Τι ακουγεται σαν __ ;

Τι ακούγεται σαν αυτά τα 3 οέο?

[SPOILER][CENTER]

[/CENTER][/SPOILER]

Προσοχή τόσο πολυδιάστατο και τόσο ατμοσφαιρικό. Όχι βρωμιά τύπου Godflesh, Eyehategod, ούτε Neurosis, Isis, Rosetta, Pelican κτλ…

Θέλω πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Ακούω. :slight_smile:

Με μια πρώτη σκέψη (μπορεί να είναι και λίγο άκυρα)

Αυτό,. Εναλλακτικά, τσέκαρε κάτι σε YOB, Om ή Monkey3. A, ίσως και Stoned Jesus

WaRhorse δεν γνώριζα κάν. YOB τους ξέρω, χωρίς να έχω εικόνα των δουλειών τους.

OM & Monkey3 είναι πολύ αγαπημένες μπάντες αλλά νομίζω όχι κοντά σε αυτό που ζητάω (οι monkey του 39laps ίσως αλλά το 5th sun ήταν αρκετά διαφορετικό).

YOB & WaRhorse θα τσεκαριστούν.

Τσέκαρε κι αυτούς…

Για πείτε κανα κομμάτι (ή και μπάντες) που να έχει την ίδια αισθητική με το Our lady of electric light. Να είναι δηλαδή bluesy, με western αισθητική και γενικά να σε κάνει να θες να πιεις ουισκυ :stuck_out_tongue: (μην πείτε τα regulator, ghost και gone cold)

Ωραίος!!!Το Sweet Misery με είχε κερδίσει περισσότερο από τα υπόλοιπα.

κομμάτι (ντόπιο κιόλας) :
https://www.youtube.com/watch?v=mV1RQiHqm_s&index=6&list=PLyie7IguttNxf8BtS2mo6sv0d4LnNFmgl

ωραίο το αποπάνω !

Aυτό είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω. αλλά και πάλι δεν θάλω κάτι τόσο κλασσικό blues. Να εχει blues στοιχεία αλλά να έχει και αρκετό συναίσθημα.

@Μανος. Ωραίοι ακούγονται με μια πρόχειρη ακροαση αυτοί που πόσταρες αλλά θέλω κάτι πιο υποτονικό. θα τους τσεκάρω όμως

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Εγω οταν θελω western και bluesy, ποσο μαλλον με ουισκι, ακουω Gun Club (νταξ, και Spindrift). :smiley:

Απλα, ειναι λιγο αλλη φαση απο Clutch.

Σε ντοπιο, ειναι ωραιοι κι αυτοι …δεν ξερω αν σου κανουν για τη συγκεκριμενη περιπτωση, βεβαια, αλλα εχει το υποτονικο και μια ψιλοστονεριλα.
Drunken Gramophone - Your Love

ε ναι. θενξ.

ριξε μια “αυτια” και σε αυτό (λιγοτερο bluesy, περισσοτέρο feeling) :

Και αυτό πολύ καλό. Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

  1. τους Dead To A Dying World του Elegy;
  2. τους Tribulation του The Children of the Night;
  3. τους Terminus του The Reaper’s Spiral;
  4. τους Enslaved του Utgard;

Thanks in advance σε όσους προτείνουν κάτι :metal: :metal:

1 Like

τίποτα από αυτά που θα γράψω δεν είναι ακριβώς σαν αυτά , αλλά τα νιώθω παραπλήσια και θα μπω κανα δυο επιλογές και ας φανουν βλακείες στους πιο σχετικούς που θα σε βοηθήσουν περισσότερο σαφώς

  1. Μπορείς να ακούσεις πολλές μπάντες με ταμπέλα post - metal . Ισως Cult of Luna πχ , Hypno5e μου έρχονται επίσης στο μυαλό

  2. Είναι πάρα πολύ ωραίο αλλά εκτός της σφαίρας γνώσεων μου ( κακώς όμως γιατί μου άρεσε πολύ ) . Δεν μοιάζουν ιδιαίτερα , αλλά άκουσα κάποια στοιχεία Kvelertak & Satyricon των 00’ς . Εντελώς χοντροκομμένα άκουσα στοιχεία black n roll γι αυτό μου ήρθαν οι μπάντες που έγραψα

  3. Ένα πολύ ωραίο old school heavy metal . Θα βρεις χιλιάδες. Είναι τόσες πολλές οι επιλογές που μου έφεραν το αντίθετο αποτέλεσμα . Αντι να βρω να σου πω καμια 10ρια , κόλλησε ο εγκέφαλος :rofl:

  4. Δεν είμαι σχετικός και για 2η φορά θα πω κακώς γιατί είναι πολύ ωραία μουσική . Θα πω Borknagar όμως , μου φαίνονται πολύ συγγενικά

2 Likes

Χωρίς να το σκεφτώ ιδιαίτερα:

Cloak έχεις δοκιμάσει; Not my cup of tea αλλά νομίζω είναι η πιο άμεση σύγκριση.

Προσοχή στις διάρκειες των τραγουδιών! Φυσικά και δεν μοιάζει τόσο στο Utgard, αλλά νομίζω θα καταλάβεις την σύνδεση.

edit:

2 Likes

πήρα θάρρος από το ‘‘album που ξεθάψατε’’. Θα ακούσω και εκείνα βέβαια. Ψάχνω για μελωδικό πανκροκ (εκτός από AFI και Rise Against) που να μοιάζει κάπως με CRUSADES.ευχαριστώ.

Ε μάλλον προφανής πρόταση, αλλά υποθέτω ήδη ακούς εδώ και χρόνια, Satanic Surfers;

1 Like

Θα πρόσθετα και τους Ισπανούς Warsong αν και είμαι σίγουρος ότι τους γνωρίζεις :grin: