Οι 100 κορυφαίοι Heavy Metal δίσκοι (σύμφωνα με το Rolling Stone)

Ωραιο θα ηταν να εγραφε ο καθενας την δικη του λιστα , συμφωνα και με τα γουστα του, ετσι για να ανοιξει και λιγο η κουβεντα.

2 Likes

Τέτοιες λίστες τις αξιολογείς για αυτό που είναι. Μια απόπειρα κατάταξης - καταγραφής από ένα μειωμένης αξιοπιστίας περιοδικό, όπου η εμπορική απήχηση βαραίνει στην επιλογή.
Με αυτό υπ’ όψιν, δεν σε πιάνει “ιερή αγανάκτηση” που λείπει π.χ.το “A Social Grace”. Αντίθετα, βλέποντας κατ’ αρχήν ότι την κορυφή καταλαμβάνει ένα από τα 6 πρώτα LP των Black Sabbath, συνεχίζεις την ανάγνωση για το όποιο ενδιαφέρον μπορεί να παρουσιάζει.

Έτσι κι αλλιώς μια λίστα με τα 100 καλύτερα στο metal είναι ζόρικη δουλειά, και, μεταξύ μας, στερείται νοήματος από κάποιο σημείο κι έπειτα. Μεταξύ θεϊκών δίσκων του top 30/40/50 πώς να κάνεις διάκριση; Προσωπικά θα έφτανα μέχρι το σημείο να επιλέξω ποιοι δίσκοι θα έμπαιναν στη λίστα, χωρίς να τους βάλω σε σειρά προτίμησης.

5 Likes

το ιδιο θα εκανα και εγω . Επισης πχ εσυ μπορει να βαζεις Psychotic Waltz καποιος αλλος να βαλει Savatage, Helloween, WASP ή δεν ξερω και εγω τι αλλο που λειπει απο την λιστα. Συν οτι ας πουμε εγω θα προσπαθουσα να βαλω και αλμπουμς που μπορει να μην τα βαζω να τα ακουσω ή να μην ειναι τοσο του γουστου μου , αλλα αποδεχομαι και καταλαβαινω και την αξια τους και την ποιοτητα τους.

3 Likes

Σωστά, γιατί από τους Bathory ας πούμε, εγώ θα έβαζα τα “επικά” album, όμως η πρώιμη περίοδος τους αξίζει επίσης να εκπροσωπηθεί αφού δημιούργησε σχολή, χωρίς καμία υπερβολή.

3 Likes

ναι ειναι παρα πολλα αυτα που σκεφτομαι . πχ Ακομα και entombed αν και τα 2 πρωτα δεν τα ακουω δεν γινεται να μην βαλω το Clandestine αλλα θα βαλω και το Wolverine Blues.

1 Like

Πιστευω παντως οτι ειναι μεγαλη τιμη για τις μπαντες να συμπεριληφθουν στη λιστα αυτη (οπως και εχω δει απο τα updates τους στα social media ) . Τωρα εαν ειναι νουμερο 33 και οχι 21 δε νομιζω οτι παιζει μεγαλο ρολο.

2 Likes

ναι ισχυει για αυτο και θα ηθελα περισσοτερες μπαντες να ειναι μεσα σε αυτη την λιστα.
Η δικαιολογια πχ για τους Testament δεν με καλυπτει , οπως και η απουσια των Savatage .

Επισης επειδη ειναι λιστα περιοδικου και οχι η δικη μου ή η δικη σου , δεν μου πολυαρεσει που στα πρωτα 40 υπαρχει συνωστισμος απο 5-6 μπαντες

Μα δεν έχει savatage??? Τι? Mastodon πάνω απο images ands words??Κάντε και μια λίστα με τα 100 καλύτερα live συγκροτήματα και βάλτε τους Maiden στην θεση 99 παρακαλώ

δεν εχει μεσα ουτε Machine Head , Ουτε Suicidal . Για μενα εχει πολλες ελλειψεις.

Το The Blackening ε? Για μενα ειναι απο τους επιδραστικούς δίσκους ever και αυτο απο μονο του κανει ενα δισκο μεγαλο.

3 Likes

Όντως έχει πολλές ελλείψεις και μιας και ανέφερες τους W.A.S.P. δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχουν στη λίστα Crimson Idol και Last Command.

2 Likes

ποσα maiden θα εβαζες στο top 100 σου ;

@bostonflesh ειδικα για το crimson idol θα συμφωνησω. επισης πχ ενω Helmet γουσταρω με τρελα δεν θα τους εβαζα σαν μεταλ στο top 100.

ο θεε μου τι με ρωτας τωρα…πφφφφφ…λοιπον θα εβαζα 8 (τα 7 πρώτα + brave new world) +1000 gia crimson idol που ειπε ο @bostonflesh.Εσυ απο metalica? και μια κ λέμε για λιστες να μια λιστα μετα 15 αγαπημενα του ulrich

AC/DC – “Let There Be Rock” (1977)

  • ALICE IN CHAINS – “Dirt” (1992)
  • BLACK SABBATH – “Sabotage” (1975)
  • BLUE ÖYSTER CULT – “On Your Feet Or On Your Knees” (1975)
  • DEEP PURPLE – “Made in Japan” (1972)
  • DIAMOND HEAD – “Lightning To The Nations” (1980)
  • GUNS N’ ROSES – “Appetite For Destruction” (1987)
  • IRON MAIDEN – “The Number Of The Beast” (1982)
  • JUDAS PRIEST – “Unleashed In The East” (1979)
  • MERCYFUL FATE – “Melissa” (1983)
  • MOTÖRHEAD – “Overkill” (1979)
  • RAGE AGAINST THE MACHINE – “The Battle Of Los Angeles” (1999)
  • SYSTEM OF A DOWN – “Toxicity” (2001)
  • UFO – “Strangers In The Night” (1979)
  • WARRIOR SOUL – “The Space Age Playboys” (1994)

απο Metallica θα εβαζα τα 5 πρωτα σιγουρα. Αν θεωρησουμε οτι το Load ειναι μεσα στα ορια του metal , τοτε θα εβαζα και αυτο.

Επισης ο Ulrich βαζει πολλα Hard Rock αλμπουμς και αν ανοιξουμε το ειδος εγω θα εβαζα μεχρι και therapy? . Αλλα καλυτερα να το κρατησουμε στενα τα ορια γιατι ετσι θα μπουν πολλα πραγματα μεσα στη λιστα που δεν ειναι μεταλ αν και συγγενευουν με τον αλφα ή βητα τροπο.

απο metallica θα έβαζα RTL AJFA και Load (δεν ξερω αν ειναι metal το load - που ειναι- αλλα ειναι δισκαρα)

οτι θα ελειπε το Master Μου κανει ακομα μεγαλυτερη εντυπωση , απο το οτι θα ελειπε το Kill’em All και το Black Album.

επισης τι αλλο θα εβαζες μεσα που δεν ειναι μεσα στη λιστα του Rolling Stone και θεωρεις οτι λιγοι (ή εστω μονο πιο ψαγμενοι ) θα εβαζαν ;

εγω σιγουρα θα εβαζα κατι και απο In Flames αλλα και απο Metalcore και Crossover.

από Iron Maiden μπαίνουν το Number of the Beast , 7th Son και ή ομώνυμο ή Killers

από Metallica RTL , MOP , AJFA

αν έφτιαχνα 100αδα θα έβαζα δίσκους που είτε επηρέασαν πολύ κόσμο , είτε έφτιαξαν subgenres και πήγαν το μεταλ ένα βήμα παραπέρα , είτε είναι αδιανόητα ποιοτικοί/groundbreaking χωρίς να φτιάξουν “ρεύμα” ( γιατί υπήρχε π.χ. )

Σίγουρα δλδ

Helloween - Keeper 1-2 ,
WASP - Crimson Idol ,
Savatage ή HOTMK ή Edge of Thorns ,
Crimson Glory - Transcendence
Sanctuary - Into the Mirror Black
Neurosis - Souls at Zero
Paradise Lost - Draconian Times
Down - NOLA

1 Like

Αν σου πω οτι δεν μου αρεσει το Master…θα με πιστέψεις?..να με πιστέψεις…τι άλλο θα εβαζα ψαγμένο χμμμμ δεν ξερω για ψαγμενα εγω πάντως θα ειχα στην λιστα μου και τα παρακάτω

queensryche Rage for order + Promise Land
Crimson glory Transcendence
Evergrey Hymns For The Broken
Opeth Deliverance + Ghost Reveries
Lake of tear Forever Autumn
Anathma Alternative 4
Kreator Outcast
Ark Ark
Angelwitch Angelwitch
Anvil Forged in fire
Iced earth Burnt offerings
Thin Lizzy Thunder and lighting

2 Likes

τι φαση που ειναι οι ac dc οι Zep οι Purple?? και γιατι δεν υπαρχει Painkiller στη λιστα ξερω εγω

Τι εννοείς τι φάση ; επειδή δεν είναι χεβυ μεταλ.

Αν όμως το βάλουμε στο πλαίσιο και του Hard Rock προφανώς και είναι μέσα και αυτές οι μπάντες .

Σαφώς και το painkiller χωρούσε μέσα στη λίστα όπως και πολλά άλλα.