10 αγαπημένες ταινίες ever (+ κάποιες εξτρα αν δεν χωράει με τίποτα))

…ταινιάρα!!!απορώ πως την ξέχασα…

Εγώ κατά κάποιο τρόπο το βρήκα και αντιγραφή του “Das Experinent”…

Σοβαρά μιλάς;;;;

Το γαμάτο όμως είναι ότι αυτή ακριβώς ήταν η πρόθεσή του… :stuck_out_tongue:

Γιατί ρε συ;;

Λέω τις πρώτες που μου ήρθαν στο μυαλό:

1.Γη κι ελευθερία (μακράν)
2.Μ
3.Μόναχο (δε θέλω σχόλια! :p)
4.Life of Bryan
5.Dogville
6.Ο Θίασος
7.1922 (αν και περισσότερο λάτρεψα τη Σταθοπούλου, που ήταν από τις λίγες φορές που ηθοποιός με έχει αφήσει μαλάκα με την ερμηνεία της… και μάλιστα σε ελληνική ταινία!)
8.Memento
9. Φόρεστ Γκαμπ (και πάλι δε θέλω σχόλια! Ήμουν μικρούλης και την αγάπησα! )
10. Ran

PS. Τυχαία σειρά, με εξαίρεση τις πέντε πρώτες

Δεν ειχε τη δραση που εχουν οι αλλες του ταινιες, μου περασε σχετικα αδιαφορο το στορι και δεν ηταν σπονδυλωτο η με αναδρομες και τετοια, κατι που με τρελαινει στον Ταραντινο. Ειχα δει ηδη ολες τις αλλες ταινιες του κιολας (εκτος απο μπασταρδους που δεν ειχε βγει) και ειχα να συγκρινω. Οχι οτι δεν βλεπεται η ταινια, αλλα κοντευω να ξεχασω οτι την εχω δει :stuck_out_tongue:

Αυτό ακριβώς. Πολύ καλή, αλλά όχι memorable

Νομίζω κάπου το είχαμε ξανασυζητήσει. Πήγα στο σινεμά με αρνητική προδιάθεση, αλλά πέρασα ευχάριστα βλέποντάς τη. Στα θετικά της, ότι δεν κάνει ξεκάθαρο πολιτικό σχόλιο. Όμως η διαλεκτική που προσπαθεί να αναπτύξει πάνω στην ατελή φύση του ανθρώπου είναι ελλιπής.

Αγαπημένες λέει, ε?

Οπότε (χωρίς ιδιαίτερη σειρά):

O Βασιλιάς (Ν. Γραμματικός):

Η σκηνή στο τέλος με την καταιγίδα και η συνειδητοποίηση της αλληγορίας ήταν ίσως το μεγαλύτερο σοκ που έχω βιώσει βλέποντας μια ταινία. Ο “ξένος” πάντα θα είναι ανεπιθύμητος.

Moonlight Mile (Brad Silberling):

Από τις πιο μεστές ερμηνείες του Hoffman, μια ελεγεία για τα όνειρα που κάνουμε βασιζόμενοι στις ψευδαίσθηση πως οι άλλοι σκέφτονται ακριβώς όπως εμείς.

Being There (Hal Ashby):

Ίσως η τελευταία ταινία στην οποία θα αναφερθεί κάποιος όταν πέσει το όνομα Peter Sellers στο τραπέζι. Πιθανότατα, όμως και η καλύτερή του. Όταν έχεις καταλήξει στα συμπεράσματά σου, έρχεται η τελευταία σκηνή και τα ανατρέπει όλα (ή μήπως όχι?).

Equus (Sidney Lumet):

Απλά ένα αριστούργημα που ακροβατεί ανάμεσα στην “αναγκαιότητα” της ύπαρξης μια θείας οντότητας από τη μια και στο επιστημονικό αδιέξοδο του ψυχίατρου ο οποίο “πρέπει” να καταπιέσει/θάψει τα πάθη του ασθενή του.

The Three Burials Of Melquiades Estrada (Tommy Lee Jones):

Μέσα από μια σύγχρονη “Οδύσσεια” ξεπροβάλλουν η δύναμη της υπόσχεσης και η αναζήτηση της λύτρωσης.

Los Lunes Al Sol (Fernando León de Aranoa):

Όταν η έννοια της ανεργίας ξεφεύγει από τα φρικιστικά άψυχα νούμερα και ποσοστά των οικονομολόγων και επικεντρώνεται στις επιπτώσεις που έχει στους ανθρώπους και στις οικογένειές τους. Γιατί όταν μιλάμε πχ. για 200.000 απολύσεις αναφερόμαστε σε ανθρώπους. Όχι σε διαγράμματα και εξισώσεις.

Amorres Perros (Alejandro González Iñárritu):

Άβυσσος.
Δεν υπάρχουν λόγια…

Όλα Είναι Δρόμος (Παντελής Βούλγαρης):

Η φωτιά η γιορτή η απώλεια ο πόνος
Ο κάθε μικρός θάνατος
κι ο μεγάλος ο ατέλειωτος κόσμος
Όλα είναι δρόμος…

Και η προσωπική κορύφωση ενός τεράστιου αλλά παρεξηγημένου ηθοποιού.
Ναι, για τον Θανάση Βέγγο λέω…

Sweet And Lowdown (Woody Allen):

O κατάλληλος σκηνοθέτης βρίσκει τον κατάλληλο πρωταγωνιστή (Sean Penn) και η πιο όμορφα μελαγχολική τζαζ ιστορία είναι γεγονός.

Braveheart (Mel Gibson):

Σιγά μη δεν έβαζα και Χόλιγουντ!
Scotland United και η freedom! κραυγή στο τέλος δίνει το έναυσμα για το επικότερο φινάλε.

Almost Famous (Cameron Crowe):

Αντικειμενικά είναι μια απλά καλή ταινία. Αν δεν είσαι και ροκάς παίζει να σου φανεί και αδιάφορη. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι την είδα ένα καλοκαιρινό βράδυ πριν πολλά χρόνια, μόνος στο σπίτι, με χάλια διάθεση. Όταν τελείωσε είχα ένα χαμόγελο μέχρι τ’ αυτιά και είχα ερωτευτεί την Kate Hudson.


Κάπου θάχω ξαναγράψει για όλες αυτές αλλα δεν πειράζει. :slight_smile:
Επίσης κάπου θα έπρεπε να έχει χωρέσει το Irreversible, wtf?

Edit: Και το Les Invasions Βarbares, την έριξα λίγο τη Γαλλία. :-k

Τσέκαρε και το “απόντες” από τον ίδιο.

chrisp, τις ελληνικές μπορώ να τις βρω κάπου στον ιδερνέ? ειδικά τον βασιλιά, έχω επιχειρήσει να τον κατεβάσω από τορρεντ 3-4 φορές μέχρι τώρα και όλα κολλάνε κάπου μετά το 80%…

Και τα δυο υπάρχουν στο greek-movies σίγουρα για streaming.
Ή τουλάχιστον υπήρχαν μέχρι πριν 1-2 μήνες.

Τώρα για downloading, δεν έχω ιδέα, δεν έχω κατεβάσει ποτέ ταινία!

Να δειτε και την “αγρυπνια” υποτιμημένη ταινια κατα την γνωμη μου. Ιδιος σκηνοθετης και πρωταγωνιστης με βασιλια.

Εγώ κατεβάζω, χρόνια τώρα, από το Greekz (www.thegreekz.com), που έχει άπειρες ταινίες, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να γραφτείς κανονικά ή χρειάζεσαι πρόσκληση. Τσεκάρετε το…

Όντως η πιο antiSellers ταινία του Sellers.
Λόγω παθολογικής αγάπης στο dr Strangelove, δεν την βάζω πρώτη, αλλά ερμηνευτικά νομίζω είναι το αποκορύφωμα του.

πφ, θέλει πρόσκληση… :confused: θενξ πάντως.

Ε, θα σε προσκαλέσει ο Keyser. :wink:

Ντάξει, ήταν πιο αναμενόμενο κι από τη σημερινή ήττα του Άρη ότι θα ξεχνούσα κάτι, τελικά ήταν η ταινία που αγαπώ ίσως πιο πολύ απ’ όλες:

Elling (Petter Næss)

Ίσως η πιο απλή ταινία που εχω δει ποτέ χωρίς σενάρια με φοβερή πλοκή, χωρίς τεχνητές κορυφώσεις του δράματος, χωρίς σκηνοθετικά τερτίπια. Αλλά ταυτόχρονα μάλλον η πιο ουσιαστική απ’ όλες. Δυο άτομα με ψυχικές διαταραχές, γίνονται φίλοι στο ίδρυμα και αφούν βγαίνουν μαζί προσπαθούν να ενταχθούν σε μια κοινωνία “κανονικών” ανθρώπων. Και, guess what!, δεν είναι και τόσο δύσκολο τελικά. Αρκεί βέβαια να έχεις θέληση και ένα σύστημα κοινωνικής πρόνοιας σαν αυτο της Νορβηγίας. 'Ο,τι πιο θετικό έχω παρακολουθήσει στη ζωή μου.

Χμ. Εκτός απ’ τις 5 πρώτες οι υπόλοιπες σε τυχαία σειρά.

V for Vendetta
Clockwork Orange
Shawshank Redemption
The Fountain
Requiem for a Dream
Amelie
American Beauty
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Edward Scissorhands
Green Mile

Trois couleurs
The Exorcist
Terminator 1+2 και άλλα που δεν μου έρχονται τώρα.

  1. Mad Max (ω αμπαλοι,κανεις δεν εχει αναφερει το υπερ-επος;:o)
  2. Ο Νονος,η τριλογια
  3. Αποκαλυψη Τωρα
  4. Zatoichi, ο τυφλος σαμουραϊ
  5. American Beauty
  6. Κακη Εκπαιδευση
  7. Τιγρης και Δρακος
  8. Οσα Παιρνει ο Ανεμος (ΝΑΙ ΡΕ ΦΛΩΡΟΙ!!! \m/)
  9. Τιτανικος (ΝΑΙ ΡΕ ΦΛΩΡΟΙ!!! \m/ #2)
  10. Terminator,τα δυο πρωτα

Extra: Γαμος αλα Ελληνικα Καλα πλακα κανω για τον Γκας Πορτοκαλο,μη βαρατε :vibrate:

χωρις σειρα:

The Big Lebowski
The Godfather Ι
The Shawshank Redemption
Platoon
Pulp Fiction
Reservoir Dogs
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Snatch.
Sin City
Groundhog Day

Χωρις σειρα

Lock,Stock and two smoking barrels
Rounders
Eurotrip
Green Street Hoolingans
American History X
V for Vendeta
The Prestige
Το κοριτσι με τα τατουαζ(Aγγλικα:The girl with the dragon tatoo)
Cinema Paradiso
Dumb and Dumper

Αυτες μου ηρθαν τωρα…:slight_smile:

:|:|:|:|

ενω στο Eurotrip ειπες οκ:lol::lol: