Αγαπημένοι 90's Death Metal δίσκοι \m/

Τοτε ψαξε λιγο το κλασσικο/παραδοσιακο αμερικανικο ντεθ. Σιγουρα, Autopsy ειναι μονο αυτοι, αλλα θα υπαρχουν πραγματα που θα σου αρεσουν!

Με άλλα φωνητικά λέει! :lol2:

Ρε φιλε,ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι αντιδρας ετσι.
Οταν σου λεω ξεκαθαρα οτι δεν ακουω death metal,λογικο δεν ειναι να μου ξενιζουν και να μην μου αρεσουν τα φωνητικα.
Μερικοι δεν παιζεστε ρε σεις.Δεν τολμαει ανθρωπος να πει οτι δεν του αρεσει κατι,αμεσως να ειρωνευτειτε.
Και μαλιστα η αξια του group και του δισκου ενισχυεται ακομη περισσοτερο οταν λεω οτι δεν ειμαι fan του ειδους και παρ’ολα αυτα θεωρω το δισκο κορυφαιο!!!

Μάλλον αρπάζεσαι λίγο εύκολα εσύ, απ’ όσο έχω δει και στα αθλητικά :stuck_out_tongue:
Τέλος πάντων, για το θέμα των φωνητικών που είπες, πιστεύω πως δε θα σου άρεσε καν το ίδιο, γιατί σκέψου ας πούμε την ίδια μουσική με καθαρά φωνητικά.
Ε, όση ατμόσφαιρα/σαπίλα και να προσπαθούσε να δώσει η μουσική, με καθαρά φωνητικά θα χανότανε.

Ενταξει δεκτο,αλλα ρε φιλε σε εναν ανθρωπο που ακουει Bon Jovi,Motley Crue,Dokken,Cinderella,λογικο δεν ειναι μην του αρεσουν τα φωνητικα?
Παρ’ολα αυτα ξαναλεω οτι τον δισκο τον βρηκα τρομερο.

πρωτον ριλαξ δε σε ειπαμε και καμπουρη
δευτερον δεν θα μυρισω τα νυχια μου για το τι ακους και δε μ απασχολει κιολας
τριτον και επι της ουσιας. η προταση σου ηταν αστεια. τι να κανουμε τωρα. μιας και δεν ασχολεισαι με το αθλημα δεν υπαρχει λογος να επεκταθω απλα σημειωνω οτι χωρις τα συγκεκριμενα φωνητικα ο δισκος θα χανε τη μιση χαρα του.
αυτα

τους Celtic Frost δεν νομιζω οτι τους λες ντεθ μεταλ παντως…

Κάτι ψάχνεις και συ τώρα. Ο άλλος σου λέει ακούει Cinderella. Όλη η νορμάλ μουσική death metal θ ακούγεται στ αυτιά του.

Και ο Γιοβανίτης ακούει Σιντερέλα.

Ας πρόσεχε.

Και ο Mickey Rourque στο The Wrestler άκουγε Σιντερέλα

Ναι ο άμοιρος…

Όσο για τη σχέση CELTIC FROST και death metal:

  • To 1984 ηχογραφούν το ΕΡ “Morbid Tales”
  • To 1985 ηχογραφούν το ΕΡ “Emperor’s Return” όπου στο κομμάτι “Morbid Tales” ρωτάνε “are u morbid?”.
  • To 1986 κάποιοι Σουηδοί πιτσιρικάδες απαντάνε καταφατικά και με στόμφο στο παραπάνω ερώτημα, ονομάζοντας την μπάντα τους MORBID.
  • Το 1987 δύο τύποι από τους MORBID σχηματίζουν τους NIHILIST.
  • Το 1989 οι NIHILIST ουσιαστικά μετονομάζονται σε ENTOMBED ενώ ο μπασίστας τους φορμάρει τους UNLEASHED.

Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι οι CELTIC FROST υπήρξαν death metal μπάντα.

Νιhilist,σε τρωει ο κωλος,αλλα δεν θα σου κανω τη χαρη φιλε.
Ο τελευταιος στον οποιο θα απολογηθω εισαι εσυ.
Εγω αν και δεν ακουω αυτο το ειδος εγραψα τα καλυτερα σχολια για ενα πολυ καλο δισκο κι αντι να παραδεχθεις οτι ενας ακροατης αλλου μουσικου στυλ παραδεχεται εναν death metal δισκο,μου την μπαινεις χωρις λογο.

άργησαν 25 χρόνια, αλλά απάντησαν κι αυτοί

οι κελτικ φροστ φυσικα και επηρεασαν το ντεθ μεταλ. ουδεποτε ομως επαιξαν ντεθ μεταλ. ειχαν στοιχεια στη μουσικη και το attitude τους που επηρρεσαν -γενικοτερα αν για κατι ειναι σπουδαιοι ειναι για την επιρροη τους στον ακραιο ηχο…

BUMP!

ΔΙΣΚΑΡΑ. Τοσα @@ μαζεμενα σε riffs δεν ξερω κι εγω ποσο καιρο ειχα ν ακουσω. Το βαλε χθες ενας φιλος να παιξει κι επαθα πλακα.

Χαίρομαι που γούσταρε έστω και ένας.:slight_smile: Και γω τρελάθηκα με αυτό το δίσκο. Τα εύσημα στο φίλο μου. Τόσο γρήγορο κι όμως τόσο προσεγμένο παίξιμο. Μήπως το πέτυχες σε κανα Bowel Of Noise? Υπόψιν έχει βγεί μόνο σε βινύλιο.

Σε βινύλιο έχει κυκλοφορήσει από την Me Saco Un Ojo records, και είναι πράγματι πολύ καλός δίσκος!
Η εν λόγω εταιρεία θα επανακυκλοφορήσει, πρός το τέλος του χρόνου και ένα split που είχαν βγάλει παλίοτερα με τους Exanthem.
Τέλος από ελλήνικα distro νομίζω πως η floga records έχει κάτι τελευταίες κόπιες, στείλε τους ένα email αν δεν σου κάνει κόπο…

Γράψτονα στα @@ σου και όποιον άλλο σε ειρωνεύεται, τέτοια συμπεριφορά εδώ μέσα γίνεται για χαβαλέ αλλά μερικές φορές ξεπερνάει και κάποια όρια, μερικοί νομίζουν ότι έχουν πολύ βαριά @@ επειδή ακούνε metal, μη μασάς, καλοδεχούμενες οι απόψεις από κάποιον μη ντεθά και σίγουρα προτιμότερες από τις “έμπειρες” αλλά σάπιες με ελαφρά δόση υπεροψίας. Όσο για τα φωνητικά πίστεψε με πολλοί θα ήθελαν να μην είναι έτσι κι ας χαρακτηρίζουν εν μέρει το είδος, κανείς δε γεννήθηκε με σβαρνισμένα αυτιά, η βάση είναι η μουσική όχι τα growls.

σιγουρα η ΒΑΣΗ ειναι η μουσικη και οχι τα growls αλλα υπαρχουνε καποιοι growlers που πανε τη μουσικη πιο μπροστα. επιπλεον στο ολο φιλινγκ προσθετουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τα καλα γκροουλς. δεν μιλαω για το οτοψι μιας και δεν το εχω ακουσει αλλα γενικα…