10 αγαπημένες ταινίες ever (+ κάποιες εξτρα αν δεν χωράει με τίποτα))

ΕΠΟC

κάθε φορά που ποστάρει κάποιος λέω: μα δεν είναι δυνατόν να ξέχασα αυτό…

Οχι ρε…που το θυμηθηκες το Truman Show;; Απιστευτη ταινια και εχω να την δω χρονια!

:thumbup:

Και σκέψου ότι είπα να δείξω αυτοσυγκράτηση και να βάλω μόνο έναν Κουροσάβα.

Οπότε σ’ αυτή την περίπτωση ισχύει το “πρώτη αγάπη και παντοτινή”.

Τί πού το θυμήθηκα, αφού τα παμε. Αυτές οι λίστες είναι πάντα “ό,τι θυμάμαι χαίρομαι”.

-American History X
-Ναυαγος
-Matrix Reloaded (II)
-V for Vendetta
-Fight Club
-Saw 1
-Clockwork Orange
-Green Mile
-Crash
-This is England

χωρις σειρα προτιμησης

Αλιεν
Αποκαλυψη τωρα
Χαιλαντερ
Εξολοθρευτης
Ο Βασιλιας
Οι 7 Σαμουραι
Ο ανθρωπος ελεφαντας
Eraserhead
ταξιτζης
εξορκιστης

και αλλες 100.0000

καλα πλακα κανουμε μόνο μια δεκαδα…

αχ αγαπη μου:p…απο τη φωνηηε σε καταλαβα…μλκ τις μισες παιζει να τις εχουμε δει μαζι πρωτη φορα…θεος

θα κανω και γω λιστα αυριο…

Star Wars
Clockwork Orange
Brazil
The Fountain
Johnny Got His Gun
Blade Runner
Lord Of The Rings
Dark City
Fight Club
Batman Returns

+εκτός συναγωνισμού

Θου-Βου φανερός πράκτωρ 000 8)8)

Γκράκχο δεν πειράζει που γίνεσαι αγαπουλιάρης και τον παίρνεις που και που αρκεί να τον παίρνεις σαν άντρας.

:lol::lol::lol:Όχι και Gay αυτές οι ταινιάρες ρε χαμένε, από τις απειροελάχιστες αισθηματικές ταινίες που δεν είναι γλυκανάλατες και πραγματικά λατρεύω

+15
Usual Suspects
Matrix
Pale Rider
Gattaca
Good Will Hunting
Heat
Willow
Rocky
Indiana Jones Trilogy
Chasing Amy
Unforgiven
Eternal Sunshine Of A Spotless Mind
The Descent
Rocky
Excalibur

1)Se7en (αζ νταρκ αζ ιτ γκετς)
2)Fight Club (κανεις δεν ειναι ο ιδιος αφου το δει)
3)Almost Famous (πολυ αδικημενη ταινια…ο τιτλος αποδειχτηκε προφητικος)
4)Amelie (the feelgood movie.-)
5)Twelve Monkeys (δεν ειναι και τοσο μακρια ολα αυτα…)
6)Oldboy (παραμυθι που εχει δανειστει ολα τα χαρακτηριστικα του συγχρονου κοσμου με/χωρις happy end, οτι σε βολευει)
7)Trainspotting (ο,τι πιο αντιθετο σε παραμυθι)
8)The Big Lebowski (a world of pain from laughter)
9)Mondy Pythons & The Holy Grail (φυσικα)
10)Fear And fuckin’ Loathing In fuckin’ Las Vegas:bow2::bow2::bow2::bow:

+οι-δεν-ειμαι-στο-τοπ10-αλλα-και-παλι-τα-σπαω-επιλογες-μου:Brazil(βλ. 12 πιθηκους),Dolls(οταν δεν πεφτει ουτε μια σφαιρα σε ταινια του takeshi kitano),V For Vendetta(βλ. 12 πιθηκους),Νευρικος εραστης(woody στα καλυτερα του),Back to the future(που πουλάνε delorian??),Ran(κινηματογραφικη χορογραφια),Citizen Kane(ναι το ξερω εχει εμφανιστει ακομα και σε τοπ τεν για το καλυτερο γκολ της χρονιας αλλα gamv ta rosebud mou - 1941),a clockwork orange (μην δεις 12 πιθηκους - αυτα εχουν ηδη ερθει),pulp fiction (αν εξαιρεσεις την ιστορια του bruce willis),Blade Runner (βαρετη ταινια με ηθοποιο που απεχθανομαι και ολα μα ολα τα καταρριπτει ο μονολογος της ρεπλικας στην ταρατσα) και φυσικα μου διαφευγουν πολλα

Last tango in Paris
Pierrot le fou
Eternity and a Day
Happy Together
Scenes from a Marriage
Dekalog
Trois couleurs: Rouge
Cinema Paradiso
Blue (του Jarman)
Ugetsu Monogatari

και οχι το dark knight…??? :-k

Ρε πούστεν μην γραφετε ένα κατεβατό από ταινίες. 10 λέει ο τίτλος του τοπικ…

Όχι τίποτα άλλο άλλα και εγώ έχω γραψει μόλις 10 και έχω αδικήσει απίστευτα πολλές.

Mόνο 10???Τέσπα…
1.Requiem For A dream
2.Almost Famous
3.The Shining
4.The Omen
5.Brokeback Mountain
6.The Clockwork Orange
7.Million Dollar Baby
8.Corpse Bride
9.Burning Plain
10.21 Grams

και όλες γενικά του Tim Burton απλά για οικονομία χώρου έβαλα μόνο μία σαν δείγμα :D:p:roll:

Το Batman Returns το θεωρώ καμιά εκατοπενηνταριά χιλιάδες φορές ανώτερο του Dark Knight αλλά μην το αναλύσουμε γιατί θα μπει ο Lupin και βαριέμαι να γράφουμε πάλι κατεβατά.

το batman begins κερδίζει σε συνοχή και σε ερμηνεία από bale πάντως. προφανώς είναι ΤΑΙΝΙΑΡΕΣ κ τα δύο.

οκ…και εγω ημουν ετοιμος να αρχίσω να λεω (:p) αλλα παω πασο…:slight_smile:

παντως μου αρεσε και το Batman Returns αν και μετα το dark night δεν ξαναβλεπω παλιοτερο batman… ανετα ομως …

ναι… στο dark night δεν υπαρχει ο bale…
… αλλα υπαρχουν ολα τα υπολοιπα…

απλα βγαινουν αρκετες εξτρα που δεν χωραν με τιποτα:wink:

ωραια…:

-κουρδιστο πορτοκαλι
-blow
-the doors
-κορακι(μονο το 1 ενννοειται)
-τελευταιος των μοικανων
-equillibrium
-v for vendetta
-snatch
-dogville
-ταραντινο άπαντα

Ο εξυπνος τρόπος για ένα καλο τοπ-10 (η σειρα δεν έχει σημασιά)

The Lord of The Rings (τα λόγια ειναι περιτά)

It’s a wonderful life (η καλυτερη αισιοδοξη ταινια ever γυριστηκε το 1946)

Batman Returns + Edward Scissorhands + Nightmare Before Christmas + πολλες ακόμα (Tim Burton μεγαλείο)

Braveheart + Gladiator (δεν μπορω να ξεχωρισω είναι 2 κλασικα έπη για μενα)

Ran + Throne of Blood (Kurosawa διασκευαζει Σαιξπηρ καλύτερα απο τους Αγγλους)

Citizen Kaine (Ο μισος αμερικανικος κινηματογράφος)

Full Metal Jacket + Apocalypse Now (καλυτερες αντιπολεμικές ταινίες)

Cinema Paradiso (επειδή Σινεμα χωρίς χαρτομάντηλα δεν γίνεται)

Before Sunrise + Before Sunset (ούτε χωρις ρομαντισμο γίνεται)

Raging Bull + Taxi Driver + Good Fellas (keep walking)

Και πάλι άφησα πολύ πραγμα απ’ εξω.

Χωρις σειρα-εκτος του πρωτου-…
(20 γτ 10 ειναι λιγες…)…

1.Bladde Runner:η καλυτερη ταινια επιστημονικης φαντασιας για μενα,σκηνικα,στορυ,μουσικη,ατμοσφαιρα,ερμηνειες,σκηνοθεσια,τα παντα ολα…βσκ,ο λογος που λατρεψα τον κινηματογραφο και την επιστημονικη φαντασια…η αγαπημενη μου ταινια εβερ…

2.Νausicaa of the valley of the winds:η καλυτερη ταινια,του κορυφαιου καρτουνιστα ολων των εποχων…τρομερη ιστορια,καταπληκτικη Post apocalyptic απεκονιση του μελλοντος,το καλυτερο soundtrack του μεγιστου Joe Hisaishi,η πιο δυναμικη ηρωιδα που εμφανιστηκε ποτε στο πανι-μαζι με ριπλεη και μερικες ακομα- και για μενα,το κορυφαιο ανιμε ολων των εποχων…

3.Stalker: η αγαπημενη μου ταινια,απο τον,για μενα,κορυφαιο σκηνοθετη/καλλιτεχνη ουσιαστικα,του αιωνα μας…τι να πεις εδω για τη φωτογραφια,τη σκηνοθεσια,τα θεματα…απλα τεχνη…

3.Διπλη ζωη της Βερονικα:ο Κισλοφσκι για μενα αγγιζει εδω το Peak του…τρομερη ερμηνεια απο την Jacob,το soundtrack του Πρεσνιεφ ειναι ανευ σχολιασμου,η σκηνοθεσια για σεμιναριο,και γενικα,ταινια που μιλαει μεσα σου και σε κανει κομματια…

4.Οnce upon a time in the west:Aπλα,το καλυτερο western ever,οσα καλα εκανε ο Λεονε με την τριλογια των δολλαριων,τα μαζεψε εδω,τα διπλασιασε και τα κινηματογραφησε…απιστευτη ταινια,απο καθε αποψη…η σκηνη με το τρενο και το μονοπλανο στην πολη,ειναι μαθημα κινηματογραφου…

5.Edward Scissorhands:γιατι ειναι η καλυτερη ταινια του Μπαρτον,γιατι με στιγματισε μικρος που την ειδα στο σινεμα-η πρωτη μου ταινια σε κινηματογραφο-,γιατι απο μικρος ηταν ο πρωτος ηρωας που ταυτιστικα,γιατι επηρεασε το γουστο μου σχεδον σε καθε τομεα,γιατι…για συναισθηματικους λογους τεσπα…

6.Brazil:Καταπληκτικο ‘‘δευτερο περασμα’’ στο 1984,ταινια παντα επικαιρη,δακρυζω παντα στο φιναλε της…
Return i will to old brazil…

7.The seventh seal:
‘‘I see them, Mia! I see them! Over there against the dark, stormy sky. They are all there. The smith and Lisa and the knight and Raval and Jˆns and Skat. And Death, the severe master, invites them to dance.’’ …τεραστιος Μπεργκμαν…

8.Vivre sa vie:O Godard παραδιδει μαθηματα σινεμα,η Αννα Καρινα ειναι απιστευτη και ναι,hail σε νουβελ βαγκ ρε αιδοια!!!(αν και αυτη η ταινια δεν ανηκει τοσο εκει,αλλα αυτο σηκωνει κουβεντα)…

9.Death in Venice :ειχα γραψει πριν λιγο καιρο για αυτην,που την ειχα δει,οπωτε μην λεω τα ιδια παλι…Βισκοντι και τελος…μια απο τις ταινιες που αμα ημουν σκηνοθετης,θα ηθελα να γυριζα εγω…

10.ΡΑΝ:γιατι ειναι οτι πιο επικο εχει γυριστει ποτε.-

11.Ηana-bi:Γιατι ο Κιτανο ειναι Θεος,η ταινια ακροβατει αναμεσα στην ωμη βια και στη συγκινηση διαρκως,γιατι το soundtrack του Hisaishi κοβει κωλους,γιατι ο Κιτανο ειναι μεγαλος καλλιτεχνης και εδω αγγιζει την τελειοτητα…

12.Jaws:Η καλυτερη ταινια του Σπιλμπεργκ και ενα απο τα καλυτερα μπλοκμπαστερ εβερ,με μαθηματα μονταζ,σκηνοθεσιας και κλιμακωσης…απο μικρος,την λατρεβω αυτη τη ταινια…

13.The Dark Knight:Γιατι ειμαι comic-geek μεχρι αηδιας,γιατι ανεκαθεν μισουσα το πρωτο ελεινο μπατμαν του Μπαρτον,γιατι παρολα τα λαθακια που εχει,ειναι απο τις πιο τιμιες ταινιες που εχω δει,pure fun,σκοτεινη οσο δεν πει για το ειδος της,γιατι σεβαστηκε μεχρι αηδιας το κομικ,γιατι ειδα επιτελους πρωτη φορα-και τελευταια μαλλον-,τον Τζοκερ που διαβαζα τοσα χρονια στο πανι οπως ακριβως ηταν και στις σελιδες,γιατι η ταινια ειναι μια εκρηξη αδρεναλινης,γιατι γιατι γιατι…γιατι ειναι ΕΠΟΣ!!!

14.Viridiana:γιατι ο Μπουνιουελ ειναι θεος,εχει κατι @@ ΝΑΑ,γιατι λεει αληθειες και για την πιο βλασφυμη και τολμηρη σκηνη που εχω δει σε ταινια…

15.Αγγιρε-η μαστιγα του Θεου:ο Χερζογκ ειναι τεραστιος,o Kinski ενας απο τους καλυτερους ηθοποιους εβερ,και η ταινια ενα αριστουργημα…η διψα για πλουτο,η τρελα,η μεγαλομανια…μεγαλη ταινια…

16.Fight Club:η ροχαλα της generation X στα μουτρα ολων μας…το Κουρδιστο πορτοκαλι της εποχης του…

17.Τhe shining:μαθηματα σινεμα απο Κιουμπρικ,η καλυτερη ερμηνεια του Νικολσον,και βεβαια,η αποδειξη οτι ενα καλο βιβλιο,στα χερια ενος γνωστη,μπορει να γινει μια απειρως καλυτερη ταινια…

18.Le planete Savage:…Οποιοι ακουν-μ-ε Τουλ,ας το δουν να νιωσουν…απιστευτο καρτουν,ολο στο χερι,καταπληκτικο θεμα με παμπολες προεκτασεις,μεγαλος Λαλουξ…αριστουργημα…

19.Casablanca:Tαινιαρα,επος,καταπληκτικη…τρομερο στορυ-παρμενο απο θεατρικο-,απιστευτη χημεια πρωταγωνιστων,εξαιρετικοι δευτεροι ρολοι…κλασσικο…

20.Life of Bryan:

Brian…the babe they called Brian,
Grew…grew, grew and grew,
Grew up to be,
Grew up to be,
A boy called Brian,
A boy called Brian.
He had arms, and legs, and hands, and feet
This boy whose name was Brian,
And he grew, grew, grew and grew,
Grew up to be,
Yes he grew up to be,
A teenager called Brian,
A teenager called Brian.
And his face became spotty
Yes his face became spotty,
And his voice dropped down low,
And things started to grow,
On young Brian and so,
He was certainly no,
No girl named Brian,
Not a girl named Brian.
And he started to shave,
And have one off the wrist,
And want to see girls,
And go out and get pissed
A man called Brian.
This man called Brian.
The man they called Brian.
This man called Brian…

τιμητικες αναφορες δεν χωνω,γιατι θα αναφερω καμια 50αρια ταινιες και βαριεμαι…αλλα ειναι πολλες…και αυτη τη λιστα,αμα την ξαναεκανα αυριο θα ηταν το 80% διαφορετικο…