Καλύτερες ταινίες της δεκαετίας που διανύουμε. 2000-2009

το prestige δε σου άρεσε ή δεν το κατάλαβες κι εσύ?:-k

Δεν το ειδα ακομα γιατι ακουσα ειναι λιγο περιεργο.:-s

To prestige μου φάνηκε απλά συμπαθητικό. Τίποτα το ιδιαίτερο και φυσικά όχι τόσο δυσνόητο όσο το παρουσιάζουν

μη το φοβάσαι.θα σου πω σε ποιες σκηνές να πατάς pause για να το σκέφτεσαι:wink:

Εγώ μια φορά το έχω δει το prestige και σε κάποια σημεία βαρέθηκα και έτσι το έχασα από κάποιο σημείο και μετά.

για να τελειωσει ολη αυτη η συζητηση με το πρεστιζ,θα πω αλλη ταινιαρα.
ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ(νομιζω ειναι μετα το 2000,αλλα δεν ειμαι σιγουρος)
απ τις λιγες ταινιες που στο τελος καταφεραν να με συγκινησουν τοσο πολυ!!!

Ντροπη μου, γιατι ξεχασα ταινιες που γουσταρα πολυ! Παμε:

Elling (2001, P. Naess)

Νορβηγικα ταινια, υπεροχα απλη μα τοσο ουσιαστικη. Η επανενταξη στην κοινωνια δυο ανθρωπων με ψυχικες διαταραχες (ναι, τρελους εννοω). Γιατι υπαρχουν χωρες που θεωρουν τετοια ατομα ισοτιμους πολιτες και οχι υποψηφιους για τον Καιαδα…

L’Ora Di Religione – Il Sorriso Di Mia Madre (2002, M. Bellochio)

Ενας αθεος ζωγραφος αντιμετωπιζει την υποκρισια του Βατικανου που θελει να “αγιοποιησει” την μητερα του…

Moonlight Mile (2002, B. Silberling)

Τα ονειρα που κανουμε πολλες φορες καταπνιγουν τους αλλους. Εχουμε σκεφτει ποτε οτι τα πραγματα δεν ειναι παντα οπως τα σχεδιαζουμε στο μυαλο μας? Ερμηνεια απο αλλον πλανητη αυτη του Νταστιν Χοφμαν αλλα και ολου του καστ…

Όντως, πάρα πολύ καλή ταινία

βαριέμαι να σκεφτώ τόσο πολύ. έχετε αναφέρει πολλά και καλά. θα προσθέσω κάτι που με συνεπήρε

νεονουάρ με έξοχες ερμηνείες.

brick

παίζει κ η κλαιρ του lost

βραβεύτηκε σε ανεξάρτητα σινεμά και με όποιους το έχω ξαναδει, το έχουν αγαπήσει. δείτε το

Εχουν αναφερθει ηδη παρα πολυ καλες ταινιες στο τοπικ,ας πω και γω καποιες που μου αρεσαν παρα πολυ(προσωπικα)

Leon(1994)

Starring: Gary Oldman | Jean Reno | Natalie Portman
Director: Luc Besson

void εδώ λέμε για ταινίες μετά το 2000

#-o #-o #-o
σορρυ παιδια,τωρα το παρατηρησα


Oldboy(2003)

Starring: Kang Hye-jeong
Director: Chan-Wook Park
Studio: TARTAN VIDEO
Run time: 115 mins

to oldboy είναι άνετα στις 20 ταινίες όλων των εποχών

λοιπον ξεχασα μια κορυφαια ταινια
πραγματικα
η οποια συνδεεται και με τα προσφατα συναυλιακα δρωμενα της χωρας!

Everything is illuminated (2005)

σκηνοθετημενο απο τον ηθοποιο Liev Schreiber

παιζουν ο Elijah Wood (frodo) και ο (γνωστος απο τους gogol bordello) Eugune Hutz!

η τανια ειναι βασισμενη στο ομοτιτλο βιβλιο του συγγραφεα Jothanan Safran Foer

οπου Jonathan Safran Foer ονομαζεται και ο χαρακτηρας του wood, που υποδειεται εναν νεαρο
ο οποιος πραγματοποιει ενα ταξιδι στην Ουκρανια για να εντοπισει μια γυναικα που εσωσε τον παππου στα χρονια των Ναζι!
οι οδηγοι του εκει ειναι ο νεαρος alex (Hutz) και ο αντισημιτικος παππους του με τη σκυλα του ονοματι Sami Davies Junior !!

στο soundtrack της ταινιας ακους τους ρωσσους ska-punk Lenigrand και φυσικα τους Gogol Bordello

Δειτε την
ειναι μοναδικη
και το τελος τελειο!!!

old boy for the president!!

ταινια σταθμος
ασυλληπτη σκηνοθεσια
και οι οι σκηνες ανθολογιας να διαδεχωνται η μια την αλλη

Prestige
Corpsebride
Chocolate factory
Sweeney Todd
Big Fish (ναι είμαι φανμπόης του μπάρτον)
Zodiac( τού φίντσερ)
Wallace&Gromit curse of the wererabbit
Shrek 1,2,3
Rattatuille
Planet Terror
death Proof
Spongebob
pirates of the carribean 1(kai mono)
king kong
lord of the rings
star wars 2,3
ice age
kill bill 2
spiderman 1,2,3 (η καλυτερη μεταφορά κόμικ μετά το μπάτμαν απο μπάρτον)
harry potter (ε δεν είναι και ταινιάρες αλλα για παιδικές- φαντασίας ίσως οι καλύτερες του 2000)
stardust
και καμμιά δεκαρία ακόμαπου μου ξεφεύγουν

Γενικά είμαι hollywoodakias αλλά πολύ επιλεκτικός . Μπορώ να αραδιάσω άπειρες σαβούρες που χω δεί αλλά σε άλλο τόπικ

Ταινίες όπως πχ old boy ενω είναι ενδιαφέρουσες δε μπορώ να πώ οτι με κάνουν να κόβω και φλέβες γιατί μου φαίνονται πολύ στυλιζαρισμένες-πειραματικές χωρίς να με αγγίζουν πολύ

Tι σόι ροκάς είσαι συ?Όλο mainstream ταινίες έβαλες:!:

λες να γίνομαι φλωράτζα σιγά σιγά?
αυτά έχει η ζωή…

ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΡΧΟΝΤΑ,Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2000 ΕΙΝΑΙ ΤΟ “3.10 ΤΟ YUMA”.ENA AΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΜΕ ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ…