ;

Kylesa?

Βοηθήστε τον απελπισμένο ρε :frowning:

Να αναφέρω πως μου άρεσαν πολύ και τα ήρεμα των Saturnus (φυσικά λατρεύω τα πάντα από Saturnus, απλά θεωρώ πως αυτά υπάγονται στην κατηγορία του ύφους που ζητάω και έτσι τα αναφέρω). Γενικά λίγη αυθεντική θλίψη, μακρυά από τον ήχο των Porcupine Tree ας πούμε που νιώθω ότι έχουν γυαλισμένο ήχο (κάτι που συμβαίνει και στο Damnation των Opeth, αν και το τελευταίο το ακούω συχνά με μεγάλη ευχαρίστηση). Μην ντρέπεστε, ρίξτε κάτι για δόλωμα και αν τσιμπήσω, τσίμπησα :stuck_out_tongue:

Τα 2 παρακάτω δεν τα λες ούτε κατα διάνοια “φορ φανς οφ αναθεμα” αλλά νομίζω ότι θα βρεις το συναίσθημα που ψάχνεις:

A Whisper In The Noise-Dry Land
Green Carnation-Acoustic Verses

και μπόνους ένα αγαπημένο [I]κομμάτι[/I] (μόνο το κομμάτι είναι σχετικό, όχι ο δίσκος)

Θα ήθελα να μου προτείνετε τραγούδια ή και άλμπουμς που να έχουν μια θεατρικότητα όπως τα

[B]Hexvessel - The Tunnel At The End Of The Light[/B]

[B]A Forest of Stars - Gatherer of the Pure[/B]

Πρώτο που μου 'ρθε:

[B][U]Arcturus - The Chaos Path[/U][/B]

Γενικά θα ήθελα να είναι πιο κοντά στων Hexvessel. Πιο καθαρό ήχο.

Δεν ειναι ακριβως αυτο που ψαχνεις, αλλα για τσεκαρε Beyond Dawn, το Revelry μαλλον ειναι πιο κοντα στον ηχο που θες. Εχουν αρκετη απο τη θεατρικοτητα του Written In Waters.

Dirty Granny Tales

Στο black άκρο των FOREST OF STARS πάντα σκέφτομαι τους [I][U]SLAGMAUR[/U][/I], που είναι εξαιρετικά θεατρικοί, “διαστρέφοντας” όμως ουσιαστικά τον παραδοσιακό νορβηγικό ήχο.
Σε πιο mellow HEXVESSEL φάση, αν δεν έχεις ακούσει, δοκίμασε [I][U]GREEN CARNATION[/U][/I]
Kαι υπάρχουν και οι “δικοί μας” μικροί θεούληδες [I][U]THIS IS PAST[/U][/I], ε. Που νομίζω είναι ακριβώς αυτό που θες.

Eίναι και κάτι ακόμη γαμώτο, αλλά έχω φάει σκάλωμα. Αν μου έρθει θα κάνω έντιτ

Διάνα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην του αρέσουν οι Dirty Granny αν του αρέσουν Hexvessel και AFOS. Ωραία πρόταση, αυτό ακριβώς ψάχνει.

Δοκιμασε και το A Feral Spirit απο τους Blood of the Black Owl

Αυτοί μάλιστα. Πολύ ωραίοι.

Από τα υπόλοιπα οι Green Carnation ήταν ότι πιο κοντινό έψαχνα σε ήχο αν βγάλουμε απ’ έξω την θεατρικότητα.

Τι ακούγεται σαν την παρακάτω τελειότητα;;;

Αυτός είναι αγαπημένος δίσκος σχεδόν από τότε που τον πήρα πρέφα 3-4 χρόνια πριν αλλά στο κομμάτι relevant artists είμαι άσχετος…

Ονόματα σαν τα παρακάτω που βρήκα με πρόχειρα searches έχουν σχέση…;

Circle Takes the Square
Cave In
pageninetynine
Touche Amore

Έχω ακούσει και Eleventh He Reaches London από μία πρόταση του Μάνου που μου άρεσαν αρκετά μπορώ να πω αλλά δεν ξέρω παραπέρα…

Δεν ψάχνω απλά screamo, δεν νομίζω ότι είναι του γούστου μου, ψάχνω αυτήν την τελειότητα του Blessed are the Bonds!

Τις δυο τελευταιες δεν τις εχω ακουσει.Οσον αφορα τους CTTS δεν ειναι αυτο που ψαχνεις τωρα αν και ειναι πολυ καλη μπαντα οσο τους εχω ακουσει.

Οι υπερτατοι Cave In απο την αλλη ειναι μια μπαντα που αλλαζει ηχο σε καθε δισκο της.
Θα σου προτεινα να ακουσεις τα Jupiter & Antenna τα οποια σιγουρα θα σ’αρεσουν αν και δεν
νομιζω οτι ειναι αυτο ακριβως που ψαχνεις.

Άνθρωπο με μπλούζα Shels τον εμπιστεύομαι!

Το έχεις ακούσει το Pax Cecilia? Σαν τι είδος μπορώ να το κατατάξω για να ψάξω…;

Άρη τόσο τέλεια και ιδιαίτερη μίξη post-rock/metal με screamo δεν έχω ματαβρεί. Μπορείς να βρεις τελειότητες αλλά θα γέρνουν είτε προς τη μία μεριά και θα τα έχεις ακούσει είτε προς την άλλη και ίσως δεν θα είναι your cup of tea.

Στο γενικότερο πνεύμα αυτού που ψάχνεις, θα σου προτείνω να ακούσεις το παρακάτω, είναι πραγματικά καλό:

The Black Heart Rebellion-Har Nevo [2013]

Με έπιασες ακριβώς ρε μπαγάσα!

Θα το ακούσω γιατί ξέρεις ότι σέβομαι πολύ όσα μου προτείνεις. Μάλλον οι Pax Cecilia είναι κάπου στην μέση όπως το πιάνω και δύσκολα να βρω κάτι να ισορροπεί τόσα καλά στην post αισθητική και τα screamo ξεσπάσματα.

Anyway αν υπάρχει οτιδήποτε καλό να μου προτείνεις κοντά σε αυτό, είσαι ευπρόσδεκτος!

Εννοειται οτι το εχω ακουσει το Pax Cecilia.Το εχω και αυτο βασικα.
Καταπληκτικος δισκος και μουσικα και σαν artwork.
Αυτους που προτεινει ο Μανος δεν τους ξερω για να βοηθησω περαιτερω
αλλα πραγματικα τετοια μιξη ειδων και με τετοια επιτυχια πολυ δυσκολα
βρισκεις.Και εγω ειχα ψαξει παλιοτερα να βρω κατι παρεμφερες με Pax
αλλα δεν.

Εμένα πάντως, αφού πιάσατε τις ομοιότητες, ο τελευταίος δίσκος των ΟΜ μου ακούγεται σαν τους…Dead Can Dance! Δεν ξέρω αν φταίει που τους έχω αδυναμία και τους ακούω παντού, αλλά το Addis, το πρώτο κομμάτι του δίσκου Advaitic Songs των ΟΜ, μου ακούγεται σαν Dead Can Dance…πολύ όμως! :Ρ

Το “Har Nevo” του Μάνου γαμάει, αλλά δεν έχει τα στοιχεία σκρίμο που -απ’ ότι κατάλαβα- ψάχνει ο Άρης.

Στο σκρίμο γενικότερα υπάρχουν πολλές μπάντες που πειραματίζονται με post-rock στοιχεία και μία που θα σου πρότεινα να ακούσεις είναι οι γιαπωνέζοι, Envy και τον κάτωθι δίσκο:

όπως και τους θεούς Portraits of Past.
Βέβαια αυτές οι μπάντες έχουν σαν βάση το hardcore punk και όχι το post-rock. Για το αντίστροφο δεν μου έρχεται καμία μπάντα εκτός από τους Amenra που είναι όμως άλλη φάση.