10 αγαπημένοι κιθαρίστες ever

Τον Eric Clapton δεν εχουμε-νομιζω- αναφερει.
Μονο και μονο που επαιζε στους θεους Cream εμενα μου φτανει…

__“Oups! I did it again”! Προδώθηκα! :stuck_out_tongue:

__Πιο πολύ το ανέφερα γιατί σε ένα άλλο θέμα είχες χαρακτηρήσει το τραγούδι ως ένα απο τα τρία καλύτερα ever λόγω του solo του (κάτι τέτοιο). Οπότε πιο πολύ εκεί πηγαινε αυτό που έργαψα (ωραίο το σολο, ναι απ’ τα καλύτερα μουσικά κομμάτια, μόνο που δεν είναι δικό του ώστε να χαρακτηριστεί έτσι το metal heart). Εκεί ήσουν offside. Εδώ όμως όχι, κακώς το σχολίασα το θέμα αυτό εδώ. :slight_smile:

Μα ουτε εκει ημουν offside,γιατι απλουστατα δε θυμαμαι να εχω αναφερει πουθενα οτι το METAL HEART ειναι ενα απο τα τρια κορυφαια τραγουδια.Παντως μιας και ο λογος για τον HOFFMAN,να προσθεσω οτι οι ACCEPT ηταν το πρωτο συγκροτημα, που με τον μεταλλικο ηχο και ογκο του εκανε σαφη τη διακριση αναμεσα στο metal και το hard rock.

Ξέχασα να αναφέρω τον κιθαρίστα που παίζει στις Δυτικές Συνοικίες. Στην πρώτη θέση βέβαια.

Malmsteen ths taxuthtas
Vai Stevie ths epide3iothtas
Ali8ia to Vinnie Moore??Polu kalos epishs.

O Hendrix eixe poli sinesthima paidia k itan to kati allo giati auta pou epeze otan ta epaize itan epanastasi.
O Darrel trwn pantera(damageplan) einai apisteutos!Theos!No comment
O Mick Topmpson twn Slipknot…
Kerry King twn Slayer
Emperor
+
+
+…

Dimebag darrell
Zakk Wyld
Slash
Εχουν στυλ,ειναι μαγκες,παιζουν παπαδες,η κιθαρα τους σου τρυπαει το κεφαλι και σου σκορπαει τα μυαλα στον τοιχο και ολα αυτα τα κανουν εχοντας καταναλωσει πολλα λιτρα ξυδι τοσο που ενας κοινος θνητος δεν θα μπορουσε καν να κρατησει τις αισθησεις του.

1)Tony Iommi(dimiourgise to HM ara perni tin proti thesi sti lista mou :stuck_out_tongue: )
2)Yngwie Malmsteen( foveri taxitita,apiastos alla distixos nomizi oti aftos ine kai kaneis allos)
3)Joe Satriani( texniki sto full )
4)Steve Vai(epide3iotita)
5)John Petrucci(distixos den ida auto to onoma se parapano apo mia - dio listes :stuck_out_tongue: autos o tipos ine aplos ekpliktikos)
6)Paul Gilbert(shred masterr!!!)
7)Kirk Hammett(solo ke solo ke solo)
8)Jeff Hanneman( :stuck_out_tongue: )
9)Van Halen(opou ke na kita3o " Inspired from Van Halen "…no comment:p)
10)Slash(tromero pe3imo,telios ixos)

Γενικά πολύ άκυρο topic… Ξέρεω καμμιά 200αριά που είναι παιχταράδες… Τον Petrucci πχ τον είχα ξεχάσει… Τι κιθαρίστας…

1.-Jimmy Hendrix
2.-Tommy Iommi
3.-Kirk Hammett
4.-Rory Gallagher
5.-Slash
6.-Eric Clapton
7.-Carlos Santana
8.-Joe Satriani
9.-Richie Blackmore
10.-Michael Schenker

Τελικά μόνο εγώ γουστάρω το ταλέντο του Eric Clapton? :?

__Οχι, καμία σχέση! Μιλάμε για έναν απο τους καλύτερους και ποιο ¨αποδωτικούς" κιθαρίστες. Εναν σίγουρα μεγάλο δάσκαλο με πολύ feeling και χαρακτηριστηκό ήχο… Ισως να μην αναφέρεται, γιατί:
α) είναι τόσοι πολλοί κιθαρίστες πλέον που παίζουν εκπληκτικά που ο καθένας θα μπορούσε να αναφέρει όχι το “ΤΟP-10”, αλλά το “TOP-20” (αν όχι το TOP-50), με χαρακτιριστική άνεση κα
ι β) ίσως ο καθένας ανέφερε τον καλύτερο “κιθαρίστα - οργανοπαίκτη”. Αν και το παίξιμο του Clapton και εξαιρετικό είναι, και ιδιαίτερο και δύσκολο, νομίζω ότι είναι ακόμα καλύτερος “κιθαρίστας - συνθέτης”… “μουσικός”. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις…

ΠΟΛΥ ΚΑΛΛΗ Η ΛΙΣΤΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΒLACKMORE EΠΙΡΕΑΣΕ ΤΟΝ HENDRIX ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΩΝ DEEP PURPLE ΗΤΑΝ ΠΛΕΩΝ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΚΑΙ Ο ΗΧΟΣ ΤΟΥ HENDRIX KAI ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΙΡΕΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ Ο BLACKMORE ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΒΡΗΚΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΕΠΙΡΕΑΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ HARD ROCK ΣΚΗΝΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ HEAVY METAL ΟΣΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ

ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΟ VAI ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΟΝ HENDRIX ΑΠΛΑ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ , ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΓΥΡΝΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

ΗΕNDRIX
BLACKMORE
PAGE
STEVE RAY VAUGHAN
AL DI MEOLA
BB KING
ALBERT KING
ALVIN LEE
VAN HALLEN
GALLAGHER
SANTANA
να μην ξεχναμε και τον δικο μας ΓΙΑΝΝΗ ΣΠΑΘΑ
Kαι πολλοι αλλοι χωρις σχολια χωρις photofinish χωρις μεζουρες γιατι μιλαμε για μουσικη και οχι για ολυμπιακους αγωνες

Παρακαλώ να συγχωρήσεις τον τρόπο μου αλλα…

ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ!

Παρακαλώ να συγχωρήσεις τον τρόπο μου αλλα…

ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ![/quote]
ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ;
ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΧΟΛΗΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ?
ΤHRASS ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΤΥΠΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΛΟΧΤΥΠΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΥΦΟΣ ΤΟΥ “ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ” ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ

Αν και δεν το θεωρώ σωστό, λέω να κάνω κάποιες συστάσεις… Σάκη προφανώς επειδή είσαι σχετικά νέος στο forum, ακόμα (και πολύ φυσιολογικά) δεν έχεις καταλάβει τι ρεμάλια είμαστε, ανεξαρτήτου ηλικίας…
Καταρχήν μόνο σκληρός για να πεθάνει δεν είναι ο Θανάσης (Powerslave)!!! Το Thrash προφανώς το έχει γράψει για πλάκα… Περισσότερο προς το κιθαριστικό (βιρτουόζικο) rock κλείνει… Το να του αρέσει ο VAI περισσότερο από τον HENDRIX μπορεί να φαντάζει περίεργο για σένα, αλλά σε μένα φαντάζει πολύ φυσιολογικό… Προσωπικά δεν κρίνω έναν κιθαρίστα από την τεχνική του, ούτε από το πόσο πρωτοπόρος είναι…
Γενικά δεν βάζω στερεότυπα και επιθετικούς προσδιορισμούς… Απλά είναι θέμα γούστου!!! Οπότε μπορώ να σου ότι γουστάρω τους Blackmore, Malmsteen, Norum περισσότερο και από τον HENDRIX και από τον VAI!!!

ΑΚΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ :HENDRIX ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ
ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΤΑΣ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΑΒΙΑΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΝΕΦΕΡΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.
ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΣΤΟ SITE ΕΝΑ ΑΝΤΙHENDRIX ΠΝΕΥΜΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙBLACKMORE ΠΝΕΥΜΑ ΣΤΑ SITE ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΗΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΠΛΑΚΟΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ

sakishr coolαρε. Εγω ειμαι τρελος hendrixfan και σε διαβεβαιω δεν υπαρχει κανενα αντι hendrix πνευμα…

Καλα χαλάρωσε μην πάθεις κανα εγκεφαλικό! (Trust me I know abou them…)
Κάτσε μελέτα τον Vai και μετά μίλα! Απορώ πως έβαλες τον Van Halen στη λίστα σου!
Συγκρίνεις θέματα Vai με Hendrix? Είσαι σοβαρός? Τον Vitto Bratta τον έχεις ακουστά?
Κανένας δεν υποτίμησε τον Hendrix και πόσο μάλλον εγώ! Μου αρέσει αλλα όχι οσο ο Vai! Και άσε την κοινή γνώμη… γιατι αμα το αυτί είναι απαίδευτο… γ@μισέ τα!
Εχω ακούσει και μελετήσει πολλούς κιθαρίστες και αυτό που εγώ γουστάρω είναι αυτό!
ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΡΕ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ!

ΚΑΙ ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ! :stuck_out_tongue: ΕΛΕΟΣ! Unholy που είσαι? Επέβαλε την τάξη!