Καλύτερες ταινίες της δεκαετίας που διανύουμε. 2000-2009

Tς τς… Διαβάζω κάτι Battle Royale, κάτι Silent Hill και δεν το πιστεύω ότι μου τη λένε επειδή είπα για το Pearl Harbor! :stuck_out_tongue: (Τέσπα, το ξεπέρασα πια, πάμε παρακάτω…)

Το Prestige ήταν τρομερό, επίσης το Sweet November και Kate & Leopold πολύ καλές ταινίες και με ωραία soundtracks
(να δω πόσοι θα διαφωνήσουν πάλι :p)

seriously, WTF? Απο τις καλυτερες ταινιες εβερ ομως!!

τω όντι:!:

:blink::!: Μου την είπες για Silent Hill και Battle Royale;!;!
Ε δεν θα κάτσω να αναλύσω κιόλας γιατί μου αρέσουν οι θριλεροσπλάτερ ταινίες :stuck_out_tongue:

αχαχαχαχαχ το κεητ εντ λεοπολντ αχαχαχαχαχαχ μαλακα ειπε το κεητ εντ λεοπολντ ως μια απο τις ταινιες της δεκαετιας αχαχαχαχαχαχααχ

Τελικά αντιλαμβάνομαι πως έχω πολύ ιδιαίτερο γούστο στις ταινίες (χωρίς σχόλια! :p)

ΥΓ: Μα πραγματικά σας άρεσε το Silent Hill ας πούμε;; Τιιιιιιιιιιιιι να πωωωωωωωω!! I am so alone!

Silent Hill ??? #-o

εγω 8α βαλω 10 καλυτερες σκηνες απο ταινιες, οκ :roll:?

[B]donnie darko[/B]
http://www.youtube.com/watch?v=Zf-ra904rrw

[B]eternal sunshine of the spotless mind[/B]
http://www.youtube.com/watch?v=iGIDKAp5bsY

[B]ghost dog [/B]
http://www.youtube.com/watch?v=xB_Au00p4PE

[B]
requiem for a dream[/B]
http://www.youtube.com/watch?v=csJ16bvwYKU&feature=fvsr

[B]500 Days of Summer[/B]
http://www.youtube.com/watch?v=9IltBcAmE9E&playnext=1&list=PL4FDD76808DBCE0C9&index=27

[B]mulholland drive[/B]
http://www.youtube.com/watch?v=O1ZGvnGTn0U

[B]Kill Bill 1[/B]
http://www.youtube.com/watch?v=sw7lNC06O8s

(η σειρα ειναι τυχαια)

εντιτ: επισης εβαλα 7 αντι για 10, τωρα το ειδα:)

ας μαντέψουμε ποιο dvd αγόρασα για να δω την ώρα που αλλάζει ο χρόνος(αν τελικά θα είμαι μόνος.) :roll:

στο εβαλα και πρωτο πρωτο:wink:

Prokatavolika sorry gia ta greeklish. Ta internet cafe stin kypro fainetai oti de goustaroun me tipota ta ellinika sta keyboards tous.

Polla respect gia Silent Hill kai Battle Royale. To prwto den perimena na mou aresei toso poly otan to prwtoeida. An kai an to sygrinoume me ta paixnidia, exoun mpleksei ligo ta mpoutia tous stin tainia…

Kata ta alla, an dialega tin agapimeni mou tha elega to trito LOTR kai akolouthoun me tyxaia seira: Donnie Darko, V for Vendetta, City of God, Last King of Scotland kai Eternal sunshine of a spotless mind. Ayta mou erxontai twra.

[SPOILER]…Ma to Team America? Really? :?[/SPOILER]

Μιας και δεκαδα λιγο δυσκολο, θα περιοριστω στις ασιατικες.

Hero

The Twilight Samurai

Red Cliff

Battle Royale

Infernal Affairs (1 και 3 Κυριως. Σεναριο που μεταφερθηκε και στο holywood μεσω του Departed)

Oldboy

Ichi The Killer

Memories of Murder (Παρομοιο με το Zodiac)

Exiled

και το απιστευτο γελιο με τα τελευταια θαυματουργηματα του Stephen Chow
Shaolin Soccer

Kung Fu Hustle

Σιγουρα ξεχναω κι αλλες, αλλα δικαιολογουμαι λογω χτεσινης μεθης και κρυωματος

Αν και δεν έχω δει όσες θα 'θελα νομίζω βγαίνει ένα τοπ τεν (τις λίστες μου μέσα φέτος!)
Ξεκαθαρίζεται ότι τα κριτήρια είναι καθαρά συναισθηματικά.

Πρώτη και καλύτερη,
-[B]The Fountain (2006)[/B]: no comments, τα λίγα που έχω να πω επ’ αυτού υπάρχουν στο ανάλογο θρεντ

-[B]Into the Wild (2007)[/B]: αυτή και η προηγούμενη κατέχουν τις πρώτες θέσεις, επίσης no comments, πλην ενός, Eddie Vedder στο σαουντρακ.

από κει και πέρα άνευ αριθμών και θέσεων έχουμε:

-[B]Requiem for a dream (2000)[/B]: ο κυνισμός και η ωμότητα σε όλο τους το μεγαλείο

-[B]Memento (2000)[/B]: Μήπως οι αναμνήσεις και τα βιώματα τελικά είναι πολύ πιο σημαντικά απ’ όσο νομίζουμε? Αυτά δεν είναι που προκαθορίζουν τη συνέχεια?

-[B]Irreversible (2002)[/B]: τουλάχιστον 2 συγκεκριμένες σκηνές είναι χαραγμένες στο μυαλό όλων όσων την έχουν δεi και δύσκολα θα φύγουν.

-[B]Oldboy (2003)[/B]:σκέφτομαι εδώ στη άκρη να προσθέσω και το Sympathy For Mr Vengeance - το τρίτο μέρος Sympathy For Lady Vengeance δεν έχω καταφέρει να το δω),σχετικά με το oldboy όμως: αρρωστημένο όσο δεν πάει, σοκαριστικό, φρικιαστικό, αποτρόπαιο σε σημείο σαδισμού όμως, να μην αντέχεις αλλά να μην ξεκολλάς.

-[B]Amores Perros (2000)[/B]: 3 αλληλοσυνδεόμενες ιστορίες, τριών διαφορετικών κοινωνικών τάξεων, με κοινό παρανομαστή τη σκληρή πραγματικότητα και την απώλεια.

-[B]The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007)[/B]: ή αλλιώς όταν ο θαυμασμός μετατρέπεται σε λατρεία, πάθος. Πάθος για εξόντωση του ινδάλματος. Υπό τις υπέροχες μελωδίες του Nick Cave και του Warren Ellis.

-[B]Voleurs de chevaux (2007)[/B]: Ακόμα μία ταινία εποχής (το αστείο είναι ότι δε μ’ αρέσουν οι ταινίες εποχής). Στο θέμα, μπορεί να είναι και η μούφα του αιώνα, αλλά δε μπορείς να μείνεις ασυγκίνητος από το πως μπορεί να μετατραπεί η επιθυμία για εκδίκηση σε ανάγκη για συντροφικότητα και συμπόρευση.

-[B]Control (2007)[/B]: δεν έχει σημασία αν αποδίδεται επακριβώς η ζωή του κέρτις. Δεν έχει σημασία αν εστιάζει στην κουτσομπολίστική πλευρά του βίου του, it’s all about new dawn fades! Και ναι, λάτρεψα αυτό το ασπρόμαυρο φόντο.

-[B]The Wrestler (2008 )[/B]: Όταν χάνεις ακόμα και το μοναδικό πράγμα στο οποίο ήσουν καλός, τι μένει? Αναγκάζεσαι να αναθεωρήσεις, να επανεκτιμήσεις, μήπως και διορθώσεις κάτι από τα λάθη του παρελθόντος.

-[B]Borat (2006)[/B]: η μοναδική ταινία που κατάφερε να με κάνει να γελάσω τόσο. (οκ, ίσως χρειάζεται και κάποια παρελκόμενα για να την ευχαριστηθείς στο έπακρο :roll:) αλλά πετυχαίνει ακριβώς αυτό για το οποίο δημιουργήθηκε. Διασκεδάζει!

το ρεκβιεμ για ενα ονειρο χαλαρα…απο τις συγκλονιστικοτερες ταινιες ever και οχι μονο της δεκαειας…σκηνοθεσια,ερμηνειες,μουσικη αγγιζουν το τελειο…

  1. [B]Dogville[/B]

εκεί που το θέατρο του brecht μετουσιώνεται σε σινεμά, εκεί που το ασυνείδητο μετουσιώνεται σε απλά μαθηματικά, εκεί ακριβώς βρίκσεται το dogville.

  1. [B]Let The Right One In[/B]

μοναξιά, ρομαντισμός, και η λεπτή γραμμή που χωρίζει το καλό από το κακό, σε ένα καθηλωτικό παραμύθι. ο τρόμος είναι αγνό συναίσθημα.

  1. [B]Oldboy[/B]

γιατί οι κορεάτες βιώνουν το σινεμά. η εκδίκηση μακριά από τις αμερικάνικες ευκολίες. “kill bill” drop dead.

  1. [B]Zodiac[/B]

γιατί μόνο ο fincher μπορεί να δημιουργήσει μια από τις πιο συναρπαστικές περιπέτειες των 00’s χωρίς καθόλου δράση.
ίσως επειδή τελικά όλη η δράση κρύβεται στους διαλόγους…

  1. [B]Love Exposure[/B]

γιατί η αγάπη είναι πέος.

  1. [B]In the Mood for Love[/B]

ο έρωτας, το σινεμά, το hong kong.
ελεγεία.

  1. [B]Eternal Sunshine of the Spotless Mind[/B]

σενάριο από charlie kaufman καταρχάς.
κατά δεύτερον, αν αναλογιστείς τις συνθήκες, μια από τις καλύτερες ερμηνείες της δεκαετίας από τον carrey.
τέλος, συγκλονιστική kate winslet με ροζ μαλλιά.
νομίζω αρκούν αυτά…

  1. [B]Pan’s Labyrinth[/B]

ο ντελ τόρο έπρεπε να κάνει το αγροτικό του στην αμερική για να γυρίσει την καλύτερη ταινία του. το γκροτέσκο ως φυγή από την κατεστραμμένη πραγματικότητα. η χώρα των θαυμάτων από την ανάποδη.
το σινεμά ένα βήμα μπροστά.

  1. [B]Amelie[/B]

η γαλλία του παραμυθιού, η μαγεία του να ζεις έντονα την κάθε στιγμή, και το κορυφαίο soundtrack των 00’s.
ο jeunet θα λατρεύεται αιώνια μόνο γι’αυτήν την ταινία.

  1. [B]High Fidelity[/B]

αν υπάρχει ένας άνθρωπος, μόνο ένας, με τον οποίο να ταυτίζομαι πλήρως σε αυτήν τη ζωή, ε αυτός είναι ο rob gordon.
λοιπόν, what came first, the music or the misery?

Mαρεσει ι λιστα σου, αλλα πιστευω οτι το High Fidelity ειναι overrated.
Ωραια ταινια , πολυ καλη! Αλλα οχι και η καλυτερη της δεκαετιασ

μαζί σου, αλλά ο rob gordon είναι το alter ego μου, και είναι η ταινία των 00’s που έχω δει περισσότερες φορές από κάθε άλλη.
δε μπορούσα να κάνω διαφορετικά…

βαζω μονο τις λιγες που θεωρω υπερβολικα καλες (αλλιως η λιστα θα ειναι ιδιαιτερα επιρρεπης στο να αλλαξει πανευκολα):

  1. [B]A Beautiful Mind[/B]: ταινια επος, εκπληκτικη. οποιος σινεφιλ δεν την εχει δει θεωρειται απαραδεκτος νομιζω. ανετα στο τοπ ολων των εποχων…

  2. [B]El Orphanato[/B]: τρελη αγαπη και για “Το Ορφανοτροφειο”, ενα απο τα καλυτερα ψυχολογικα θριλερ που εχω δει ποτε μου…

  3. [B]The Dark Knight[/B]: το καλυτερο μπατμαν μετα το πρωτο για τα δικα μου γουστα. ολα τα λεφτα το πανεξυπνο και γεματο ανατροπες σεναριο.

  4. [B]The Prestige[/B]: αλλη μια ταινια του Νολαν, το Πρεστιζ. εκπληκτικο σεναριο με πολλες ανατροπες και εδω…!

  5. [B]Running Scared[/B]: τρομερη τανιαρα: περιπετειοθριλερ υψηλου επιπεδου με πολλη δραση αλλα και ωραιο αρκετα καλο σεναριο…

  6. [B]Hannibal[/B]: αντονι χοπκινς και τα μυαλα στα καγκελα! ταινιαρα και αυτο (ολα ταινιαρες τα λεω χαχα!)

τα 2 επομενα ισως σημερα να μην τα εβαζα στη λιστα (εχω κοψει τα σπλατεροθριλερ μιας και τα εχω δει σχεδον ολα…) αλλα εχουν υπαρξει για πολλα χρονια πολυ αγαπημενες μου ταινιες και τους αξιζει η αναφορα:

  • The Hills Have Eyes (2006), η αλλιως και “Αιμα στους λοφους”. πολυ καλο θριλερακι οχι και τοοοοσο προβλεψιμο (οχι το τελος αλλα εστω οι σκηνες που τρομαζεις). απο τα καλυτερα στο ειδος του.

[SPOILER][/SPOILER]

  • The Texas Chainsaw Massacre (2003), η αλλις ο σχιζοφρενας με το πριονι! ηταν το αγαπημενο μου τοτε! οσοι γουσταρετε σπλατεριες λογικα θας σας αρεσει πολυ!

[SPOILER][/SPOILER]

αλλος ενας πολυ σημαντικος λογος για να δει καποιος το τελευταιο: [SPOILER][/SPOILER]

Λαθος νομιζεις

ον τοπικ

εχεις δικιο. η δικια σου ειναι καλυτερη…