Καλύτερες ταινίες της δεκαετίας που διανύουμε. 2000-2009

Θα θυμάμαι για πάντα βέβαια την τριλογία του Άρχοντα, το Children of Men, Requiem for a Dream, Persepolis, Paris Je T’Aime, Let the Right One In. Έτσι για νά’χουμε και ποικιλία ειδών.

-μεταφέρω εδώ την απάντησή μου από το άλλο thread-

Θα θυμάμαι για πάντα βέβαια την τριλογία του Άρχοντα, το Children of Men, Requiem for a Dream, Persepolis, Paris Je T’Aime, Let the Right One In. Έτσι για νά’χουμε και ποικιλία ειδών.

Ας ενώσει κάποιος μοντ αυτό με αυτό

My picks…

  • Persepolis
    Αν τα τωρινα κινουμενα σχεδια της Disney προκαλουσαν εστω το 1 εκατοστο των συναισθηματων που προκαλει αυτη η ταινια ισως εβλεπα τον Νεμο (Νιμο? whatever) με αλλο ματι…

  • Inland Empire
    Το ποσο θεος ειναι ο David Lynch δεν θα μπω καν στη διαδικασια να εξηγησω. Αριστουργηματικη ταινια οπου χανει ολη της τη μαγεια οταν καθετε καποιος και ψαχνει ‘εξηγησεις’ για αυτην στο Google. Ο καθενας πρεπει να την λαμβανει συμφωνα με τα δικα του βιωματα και να μην ψαχνει επεξηγησεις.

  • Requiem For A Dream
    Δυσκολευομαι να αποφασισω αν προτιμω την ταινια η το soundtrack. Και τα 2 τοσο σκοτεινα και αληθινα. Coney Island Dreaming : οτι πιο dark εχει ακουστει σε ταινια της περασμενης δεκαετιας.

  • Amelie
    Βαριεμαι να γραψω ολοκληρο τον τιτλο αλλα ποτε δεν βαριεμαι να την ξαναδω.

  • Ghost World
    Το προσωπικο μου #1. Δεν θα μιλησω για αυτη την ταινια επειδη νιωθω πως οτι και να πω δεν ειναι αρκετο για να περιγραψω τα συναισθηματα κλπ. Devil Got My Woman…

Into The Wild
City of God
Lord Of The Rings
The pianist
Downfall
Hotel Rwanda
Gladiator
Rec
Pranormal activity
The others

Matrix

οι μονες ταινιες δρασεις που στο τελος κολλας στις στιχομυθειες και φιλοσοφικες αποψεις,παρα στην δραση που προσφερει

φιχεδ

φιξδ καλυτερα

Το Session 9 και το The Machinist του Brad Anderson τα έχει δεί κανείς? άνετα στις καλύτερες ειδικά το πρώτο.

Θα βάλω και εγώ μερικές που μου έκαναν εντύπωση ή πέρασα καλά βλέποντας αυτές.

Big Fish
Dark Knight
Pan’s Labyrinth
V for Vendetta
Ice Age
Wall-e
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Prestige
Se7en
Avatar
Scoop(ναι μου άρεσε :p)

μερικές που μου έρχονται στο μυαλό. Σίγουρα ξεχνάω πολλές, μα πάρα πολλές…

WTF? Αφού δεν έβαλες και τον Πολίτη Κέιν, πάλι καλά…:stuck_out_tongue:

ξεχασα οτι το φορουμ μας ειχε ενα μικρο σωκρατη…

Οκ άκυρο, σκεφτόμουν την ταινία και νόμιζα ότι βγήκε το 2007:lol:
Ωραία στη θέση της μπαίνει το Dogville, που αν και στην αρχή με ξένισε λίγο μετά το βρήκα πολύ καλό. Ειδικά στο τέλος. Ευχαρίστηση παιδί μου.

Θεωρώ οτι το Καμια Πατρίδα Για Τους Μελλοθάνατους είναι η καλύτερη ταινία των 00s

[SIZE=“5”][B]PEARL HARBOR[/B][/SIZE]

Μια ταινία που έχω δει χίλιες φορές τόσο σε σινεμά όσο και dvd, ποτέ δε βαρέθηκα και πάντα έμενα με τη συγκίνηση στο τέλος. Για μένα αυτές οι τρεις ώρες διάρκειας συνδυάζουν τα πάντα: σκηνοθεσία, φωτογραφία, μουσική, ρομάντζο, δράση, καλές ερμηνείες, μηνύματα και αξίες- όλα μέσα από την εξιστόρηση ενός πραγματικού ιστορικού γεγονότος.

[SPOILER]Aν και δε θεωρώ το τρέιλερ τρομερά αντιπροσωπευτικό…

εκπληκτικο σκουπιδι το αποπανω

^

και μεγαλος υπνος,δεν την παλευα μια θυμαμαι.

ωραιες λιστες γενικα,επεισης να προστεθει το υπεροχο Gran Torino του θεου clint:wink::!:

IIIIIIIIIIIIIIII
Mε σκοτώνετε τώρα!
Πραγματικά αυτήν την ταινία τη λατρεύω. Μάλιστα λέω να την ξαναβάλω τώρα να τη δω, μιας που τη μελέταγα :stuck_out_tongue:

Fixed.

βασικά συμφωνώ και εγώ…αλλά γουστος είναι αυτός…

[SPOILER]*αλλά κα πάλι…:roll:[/SPOILER]