70's Underground Groups

Ποιον δίσκο άκουσες;

Το tasavallan presidentti II του 1971.

Προτείνετε άγνωστες hard rock,ψυχεδελικές,progressive μπάντες που αξίζουν λιγότερο η περισσότερο την προσοχή μας.

Λοιπόν προτείνω εγώ.
Highway robbery - For Love Or Money-1972.Πολύ δυνατό hard rock με blues επιρροές και καταπληκτικές συνθέσεις.Καλή η παραγωγή του άλμπουμ σε σχέση με άλλες άγνωστες μπάντες που θάβονται από τον ήχο.Αν βρει κανείς οποιαδήποτε πληροφορία ας μου πει.Μιλάμε δεν βρίσκω τπτ…
Leaf Hound - Growers Of Mushroom-1971.Eπίσης δυνατό hard rock και πολύ υψηλό επίπεδο συνθέσεων.Αδικημένοι και αυτοί.
Buffalo-Volcanic Rock-1973.Yπέρσκληρο hard rock,πέντε κομμάτια μεγάλης σχετικά διάρκειας.Heavy των 70s και αυτοί.
Απέφυγα να προτείνω μπαντάρες όπως Dust,Bloodrock,Sir Lord Baltimore,Captain Beyond που είναι νομίζω πιο γνωστές αλλά αν κάποιος θέλει μπορεί να αναφερθεί εκτενέστερα.

υπάρχει ένα παρόμοιο θρεντ με μπάντες από το underground των 70’ς κλπ…αλλα δεν θυμάμαι καν τον τιτλο του. Νομίζω το είχε ανοίξει ο mamieisblue ή ο Hokam… δεν είμαι σίγουρος. Το θρεντ ήταν ο ορισμός του LSD από όσο θυμάμαι…αλλα εχει αξιολογες προτασεις…χαχαχα! Τεσπα…κάνε μπάλα εσύ και αμα το θυμηθώ θα το ποστάρω.

Hopeto άμα μπορείς γράφε και χρονολογίες, γιατί π.χ. εγώ που θέλω να ψαχτώ , ενδιαφέρομαι περισσότερο για τις 70’ς κυκλοφορίες , παρά για τις 60’ς ! Τhanks :wink:

ευχαριστώ ρε !

κάτι που έχω να προτείνω εγώ :

Lucifer Was - Underground And Beyond

το συγκρότημα σχηματίστηκε το 1970 στη Νορβηγία . ο δίσκος υπήρχε ήδη στα σκαριά από τα 70’ς .ωστόσο το 1996 η αρχική σύνθεση επανενώθηκε για να ηχογραφηθεί και τελικά να κυκλοφορίσει.
προτείνεται σε λάτρεις του προγκ και οπαδούς των Jethro Tull . έχουν μια γεύση και από Sabbath , σκοτεινή και μυστηριακή. έχουν διασκευάσει κ το γνωστό Hall Of The Mountain King (The green pearl) .

Done!
Aν υπάρχει thread παρόμοιο κάντε μια μεταφορά μοντεράτορες.

edgar broughton band εχω ακουσει και ειναι πολυ καλοι…art rock θα τους χαρακτηριζα…

granicus θεωρουνται obscure…υπερτελειος δισκος παντως ο ομονυμος

Ωραίο θρεντ :thumbup:

Θα έλεγα κι εγώ 1-2 ψιλοάγνωστα διαμαντάκια που ακούω, αλλά αν θεωρούνται “γνωστοί” οι Bloodrock πχ τότε θα φανώ εντελώς βλάκας χεχ.

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4120&highlight=70's+underground

νταξ, θα μου πείτε είναι progressive το αποπάνω, αλλά κολλάνε. πάντως αμα ψάξετε το παραπάνω θρεντι μιλάμε είναι πολύ κάψιμοοοοοοοοοοοοοο. :D:D

Oι Edgar… είναι μαστούρα σκέτη,δεν υπάρχουν!Περίεργη φάση,πριν αποκτήστε,ακούστε τους.Eγώ θα πρότεινα τα 3 πρώτα πάντως με ιδανική αρχή το ομώνυμο(που είναι και το τρίτο άλμπουμ τους).Και οι Granicus απίστευτοι.Στο φόρουμ μου τους είχαν θυμήσει και τους έψαξα,φοβερό άλμπουμ.

Manos,όπως είπα ξανά,αν θες να επεκταθείς σε τέτοια ονόματα μπορείς.:wink:
Νομίζω πως μπάντες σαν τις παραπάνω είναι από τις πιο “γνωστές άγνωστες” αλλά το ότι μπορεί κάποιος να τις ξέρει δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλους που πιθανόν να ενδιαφέρονται.Και πολλές φορές έχει τύχει να θεωρώ μπάντες γνωστότερες απ’ότι είναι,οπότε…
Πιστεύω πως θα σου αρέσουν οι Captain Beyond με το ομώνυμο άλμπουμ(1972) τους,σκληρό όσο δεν πάει και με πολλές αλλαγές,riffs κτλ(στο ίδιο κομμάτι πολλές φορές!!!) χωρίς να κουράζουν όμως,αντιθέτως.Στους 10 καλύτερους δίσκους hard rock των 70ς ΕΥΚΟΛΑ για μένα.
Και συμμετέχουν σε αυτούς οι Rod Evans(Deep Purple),Bobby Caldwell(Johnny Winter),Lee Dorman,Larry Reinhardt(και οι δύο στους Iron Butterfly).

Kαλά και τα δύο επόμενα άλμπουμ τους αλλά το πρώτο είναι το κάτι άλλο.

ποπο πραγματικα οι captain beyond δεν μου αρεσουν καθολου…ειχα πολλες προσδοκιες απο αυτα που χα διαβασει για το αλμπου το ομωνυμο(;:wink: και ξενερωσα…
εμενα με κουρασε παρα πολυ αυτο το αλμπουμ δεν ξερω…

8O8O8O
Δεν το ξανακούς καλύτερα?Τι να πω,αν σου αρέσει ο ήχος μου φαίνεται πολύ δύσκολο να μην σου αρέσει.Έχει πολύπλοκες δομές ο δίσκος αλλά τα τραγούδια σου μένουν,είναι μικρά,έχουν ΤΑ riffs.Δεν ξέρω.Γούστα είναι αυτά.

ξερω γω…ισως του δωσω μια ευκαιρια ακομα…ποιος ξερει μπορει να εχουμε καμμια κωλοτουμπα…ισως φταιει που χα διαβασει τον Ζαχαροπουλο να μιλαει για το καλυτερο αλμπουμ της δεκαετιας τοτε και επηρεαστηκα γτι οκ σιγουρα δεν ειναι το αλμπουμ της δεκαετιας του 70!!

Ομως τωρα τι θεωρειται γνωστο και τι οχι?εδω στο φορουμ πχ πολλοι ψαχνονται αλλα αμα αρχισεις και ρωτας ολους οσους ξερεις, ακομα και αυτους που ψαχνονται με το rock/metal κτλπα πολλοι δεν εχουν καν ακουστα τετοιες παλιες underground bandαρες

πχ αν πω humble pie ειμαι μεσα η εξω?

[quote="“rocking_monster_0666,post:155,topic:3443”]
ξερω γω…ισως του δωσω μια ευκαιρια ακομα…ποιος ξερει μπορει να εχουμε καμμια κωλοτουμπα…ισως φταιει που χα διαβασει τον Ζαχαροπουλο να μιλαει για το καλυτερο αλμπουμ της δεκαετιας τοτε και επηρεαστηκα γτι οκ σιγουρα δεν ειναι το αλμπουμ της δεκαετιας του 70!![/QUOTE]

Για μένα πάντως προσπαθεί πολύ…Καλά και εσύ μην είσαι προκατειλημένος λόγω Hammer.Ο δίσκος είναι όντως διαμάντι.

Εγώ είπα πάντως πως λόγω του ότι έχω ασχοληθεί με κάποιες μπάντες άγνωστες ίσως και να μου φαίνονται γνωστότερες απότι είναι στην πραγματικότητα.Το κοινό που ασχολείται πολύ με τον ήχο λογικά θα ξέρει 5-10 μπάντες που πραγματικά ήταν άλλου επιπέδου.

Για τους Humble pie δεν νομίζω να εμπίπτουν στην κατηγορία.Ίσως στην Ελλάδα να μην είναι τόσο αναγνωρισμένοι όσο θα έπρεπε αλλά γενικά δεν ήταν αυτό που λέμε Underground μπάντα.Για μένα καλό είναι πάντως που τους αναφέρεις μήπως και ενδιαφερθεί κανείς παραπάνω.Το live τους στο Fillmore καταπληκτικό!!!


HEAVYYYYY!



Προκαλώ οποιονδήποτε να ακούσει το αρχικό riff του Frozen Over(2o llink) και αν δεν πορωθεί παραιτούμαι από την προσπάθεια.
Captain Beyond!!!

Οπως και δηποτε:

The Wicked Lady - “The Axeman Cometh” (1972)

Εχουν χαρακτηριστει ως οι Saint Vitus του τοτε, και ο ηχος τους ακουγεται σημερα σε μπαντες οπως οι Witchcraft, Burning Saviours, The Devil’s Blood κ.α.

Την ιδια χρονια κυκλοφορησε και το “Psychotic Overkill” ως Wicked Lady στο εξωφυλλο, αλλα ως The Wicked Lady στο οπισθοφυλλο:

Τελικα, επροκειτο για την ιδια μπαντα και την ιδια καλτιλα.