1988 - Αγαπημένο metal album?

Βασικά παίζει μόνο την εισαγωγή να έγραψε, το μοναδικό σημείο του δίσκου που ακούς καθαρά μπάσο. Το Riff βρωμάει Hetfield από μακριά.

1 Like

Χαχαχα πολυ καλο. Αλλο εχεις;

Να θυμηθούμε τι βγήκε ε; Αλφαβητικά και σε bold οι δικές μου 10 επιλογές (με πόνο καρδιάς αφήνω εκτός Napalm Death και Carcass):

  • Anthrax - State of Euphoria
  • Bathory - Blood Fire Death
  • Blind Guardian - Battalions of Fear
  • Bolt Thrower - In Battle There Is No Law
  • Carcass - Reek of Putrefaction
  • Coroner - Punishment for Decadence
  • Crimson Glory - Transcendence
  • Death - Leprosy
  • D.R.I. - 4 of a Kind
  • Fates Warning - No Exit
  • Helloween - Keeper of the 7 Keys pt2
  • Iron Maiden - 7th Son of a 7th Son
  • Judas Priest - Ram It Down
  • King Diamond - Them
  • Manowar - Kings of Metal
  • Megadeth - So Far, So Good… So What!
  • Metallica - And Justice for All…
  • Napalm Death - From Enslavement to Obliteration
  • Queensryche - Operation: Mindcrime
  • Sanctuary - Refuge Denied
  • Slayer - South of Heaven
  • Soundgarden - Ultramega OK
  • Testament - The New Order
  • Voivod - Dimension Hatröss

και κάποια δεν τα έβαλα καν όπως Suicidal Tendencies, Sieges Even, Nuclear Assault κτλ.

1 Like

Δεν βρισκω το πολ, μαλλον εχει απενεργοποιηθει. Θα δυσκολευομουνα πολυ να διαλεξω αναμεσα σε Refuge Denied κ Transcendance, αλλα μαλλον θα πηγαινα στο 2ο. Aπο κοντα, αλλα πιο πισω, τα Keeper, Operation, No Exit, South of Heaven κ Kings of Metal

Title: Blackened

Music: Newsted - Ulrich - Hetfield

Είναι ο βασικός συνθέτης του Blackened. To όνομά του αναφέρεται πρώτο στα writing credits. Σιγά μην έγραψε μόνο την πρώτη νότα.

Βασικά επανέφερα το thread επειδή βγήκε αυτό το επεισόδιο:

Στο οποίο πρέπει να ψηφίσεις τα αγαπημένα σου στα σχόλια και μετά θα τα παρουσιάσουν και πουν την άποψή τους οι συντελεστές του καναλιού αυτού.

2 Likes

Πρέπει να ειχα ψηφίσει, αλλά δεν ξέρω και δεν θυμάμαι τι…

Σε μια χρονιά με δίσκους έπη, τώρα θα ψήφιζα Operation…

2 Likes

Το οποίο Operation παίζει ο Tate κατά δω την επόμενη βδομάδα. Φοβερός δίσκος.

Ε δεν είναι η πρώτη νότα η εισαγωγή, είχα διαβάσει ότι ισχυρίζεται ότι έχει γράψει το βασικό ριφφ, προσωπικά πιστεύω ότι είναι Hetfield από κει και πέρα μόνο αυτοί ξέρουν.

on topic να προσθέσω και τα No Rest For The Wicked, No Place For Disgrace, το πρώτο Danzig και το Under The Influence, Τhundersteel, Violent Restitution , Socialized Hate μα τι χρονιά;;;

1 Like

Ωωω ναι δεν έβαλα Thundersteel αν και το είχα στο μυαλό μου. Και GnR Lies μπορείς να βάλεις, και Running Wild μπορείς να βάλεις… Pantera δε βάζεις όμως :stuck_out_tongue:

Ε η καλύτερη χρονιά του metal μαζί με το 1986 είναι.

1 Like

Άλλο τι πιστεύεις εσύ ή τι πιστεύω εγώ ή το τι ισχυρίζεται ο καθένας. Το θέμα είναι τα επίσημα στοιχεία τι λένε. Και λένε αυτό που ανέφερα στο προηγούμενο σχόλιο.

Δηλαδή κι εγώ θα μπορούσα να κάνω ένα σχόλιο του στυλ “Το Master of Puppets θεωρώ ότι το έχει γράψει ο Mustaine από τον καιρό που ήταν στη μπάντα αλλά εντάξει από κει και πέρα μόνο οι ίδιοι οι Metallica ξέρουν”.

Εσένα σου μυρίζει Hetfield, του άλλου μπορεί να του μυρίζει Hammett και ένας τρίτος να ακούει το δίσκο και να του μυρίζουν σουβλάκια :stuck_out_tongue:

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι να μην αφαιρούμε από τον Jason αυτά που του ανήκουν.

ps1: Αυτό με την πρώτη νότα χιουμοριστικό ήταν. Ότι δηλαδή το όνομα του Newsted αναφέρεται πρώτο στα writing credits αλλά στο τέλος θα καταλήξουμε να λέμε ότι έγραψε μόνο τις 2-3 πρώτες νότες!

ps2: Τα καλύτερα άλμπουμς για το 1988 τα ανέφερε ο plex πιο πάνω. Προσωπικό αγαπημένο το …And Justice For All φυσικά. Αν μιλούσαμε για 1986 θα σας έλεγα το Somewhere In Time.

Δεν του αφαιρούμε τίποτα ίσα ίσα που η εισαγωγή του Blackened είναι υπερκαυλωτική

1 Like

Και δω για Μεταλλικα θα πείτε ;;;:stuck_out_tongue:

τρομερές δισκάρες τελικά το '88

πρέπει , πρέπει . Είναι εξαιρετικό

γενικά δύσκολη επιλογή

1 Like

Seventh Son of a Seventh Son. Best album of 88

2 Likes

τι να λεμε τωρα…η χρονια που ξεκινησα να ακουω και να αγοραζω metal μουσικη παθιασμενα, εστω πιο σοβαρα απο οτι πριν, και η παρεα μου να ειναι αποκλειστικα μεταλλαδες

Μια πρωτη δεκαδα που μου ερχεται στον νου, με τις κυκλοφοριες και το ψαξιμο σε δισκαδικα με την παρεα σε Αθηνα και Μοναστηρακι για βινυλια και κασετες. (το cd δεν ηταν τοσο διαδεδομενο, και η τιμη απαγορευτικη σε ενα πιτσιρικα στα 13 του…κοντα 5000 δρχ. την στιγμη που τα βινυλια ηταν στα 1500δρχ-2200 και κασετες 700δρχ-1200δρχ καπου εκει :slight_smile: )

  1. Iron Maiden - Seventh Son of A Seventh Son (για μενα μεσα στα top3 EVER)
  2. Metallica - …And Justice For All (οι τσακωμοι στην παρεα καλα κρατουσαν απο τοτε, για το πιος ειναι καλυτερος -Maiden ή Metallica.

3.Crimson Glory- Transcendence (το ΔΕΟΣ οταν πρωτοκρατησα το εξωφυλλο του δισκου στην Ηφαιστου στο Μοναστηρακι)
4. Helloween- Keeper of The Seven Keys Part II (που ειχα ξεχασει την κασετα που μολις την ειχα αγορασει, στα Goodys του Πολυτεχνειου και το βρηκα στα χερια της υπαλληλου που καθαριζε τα τραπεζια να την κοιταει καλα καλα.)
5. Queensryche - Operation Mindcrime(απο τα πιο αγαπημένα μου concept albums ολων των εποχων , -αληθεια υπαρχει topic για αυτά? - μαζί με το…)
6. King Diamond - Them (θυμάμαι την διαφημιση -can you hear THEM coming? )
7. Slayer -South Of Heaven (η Stella Artois εγινε ξαφνικα η μπυρα της παρεας)
8. Bathory - Blood Fire Death (η εισαγωγη και η παρουσιαση του δισκου στο ραδιοφωνο απο την εκπομπη του Αλεξανδρου Ριχαρδου ειναι κατι που θυμαμαι εντονα, με τα ασταματητα stop και rec…χαχαχα)
9. Death- Leprosy (δισκος ΜΝΗΜΕΙΟ)
10. Manowar - Kings Of Metal (The Crown and The Ring ακουω τωρα…)

δισκοι που συμπληρωνουν την λιστα

Testament-New Order
Flotsam And Jetsam-No Place For Disgrace
Danzig-Danzig
Coroner- Punishment for Decadence
Riot- Thundersteel
Forbidden- Forbidden Evil
Candlemass - Ancient Dreams

7 Likes

Αν και προκειται για χρονια με απιστευτα επη οταν σε μια (οποια) λιστα
συμπεριλαμβανεται το operation… για μενα η πρωτη θεση ειναι παντα πιασμενη.
Και μονο παντως που το transcedence κοιταει στα ματια την κορυφη λεει τα παντα
για την ποιοτητα του.

2 Likes

Όσο περνάνε τα χρόνια καταφέρνω να επιβάλλομαι όλο και περισσότερο σε προσωπικές αγάπες των 80s που με έμπασαν στον κόλπο, έτσι όλο και περισσότερο εκτιμώ μπάντες όπως οι Queenschryche και δισκάρες όπως το Operation Mindcrime. Όχι πως δεν το εκτίμησα όταν το άκουσα για πρώτη φορά αλλά μιλάμε για περιόδους που όταν δεν προσκυνούσα Metallica/Maiden/Megadeth τότε θα προσκυνούσα Slayer/Death (καλά όχι πως δεν προσκυνάμε και σήμερα ε).

Για να το πω πιο απλά λοιπόν. Το μυαλό σήμερα λέει Operation Mindcrime η καρδία όμως ακόμα αναρωτιέται αν μπορεί να παίξει με την τρέλα. :sunglasses:

1 Like

Ο Jason έχει γράψει το βασικό ριφ του Blackened, καλά το θυμόταν όποιος το πρωτοέγραψε. Η πληροφορία υπάρχει στο βιβλίο Birth, School, Metallica, Death Vol. I, που είναι η επίσημη βιογραφία τους (και γαμάει σε λεπτομέρειες, ειδικά για την μπίζνες εξέλιξη της μπάντας και πολλές τέτοιες λεπτομέρειες). Την διαδικασία συγγραφής και την φαση την περιγράφει ο ίδιος ο Jason.

Και εγώ νόμιζα ότι μάλλον την εισαγωγή θα έχει γράψει τόσα χρόνια, αλλά όχι. Το ριφ. Και δεν συνέβαλλε με κανέναν άλλο τρόπο παρόλο που του το ζήτησαν αλλά αυτός, ενδεχομένως ψαρωμένος και γειωμένος με τα γυμνάσια που του έκαναν, κόλλησε. “Όταν υπάρχει ο James περιττεύεις” δήλωσε, που είναι μαλακιάρα φυσικά. Κρίμα.

ΟΝΤΟΠΙΚ σχολίασα και εγώ (“Them”, No Place for Disgrace, Transendence, Mind Wars, Forbidden Evil και Perpetual Burn - μιας και τα άλλα θα είναι καλυμμένα) και είχα γράψει και σεντόνι αλλά μου το έφαγε, σπάστηκα και τα έβαλα μόνο ονομαστικά :frowning:

88 ΤΕΡΑΣΤΙΑ χρονιά. Υπερτεράστια.

2 Likes

Εδω δικαιολογημενα, γιατι εβγαλαν τον καλυτερο δισκο και του 1988.

5 Likes

Meta to blood,fire,death