10 αγαπημένες ταινίες ever (+ κάποιες εξτρα αν δεν χωράει με τίποτα))

δε νομίζω ότι τον Γράκχο τον ενόχλησε η επιλογή ταινίας, δεν είναι καθυστερημένος σαν εσένα ώστε να κρίνει το γούστο άλλων ανθρώπωνε!

σαλτα γαμησου μουσι με ποδια!

Μη βρίζεστε παιδιά.

Ας είμεθα ανοικτών αντιλήψεων και ας απολαύσουμε όλες τις ταινίες με ορθάνοικτα ώτα και οφθαλμούς! Ας γευτούμε τις σκοτεινές, χαρμόσυνες, έντονες, χαλαρωτικές, ατμοσφαιρικές στιγμές που έχουν να μας χαρίσουν!

Δύσκολο μόνο 10 ταινίες :? Τέλος πάντων, αυτές για τώρα αλλά αν το ξανασκεφτώ παίζουν αρκετές αλλαγές

[ul]
[li]American History X
[/li][li]V for Vendetta
[/li][li]Amelie
[/li][li]Dead Poets Sociaty
[/li][li]Die Welle
[/li][li]Todo Sobre Mi Madre
[/li][li]Paranoid Park
[/li][li]Seven
[/li][li]Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
[/li][li]The Shining
[/li][/ul]

5/10 match με μενα… Ειδικα 1,4,5

Κοιτα ειπαμε αγαπημενες ταινιες…Εμενα μου αρεσουν αυτες.

Απλα δεν ειναι ντροπη να βαζεις και χαζοαμερικανικες κωμωδιες,διοτι και αυτες εχουν την γλυκα.Δεν υπαρχουν πολλες ταινιες που να με εκαναν εμενα και την παρεα μου να τις δουμε και να γελασουμε με την ψυχη και να μας κανουν να θελουμε να τις ξαναδουμε…:wink:
Βεβαια λιγοι ειναι αυτοι που το κανουν.Δεν αμφιαβαλω οτι υπαρχουν παρα πολλες και ωραιες σοφιστικε ταινιες και οτι πολλοι μπορει να τις εβαλαν για να δημιουργησουν ενα προφιλ.

Και δεν εννοω κανεναν προσωπικα(γτ δεν εχω τπτ με κανεναν) απλα ειναι κατι που εχω παρατηρησει μεσα απο διαφορες συζητησεις που εχω κανει και λοιπα

Εκτος απο αυτες που εχουμε βαλει ιδιες…Οι boldαρισμενες ειναι ολες πολυ καλες ταινιες και απορω πως τις ξεχασα…

Το Paranoid Park και το Seven ειναι καλες ταινιες??Δεν τις εχω δει.Τις εχω στο φακελο to see…αρκετο καιρο τωρα…:lol:

Με την επιλογή μόνο 10 ταινιών πολλές καλές μένουν εκτός :frowning:

Το Paranoid Park είναι του Gus Van Sant, ο οποίος έχει σκηνοθετήσει μεταξύ άλλων το Elephant, Milk, Last Days και το remake της Ψυχως του Hitchcock (btw και αυτή του Hitchcock είναι ταινιάρα και δεν την έβαλα στη λίστα :?). Δραματική είναι και γενικά ο Gus Van Sant δε φημίζεται για τη γρήγορη πλοκή του. Από όλες τις ταινίες του αυτή είναι η αγαπημένη μου και πιστεύω αξίζει να τη δεις.
Το seven είναι η γνωστή ταινιάρα με Morgan Freeman, Brad Pitt κλπ. Σκοτεινή ταινία, ωραία πλοκή και καλό θέμα (κεντρικός πυρήνας της ταινίας είναι τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα). Δε λέω παραπάνω για να κάστεις τώρα να τη δεις :stuck_out_tongue:

δεν ξερω ακριβως σκηνοθετικα τι του βρηκες, παντως ειναι η μοναδικη ταινια που εχω δει σε 4 δοσεις.

χιεβυμεταλο ποστ πως τη ξεχασα.

Δε σου φταίει κανένας άλλος γι’ αυτό!

black hawk down
the shining
a clockwork orange
memento
saw (το 1ο )
Lord of the rings
se7en
the game
fight club
shaun of the dead
the pursuit of happiness
truman show
inglourious basterds
lock,stock and two smoking barrels
revolver

falling down ισως και η αγαπημενη μου…χωρισμένος,πατέρας ενός κοριτσιού που δεν βλέπει συχνά, πιεσμένος, και για το κακό όλων κόλλησε στην κίνηση…δεν θέλει και πολύ…τεράστια ερμηνεία του Michael Douglas σε σκηνοθεσία Joel Schumacher…ΕΠΟΣ.!!(να μην ξεχναμε και το falling down των iron maiden Που τα λεει καλυτερα
A briefcase, a lunch and a man on the edge
Each step gets closer to losing his head
Is someone in heaven are they looking down
Cause nothing is fair, just you look around
)

american history x Edward Norton και τα μυαλά στα κάγκελα…η σκηνή που βάζει τον κλέφτη να δαγκώσει το πεζοδρόμιο ειναι συγκλονιστική…(προσοχή.! οχι την ώρα που του πατάει το κεφάλι, την ωρα που του λεει να το δαγκώσει…)

bicentennial man μια ιστορια του Isaac Asimov με τον Robin Williams στον πρωταγωνιστικό ρόλο …ενα ρομπότ προσπαθεί να βρει τον δρόμο του μέσα στον αληθινό κόσμο…και ο μόνος τρόπος ειναι να γίνει και αυτός αληθινός…

braveheart μονο και μονο για την στιμη που φωναζει freedom…!!

death at a funeral ακομη και τωρα που γραφω για αυτη γελαω…πρεπει να την δει ο καθενας…τρελο γελιο…

in the name of the father κανενα σχολιο…!

Mad city ο κωστας γαβρας σκηνοθετεί τους Dustin Hoffman και John Travolta προσπαθώντας να δείξει την δύναμη που έχουν τα media…απλή αλλά αγαπημένη…

storm of the century απο τις μόνες ταινιες που ειναι μεταφορά απο βιβλίο του Stephen King και μου άρεσε…πάνω κάτω 4 ώρες.!!

the crow ο Alex Proyas του Dark City στη σκηνοθεσία και πρωταγωνιστής ο αδικοχαμένος(κυριολεκτικά.!) Brandon Lee … οι σκηνές στην ταράτσα με την κιθάρα, την στιγμή που πυροβολεί με την γεμάτη απο δαχτυλίδια καραμπίνα στο γεμάτο απο βενζίνη μαγαζί, την στιγμή που θυμάται τι εχει γινει και έφτασε στο θάνατο, οι σκηνή στο νεκροταφείο, στο σπίτι του που πηδάει στο κενό απο το παράθυρο και πιάνεται απο τα σπασμένα τζάμια, η μουσικη, και γενικά τα πάντα στην ταινία δεν ξεχνιούνται…rip

the dark knight το πιο αγαπημένο απο ολα τα Batman και μια συγκλονιστική ερμηνεία απο τον Heath Ledger(παει και αυτός…) .ο Christopher Nolan έφτιαξε μια ταινία Batmn οπως ακριβώς ήθελα…respect.!

Hedwig and the Angry Inch John Cameron σκηνοθέτης, John Cameron πρωταγωνιστής, John Cameron φωνή, John Cameron τα πάντα…τρανσεξουαλ που εχει δικό της punk rock συγκρότημα απο την γερμάνια κανει περιοδεία στην αμερικη λέγοντας παντού την ιστορίας της και προσπαθώντας να βρει τον γκόμενο της που της έκλεψε τα τραγούδια.!! παρα πολυ ομορφη ταινια…όποιος ακούσει το soundtrack απο αυτή την ταινία και δεν του αρεσει ας κόψει τα αυτιά του καλυτερα.!!! http://www.youtube.com/watch?v=mRol4ByOh6g

the game θυμάμαι οταν πήγα στον κινηματογράφο με τον ξάδερφό μου και είδαμε αυτή την ταινία του David Fincher(Se7en,Fight Club, alien 3, Zodiac και αλλες)
με τον Michael Douglas και κάθε φορα που την βλεπω εχω την ιδια ευχαρίστηση οπως τοτε…μπορεί να μην ειναι η καλύτερή του αλλα μου αρέσει παρα πολυ…

Murder in the First συγκλονιστικός Kevin Bacon σε ενα δικαστικό(?) θριλερ(?) που υποδύεται ενα κρατούμενο του αλκατραζ που πέρασε 3 χρόνια στην απομόνωση(στο σύνολο…). πολυ δυνατή…

The fog John Carpenter + Jamie Lee Curtis = ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΕΣ…εχω φαει πολλά σαββατα πρωί να την βλέπω ξανα και ξανα…αλλοι βλέπουν Pokemon εγω βλεπω θρίλερ

The Day After (οχι η πατάτα the day after tomorrow…) η επιπτώσεις ενος πυρηνικού πόλεμου στην περιοχή του κανσας…την εποχή που την έβλεπα, ειχα κολλήσει την φοβία του τι θα γίνει σε εναν πυρηνικό πόλεμο…!! η καλύτερη ταινία που εχει παίξει ο Steve Guttenberg (η μεγάλη των μπάτσων σχολή)

το ξερω οτι δεν ειναι 10…
οπως επίσης ξερω οτι δεν ειναι οι καλύτερες αλλα αγαπημένες…όποτε οι γνώστες παρακαλούνται να μην πετάξουν καμιά ντομάτα…
αυτα θυμήθηκα τωρα

PEACE.!

:slight_smile:

[QUOTE=crimson_Idol;916709
The Day After (οχι η πατάτα the day after tomorrow…) η επιπτώσεις ενος πυρηνικού πόλεμου στην περιοχή του κανσας…την εποχή που την έβλεπα, ειχα κολλήσει την φοβία του τι θα γίνει σε εναν πυρηνικό πόλεμο…!! η καλύτερη ταινία που εχει παίξει ο Steve Guttenberg (η μεγάλη των μπάτσων σχολή)[/QUOTE]

Πω πωωω που το θυμήθηκες αυτό ρε…εχω να το δω κατι αιώνες, κι εγώ το ίδιο ακριβώς που λες είχα κολλήσει αυτή τη φοβία…μπρρρ

ναι ρε συ…!
φαντάσου οτι μια φορα ένιωσα τοσο άσχημα που σταμάτησα να την βλέπω και την συνέχισα την επόμενη μερα…
και ολα αυτα χωρίς να δείχνει και κάτι το τρομερό…!
αγαπημένη σίγουρα

ρε συ κριμσον εχω μια ερωτηση (κ την κανω με αγαπη,ξερεις οτι σε συμπαθω κ σε παω)

τοσες ταινιες εχεις δει,τοσες ταινιαρες εχουν βγει τοσα χρονια

πως κ επελεξες αυτες ως αγαπημενες σου?

ξερω γω…ειναι…μετριες να τις πω ? αδιαφορες ?

δλδ αυτες ειναι οντως οι πιο αγαπημενες σου ?

τι να πω,πολυ περιεργο το ποστ σου ρε αδερφακι μου

(κοππολα?κιουμπρικ?σκορσεζε? star wars ? ποια να πρωτογραψω…)

ελπιζω να μην θιγεσαι ,απλα εχω τρελλη απορια πς διαλεξες αυτες τις συγκεκριμενες

Παιζει να ξεχναω καμια πολυ σημαντικη αλλα οριστε(και τριλογιες πιανονται για μια επειδη με συμφερει):

1-Scarface
2-Jeux d’enfants
3-A Beautiful Mind
4-GoodFellas
5-The Lord of the Rings film trilogy
6-Star Wars
7-Eternal Sunshine of the Spotless Mind
8-V for Vendetta
9-Nosferatu
10-Godfather trilogy

Βασικα μεχρι το 7 περιπου ειναι οι πολυ πολυ αγαπημενες

Και επιλαχουσες:
Pirates Of The Caribbean (shy)
The Shining
Johnny Got His Gun
Fear and Loathing in Las Vegas
Monty Python and the Holy Grail
BeetleJuice
Blow

Βασικα κι αυτες εξισου. Τελος.

που να μην το ελεγα κιολας . .

:frowning:


πρεπει να πω αλλες
αφου με αυτες νιώθω…?
τι να κανω τωρα?
πρεπει σώνει και καλα να πω για The Godfather, star wars, 2001: A Space Odyssey, The Shining, nosferatou, amadeus, fight club, a clockwork orange, the wall, και εγω δεν ξερω ποια αλλη…?

εχω πει πολλες φορες οτι δεν το κατεχω το αθλημα και οτι εχω τεραστια κενα αλλα το Thread λεει 10 αγαπημένες ταινίες και οχι καλυτερες…
αν ηταν ετσι ειναι πολυ πιθανο να μην εβαζα καμια απο αυτες…

αγαπημένες δεν σημαίνει και σημαντικές…
εστω και αν αυτες οι ταινιες ειναι απλες, για εμενα καθε φορα που τις βλεπω, μου κανουν, και ποτε δεν νιωθω οτι σπαταλησα τον χρονο μου…

μας εκανες την καρδια περιβόλι
:frowning:

Μ’ αρεσει που καθεσαι και απολογεισαι ρε. :stuck_out_tongue:
Αγαπημενες λεει, αμα βαζαμε καλυτερες θα βαζαμε το τοπ 10 του imdb και θα τελειωνε εκει.

αγαπαμε παντα κριμσον και τιμιοτατη λιστα του…
και μην απολογησε,εγω καιω καθε κοπια του goodfellas για να βλεπω για παντα braindead:D

βγαλε ομως σε παρακαλω το ερωτηματικο διπλα απο το star wars μην σε παρει και σε σηκωσει:p:p:lol:

:lol:

οκ…εγινε…

καιω καθε κοπια του goodfellas για να βλεπω για παντα braindead λεει :lol: