83rd Annual Academy Awards (όσκαρ στα ελληνικά)

Θα ειναι ο ορισμος της καταντιας πιστευω.

Κρίστοφ Βαλτς το τσέπωσε.

και το Up

Mo’nique β’ γυναικείου.

6 οσκαρ το Hurt Locker (!), 3 το Avatar…

Εδω αναλυτικα…

http://www.imdb.com/features/rto/2010/oscars

'Οσκαρ καλύτερου ξενόγλωσσου φιλμ…Τα είχα πει, εξεπλάγην όμως που δεν το πήρε ο Haneke…

Οσκαρ καλύτερου ντοκιμαντέρ…

Επίσης το hurt locker το είδα την παρασκευή…ενδιαφέρον φιλμ με πολλά στοιχεία ντοκιμαντέρ στην κινηματογραφηση του αλλα χωρίς σπουδαιές κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις…κινηματογραφικά όμως και σαν σκηνοθετική άποψη παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον…

Aλλη μια σκατένια χρονιά για τα Όσκαρ. Τρομερή κοροϊδία πλέον.

Τα Όσκαρ καποτε ήταν για τις απάτητες κορυφές. Τώρα πλέον είναι για τους μονόφθαλμους που βασιλεύουν μεταξύ των τυφλών.

Hurt Locker λέει. Όσκαρ καλύτερης ταινίας.

Υποψήφιος Clooney λέει για α’ ανδρικού. Μάλιστα.

Κερασάκι: πήρε η Μπούλοκ Όσκαρ. Ρε η Μπούλοκ. Σοβαρά.

Αν δεν βγαίνουν πλέον πραγματικά φοβερές ταινίες, ή πραγματικά φοβερές ερμηνείες μη δίνετε Όσκαρ καλύτερα.

Kαι μόνο που το δωσαν στην Μπουλοκ για την ερμηνεια-παρωδια στην εντελώς άθλια ταινία blind side είναι να πέσεις κάτω απο τα γέλια. To hurt locker φοβερα υπερτιμημενη ταινια το πήρε μάλλον επειδή δεν είχε αντιπάλους ικανους για οσκαρ. Το Avatar δεν είχε τύχη αφού η ακαδημία μετά τον Αρχοντα μάλλον δεν έχει σκοπό να δωσει μεγάλο βραβείο σε υπερπαραγωγή.

Kαι District 9 ψιλοθαύτηκε

Σκατά και η τελετή, απορώ γιατί ξημερώθηκα να το δω.
Δεν το πήρε Χάνεκε, περίεργο…
Χάρηκα που το 'Αβαταρ πήρε μόνο 3, χάρηκα που ο Μπρίτζες πήρε ‘Οσκαρ επιτέλους (αν και αγαπάω Φερθ), β’ ανδρικού επίσης μια χαρά, από εκεί και πέρα το χάος. Hurt Locker θα δω σύντομα, δεν έχω άποψη.

βασικά τί διάολο βραυέυτηκαν κυρίως ταινίες που δεν έχω δει! Και πήγα και πολύ σινεμά φέτος…Τι διάλο τόσο false είμαι? :stuck_out_tongue:

το πρησιους για σεναριο και οχι το απ ιν τι ερ; η μπουλοκ καλυτερη ηθοποιο; η μπιγκελλου για καλυτερου σκηνοθετη; κατα τα αλλα θετικες νοτες το οσκαρ στον ντιουντ που επρεπε να το χε παρει τουλαχιστον 10 ταινιες πιο πριν και βεβαιως ο κυριος

Ισχύει ο βαλτζ έπρεπε πάση θυσία να παίρνε αγαλματάκι, απιστευτή ερμηνεία…Αν δεν υπήρχε κι αυτός το Inglourious basterds δεν θα’λεγε τόσο

Ρε, το δώσανε στην Μπούλοκ, Έλεος…
Πως νιώθει η Μεερυλ Στριπ που έχει να το πάρει από τα 70ς, είναι υποψήφια σχεδόν κάθε χρόνο και το έχει χάσει μέχρι και από την Catherine Zeta Jones
Πάλι καλά το πήρε ο dude και δεν πήγε σε κανέναν Clooney
Το αργεντίνικο που κέρδισε τον Χανεκε δεν το έχω δει. Ήδη κατεβαίνει :stuck_out_tongue:
Πάντως γενικά κάθε πέρυσι και καλύτερα

Tι ειναι αυτο το hurt locker ρε παιδια;Σαρωσε κανονικα.Θα το κατεβασω τωρα απο περιεργεια. :stuck_out_tongue: Νταξει,οπως λεει και ο worst enemy, βραβευτηκαν ολες αυτες που δεν εχω δει.Ελεος με το avatar!Γιατι τετοια κακια για το up;Ωραιο ηταν :slight_smile:

Καλά να πάθει γιατί είναι αχώνευτη :stuck_out_tongue:

Απαίσια τα φετινά όσκαρ. Εντάξει καλό το Hurt Locker αλλά όχι και τόσο ώστε να σαρώσει τα πάντα στις μεγάλες κατηγορίες.

εγω το μονο που ξερω οτι επιτελους δικαιωση για τον dude…

jeff bridges Α αντρικο ρολο…

αντε μπας και αξιωθουν και φερουν το crazy heart στις ελληνικες αιθουσες…

επιτέλους, δικαιώθηκα…

Ίσως, αλλά είναι ηθοποιάρα. Η Μπούλοκ είναι μέτρια ηθοποιός + ΠΟΛΥ αχώνευτη