Καλύτερα/Αγαπημένα άλμπουμ της δεκαετίας '10s

Ίσως λίγο νωρίς ακόμα αλλά μιας και το σκεφτόμουνα αυτές τις μέρες είπα να ανοίξω το thread. Θα έχει άλλωστε ενδιαφέρον να μπαίνουμε από τώρα λίστες για να γίνουν και οι συγκρίσεις να δούμε τι θα αντέξει μέχρι τέλους της δεκαετίας.

Την προσωρινή δική μου ακόμα την επεξεργάζομαι. Το μόνο σίγουρο προς το παρόν είναι το Outer Isolaton από Vektor που δύσκολα θα χάσει την πρώτη θέση.

να κάνουμε και reviews!

Οχι σοβαρα κι εγω το σκεφτομουν γιατι μου αρεσει πολυ το 2015 σαν μουσικη χρονια. Για το 2010 δεν εχω/ειχα ψαχτει ιδιαιτερα. Ευπροσδεκτες οι προτασεις.

Τελικα εκανα μια μικρη ερευνα για το 10 και βρηκα 29 αλμπουμ που εχω ακουσει/θελω να ακουσω

Παιδια ειχα φτιαξει παλαιοτερα αυτο το thread. Ας ομαδοποιηθουν τα δυο απο καποιον μοντερετορα!

Προσπάθησα να κάνω μια λίστα για 2010-2014 αλλά ήταν πολύ δύσκολο και συνεχώς μεγάλωνε οπότε αφαίρεσα πολλά και έκανα τοπ 8.

[B]1. Gazpacho[/B] - [I]March of Ghosts[/I] (2012)
[B]2. The Dead Weather[/B] - [I]Sea of Cowards[/I] (2010)
[B]3. Matt Elliott[/B] - [I]The Broken Man[/I] (2012)
[B]4. Pain of Salvation[/B] - [I]Road Salt One[/I] (2010)
[B]5. Portugal. The Man[/B] - [I]Evil Friends[/I] (2013)
[B]6. Incura[/B] - [I]Incura[/I] (2013/2014)
[B]7. Matana Roberts[/B] - [I]COIN COIN Chapter One: Gens de couleur libres[/I] (2011)
[B]8. La Dispute[/B] - [I]Wildlife[/I] (2011)

Αυτά προς το παρόν. (Top 10 χωρίς σειρά).

[B]Afrocubism[/B] - Afrocubism
[B]Earth[/B] - Angels of Darkness, Demons of Light I,II
[B]Earthless[/B] - From the Ages
[B]Four Tet[/B] - There is Love in You
[B]Godspeed you! Black Emperor[/B] - Allelujah! Don’t Bend! Ascend!
[B]Jon Hopkins[/B] - Immunity
[B]Ondatropica[/B] - Ondatropica
[B]Orlando Julius & the Heliocentrics[/B] - Jayjede Afro
[B]Radiohead[/B] - King of Limbs
[B]Xylouris White[/B] - Goats

Oρμωμενος απο την απορια μου για το αν υπαρχει ανθρωπος που να βαζει τοσο ψηλα το Xylouris White, θελω να ρωτησω αν σκεφτεστε να γινει συζητηση εδω ή μονο λιστες.

ξεκινα την εσυ

Μωρε, εγω να την ξεκινησω, αλλα αυτο θελουμε εδω ή λιστες, οπως τοτε με τα 00ς;;

δεν νομιζω να υπαρχει ορεξη απο καποιον για καταμετρηση κι ουτε φυσικα τοσο μεγαλη συμμετοχη. Αρα και τα δυο.

Ε προς το παρόν σίγουρα και τα 2. Αν είναι να γίνει καταμέτρηση και τα ρέστα δεν θα γίνει τώρα έτσι και αλλιώς. Μέχρι τέλος της δεκαετίας βλέπουμε :stuck_out_tongue:

Μια δική μου λίστα με 20 άλμπουμ που με απασχόλησαν αρκετά είναι αυτή. Εντελώς τυχαία σειρά βέβαια.

[B]Vektor[/B] - Outer Isolation
[B]Burzum[/B] - Belus
[B]Anhedonist[/B] - Netherwards
[B]Mgla[/B] - With Heart Towards None
[B]Alice in Chains[/B] - The Devil Put Dinosaurs Here
[B]Ghost[/B] - Infestissumam
[B]Evergrey[/B] - Hymns For The Broken
[B]Dead Congregation[/B] - Promulgation of the Fall
[B]Triptykon[/B] - Eparistera Daimones
[B]Enforcer[/B] - Diamonds
[B]Kvelertak[/B] - Kvelertak
[B]Enslaved[/B] - Axioma Ethica Odini
[B]Primordial[/B] - Redemption at the Puritan’s Hand
[B]Grand Magus[/B] - The Hunt
[B]Havok[/B] - Time is up
[B]Mitochondrion[/B] - Parasignosis
[B]Universe217[/B] - Familiar Places
[B]Solstafir[/B] - Otta
[B]Teitanblood[/B] - Death
[B]A Forest of Stars[/B] - A Shadowplay for Yesterdays

Χωρίς και πολύ σκέψη και χωρίς να το ψειρίζω και πολύ. Μερικά από αυτά δεν ήταν love at first sight για αυτό είμαι σίγουρος πως θα υπάρξουν και άλλα γαμάτα άλμπουμ που έχουν ήδη βγει αλλά δεν έχω δώσει τόσο μεγάλη προσοχή ακόμα.

Βάζω και 4 ep που μου άρεσαν πάρα πολύ.

[B]My Dying Bride[/B] - The Barghest O’ Whitby
[B]Autopsy[/B] - The Tomb Within
[B]Tormented[/B] - Graveyard Lust
[B]Cruciamentum[/B] - Engulfed in Desolation

Autopsy αν και μου άρεσαν και τα 3 άλμπουμ που έβγαλαν το ep τους μου έχει μείνει περισσότερο από όλα.