Οι 100 κορυφαίοι Heavy Metal δίσκοι (σύμφωνα με το Rolling Stone)

Ποιος είναι τούτος :stuck_out_tongue:
Προβλεπε λίστα αλλά μια χαρά.
Αλήθεια ο Corey Taylor δεν έχει κάνει λίστα;

Έχει κάνει λίστα ο Corey Taylor η οποία γαμάει. Την είχα ποστάρει πριν 17 μέρες. Την ξαναγράφω ειδικά για σένα.

White Zombie, Astro-Creep: 2000 – Songs of Love, Destruction and Other Synthetic Delusions of the Electric Head (1995)

Sepultura, Roots (1996)

Pantera, Far Beyond Driven (1994)

Metallica, Master of Puppets (1986)

Metal Church, The Dark (1986)

Megadeth, Peace Sells … but Who’s Buying? (1986)

Korn, Korn (1994)

Judas Priest, Screaming for Vengeance (1982)

Iron Maiden, Somewhere in Time (1986)

Anthrax, Worship Music (2011)

1 Like

και μια με λιγο διαφορετικες επιλογες απο τον George Clarke των Deafheaven

Burzum, ‘Filosofem’ (1996)
ColdWorld, ‘Melancholie2’ (2008)
Iron Maiden, ‘Powerslave’ (1984)
Leviathan, ‘The Tenth Sub Level of Suicide’ (2003)
Metallica, ‘Master of Puppets’ (1986)
Morbid Angel, ‘Gateways to Annihilation’ (2000)
Pantera, ‘Far Beyond Driven’ (1994)
Sepultura, ‘Arise’ (1991)
Slayer, ‘Hell Awaits’ (1985)
Weakling, ‘Dead as Dreams’ (2000)

2 Likes

Καρδούλες και μόνο που έχει το Hell Awaits …τελικα δεν είμαι ο μόνος

Απορώ που όλοι βάζουν το Master Of Puppets και κανείς το Black Album.

Το έβαλε ο Bill Ward γατάκι που ήταν και πριν από όλους εκεί . Τους πρόλαβε και από το ντεμο

Γουστόζικη λίστα του Clarke, με εξέπληξαν κάπως (και μάλλον ευχάριστα) οι επιλογές του ΚΚ -εννοώ ως προς τους δίσκους και όχι τις μπάντες. Δεν περίμενα να έχει το MoP από Metallica (μάλλον το ΚΕΑ), το ίδιο από Sabbath, Rainbow και Priest.
Γνωστή η αγάπη του για τους MF πάντως!

Εγώ απορώ πως τολμούν να μην βάζουν το Hardwired…

Θα το έβαζε ο Bill Ward αν έκρινε ότι αυτό θα έκανε τη λίστα του ακόμα πιο γυαλισμένη και “καθώς πρέπει”.

Ιμιτασιόν δικηγοριες. Θα σου κάνω μαθήματα .

Την καλύτερη λίστα απ όσους μουσικούς ρωτήθηκαν, έχει ο Kerry King.

Ούτε γελοίους ελιτισμούς να διστάζει να βάλει τα προφανή, ούτε να προσπαθεί να κάνει τον “μονδέρνο”.
Old school οπαδάρα ήταν και είναι. Και φαίνεται ότι έχει ακούσει και νοιώσει πέρα από την επιφάνεια, σου έχει και ένα Sabotage, θα σου βάλει και ένα Venom (τίμιος!)

Αν είχε και λίγο διεστραμμένο χιούμορ θα πέταγε και τίποτε Megadeth ή Sepultura μέσα!

2 Likes

τους Megadeth τους περιμενα και εγω, μην σου πω και Machine Head ! :wink:

Γενικα παντως καλες λιστες εχουν. Και ο Lars ειναι τιμιος που εβαλε 15 αλμπουμς αν και εχει μεσα αρκετα που δεν ειναι Heavy Metal.

1 Like

και τα παιδιά στην κεντρική έκαναν καλή δουλειά με 101 heavy metal δισκάρες των 80s

4 Likes

Σωστά τα λένε στον πρόλογο, έχει παρέλθει πολύς (για τα δεδομένα του ιδιώματος) χρόνος και έχει γίνει μια λίγο - πολύ ψύχραιμη αποτίμηση των πεπραγμένων της εποχής.

Αυτό έχει σαν συνέπεια μια λίστα που δεν σου δίνει πολλές αφορμές για να διαμαρτυρηθείς, φαινόμενο σπανιότατο!
Όσοι πάντως σπεύσουν να γκρινιάξουν γιατί δεν υπάρχει το Τάδε ή το Δείνα, ας προτείνουν ταυτόχρονα και αυτά που θα έβγαζαν εκτός. Εγώ προτίθεμαι να το δοκιμάσω!

3 Likes

Και βέβαια μην ξεχνάμε και τις 110 metal δισκάρες των '90s

3 Likes

Πολλες απο αυτες τις δισκαρες ειναι ομως αξιολησμονητες, σε αντιθεση με αλλες που δεν μπηκαν.

Έχει και poll στο τέλος, μπείτε και ψηφίστε. Το Master Of Puppets πάει πολύ καλά για την ώρα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Πάω να το ψηφίζω μονοκούκι, χωρίς ακόμα να έχω διαβάσει τη λίστα.

2 Likes

Άντε να ψηφίσεις μόνο 10… πφφφ

Οι συντάκτες που συμμετείχαμε στο άρθρο έχουμε ήδη ψηφίσει τους τοπ 10 (με σειρά ποιότητας, δλδ το #1 είναι ο καλύτερος δίσκος των 80s). Φαντάζομαι θα βγουν στην φόρα μαζί με το αποτέλεσμα του poll

spoiler alert: έβαλα μόνο 2 Metallica στην 10αδα

2 Likes