Οι 100 κορυφαίοι Heavy Metal δίσκοι (σύμφωνα με το Rolling Stone)

Heathen, Vio-lence, Forbidden, Sacred Reich ήταν κάποιες μπάντες που θα έπρεπε/μπορούσαν να έχουν εκπροσώπηση σε τοπ-100 (κοντά σε όσα προαναφέρθηκαν).
Βέβαια όταν κάνεις σούμα από τοπ-30 είναι λογικό να μη “χωρέσουν” κάποια.

3 Likes

Παντως 10 ειναι πολυ λιγα ρε γαμωτο.

Εμ, εδώ σε θέλω κάβουρα!

Αυτά τα “κατά γενική ομολογία” εγώ δεν τα καταλαβαίνω. Προσωπικά θεωρώ το The Dark καλύτερο του ομώνυμου. Θα έπρεπε να ψηφίσω το Metal Church επειδή “κατά γενική ομολογία” απολαμβαβει την πρωτοκαθεδρία"; Δεν νομίζω. Ομοίως για τους Running Wild. Για Anvil (και γενικότερα) ισχύει αυτό που είπα και πιο πάνω σχετικά με τον περιορισμό των 30 δίσκων. Και το Forged δισκάρα είναι, αλλά ψήφισα το Metal On Metal. Με την ίδια λογική ψήφισαν και όσοι βάλανε Anvil στην λίστα τους και δεν μπήκε το Forged. Κρίμα, αλλά έτσι έχει το πράγμα. Δεν θα γινόμασταν επιλεκτικοί και να πούμε “βγάζουμε το Fifth Angel” για να μπει ένα ακόμα Anvil". Από την στιγμή που είπαμε θα το κάνουμε με τον τρόπο που το κάναμε δεν υπήρχε δυνατότητα για τέτοιου είδους αλχημείες. Για King Diamond τα είπαμε και επίσης είσαι και λίγο προκατειλημμένος με το θέμα καθώς όπου σταθείς και όπου βρεθείς εξομολογείσαι την αγάπη σου για τον Βασιλιά :stuck_out_tongue: Ισχύουν όσα είπα πιο πάνω και γι’ αυτόν. Το Conspiracy ίσως έπρεπε να μπει, αλλά και που δεν μπήκε ο King με 4 δίσκους είναι κομπλέ

Στην τελική είναι 100 δίσκοι 10αρια. Προφανώς και κάποιοι άλλοι θα μπορούσαν να είναι μέσα, αλλά όπως γράφτηκε και στον πρόλογο και 200αδα να δίναμε πάλι κάτι θα βρίσκαμε για να γκρινιάζουμε.

εντιτ: οι Wolf πότε θα βγάλουν δίσκο ρε;

2 Likes

Black Sabbath - Heaven And Hell
Ozzy Osbourne - Blizzard Of Ozz
Iron Maiden - The Number Of The Beast
Dio - Holy Diver
Judas Priest - Defenders Of The Faith
Metallica - Ride The Lightning
Metallica - Master Of Puppets
Slayer - Reign In Blood
Metallica - …And Justice For All
Savatage - Gutter Ballet

:grin:

Όχι χρονολογικά ρε (αν και πρέπει να αλλάξεις θέση σε DotF και RTL για να είναι σωστά)

Αυτα τα θεωρεις τα καλυτερα 10 μεταλ αλμπουμς ολων των εποχων?

80s

Τα άλλαξα :grin:. Μη ζητάς περισσότερα!

Τα 10 που προτιμώ από τη λίστα των παιδιών είναι.

Οκ ας παιξω κι εγω

RTL
MOP
AJFA
Peace Sells
Hall Of The Mountain King
Gutter Ballet
Somewhere In Time
Alice In Hell
Testament - The Legacy
Helloween - Keeper 2

Ανετα θα το εκανα FYI

1 Like

Δε νομιζω οτι ειναι τοσο περιεργο το να αρεσει σε καποιον περισσοτερο το Fear Of The Dark απο το Aenima. Μιλαμε για τον πιο υποτιμημενο δισκο μιας μεγαλης μπαντας (με 4 τραγουδια που ειναι κλασικα), και για τον πιο υπερτιμημενο δισκο μιας γενικα μετριοκαλης μπαντας με συγκλονιστικα μικρη δισκογραφια…

Καλά ρε τολμάτε να βάζετε στην ίδια πρόταση το απόλυτο μεταλ συγκρότημα με τους πουθενάδες;; Ρε θα σηκωθούν οι πέτρες και θα πέσουν καταπάνω σας!!!

1 Like

Αν είσαι μεταλλάς, πράγματι, δεν είναι.

Τις ιδέες που έχουν οι Tool σε 3 αλμπουμ άλλοι δεν τις έχουν σε 35 χρόνια καριέρας. Αλλά ντάξει, τι να κάνουμε, σε κάποιους αρέσει να ακούνε το ίδιο άλμπουμ με άλλη ονομασία ξανά και ξανά, δεκτό και κατανοητό.

3 Likes

Υπερβολες το λιγοτερο. Ανισος δισκος ειναι το FOTD ενω το AENIMA ειναι εκατομμυρια ετη φωτος μπροστα . Εδειξε πως παιζεται η progressive μουσικη .

να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι , επιτελους !

3 Likes

Δεκτό αλλά αυτό δεν τους κάνει σώνει και καλά καλύτερους και ούτε για αστείο σημαντικότερους…

2 Likes

Από τους post-1990 Maiden, και τα δύο.

2 Likes

Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια εντός εκτός και επί τα αυτά. Γενικά δεν τους έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση οπότε η κουβέντα δεν μπορεί να πάει μακριά.

Υποκειμενικές έννοιες και οι 2…

1 Like