1988 - Αγαπημένο metal album?

και γω σαν φανμπους αυτο θα ελεγα

αλλα
ενδεικτικα μοναχα

slaughter of the soul
king for a day
demanufacture
mandylion
the silent enigma
domination
power of inner strength
herzeleid
nola
mellon collie and the infinite sadness
imaginations
amok
the angel and the dark river
symbolic
destroy erase impove
the gallery
dopes to infinity
wolfheart

Παίζει τα μισά και παραπάνω που έβαλες να τα αγαπώ το ίδιο ή και περισσότερο από το Draconian αλλά από πλευράς impact δε νομίζω να μπορεί να το ανταγωνιστεί κάποιο.

σιγουρα
μεγαλη αγαπη και παντοτινη

Αρκετά με τα offtopic… Εδω μιλάμε για το ΄88… Φτιάχτε ένα poll για το '95… Εμένα πάντως το επόμενο θα είναι για το '80… Θα πέσει γελιο…

Το “Οperation mindcrime” ίσως είναι -πάντα κατ’ εμε- και το καλύτερο metal album ever. Μουσικά και στιχουργικά σίγουρα το θεωρώ το καλύτερο concept album στο metal.
To Suite sister Mary πέρα από ανυπερθεϊκότατο, νομίζω είναι ό,τι και πιο κοντινό στην όπερα έβγαλε αυτή η μουσική,με πραγματικάφωνητικό acting από τους ερμηνευτές, χωρίς δηθενιλίκια και κιτσαρίες. (btw, την όπερα την σκυλοβαριέμαι :D)

ΓΝΩΣΤΗΣ
δλδ ειναι καλο οτι φερνει σε οπερα ή κακο?:-k

Εγώ όπερα γουστάρω… Είδα κιόλας δύο φορές στην Βιέννη φέτος το καλοκαίρι…

Δεν μπορω να αποφασισω αναμεσα σε Leprosy και Blood Fire Death.
Moυ ειναι αδυνατο.

πρεπει να τιμησεις το ονομα σου!!! :stuck_out_tongue:

Λες ε ?
Δυο απο τις πολυ αγαπημενες μου μπαντες με δυο δισκους διαμαντια…
Μπα δυσκολο ειναι.Το καθενα το αγαπω για αλλους λογους.

Τώρα δεν καταλαβαίνω αν ειρωνεύεσαι ή όχι, αλλά απαντώ: καλό είναι. Οι όπερες έχουν εκπληκτικές στιγμές αλλά συνολικά τις βαριέμαι (είναι και 3 ώρες πανάθεμά τες :p). Τουλάχιστον από dvd τις βαριέμαι, ίσως live να είναι ολότελα διαφορετική εμπειρία.

Tη χρονιά που οι θεοί Maiden κυκλοφόρησαν το καλύτερό τους album οι Queensryche κυκλοφορούσαν το καλύτερο metal δίσκο όλων των εποχών.

Ανετα Iron Maiden - Seventh Son of a Seventh Son

Mόλις είδα την ψηφοφορία.
Δεν είστε σοβαροί.
Σοβαρά τώρα, δεν είστε σοβαροί!

Slayer, με ταχείες διαδικασίες. Πάλεψαν οριακά με Bathory και κέρδισαν στο νήμα (αν και παίζει να μετανοιώσω αύριο).

Πάντως, ακόμα πιο σοβαρά τώρα, ήταν τέτοια η εποχή και τέτοια τα άλμπουμ που είναι σχεδόν αδύνατο να διαλέξει κανείς. όλα τα άλμπουμ του πολλ τα έχω λιώσει με κάθε κυριολεξία, πλην του king diamond. Ψήφισα slayer γιατί μου μύρισε, αλλά αύριο θα πάρω μαζί μου στο αυτοκίνητο το Operation Mindcrime…

Σα να μην έχεις άδικο…

Πω πω, λιστα για καρδιακους ειναι αυτη!!

operation mindcrime!!!

Α,να και μια εύκολη χρονιά#-o ,με συνοπτικές διαδικασίες και έχοντας λάβει υπόψη όλες τις προτάσεις του poll , θα πω αυτό :

Bathory - Blood Fire Death
και άντε γειά .
Ούτε αναλυση αν είναι το κάλυτερο album της καριέρας τους , ούτε καμία μεγάλη ιστορία αφηγείται , μπάσο υπάρχει , οι ταχύτητες είναι αυτές που πρέπει , ο δίσκος που ακολούθησε ήταν το ίδιο γαμάτος και στην τελική είναι δισκάρα (πολύ αντικειμενικός ήμουνα:) )

ΠΡΩΤΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΟΙ
MAIDEN
ΜΕ ΤΟ ΥΠΕΡΘΕΙΚΟ ΑΛΜΠΟΥΜ (ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥς ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΜΕΤΑ LEPTROSY

ΤΟΥς qquwenrysche den τους βαζω καν γιατι χωρις τους maiden δε θα υπηρχαν ουτε σαν ιδεα

qquwenrysche έ? :lol:
Χαλάρωσε μην γράφεις τόσο γρήγορα…