Εκλογές 20 Σεπτεμβρίου 2015

Ο legolas ελπίζω να κάνει χαβαλέ… για να εκτιμήσουμε το χιούμορ του, ε; :-s

Ο Τζημερος η απολυτη φωνη της λογικης–> 8O8O8O

Πραγματικα ελπιζω να τρολλαρεις…

Σχεδόν όσα λέει στο βίντεο (αν το είδατε όσοι σχολιάσατε) είναι όντως λογικά. Πάντα βέβαια ειδωμένα μέσα από συγκεκριμένη οικονομική σκοπιά.

Από κει και πέρα μένει στην κρίση του καθένα να αποφασίσει πόσο σοβαρός είναι κάποιος που συγκρατεί τον εαυτό του για τα 8 λεπτά ενός προεκλογικού βίντεο ενώ όλες τις υπόλοιπες ημέρες υποστηρίζει ότι στους αθηναϊκούς δρόμους “βρομάει μωαμεθάνιο”, καλεί σε πραξικόπημα και γενικώς χυδαιολογεί δημόσια και ακατάσχετα εναντίων άλλων ανθρώπων.

.
Ανοιχτομυαλο forum βλεπω, συμφωνα με το τι θα [B]ψηφισετε (κι οχι ψηφησετε [/B]ρε Rocking…ελεος).
Αντε και καλα μυαλα (για μερικους απο τους υπολοιπους).
.

[B]EΔΙΤ:
Να παιξουμε και το παιχνιδι ποιος ειναι ο χρυσαυγιτης?[/B]

+άπειρο
Ο τύπος έχει πάρα πολλές ρατσιστικές απόψεις στον λόγο του. Ενδεικτικά θυμάμαι να υποστηρίζει σε social media ξεκάθαρα πως [U]μόνο[/U] ο πολιτισμός των μουσουλμάνων προωθεί την βία και για αυτό δεν πρέπει να δεχθούμε πρόσφυγες και μετανάστες γιατί προέρχονται και καλά από έναν βάρβαρο και κατώτερο πολιτισμό από τον δικό μας. Τέτοιες απόψεις είναι ο ορισμός του λεγόμενου νεο-ρατσισμού. Πλέον οι ρατσιστές δεν προμοτάρουν τις φυλετικές διακρίσεις μέσω επιχειρημάτων για την “ράτσα” ή το χρώμα ή το DNA. Πλέον, αυτά τα επιχειρημάτα καταρρίπτονται πολύ εύκολα και εκτίθονται όταν τα λένε. Τον ρατσισμό τους τον προωθούν πολύ πιο ύπουλα μέσω της συζήτησης για κατώτερους και ανώτερους πολιτισμούς. Και φυσικά πάντα παίζουν και το χαρτί “αυτή είναι η άποψη μου, απέδειξε το ότι είμαι λάθος”.

Αν ο Τζήμερος ήταν ενδεικτικός του δικού μας πολιτισμού, εγώ μάλλον δεν θα κατέτασσα τον πολιτισμό μας και πολύ ψηλά.

Αποχή! Είναι η πρώτη φορά που είναι τόσο ξεκάθαρη η επιλογή. Καμία αμφιβολία, καμία δεύτερη σκέψη. Δεν βλέπω ούτε καν κάποιο τρόπο να επηρρεαστούν, έμμεσα έστω, οι πολιτικές συνθήκες μέσω αυτών των εκλογών. Π.χ. το δημοψήφισμα επέδρασε σαν καταλύτης στην διάσπαση του τσίπριζα, άρα είχε τελικά κάποιο απτό αποτέλεσμα. Τώρα ; Τώρα ας παίξουν μόνοι τους με τα κουβαδάκια τους οι εγχώριοι χορευτές. Καμία νομιμοποίηση δεν τους χρειάζεται.

Το προβλημα με την αποχη ειναι οτι τα κομματοσκυλα πηγαινουν μαζικα να ψηφισουν και με αυτον τον τροπο δινετε την ευκαιρια σε αυτα τα κομματα να επιτυχουν μεγαλυτερα ποσοστα. Π.χ. αν δεν πηγαινε κανενας να ψηφισει και πηγαινα μονο εγω θα εβγαινε αυτο που θα ψηφιζα με 100%. Ακραιο το παραδειγμα αλλα you get the point.

Δεν χρειαζεται να δω βιντεο με τον Τζημερο να λεει λογικα πραγματα οταν γνωριζω πολυ καλα τις εμετικες του ιδεες. Υπανθρωπος το λιγοτερο…

παιζουν μόνοι τους ετσι κι αλλιως αλλά με επιδραση σε όλους μας…
(ανεξαρτητα της αποχης/λευκου/ακυρου στα οποια είμαστε κοντα πολλοι από μας αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο ή και χειρότερο αφού τα αποτελεσματα βγαινουν μόνο απο τα εγκυρα τελικά)

εντιτ:ναι αυτο που εγραφε ο sylbla λεω, γραφαμε παραλληλα

Η ερωτηση ειναι μια…οποιος και αν βγει πρωτος τι θα αλλαξει;

Τιποτα απολυτως, οποιος και αν βγει πρωτος θα συγκυβερνησει με οποιον χρειαζεται(ακομα και ΝΔ/Συριζα κυβερνηση θα γινει αν χρειαστει, αφηστε τι λενε προεκλογικα) για να φερουν εις περας ενα προγραμμα που δεν βγαινει.
Το εχω ξαναπει, το 2018 θα ειμαστε ακριβως στο ιδιο σημειο, με διλημμα ευρω η δραχμη και με πολυ χειροτερους ορους, δηλαδη μεγαλυτερη ανεργεια, βαρυτερες φορολογιες και γενικα ενα πολυ μεγαλυτερο χαλι απο σημερα.

Γι’ αυτό ακριβώς είναι οι πιο αδιάφορες εκλογές των τελευταίων δεκαετιών ίσως. Αν και θα ήθελα ΑΝΤΑΡΣΥΑ/ΕΕΚ στη βουλή.

Η αποχή δυναμώνει αρκετά και κόμματα σαν την Χ.Α. των οποίων οι ψηφοφόροι δεν έχουν κανένα λόγο για να απέχουν οπότε το ίδιο λίγο πολύ πλήθος ψήφων θα πάρουν είτε με μεγάλη αποχή είτε όχι. Για παράδειγμα, αν με αποχή 50% η Χ.Α. παίρνει 7%, τότε με αποχή 30% πέφτει στο ~5%. Αυτό σημαίνει αρκετά λιγότερα έσοδα/airtime για τους εγκληματίες.

Εγώ πάντως θα απέχω γιατί στους Έλληνες που βρίσκονται στο εξωτερικό δεν δίνεται η δυνατότητα να ψηφίζουμε. Αναγκαστικά θα βλέπω τον Wilson live την ημέρα των εκλογών :stuck_out_tongue:

Κόντρα στην επικρατούσα άποψη ότι “αυτές οι εκλογές είναι άχρηστες” (την οποία ενισχύουν ΣΥΡΙΖΑ/ΝΔ και όχι μόνο και αυτό από μόνο του θα έπρεπε να προβληματίσει τουλάχιστον τους σκεπτόμενους), εγώ λέω ότι αυτές οι εκλογές είναι απείρως σημαντικότερες τόσο από εκείνες του Γενάρη όσο και από το δημοψήφισμα.

Τώρα πιά το ιδεολόγημα “και αντιμνημόνιο και ευρώ/ΕΕ” έχει πλέον συντριβεί οπότε καλό είναι ο καθένας να κάνει την τελική επιλογή του.

κανεις μεγαλο λαθος φιλε μου, ΚΑΝΕΝΑΣ ρατσισμος ! ΠΟΤΕ δεν ειπε ο Τζήμερος οτι δεν θελουμε μεταναστες και μουσουλμανους, απλα δεν μπορεις να παραβλεψεις και τους οποιους κινδυνους και προβληματα μπορει να εχεις απο την τελειως διαφορετικη κουλτουρα αλλων λαων που μπαινουν στην χωρα σου π.χ. η ελευθερια και η ανθρωπινη ζωη , αν το παμε παρακατω, δεν εχει καμια απολυτως καμια αξια για τον φανατικο μουσουλμανο, προσεξε, τον φανατικο! Αυτα κατακρινει ο Τζήμερος, δεν λεει να διωξουμε μεταναστες και να τους πεταξουμε στην θαλασσα , ΠΟΤΕ δεν το ισχυριστηκε αυτο. Οπως ξερετε , οσοι θελετε να βλεπετε περα απο το “δεντρο” η λασπη ριχνεται πολυ ευκολα οπως πολυ ευκολα στιγματίζεις απο παραπληροφόρηση τον οδοιοδήποτε, ποσο μαλον οταν αυτος ειναι πολιτικός!

Ναι συμφωνω οτι ο λόγος του τελευαταια ειναι πολυ καυστικος εως χυδαιος μερικες φορες, τι προτιμαμε ομως , καποιον που ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ απο την πρωτη στιγμη ή καποιον που στρογγυλευει και υποσχεται τα παντα με σκοπο την ψηφοθηρία? Σκεφτείτε το λίγο, ο δρόμος της αρετής ειναι δύσκολος, η Δημιουργια Ξανα το διατυμπανιζε απο την αρχη της ίδρυσης το 2012 οτι χρειαζονται ΔΥΣΚΟΛΕΣ μεταρυθμισεις, δεν χαϊδευε ποτε αυτιά.
Τωρα για καποιον που ανηκει στην σκληρη αριστερα δεν θα πειστει ποτέ γιατι υπαρχουν αλλα προτυπα για τις δομες της κοινωνιας ,αλλη φιλοσοφία (ουτοπικότατη κατ’εμε…), οι οροι όπως “ελευθερη οικονομία” προκαλουν ανατριχιλα και βγάζει σπυριά, ε, γι’αυτον δεν υπαρχει σωτηρια…:lol: (=αστειευομαι, δεν μάχομαι κανεναν , δέχομαι όλες τις αποψεις)

Και μόνο γι’ αυτό το tweet είναι εντελώς σιχαμένος. Όσο για τα υπόλοιπα, τι να καθόμαστε να εξηγούμε τώρα.

@λέγκολας
Αυτό ξέρεις πάει και αντίστροφα. Γιατί δεν ξύπνησε κανένας από εμάς μια μέρα και είπε ότι, μιας και δεν έχω τι να κάνω σήμερα, ας ρίξω λίγη λάσπη στον Τζήμερο έτσι χωρίς λόγο, για να περάσει η ώρα.

Ο τύπος είναι μια κινητή, φασιστική κουράδα, η επιτομή του άκρατου, εμετικού, ακραίου νεοφιλελευθερισμού.

Δεν είναι στραβός ο γυαλός, εσύ στραβά αρμενίζεις.

οκ φιλε μου οτι πεις… Απλα οι χαρακτηρισμοι σου ειναι αυθαιρετοι, δεν στεκουν πουθενα τα περι φασισμου που γραφεις, δεν θα προσπαθησω να σου αλλαξω γνωμη. Δες ομως τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μας έφεραν οι “διανοούμενοι” και “προοδευτικοι” επαναστατες αριστεροι και τι θα περασεις εσυ και τα παιδια σου με την κόκκινη υπογραφή στο νεο απαραδεκτο μνημονειο…

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθω, δεν μαλωνω με κανενα και δεν κανω προπαγανδα, απλα συζητηση κανουμε. Δεν ειμαι κομματικο στελεχος, απλα παραθετω την αποψη μου για ενα κομμα του οποιου οι θεσεις και αποψεις με εκφράζουν…

Διανοούμενοι και προοδευτικοί, επαναστάτες, αριστεροί δεν έφεραν κανένα μνημόνιο. Το ό,τι η χώρα είναι ένα μπουρδέλο, φταίνε όλα αυτά τα λαμόγια που παίρνουν μίζες και εξυπηρετούν συμφέροντα. Το πώς αυτοαποκαλούνται δεν μου λέει τίποτα. Ας έλεγαν ότι είναι και οι Avengers.

Επίσης, αυτό το “να κοίτα τι μας έκαναν και οι άλλοι”, το χρησιμοποιεί και η ΧΑ για να δικαιολογήσει τον αγώνα της. Πρόσεξέ το.

Ενώ η ξενοφοβία θα οδηγήσει την κοινωνία στην πραγματική πρόοδο και στην άνευ όρων αγάπη.
Επόμενο τι; Επειδή συμφωνούμε ότι γενικά πρέπει να γίνει κάτι με το μεταναστευτικό καθώς εδώ δεν έχουν μέλλον να κατέβουμε και σε διαδήλωση της ΧΑ επειδή τους θέλουν όξω.
Όσο για την αριστερά, προϋποθέτει να έχεις αριστερά στα ηνία για να την κατηγορήσεις.

Και από που κι ως που ο Τζήμερος είναι κατά του μνημονίου; Για την αρσενική Θάτσερ μιλάμε.

Ο φασισμός στις μέρες μας επίσης δε χρειάζεται καν σβάστιγκα για να θεωρείται τέτοιος.