70's Underground Groups

Μερικα συγκροτηματα

Out of focus
Gravy Train
Orange Peel
Sir Lord Baltimore
King Pig Meh
Phantom’s Devine Comedy
Gomorrha
Armagendon
Green Eyed God
Epitaph

Τα Γνωριζετε?
Ειναι Group με απιστευτες δισκαρες

Χαράς ευαγγέλια για Hokam!!:smiley:
Όχι δυστυχώς δεν τα γνωρίζω αλλά στάνταρ θα αξίζουν!8)

Μπορω να ανεβασω εχω μεγαλη δισκογραφια τετοιου ειδους :slight_smile:

Αψογο θεμα.

Μην ξεχναμε την Ιταλικη Προγκρεσιβ σκηνη, τους Gentle Giant, τους Matching Mole κλπ. Δεν ειναι αντεργκραουντ αλλα δεν τα γνωριζουν παρα πολλοι και ειναι κριμα.

Ειναι πραγματικα διαμαντια!!!Ξεχασα και τους Raw Material και πολλα ακομα οτι θελετε εδω ειμαι

ενας ειναι ο συνδυασμος: krautrock και το avatar μου :wink:

περα απο την πλακα ωραιο θεμα αλλα βαριεμαι να γραψω γιατι πραγματικα υπαρχει κανα δισεκατομυριο απο 70s underground μπαντες που στην καλυτερη περιπτωση ξεφτυλιζουν κατι mainstream συγκροτηματακια εκεινης της δεκαετιας που θεωρουνται και μεγαλα και κυριως εκτος αγγλιας (οι ανθρωποι αυτοι παιζανε ενα καλο και χιλιες φλωριες)
ψαξτε γερμανια, αυστρια, γαλλια, ιρλανδια, σουηδια και καμια 1000αρα χωρες ακομα
για παραδειγμα ο πιο τελευταιος δισκος που ακουσα χτες βραδυ ηταν απο ενα συγκροτημα που λεγοταν LIGHTSHINE (ο δισκος λεγοταν FEELING) και για χιλιοστη φορα εμεινα μαλακας

αλλα αρκετες βλακιες ειπα
ποτε θα γινω moderator??

Μονο για το Armagedon μπορω να πω αφου ειναι το μονο που εχω ακουσει.
ΤΡΟΜΕΡΟΙ…εχουν μια απιστευτη δυναμη και ταχυτητα στις συνθεσεις τους που την βρισκεις σε συγκροτηματα πολυ μεταγενεστερα απο αυτους.
Αν δεν κανω λαθος μονο ενα δισκο εχουν βγαλει τον οποιο τον ειχα βρει στο μετροπολις πριν κατι χρονια σε nice price.

Απο τα αλλα που αναφερεις εχω ακουστα καποια αλλα δεν εχω ακουσει κατι απο αυτα .Μου κινησες το ενδιαφερον και σιγουρα θα ψαξω μερικα .
Δωσε more info αν θες για μερικα.

Μονο για το Armagedon μπορω να πω αφου ειναι το μονο που εχω ακουσει.
ΤΡΟΜΕΡΟΙ…εχουν μια απιστευτη δυναμη και ταχυτητα στις συνθεσεις τους που την βρισκεις σε συγκροτηματα πολυ μεταγενεστερα απο αυτους.
Αν δεν κανω λαθος μονο ενα δισκο εχουν βγαλει τον οποιο τον ειχα βρει στο μετροπολις πριν κατι χρονια σε nice price.

Απο τα αλλα που αναφερεις εχω ακουστα καποια αλλα δεν εχω ακουσει κατι απο αυτα .Μου κινησες το ενδιαφερον και σιγουρα θα ψαξω μερικα .
Δωσε more info αν θες για μερικα.

τι σχεση εχουν οι gentle giant με την ιταλια??

I italiki skini einai all the money gia mena,i mia diskara meta tin alli…Antitheta oses fores exw pei na dokimasw tin germaniki,dn tha lega oti me travaei auto to ilektroniko k experimental stoixeio(polis peiramatismos pia…!)Par ola auta,tha tin koitaksw kalitera…Apo Germania goustarw poli tous Triumvirat me ta pliktra…(Thimizoun E.L.P.)

αν δεν γουσταρεις το ηλεκτρονικο στοιχειο που ειναι πολυ εντονο στην γερμανια μπορεις να ψαξεις αλλα συγκροτηματα που δεν πειραματιστηκαν πολυ με την ηλεκτρονικη μουσικη, υπαρχουν απειρα. πες μου κανα 2 συγκροτηματα που ακουσες απο γερμανια και δεν σου αρεσαν για να σου προτεινω να ακουσεις καποια αλλα
εγω απο ιταλικη λιγα εχω ακουσει αλλα αυτα τα λιγα που ξερω σπερνουν πραγματικα αλλα και παλι δεν μπορω να τα συγκρινω με γερμανικα συγκροτηματα
οι γερμανοι καθιερωσαν την μουσικη που ακουμε σημερα και που θα ακουγεται στις επομενες δεκαετιες

Em,exw akousei ta pio gnwsta opws Eloy,Can,Tangerine Dream,Kraftwerk,Faust…Opws katalavaineis tha goustara perissotero organa…(kamia kitharoula,kana hammond,tpt violia ka…)

Τα γκρουπ που ανέφερε ο φίλος στην αρχή δεν τα ξέρω, για αυτό ας δώσει καμμιά παραπάνω πληροφορία να ψαχτούμε!

Μου αρέσει αρκετά το progressive των 70’s, και σίγουρα είναι ενδιαφέρον το thread μπας και ψαχτούμε λίγο παραπάνω.

Εγώ τελευταία λιώνω το Sommerabend των γερμανών Novalis που κυκλοφόρησε το 1976 νομίζω. Πρόκειται για ένα αλμπουμ με 3 κομμάτια συνολικής διάρκεειας 40 λεπτων και είναι σίγουρα recommended σε όσους γουστάρουν τους Eloy. To electric piano δημιουργεί σε σημεία κάποια fusion περάσματα, γερμανικοί στίχοι, συμφωνικά μέρη, μία από τις καλύτερες κυκλοφορίες του Krautrock που έχω ακούσει.

αυτα για αρχη

AGITATION FREE - SECOND
AMON DUUL II - TANZ DER LEMMINGE
ASH RA TEMPEL - SCHWINGUNGEN
BRAINTICKET - PSYCHONAUT
ELECTRIC SANDWICH
GAA - AUF DER BAHN ZUM URANUS
GERMAN OAK
GILA - FREE ELECTRIC SOUND
MYTHOS
LIGHTSHINE- FEELING
ARCADIUM - BREATHE AWHILE
SOFT MACHINE - SOFTS
FRUUPP - FUTURE LEGENDS
EMBRYO - STEIG AUS
ALGARNAS TRADGARD (το πρωτο δεν θυμαμαι τιτλο)
OUT OF FOCUS - FOUR LETTER MONDAY AFTERNOON
RUFUS ZUPHALL - PHALOBST
δισκοι εντελως για εγκεφαλικο…

θα το λέω και εγω αυτό!:lol: :lol: :lol:

ε τι να πω, αφου οταν ειχα ξεκινησει και ακουγα αυτα τα πραγματα παρα τριχα το γλιτωνα καθε φορα το εγκεφαλικο…

Kαι γαμω τα τοπικ!Που ησουν ρε Cygnus εσυ τοσο καιρο???:smiley:

Θα προτεινα ωστοσο για να μην παραθετουμε μονο ονοματα και χαθει η μπαλα(και το ενδιαφερον),να λεμε ας πουμε 2-3 γκρουπ σε καθε ποστ,με λιγα λογια για το καθενα και κανα 2 προτεινομενα album.
Επειδη δεν εχω και πολυ χρονο θα ποσταρω αργοτερα.
Ολα οσα προταθηκαν παντως ως τωρα…:respect:

αποδειξη του ποσες χιλιαδες ετη φωτος μπροστα ηταν οι γερμανοι ειναι και αυτοι οι 2 δισκοι:

KLAUS SCHULZE - MOONDAWN
DEUTER - D

αλλα για να τους ακουσει καποιος πρεπει πρωτα να εχει περασει καποια σταδια στα ακουσματα του, δεν γινεται δηλαδη να ακους sabbath και μετα να ακουσεις αυτα και να πεις οτι ειναι μαλακιες γιατι απλουστατα δεν θα καταλαβεις τπτ (οχι οτι δεν γ*μανε οι sabbath)
πραγματικα δεν παιζονται αυτα τα πραγματα που παιζουν αυτοι οι 2

επισης τσεκαρετε για πιο κλασικο και heavy ηχο (τελειως ξυλο) αυτον τον δισκο:

AINIGMA - DILUVIUM (16 χρονων ειναι οι ανθρωποι και παιζουν οπως επαιζαν μεγαμπαντες το '70 στα 25 τους)

ΑΛΛΑ!!..

ποτε θα γινω moderator??

ok,wraios…pame gia egefaliko loipon:D

Καμια, γι’αυτο εβαλα κομμα κι οχι ανω και κατω τελεια.