Οι 100 κορυφαίοι Heavy Metal δίσκοι (σύμφωνα με το Rolling Stone)

Χμμ θα κάνω μια προσπάθεια με τα 10 πρώτα που μου ήρθαν αβίαστα-αβάδιστα

  1. Master Of Puppets
  2. The Number Of The Beast
  3. Ride The Lightning
  4. Heaven And Hell
  5. Blizzard of Ozz
  6. Restless And Wild
  7. Defenders of The Faith
  8. Into Glory Ride (ΡΕ ΝΙΑΜΟΥ)
  9. Gutter Ballet
  10. Hell Awaits
3 Likes

Δεν θυμάμαι την δικιά μου, αν ξαναβγάλω πιθανότατα θα είναι διαφορετική από αυτή που έχω στείλει :stuck_out_tongue: αλλά κάπως έτσι πήγαινε

  1. Master Of Puppets
  2. …And Justice For All
  3. Abigail
  4. Defenders Of The Faith
  5. Don’t Break The Oath
  6. Powerslave
  7. Metal Heart
  8. Into Glory Ride
  9. Operation: Mindcrime
  10. Keeper Of The Seven Keys Pt II
3 Likes

Μιας και βλέπω την κουβέντα σε αυτό το thread θυμάμαι τον @chinaski να μου λέει ότι θα νομίζουν ότι εμπνευστήκαμε το αφιέρωμα από το Rolling Stone, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι είχαμε αρχίσαμε να το δουλεύουμε αρκετά πιο πριν.

Ελπίζουμε να σας αρέσει και να γίνει όσο περισσότερη (καλοπροαίρετη κατά προτίμηση :smiley: ) κουβέντα.

3 Likes

Από MF προτιμώ το Melissa πάντως, αλλά από King Diamond δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το Abigail είναι το magnum opus του. Επίσης με τα χρόνια εκτίμησα το Rage For Order παραπάνω από το Operation Mindcrime, αν και οι κορυφές του δεύτερου είναι ψηλότερες από του πρώτου. Με τα Keepers είμαι ανάλογα πως θα ξυπνήσω, πολύ δύσκολο να διαλέξω.

Καλά, από τότε που κάναμε το αφιέρωμα στο μεταλ των '90s θυμάμαι που το συζητούσαμε, ποιο Rolling Stone τώρα … :smile:

@shadowking69 δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε μια τόσο περιορισμένη επιλογή πιστεύω. Τα Keeper τα θεωρώ ισάξια, αλλά αυτό που ακούω πιο συχνά είναι το 2

2 Likes

Εννοείται δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, κουβέντα να γίνεται…

Ναι ρε, δεν υπερασπίστηκα την δεκάδα μου, το αντίθετο…

Κάντε κι ένα poll για τους καλύτερους Metal δίσκους των 90s και για τους καλύτερους Rock δίσκους των 90s.

Poll για τα καλύτερα χέβι μέταλ των 80s είναι αρκετά προβλέψιμη η λίστα. Μόνο τα 2-3 classics να βάλει κάποιος από Metallica, Maiden, Priest, Manowar και βγήκε η δεκάδα. Tα 6-7 άλμπουμ της δεκάδας θα είναι σε όλους τα ίδια.

Metal και Rock της δεκαετίας του 90 θα είχε πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον να δούμε τι ψηφίζει ο κόσμος.

ps: To Master Of Puppets πάει πολύ καλά για την ώρα? Μα τι έκπληξη είναι αυτή, δεν το πιστεύω! :astonished:

Καμία έκπληξη για τον καλύτερο metal δίσκο όλων των εποχών.

2 Likes

Ωραίο θα ήταν και θα είχε όντως ενδιαφέρον, αλλά έχει χαθεί το momentum τώρα.

τα αποτελέσματα του poll για τα metal άλμπουμ των 90s.

2 Likes

ωρε το είιχα ξεχασει τούτο

Fear Of The Dark πάνω από Aenima; Ούτε ο Κουΐντομ δε θα το έκανε αυτό.

2 Likes

Και Painkiller πάνω από τον “καλύτερο metal δίσκο όλων των εποχών” :stuck_out_tongue:

Το Painkiller γαμάει, οπότε δικαιολογείται η πρώτη του θέση. Το Fear Of The Dark, δε γαμάει :slight_smile:.

2 Likes

Ρε συ μαλακία έγραψα μιλάμε για 90s λίστα. Πήγα να σου κάνω πλάκα για το MOP πιο πάνω λολ

2 Likes

Μια χαρά είναι και αυτή η λίστα, τίμια

τα δικά μας τα 100+10 των 90s ή τα 30 που ψήφισε ο κόσμος;

Δοκίμασες και δεν σου βγήκε; Τόσο καλή δουλειά κάναμε; :stuck_out_tongue:

1 Like

Δώστε λίστες στον λαό !