1988 - Αγαπημένο metal album?

fixxxed

1 Like

Σωστό σωστό παραλειψη μου

Ναι διαφωνουμε με ΟΛΕΣ τις αποψεις του που επιδεχονται διαφωνιας. Λες να διαφωνουμε με το να λεει οτι “οι Metallica εβγαλαν videoclip για το One”? Αυτο δεν ειναι δικη του αποψη, ειναι μια αναμφισβητητη αληθεια. Βεβαια και σε αλλες αναμφισβητητες αληθειες δεν πετυχε και πολλα ο τυπος, αλλα οκ.

  1. Εσυ θεωρησες δηλαδη και ως δηλωση του για το Justice το να μας πει ποιο αλμπουμ των Metallica κατα σειρα ειναι? Αν δεν ειχε πετυχει ουτε αυτο, τοτε δε θα ηξερε να μετρησει ουτε μεχρι το 5 ρε ατιμε :stuck_out_tongue:. Συνελθε και μιλα λιγο λογικα (οπως κανεις κατω απο την πρωτη σου προταση)

  2. Complicated ειναι το And Justice For All αν αρχιζεις να ακους μεταλ και δεν εχεις μεγαλη επαφη με το χωρο. Για καποιον που ειχε ακουσει τη μουσικη της μπαντας, πολυ παρομοιες δομες και διαρκειες υπαρχουν και στο RTL αλλα και στο MOP, το ενα μικρο εξτρα βημα σε μεγαλυτερες διαρκειες δεν ειναι αρκετο για να μας πει οτι ξαφνικα βγηκε κατι και ο κοσμος δεν μπορουσε να καταλαβει τι ακουγε. Metallica ειναι οχι nuclear science :stuck_out_tongue:

  3. Σιγα μην τσιτωσαμε για την αποψη ενος ΜΕΤΑΛΛΑ οπως εγραψα. Το γραφω με κεφαλαια μπας και το καταλαβεις. Ναι, γινομαι προκλητικος. Το And Justice For Jason ειναι μια μαλακια και μιση. Ωραιο πειραμα για ενα upload στο youtube, για να το ακουσεις λιγα λεπτα απο περιεργεια και μονο, αλλα αμα θελεις να ακουσεις τη δισκαρα, θα ακουσεις την studio εκδοση, και το ξερεις πολυ καλα κι εσυ, γιατι κι εσυ σιγα μην καθεσαι ποτε να ακους το Justice απο οποιανδηποτε αλλη εκδοση. Λεει οτι δεν εχει μπασο το Justice. Λαθος. Απλα θα το ακουει ακομα απο το κασετοφωνο του οπως τον κοβω. Λεει οτι δεν εχει αρχιδια ο δισκος. Λαθος. Ισως ο πιο αρχιδατος δισκος του, με τον πιο aggressive ηχο στην κιθαρα. Αρα εδω καλα τα λες προφανως.

  4. Δηλαδη τι ΑΛΛΟ ηθελες να λεει απο τη βλακεια που ειπε για το One? Λες να ειπαν ποτε οι Metallica οτι δεν ηθελαν να ξεπουληθουν βγαζοντας video και μεσα σε 2-3 χρονια ξαφνικα να εβγαλαν βιντεο το οποιο μαλιστα εγινε ιστορικο βιντεο για αυτους? Λαθος κι εδω.

  5. Για τα setlists σου απαντησε ο Alejandro. Ο τυπος το κανει να παρουσιαζεται λες και αυτο το αλμπουμ το εχουν του πεταματου, και δεν παιζουν σχεδον τιποτα απο αυτο, ενω τα αλλα τα εχουν λιωσει. Τα One και Harvester ειναι διαχρονικα, ενω σε αλλες περιοδειες εχουν ακουστει παμπολλες φορες τα Blackened, Shortest. Αληθεια ειναι πως ειναι λιγο πιο δυσκολο αλμπουμ απο τα αλλα, αλλα σιγα την αστρονομικη διαφορα ωστε να το ξεχωρισει ο τυπος ΚΑΙ σε αυτο. Περαν αυτου, το Dyers Eve ας πουμε το εχουν παιξει συνολικα 35 φορες live. Αντε βγες και πες μου εσυ τωρα οτι δεν ειναι υπερκλασικο τραγουδι των Metallica, επειδη δεν το παιζουν live. Οχι αλλο καρβουνο μωρε.

  6. Η συντριπτικη πλειοψηφια των Metallifans θεωρει το Justice κλασικο μαζι με ολα τα υπολοιπα των 80ς. Αρα οταν λεει οτι αυτο το αλμπουμ ειναι χειροτερο απο τα 3 προηγουμενα και απο το επομενο, και δεν βρισκεται στο ιδιο μνημειωδες επιπεδο, αυτο ειναι επισης λανθασμενο. Τωρα το αν το προτιμαει αυτος περισσοτερο, μαγκια του. Να στο θεσω κι ως εξης, πιο συχνο ειναι το φαινομενο να βρισκεται καποιος που θεωρει το Black Album μαλακια σε σχεση με τα προηγουμενα (εχουμε ηδη 2-3 εδω μεσα), παρα να κραζει καποιος το Justice σε σχεση με το Black (εχουμε κι απο αυτους εδω μεσα βεβαια).

Γενικα ο τυπος περασε και δεν ακουμπησε, αστο. Ο Αλεχαντρο τα λεει αψογα απο την αλλη.

4 Likes

Έχεις δίκιο έτσι όπως το έγραψα. Το ΚΕΑ προφανώς θεωρείται το αμιγώς θρας άλμπουμ τους και λογικά το άφησα έξω.
Αυτός το συγκρίνει και με τα επόμενα 2 μιλώντας για pure thrashers. Που είναι στην ίδια αναλογία. Και ναι, στο MOP έβαλα και το Disposable που δεν νομίζω να το είχε στο μυαλό του σαν τέρμα γκάζια-ορισμός θρας κομμάτι ο συγκεκριμένος (τύπου Whiplash πχ).
Αλλά μιλάμε για 3 διαδοχικά άλμπουμ με ίδια δομή! Με γρήγορα όπενερ, με μελωδικό τραγούδι (Fade, Sanitarium, One, Escape), με insrumental, με mid-tempo (Harvester, Leper, Thing) κοκ. Ειλικρινά, δε βλέπω στροφή πέρα από το ότι είναι πιο σκοτεινό, πνιχτό και απεγνωσμένο που είναι επόμενο μετά από όσα προηγήθηκαν.
Είναι τόσο τυπική/επαναλαμβανόμενη δομή που ακόμα και στο DM αυτήν ακολούθησαν!

3 Likes

Καλα, στο DM και να μην υπηρχε καποια τοσο “τυπικη” και “επαναλαμβανομενη” δομη, θα την εφευρισκανε :joy:.

Δεν το γνωριζω.

Μου απαντησε, απλα οχι σωστα :sunglasses:. Ειπαμε και ξαναλεμε, το One ειναι αυτο που παιζεται παντα, τα υπολοιπα που παιζονται, εμφανιζονται με συχνοτητα επιπεδου Fuel. Τα στατιστικα που περιλαμβανουν ολη τους τη συναυλιακη ζωη, με 500+ συναυλιες την περιοδο '88-'93 που προφανως τα κομματια παιζονταν καθε βραδυ λογω του οτι ο δισκος ηταν καινουργιος, ειναι λιγο “παραπλανητικα” ρε.

Αυτα και τελος απο μενα επι του θεματος, γιατι θα αρχισουμε να το κουραζουμε.

1 Like

Το Harvester παίζεται σε επίπεδο Battery/Sanitarium αναλογικά (αν λάβεις υπόψιν την έξτρα περιοδεία) ενώ παίξαν και καμιά 200αριά φορές το Justice Medley (ειδικά στις περιοδείες για το ΤΒΑ) που προφανώς “κόβει” στο μέτρημα από το Blackened κλπ, αλλιώς θα ήταν κι αυτό στο ίδιο επίπεδο.

Το επιχείρημα ότι είναι λίγο-πολύ ένα ξεχασμένο άλμπουμ (πέραν του One) στα live για μένα δεν στέκει, το Justice το τιμούν live συχνότατα. Σε ένα τυπικό σετ τους θα έχει 2-3 τραγούδια, όσα περίπου θα έχουν και τα υπόλοιπα.

Όπως λες όμως κουράζουμε, οπότε το αφήνω!

3 Likes

Ξεχασμενο δεν ειναι, απλα τα παιζουν λιγοτερο συχνα και αυτο ισως γιατι φετος μπορει να δουμε να το παιζουν ολοκληρο…

Fuck off :confused:

Εγώ πάντως στα 13-14 και αφού βαπτίστηκα για κανα 2 χρόνια στο ροκ/μέταλ αποκλειστικά με Def Leppard - Hysteria, Rainbow - Man on the silver mountain, Eloy - Power and the Passion, Crimson Glory - Transcendence και Maiden - Powerslave, αγόρασα το 89 το AJFA και μου φάνηκε θεόβαρο, ασήκωτο και μαύρο, complicated δεν θα το έλεγα, μήπως εννοεί ο ποιητής οτι δεν καταλάβαινε την δίκαση γιατί μέχρι τότε δεν είχε ακούσει αυτόν τον ήχο? Σίγουρα πάντως φαίνεται ότι ξενέρωσε γιατί γαλουχήθηκε με τα ride και master και το ajfa του φάνηκε πολύ μοντέρνο σαν ήχος.

1 Like

επειδη καλη ειναι η παραφιλολογια και η μαλακια του Τυπου της εποχης , ας ακουσουμε την αληθεια απο τον ιδιο τον Lars το 1986 , οταν ακομα ΔΕΝ ειχαν κυκλοφορησει βιντεο.
Το πιο πιθανο ειναι οτι τους προλαβε ο θανατος.

Τελος ας δει καποιος τα βιντεος που επαιζαν εκεινη την εποχη στο Mtv και ας τοποθετησει διπλα σε αυτα το βιντεο του One (το κυκλοφορησαν σχεδον 6 μηνες μετα την κυκλοφορια του δισκου).
Απανταει και για το ποσο Metal ειναι οι Metallica απο τοτε.

1 Like

Μπα, δεν πάει έτσι. Από το 1990-1993 έπαιζαν το Justice Medley (που κανονικά πρέπει να προστεθεί στα νούμερα του Αλε) και το One, και συχνά πυκνά το Harvester.

Με την ίδια λογική, τα τραγούδια στη λίστα από το Κιλεμολ και το Ride είχαν 4-5 χρόνια στα οποία παίζονταν ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ανεξαιρέτως, επειδή δεν είχαν πολύ υλικό ακόμα.

ΥΓ. Τώρα είδα ότι είπε κι ο άλλος συνήγορος για το Justice Medley, πρέπει να βάλουμε κάτω τα χαρτιά μας να συνεννοούμαστε @Alejandro.m

2 Likes

ον τοπικ, η δικιά μου δεκαπεντάδα θα ήταν:
15. Flotsam and Jetsam - No Place for Disgrace
14. Voivod - Dimension Hatross
13. Crimson Glory - Transcedence
12. Danzig - Danzig
11. Riot - Thundersteel
10. Testament - New Order
9. Death - Leprocy
8. Helloween - Keeper
7. Slayer - SOuth of Heaven
6. Coroner - Punishment for Decadence
5. Forbidden - Forbiden Evil
4. King Diamond - Them
3. Iron Maiden - SSoaSS
2 . Metallica - AJFA

  1. Bathory - Blood Fire Death

και honorable mention:
Deathrow - Deception Ignored
Vendetta - Brain Damage
Sacred Reich - Surf Nicaragua

Ξέρω άφησα έξω το Operation, αλλά είναι ένα άλμπουμ που πάντα μου άρεσε αλλά ποτέ δε λάτρεψα

3 Likes

Μη σε προβληματίζει το Οperation…το Νο1 σου φτάνει και περισσεύει :smile:

1 Like

Αφού επανήλθαμε αισίως (και επιτέλους!) στο θέμα, ας επιχειρήσω κι εγώ μια αναδρομή σε εκείνη την εκπληκτική χρονιά. Η κορυφή λοιπόν δεν θα μπορούσε να ανήκει παρά μόνο στους…

Queensryche και το Operation Mindcrime

… αν δεν υπήρχαν οι Voivod με το Dimension Hatröss !!

με το Seventh Son of a Seventh Son των Iron Maiden να καταλαμβάνει την τρίτη θέση

Από εκεί και πέρα, και με απλή αλφαβητική παράθεση, γιατί κουράζομαι να λεπτολογώ και να ματαιοπονώ προσπαθώντας να κάνω διάκριση μεταξύ αγαπημένων/κορυφαίων δίσκων:

Bathory - Blood Fire Death
Candlemass - Ancient Dreams
Coroner - Punishment For Decadence
Crimson Glory - Transendence
Danzig - S/T
Death - Leprosy
Fates Warning - No Exit
Flotsam and Jetsam - No Place For Disgrace
King Diamond - Them
Riot - Thundersteel
Slayer - South of Heaven
Testament - The New Order

Ορίστε και κάποια honorable mentions για να κρατήσουμε το format:

Artch - Another Return
Forbidden - Forbidden Evil
Helstar - A Distant Thunder
Holy Terror - Mind Wars
Liege Lord - Master Control

4 Likes

Πάντως πρώτη φορά βλέπω ότι κάποιος θεωρεί βαρετό δίσκο το …And Justice For All. Για μένα (και για την συντριπτική πλειοψηφία δηλαδή) είναι τιτάνιος δίσκος.

Κι ένα σχόλιο για το Black Album μιας που αναφέρθηκε. Δεν καταλαβαίνω τον όρο pop metal. Βάζεις να ακούσεις Holier Than Thou ή Through The Never και δεν σου μένει σβέρκος από το κοπάνημα. Προφανώς 2 μπαλάντες (εξαιρετικές προφανώς) δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν έναν δίσκο 12 τραγουδιών. Θεωρώ ότι το Black Album είναι η απόλυτη κορυφή των Metallica. Και εμπορικά και καλλιτεχνικά. Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια έπιασαν με αυτό το δίσκο.

Πρέπει να ξεχωρίζουμε πότε μιλάμε για ποπ μουσική. Για παράδειγμα μου αρέσουν οι Foo Fighters επειδή παίζουν δυνατό ροκ. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τους δω στο Ηρώδειο. Αντιθέτως δεν μου αρέσουν οι Muse και οι Artic Monkeys για το λόγο ότι είναι πολύ ποπ για τα γούστα μου.

Επίσης αν θέλετε να ακούσετε “βαρεμάρα ΜΕ μπάσο” ακούστε το Book Of Souls. Βαρετός δίσκος με τραγούδια μεγάλης διάρκειας που ξεχειλώνουν σαν σώβρακο Μινέρβα όπως είχε πει κάποιος εδώ πολύ πετυχημένα.

Αυτά που γράφω είναι μόνο η προσωπική μου άποψη οπότε μην αρχίσετε να μου κάνετε πόλεμο κάποιοι :stuck_out_tongue:

2 Likes

πρώτα listerine αν αφορά προφορικό λόγο ή dettol για τον γραπτό :stuck_out_tongue:

Ειδικά για τον δίσκο που έχει το Eternity , Red & Black & Empire

2 Likes

Με εσένα δεν ξέρω τι να πιστέψω από όσα γράφεις :stuck_out_tongue:

Ελπίζω να το εννοείς αυτό…

Σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα. Σε υποθετικό thread “1991 - αγαπημένο metal album”, άνετα πρώτο, αν βγάλεις προφανώς τα Illusions που δεν είναι ακριβώς metal. Και το “Slave to the grind” :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ποπ μουσική μπορεί κάλλιστα να είναι και κάτι με δυνατές κιθάρες. Οι Foo Fighters για παράδειγμα που αναφέρεις. Όταν ο frontman είναι κάθε 3 μέρες στα νέα με κάποια δήλωση ή κάποιο μαϊντανιλίκι που έκανε, δεν είναι ποπ;

Μα κι εγώ που έγραψα για το Black, προσωπική άποψη εξέφρασα. Κι αυτό ακριβώς έγραψα…ότι η αποδοχή που έχει ο δίσκος δεν συνάδει με την προσωπική μου άποψη και για αυτό ώρες ώρες αισθάνομαι κάπως. Αν και τώρα που μου θύμησες αυτά τα 2 μου αναθερμάνθηκε η…“συμπάθεια” για το εν λόγω άλμπουμ!! :stuck_out_tongue_winking_eye: Μιλάμε για γελοιωδέστατα ρεφρέν.
Τέλος πάντων επειδή όντως είναι off topic η συζήτηση για το Β.Α, sorry από μένα και σταματώ εδώ το χάλασμα του topic.

Συμφωνω σε ολα οσα εγραψες, και ειδικα σε οσα εγραψες για τo Book Of Souls, αλλα μαλλον πρεπει να ξανακουσεις Muse, και τραγουδια οπως τα παρακατω (ή και πολλα αλλα). Αντιθετα το “δυνατο ροκ” δεν ειμαι σιγουρος που το ακους στους Foo Fighters, δε νομιζω οτι υπαρχει πιο ποπ ροκ μπαντα απο τους Foo αυτη τη στιγμη εκει εξω.

1 Like

Ναι, ευτυχως οι Μεταλλικα λειπουν απο τα νεα… (ο Γκρολ ειναι ο μεγαλυτερος μαϊντανος της μουσικης βιομηχανιας, εννοειται, αλλα γαμαει :stuck_out_tongue:)

1 Like

Οπως τα λες ναιι μόνο ένα κούνα λιγάκι το κεφάλι σου να πάρει αέρα. On topic And justice for all στην κορυφή
Iron maiden - Seventh Son of a Seventh Son
Megadeth - So far So good
Slayer - South of Heaven
Testament - The new Order
Danzig - Danzig
Crimson Glory - Transcendence
Bathory - Blood Fire Death
Death - Leprosy
Nuclear Assault - Survive
VioLence - Eternal Nightmare