Καλύτερες ταινίες της δεκαετίας που διανύουμε. 2000-2009

V for Vendetta είχα να το δω αρκετό καιρό και πρόσφατα το αγόρασα σε bluray. Το είδα 2 φορές σχεδόν back to back, μου φάνηκε πολύ καλύτερο από όσο το θυμόμουν. Ε αυτό το ανέβασε στην λίστα αρκετά.

1 Like

Πολύ καλές οι λίστες τόσο του Dead όσο και του Lupin(απλά προσκυνώ με το The Return)
ας βάλω μια ακόμα ταινιάρα κι εγώ

1 Like

Ρε ατομακια πως θυμάστε τις χρονιές που βγήκαν οι ταινίες ;

Στο IMDB υπάρχουν οι ημερομηνίες που βγήκε η ταινία σε κάθε χώρα. Χρόνια με χρονιά είναι πιο εύκολο obviously απλά όταν πάει ανα δεκαετία το θέμα βαριέμαι να κάθομαι να ψάχνω και τα παίρνω ανάλογα με την χρονιά που δείχνει στην αρχική.

Για Joon-ho Bong να πω ότι είναι ο αγαπημένος μου Κορεάτης σκηνοθέτης, το memories είναι γενικά ταινιάρα (αν και δεν χώρεσε στην 30αδα) αλλά όσο υπάρχει εκείνο το Madeo…
Φέτος βγάζει και νέα ταινία, Okja που είναι monster movie, η δεύτερη του μετά το εξαιρετικό The Host.

1 Like

τεράστιος Joon-ho Bong να πώ και γώ, madeo-memories of murder είναι ταινιάρες + το host εκεί κοντά αλλά αγαπάω υπερβολικά και snowpiercer ε, από τα πιο αγαπημένα pure sci-fi movies τελευταία και από τις καλύτερες μεταφορές κομικ επίσης lately…

2 Likes

Ταινιάρα και το snowpiercer και μάλιστα πιο σημαντική αφού ήταν η πρώτη του προσπάθεια σε hollywood νερά και μάλιστα θυμάμαι ότι είχα διαβάσει πως πάλευε με τους Weistein για να κρατήσει το τελικό cut της ταινία του και τα κατάφερε.

2 Likes

Ναι ισχύει, έπεσε αγώνας για να μην κόψουν σκηνές και αλλοιώσουν το τελικό αποτέλεσμα γα την αμερικάνικη διανομή… έχασε σε εισητήρια, κέρδισε cult status στο τέλος…ταινιάρα!

Λατρεία το snowpiercer. Μου το πασαρε(σαν προταση) ο απο πανω, και την εχω δει καμιά δεκαριά φορές, που δεν νομίζω να έχει γίνει με αλλη πρόσφατη ταινία

1 Like

ας βάλω και εγώ τις αγαπημένες μου ταινίες των 00ς

American Psycho (2000)
Amores perros (2000)
Battle Royale (2000)
Memento (2000)
Ρέκβιεμ για ένα όνειρο (2000)
Werckmeister harmóniák (2000)
Donnie Darko (2001)
Το Πείραμα (2001)
Οδός Μαλχόλαντ (2001)
28 μέρες μετά (2002)
Η πόλη του Θεού (2002)
Σατανικές υποθέσεις (2002)
Dogville (2003)
Memories of Murder (2003)
Oldboy (2003)
The Return (2003)
3-Iron (2004)
Η αιώνια λιακάδα ενός καθαρού μυαλού (2004)
Gegen die Wand (2004)
Τα παιδιά των ανθρώπων (2006)
Ο πληροφοριοδότης (2006)
Οι ζωές των άλλων (2006)
Ο λαβύρινθος του Πάνα (2006)
4 months 3 weeks and 2 days (2007)
The Man from Earth (2007)
Persepolis (2007)
There Will Be Blood(2007)
Zodiac (2007)
Chaser(2008)
Άσε το κακό να μπει (2008)
Madeo (2009)
The White Ribbon(2009)

30+2 :slight_smile:

3 Likes

American psycho :")

2 Likes

2 ταινίες λατρεύω από Μπειλ,την συγκεκριμένη και το machinist!

2 Likes

Το Αmerican Psycho μ’εχει αποζημιώσει κάθε φορά που το’χω δει (και το’χω δει ουκ ολίγες φορές σε σημείο να ξέρω κάθε ατάκα πλέον). Θεωρώ πως είναι απολυτα επιτυχημένο σαν ταινία ενώ δεν μπορώ να πω ότι ισχύει σε αντίστοιχο βαθμό για το πρωτογενές υλικό (βιβλίο) το οποίο έχει τις αστοχίες του, κυρίως μια παιδιάστικη καφρίλα στο κομμάτι της βίας. Η ταινία τριμάρει όλες τις βλακείες, έχει εκπληκτικό ρυθμό και ερμηνείες ενώ απογειώνει και το επίπεδο του μαύρου, σαρκαστικού χιούμορ. Το γεγονός ότι την σκηνοθέτησε γυναίκα είναι από μόνο του λόγος αποθέωσης.

4 Likes