Σήμερα στις 18:00 το ζωντανό countdown για τις 30 κυκλοφορίες του 2011

άρχισε να παίζεται μπαλίτσα στα comments :smiley:

Πολυ indie ρε παιδια…δηλ εκτος το Dystopia? Και πολυ χαμηλα το Ιmmortal Soul…anyway προσωπικες αποψεις ειναι αυτα αλλα κουβεντα να γινεται…οι Foo Fighters λογικο μου φαινοταν να ειναι πρωτοι γιατι overally ειναι οι πιο σημαντικες ροκ προσωπικοτητες των τελευταιων 10 χρονων και κατι (οχι μονο σε καλλιτεχνικο αλλα σε ολα τα επιπεδα)

Γενικα ψιλοδιαφωνω με τη λιστα σας…πουθενα το καινουριο των Whitesnake…αλλα νταξει γι’ αυτο μπορουμε να γραφουμε κι εμεις τις λιστες μας!!! Η εκπομπη πολυ ωραια, πρωτη φορα που την ακουω (και μαλλον μοναδικη γιατι τις ωρες που την εχει διαβαζω) λιγο βελτιωση θελει ο ηχος!!!

Δεν κερδίζω τίποτα?

χαχα ελατε τωρα πειτε την αληθεια.βγαλατε το φου φαιτερς πρωτο για να βριζουν στο φεισμπουκ και να γελατε με τα σχολια.

γενικα εμενα η λιστα μου φανηκε καλη.οπως πρεπει να ειναι οι λιστες.πολυσυλλεκτικες.διαφωνω καθετα στην πρωτια,μιας και βγηκαν πολλες αλλες δισκαρες.α επισης επαθα πλακα με το νουμερο 4 νομιζω ενω αρεσαν και οι μπλακ κις.

τελος χαλαρωστε λιγο με τα ντεθ μετσαλ.λιγο ακομα και θα ζητουσατε συγνωμη που τα βαλατε.αυτα.ωραια εκπομπη τσιρς:drunk:

το foo fighters δικαιως ειναι στην πρωτη θεση

διαφωνω με την και καλα “πολυσυλλεκτικοτητα” της λιστας

το μεταλ εκπροσωπηθηκε με μερικα τοπ ονοματα
ενω ξεκαρφωτα μπηκαν και 2 death metal κυκλοφοριες (αληθεια που ειναι το autopsy οεο?)

thrash metal - δεν υπαρχει
black metal - δεν υπαρχει
punk/hardcore/post hardcore - δεν υπαρχει
atmosferic/gothic - δεν υπαρχει
doom/stoner - δεν υπαρχει

διωχτε καλυτερα και τους μεταλλαδες της παρεας
χαλανε τη λιστα

το σπορ fm που ακουσα σημερα ειχε πιο ροκ λιστα

Να πω την αλήθεια μου, η ιδέα που έπεσε κάπου στα comments για τοπ-30 ροκ και τοπ-30 μέταλ δίσκων δεν είναι τόσο άσχημη.

Εντάξει οι Foo Fighters ήταν γνωστό ότι θα είναι πρώτοι. Δυστυχώς. Πολύ κάτω οι Pain of Salvation και Riot και εξαφάνιση του φοβερού δίσκου που έβγαλε ο Steven Wilson. Aκόμα λείπουν κατά τη γνώμη μου οι Μ83 και ΤV on the radio που έβγαλαν πολύ καλύτερα άλμπουμ από τον πρώην drummer των Nirvana.

btw ειμαι ο μονος που ακουσε καποιον να λεει οτι θα χουμε καινουργιο δισκο riot?γιατι εκανα και δουλειες παραλληλα!

Καλησπέρα και ευχαριστούμε όσους ακούσαν και ελπίζουμε να περάσατε καλά, καθώς είναι ένα εγχείρημα που θέλει αρκετό κόπο και τρέξιμο, όσο κι αν δεν του φαίνεται…

Για το μόνο που θα ήθελα προσωπικά να πω κάτι, είναι για την αναφορά στα ακραία, καθώς πέραν της προσπάθειας για χιούμορ, το “επεξηγηματικό ύφος” εκφράστηκε από την πλευρά του mainstream rock σταθμού με μεγάλη ακροαματικότητα στην περιοχή εμβέλειάς του και προς το κοινό αυτού και όχι του site.

Πιθανότατα να μην εκφράστηκε σωστά και να μην ήταν σαφές από πλευράς μου στα πλαίσια της προσπάθειας συντονισμού της εκπομπής.

Και πάλι ευχαριστούμε.

Εμένα με απογοητεύει το γεγονός ότι πλεον προτιμώνται rock δίσκοι που δεν “δαγκώνουν”, δεν έχουν την ατίθαση εκρηκτικότητα ενός “Appetite For Destruction” ή “Nevermind” ή “Smash” ή “R.A.T.M.” ή ακόμα και του “Toxicity”.

Μπορεί και να μην βγαίνουν πια τέτοιοι δίσκοι, ή να βγαίνουν αλλά να μένουν στην αφάνεια, δεν ξέρω. Δε μου κάνει και εντύπωση όμως, η μαλθακή και βαριεστημένη νεολαία του σήμερα ψήνεται περισσότερο για (ψευδο-)intellectual φάσεις, hippie-revivals ή σαλονάτο rock που ναι μεν διασκεδάζει αλλά δεν αμφισβητεί και τίποτα στην τελική.

+2112

Πολύ νερόβραστο πράγμα προωθείται για mainstream rock βρε παιδί.Η τραγουδοποιία αυτή καθαυτή είναι σε πολύ καλά επίπεδα μεν,αλλά όπως λέει και ο Κρισπ,πολύ “ακίνδυνη”(και όχι κατ’ανάγκη με την έννοια του Sex,Drugs&Rock N Roll όπως παλιότερα).

Chrisp ποιούς έχεις στο μυαλό σου όταν γράφεις hippie revivals; :-k

Δεν αναφέρομαι σε μπάντες συγκεκριμένα, αλλά έχω μια αίσθηση ότι αυτός ο 60ς ρέτρο ήχος (χωρίς όμως το context του τότε) παραέχει γίνει (ξανά) της μόδας τελευταία. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

Το point μου είναι ότι θέλω μια νέα μπάντα να βγει και να τα γαμήσει όλα μουσικά και θεματολογικά όπως οι SYSTEM το 2001. Το πλησίασαν κάπως αυτό οι GOGOL με το “Gypsy Punks” και εν μέρει με το επόμενο αλλά κάπου χάθηκαν μέσα στo partypartypartypartypartypartyparty μεθύσι τους.

Αντωνη να’σαι καλα για το Seasick Steve !
Πολυ καλος δισκος !

Οσον αφορα αυτο που λεει ο Chrisp συμφωνω και το εχω πει
και σε καποιους συντακτες και απο κοντα.Πολυ σοφτ και cleancut
ροκ τα τελευταια χρονια.Δεν ειναι κακο να βγαινουν και τετοιες μπαντες
αλλα να σκασει μυτη και κανα Songs For The Deaf να γουσταρουμε !

νταξει βγαινουν δισκοι!απλα δεν κινουνται τοσο στο mainstream!

τι πιο επικινδυνο απο το Iron Lamb???

NO FASHION - NO STYLE!!!

Ο ακυρος τωρα ξερω γω…τελικα ποιοι κερδισαν τα CD που δινατε? Οχι τιποτα αλλο γιατι ειχα δηλωσει συμμετοχη για το “Immortal Soul” γι’ αυτο!!!

Έχουμε συγκεντρωμένη τη λίστα και θα ανακοινώσουμε τους νικητές μέσω email ή τηλεφώνου (ανάλογα πως συμμετείχαν), καθώς μετά από 5:30 ώρες ήταν λίγο δύσκολο να γίνει επιτόπου.

Α ΟΚ ευχαριστω!!!

Οι συμμετέχοντες στον διαγωνισμό να τσεκάρουν τα email τους.

Τα περισσότερα cd έχουν ταχυδρομηθεί αλλά κάποιοι δεν έχουν απαντήσει ακόμα και δεν έχουμε την διεύθυνσή τους.

εμένα ξεχάσατε να μου στείλετε mail για το riot.

για κοιτάξτε το σας παρακαλώ!

:stuck_out_tongue: