70's Underground Groups

για να μην λεω μονο γερμανους να και ενα ιρλανδικο συγκροτημα

FRUUPP - FUTURE LEGENDS

progressive μουσικη λες και βγηκε απο παραμυθι, πραγματικα μαγευτικη (οι τυποι επαιζαν support για τους KING CRIMSON αλλα δεν εγιναν ποτε γνωστοι) και προπαντως καθολου γλυκαναλατοι
σιγουρα μεσα στα 10 αγαπημενα μου συγκροτηματα

Εκεί που έψαχνα για κάποιους άλλους που είπατε, έπεσα τυχαία πάνω σε κάποιους Randy Pie, και συγκεκριμένα στον δίσκο τους Highway Driver (1974)… Είναι αρκετά cool, είναι γερμανοί , και παίζουν κάπως περιέργα, jazzy / funky feeling κάπως με αρκετά progressive στοιχεία.

ναι τον εχω αυτον τον δισκο αλλα τον εχω ακουσει κανα 2 φορες, δεν τον θυμαμαι και πολυ, μαλλον δεν θα μου εκανε εντυπωση αλλα ποτε δεν ξερεις, μπορει αμα τον ξανακουσω να εχω τελειως διαφορετικη αποψη

επισης οποιος δεν ξερει τους γαλλους GONG (space rock, jazz rock, psychedelic rock, γενικα ολα τα παιζουν) καλυτερα να τους ψαξει ξεκινωντας με αυτη την τριλογια

Radio Gnome Invisible Vol. 1 - Flying Teapot 1973


Radio Gnome Invisible Vol. 2 - Angel’s Egg 1973


Radio Gnome Invisible Vol. 3 - You 1974

και καλο ταξιδι…

κανονικα αυτο το τοπικ πρεπει να κλεισει. θα καουν πολλα ανθρωπινα μυαλα! πρεπει να με σταματησετε δεν ακουτε?? εεεεεεεεε!!! κλειδωστε το, καντε μου ban, ταλιμπαν η οτι αλλο θελετε! σκοτωστε με λεμε ρεεεεεεεε!

:lol: :lol: :lol: :lol:

ε ναι τι λεμε τωρα, αμα τα ακουσει κανενας ανθρωπος ολα αυτα μαζι το πρωτο πραγμα που θα παθει θα ειναι ανευρισμα στον εγκεφαλο

Ρε χώνε εσύ και άσε να ανοίξουν για λίγο οι δουλειές στα επείγοντα του Λαϊκού Νοσοκομείου.

χαχαχα! ρε οχι, σοβαρα τωρα (:? ) μην κανετε καμια μαλακια και τα ακουσετε αυτα τα πραγματα, ειναι για ηλιθιους και τριτοκοσμικους οπως λεει ο κατμαν. και εγω ετσι τα μαζευω και τα χω σπιτι μου…για να νιωθω μαγκας. τωρα τελευταια μονο beyonce ακουω

Οι Gong ειναι απιστευτοι,2 φορες που τους ειδα live ηταν τρελη εμπειρια…8O .Βεβαια δεν τους λες Γαλλους,ειναι μοιρασμενοι,απλα ο Allen ειναι…πολυεθνικος απο μονος του.:stuck_out_tongue:

Κατι πιο straight(και λιγοτερο αντεργκραουντ)γιατι παρακαηκαμε μου φαινεται…(οι Necronomicon ειναι και γαμω mamieisblue,δεν τους ηξερα αλλα το παθα!)

Οι Lucifer’s Friend ειναι Γερμανοι,αυτος ειναι ο 2ος δισκος τους,αλλα με Βρεταννο τραγουδιστη και μαλιστα με φωναρα απ τις λιγες αν το ονομα…John Lawton σας λεει κατι(που σας λεει δηλαδη…).:wink:
Hard rock και prog μιξη με διαφορα αλλα στοιχεια και με τρομερες ενορχηστρωσεις.

Και φυσικα το δικο μου καμμενο της μερας ερχεται απο Γαλλια πλευρα και ειναι μια απ τις μπαντες που θεωρω οτι δεν ηταν απλα μπροστα απ την εποχη της,αλλα μπροστα απο πολλες εποχες…“Δυσκολοι” γενικα στο ακουσμα,αλλα τρομερα πρωτοποριακοι οι θρυλικοι Magma.Ειναι αυτοι που εδωσαν το ονομα Zheul στο ειδος μουσικης που παιζουν και επηρεασαν πολλους.

Θα προτεινω κανα 2-3 αγαπημενα μονο,αλλα γενικα αξιζουν το ψαξιμο.

[SIZE=“4”]ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΙΣΠΕΚΤ!!![/SIZE] :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2:

νταξ. μιλαμε για δισκαρα και καιλα…

Mia epoxi eixa faei megalo kollima me mia alli trilogia twn Gong(Shamal,expresso,Gazeuse) k akoma kai twra menw opote tin akouw…Tote dn iksera oti einai galloi dn mou akougotan kai galloi dld!Prepei na eixan kai mia apwleia teleutaia…Oso gia tous Magma exw akousei polla g autous alla einai disevretoi kai distixws dn exw aksiwthei na tous akousw akoma…

Mα δεν ειναι Γαλλοι οι Gong,εχουν ομως και Γαλλους στη συνθεση τους.
Εχω βρει κατα καιρους καποια cd των Magma στο Μετροπολις,αλλα σχετικα φτηνα,αλλα πανακριβα.Παντως για download βρισκεις με ελαχιστο ψαξιμο,για να παρεις μια ιδεα εστω…:wink:

Ιστορικος πρωτος και τελευταιος δισκος αυτου του project,που συμμετεχει η αφροκρεμα της σκηνης του Canterbury.Η “διαστημικη” κιθαρα του Steve Hillage εχει τα ηνια και γενικοτερα προκειται για ταξιδιαρικο δισκο.

Οι Ιταλοι The Trip δεν ειναι κατι αλλο απ αυτο υποδηλωνει και το ονομα τους.Τριπαριστη μουσικη με ολα τα χαρακτηριστικα που κανουν ιδιαιτερο τον ηχο της ιταλικης σκηνης της εποχης.Βαζω το ντεμπουτο επειδη μου ακουγεται περισσοτερο ακατεργαστο,αλλα οποιος γουσταρει τον ηχο ας τσεκαρει και τα “Αtlantide” και “time of change” που η μπαντα ακουγεται σαφως πιο ωριμη.

Auto p kinigaw perissotero einai albums k oxi toso samples kai mp3’s…Spania vriskw kati p thelw gia download(an kai Magma twra p koitaksa ksana kati vrika) k tha ithela an mporouses na mou peis to pio enimerwmeno,gia album,site p ksereis gt k egw sto psaksimo eimai…Opws fisika kai tha to goustara an eixes na mou proteineis kapoio group p moiazei sto ifos me tous Gong:wink:

Το progarchives.com ειναι νομιζω το κορυφαιο site για το ειδος.Εχει τα παντα,αλλα και prog-related πραγματα,δισκογραφιες,συντομα βιογραφικα και καποια streaming κομματια.Kαι γω παντως προτιμω να τα χω οριτζιναλ,ιδιως τις κυκλοφοριες αυτης της εποχης,μια και σε ψηφιακη μορφη(ακομα και στο cd για να μαι ειλικρινης)χανουν παρα πολυ.Τα βινυλια βεβαια ειναι λιγακι τσιμπημενα,αλλα υπαρχουν πολυ καλες επανακυκλοφοριες απο διαφορες εταιρειες,με 180γρ βινυλιο και πολλα αλλα καλουδια,που ειναι προσιτες σε τιμη.

Οσον αφορα τους Gong,αλλο γκρουπ που να ακουγεται σαν αυτους μαλλον δεν υπαρχει,εκτος βεβαια αν τσεκαρεις τα "θυγατρικα"τους.Βασικα η σκηνη του Canterbury στην οποια και ανηκουν οι Gong ηχητικα εχει πολλες απ τις ιδιαιτεροτητες της μουσικης τους.Ας πουμε στο bundles των Soft Machine θα βρεις κοινα με το Gaseuse! μια που και στα 2 παιζει ο Alan Hοldsworth και κινουνται σε πιο jazz/rock μονοπατια.:slight_smile:

Plaka plaka toso kairo to ksera to progarchives alla dn tou poliedina simasia,alla twra pou to koitaksa kalitera aksizei ton kopo…:wink: Oso gia tous Soft Machine ontws moiazoun poli,an kai exw kapoia album ap autous dn exw to sigekrimeno kai tha to tsekarw:…:slight_smile:

DEUTER - D (1971)

ακραια γερμανικη ψυχεδελια, ιδιοφυεις συνθεσεις, ολα απο ενα ατομο, τον Deuter
αυτος ο δισκος ειναι το τελευταιο μεγαλο σοκ που επαθα απο ακουσματα
οποτε τον ακουω ζηλευω, δεν παιζονται αυτα τα πραγματα απο εναν ανθρωπο μονο!
το απολυτο πειραματικο επος λεμε!

για οποιον γουσταρει τζαμαρισμα ασταματητο μεχρι να ματωσουν τα οργανα:

GURU GURU - UFO (1970)

‘‘AWAKE - Divine Corridor Full Of Windows But No Doors’’

αυτος ειναι ο τιτλος του καινουριου μου demo (τι demo δηλαδη, 55 λεπτα κανονικος δισκος…), που δουλευα εδω και κανα εξαμηνο και εκανα upload μολις σημερα. οποιος θελει να το ακουσει μπορει να το κανει download εδω

http://rapidshare.com/files/37878490/AWAKE_-Divine_Corridor_Full_Of_Windows_But_No_Doors__2007_.rar

βεβαια εδω λειπουν οι στιχοι και το εξωφυλλο

επίσης υπάρχει και στο e-mule

συγνωμη παιδια για το ασχετο με το θεμα post