Οι 100 κορυφαίοι Heavy Metal δίσκοι (σύμφωνα με το Rolling Stone)

Πάντως ένας δίκαιος κανόνας θα ήταν να μη βάλεις δίσκο της ίδιας μπάντας εκτός κι αν έχει όντως παρουσιάσει κάτι αρκετά διαφορετικό από το έτερο album που έχεις βάλει στην 100άδα.

Πχ τα RtL και MoP χωράνε στο αξιοκρατικό τοπ 100. Αλλά στη δικιά μου λίστα θα θυσίαζα το ένα για να εκπροσωπηθεί μια άλλη μπάντα… Ενώ το BA θα το έβαζα πχ.

Τι Σιγκνιφαι ρε Μητσο; Ουτε μυρωδια απο μεταλ, καθαρο προγκ!

1 Like

Ισχύει αλλά τότε ίσως να έπρεπε να βάλουμε το killem ή το and justice ή ακόμα και το load . Από slayer θα βάζαμε το reign και το seasons ? Maiden ? Μόνο 2 ; judas priest ? Black Sabbath ?
Το να υπήρχε όριο μέχρι 3 από κάθε μπάντα θα το έκανε ίσως πιο εύκολο .

Βέβαια εκεί μπορεί να πας και σε μια λογική που δεν θα βάλεις τα καλύτερα αλλά θα το συνδυάσεις και με τα πιο σημαντικά - αγαπημένα κτλ .

Αυτό βρήκες να σχολιάσεις ρε αλήτη;
40 τόσα άλμπουμς ποσταρα
ήθελα να υπάρχει εκπροσώπηση και από κάτι τέτοιο . Ναι δεν το λες μεταλ αλλά μπορείς να καταλάβεις ότι πρόκειται για ένα ακόμα παρακλάδι του “σκληρού” ήχου .

Βάλε καρδούλα και μην λες άλλα.

Καθολου σκληρος ηχος στον συγκεκριμενο δισκο, μη με κανεις να γινω σατανιασμενος!!

2 Likes

Τα μισά να μου 'λεγε για το signify ε…

1 Like

Εεεεεεεε καλά τώρα . Είπαμε ότι αρέσει στους μεταλλαδες το βαφτίζουν. Άρα διάλεξα κάτι πολύ καλό δικό τους και το έχωσα . Μην με βάλεις να βάλω μέσα και το host πχ .

Και του Peace sells but who buying είναι thrash και τεράστιος δίσκο!!

1 Like

Προφανώς, κάπου πιο πάνω πήρε το μάτι μου ότι το Rust in Peace δεν είναι thrash (ή κάτι τέτοιο, μπορεί να διάβασα λάθος), εξού και η διευκρίνιση.

οχι ρε! πρωτον καλημερα.

Δευτερον Αν ειπαμε κατι ειπαμε οτι δεν ειναι ακριβως progressive thrash Και παταει περισσοτερο προς το τεχνικο - κιθαριστικο Thrash.

Αλλα μην μενουμε στις λεξεις. Αμπουμαρα ειναι , και thrash του κερατα !

1 Like

Βάζεις Opeth, Cynic και Atheist κάτω από την ταμπέλα “προγκρέσιβ” για να μη μείνουν τα Asphyx κλπ απ’ έξω :wink:

Εννοείς να βγάλω έναν από αυτούς τους 3 ώστε να χωρέσουν οι Asphyx που έχουν διαφορετικό ήχο από όλους τους υπόλοιπους της 15άδας;

Με βαριά καρδιά θα έβγαζα Atheist τότε. Blackwater είναι στο all time top 10 μου και focus είναι legend για το death.

Accept- Restless and Wild
King Diamond- Abigail
Judas Priest - Sad wings…
Skyclad- Prince…
Paradise Lost - Draconian Times
Kreator - extreme aggressions
Twisted Sister -Stay Hungry
WASP- WASP
In Flames- Colony
Sodom- Agent Orange
Dark Angel- Darkness Descends
Dream Theater- Scenes From A Memory
Celtic Frost - To Megatherion
Anthrax-Among the living
Candlemass - Nightfall
Obituary- Cause of death
Death- Human
Blind Guardian -Imaginations…
Helloween - Keeper 2
Savatage - Gutter Ballet
Είναι κάποια που θα έβαζα

3 Likes

Όχι, εννοώ πως τα 3 που ανέφερα τα λες και progressive πέρα από Death, εγώ προσωπικά εκεί θα τα κατέτασσα και θα ελευθέρωνα τις 3 θέσεις για τα άλμπουμ που έχεις ως επιλαχόντα.

Τα Agent Orange, Human και Stay Hungry υπάρχουν στη λίστα.
Επίσης, επείδη το είδα και παραπάνω: το Extreme Aggressions είναι όπως λέγανε κάποτε Painkillers;:wink:

1 Like

Μπερδεύεσαι εύκολα από το ομώνυμο τραγούδι :wink:
Τουλάχιστον δεν είναι κατηγορίας Μοnty Pythons :relaxed:

1 Like

Δεν τα θυμόμουν σόρρυ, δεν τους το είχα πάντως…

Πέσε κάτω και παιρνε και ασε τα σορρυ ναουμε.

2 Likes

Παρεμπιπτόντως, μπράβο για το “Sad Wings…” για μένα δυνατός υποψήφιος όχι απλώς για top100, αλλά για κορυφή.

1 Like

Εύκολα το αγαπημένο μου από Πριτς

1 Like