Αγαπημένοι 90's Death Metal δίσκοι \m/

Σε χιλιοευχαριστω !!!
Ετσι ειναι.Σιγουρα τα death φωνητικα ταιριαζουν σε αυτο το μουσικο ειδος,αλλα εγω κυριως μαγευτηκα απο την μουσικη που ειναι πραγματικα ποιοτικο metal.

Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που τόσοι και τόσοι άρχισαν να ακούνε Death και Thrash, η απίστευτη μουσική που όμως πάει παρέα με τα φωνητικά, τα υπομένεις, τα συνηθίζεις και μετά σου αρέσουν κιόλας, enjoy!

Είδα στο webstore ότι έχουν 2 κόπιες όλες κι όλες στα 14 ευρώ. Έστειλα mail για να πάρω τη μια από αυτές και περιμένω τώρα.:slight_smile:

Α και στηρίζω με τα μπούνια jiopas, Hard Rockάς που γούσταρε Autopsy. :respect: :respect: Άκου Death και Obituary μεγάλε, πιστεύω θα σε πωρώσουν!:wink:

Ξεχασα να το αναφερω χθες,αλλα Death απο το ‘‘Individual Thought Patterns’’ και μετα απλα προσκυναω φιλε.
’‘Crystal Mountain’’ και ‘‘Trapped In A Cοrner’’ ειναι απο τα αγαπημενα μου metal τραγουδια ever.
Οbituary,να πω την αληθεια μου πεφτουνε καπως,αλλα ο βοκαλας ειναι μεγαλη καυλα.
Επισης οι δυο πρωτοι δισκοι των ‘‘Six Feet Under’’ μου ειχαν κατσει πολυ καλα οταν ειχαν βγει κι απο τοτε καραγουσταρω,αλλα μονο ‘‘Haunted’’ και ‘‘Warpath’’,τιποτε αλλο απ’αυτους και τελος Bolt Thrower το ‘‘Mercenary’’ που εχω ακουσει μονο ειναι απιστευτο.
’‘Powder Burns’’ και ‘‘Νo Guts,No Glory’’ ειναι απιστευτα κομματια,to name but a few!!
Απο Εntombed εχω ξεσκιστει να ακουω το ‘‘Wolverine Blues’’ τον τελευταιο καιρο κι εδω σταματαει η συντομη επαφη μου με το ειδος.
Επισης μου αρεσει πολυ και το ‘‘Blackwater Park’’ των Opeth!!!

Με αυτά που ακούς μόνο σύντομη δεν θα είναι:p Το Blackwater Park είναι το καλύτερο “ξεβουλωτικό” για τα αυτιά σου, περιέχει τα δύο άκρα, απίστευτες μελωδικές στιγμές by Steve Wilson και από τα πιο κάφρικα φωνητικά από τον μιχαλάκη που ξεβουλώνουν το κερί καλύτερα κι από μπατονέτα:lol:

Nα προσθέσω και 5 αγαπημένα μου άλμπουμ που δεν ειναι όμως καθαρό ντεθ μεταλ

http://www.youtube.com/watch?v=92QkwQ85HTs

http://www.youtube.com/watch?v=0Pz84hzs8WY&feature=related


OK αυτό χωρωάει κουβεντα για το πού το κατατάσουμε

http://www.youtube.com/watch?v=3U6ZhuuKi8c
(Μόνο εμένα το σόλο μου θυμίζει κλαρίνο?:-s)

http://www.youtube.com/watch?v=AC39iR5NOlY


Όπως κι αυτό ίσως να θεωρειται περισσότερο μπλακ μέταλ βεβαια,να μας πουμε και οι γνωστες αν θελουν:-k
http://www.youtube.com/watch?v=otq6mOcrfiM

Βασικά είναι τόσο συγκινητικό άλμπουμ που καλά έκανες και το πόσταρες, και τρελό χιτάκι κομμάτι κιόλας.
Γενικά οι Mystifier είναι τρελά παραγνωρισμένοι, μόνο κάτι καμμένοι black-άδες τους ξέρουν, απ’ότι έχω καταλάβει :stuck_out_tongue: Αυτό που τους κάνει τόσο “black” είναι το ότι χρησιμοποιούν ουγκ πλήκτρα για τις μελωδικές γραμμές και κινούνται σε μάλλον χαμηλές ταχύτητες. Στον πυρήνα τους, όπως όλοι οι Βραζιλιάνοι, έχουν εντελώς μπάσταρδες primitive death με ολίγον thrash ρίζες.
Για του λόγου το αληθές, άλλο στυλ, ίδιο άλμπουμ

Eντωμεταξύ δεν θυμάμαι αν έχω ποστάρει σε τούτο το θρεντ, δεν νομίζω, έκανα κι ένα σερτς για morgoth, δεν είδα να έχουν αναφερθεί αυτοί που λέω εγώ, οπότε

[B]Morgoth - Cursed (1991)[/B]

Λασπωμένο, δολοφονικά αργόσυρτο old school death, με σάπια φτυστά φωνητικά και “απλοϊκά” κολλητικά riffs.
Tούτο το άλμπουμ μαζί με το (ακόμη πιο προσωπικό αγαπημένο αριστούργημα) [B]The Rack[/B] των[B] Asphyx [/B]- και τα δύο ντεμπούτα, και τα δύο του '91, παραπλήσιος ήχος - έφτιαξαν σχολή.

Ναι,κι εγώ γι’αυτό το έβαλα το άλμπουμ των Mystifier,η βάση του μου φαίνεται death metal πρωτογονίλα.
Επίσης πάει πάνω από χρόνος που θέλω να τσεκάρω Morgoth αλλά δεν το έχω κάνει μέχρι στιγμής.Ευκαιρία να το κάνω τώρα

Πραγματικά αυτό μου 'ρθε κι εμένα στο μυαλό μόλις το άκουσα μερικές φορές. Δισκάρες και τα 2! Αν ευσταθούν και αυτά που είπες για την live απόδοση θα γουστάρουμε.

Και πολύ άργησες (όπως κι εγώ) 8)

Μεγάλο respect στους Morgoth, μια από τις λίγες Death metal μπάντες της Γερμανίας στα 90s (μαζί με τους Fleshcrawl) και η οποία τάραξε τα νερά. Τους έχω ακούσει λίγο σχετικά αλλά μου έχουν αφήσει τις καλύτερες των εντυπώσεων.:slight_smile:

Και μια και πιάσαμε Γερμανία πάμε στους [B]Pyogenesis[/B]. Οι παλαιότεροι θα τους θυμάστε για το θάψιμο που τους έριξε ο Πούσιος στο Metal Hammer για το Ignis Creatio EP. Ηχητικά θυμίζουν τους Paradise Lost της Gothic/Shades Of God περιόδου με λίγα περισσότερα γκάζια κατα καιρούς. Εδώ θα μιλήσω για το πρώτο τους EP

[B]Ignis Creatio (1992)[/B]

Πραγματικά γαμάτος συνδυασμός Death metal βαρύτητας στα φωνητικά και στο riffing και μελαγχολικής (ίσως και ταξιδιάρικης στα περάσματα με ακουστικές που έχει) ατμόσφαιρας που ενισχύεται από μια υπέροχη γυναικεία φωνή (Martha Gonzales-Martin) σαν guest στα Still Burns In Fire και Like Tears (In The Dust). Όσοι γουστάρετε τον ήχο που περιέγραψα παραπάνω σπεύσατε να το ακούσετε, καθώς και να δώσετε καμια πληροφορία για το που μπορώ να το βρώ.:smiley: Ψάξτε και το demo και τα 2 singles που βγήκαν πιο πριν για πιο αμιγώς Death metal ήχο.

Να επαναφερω λιγο το thread και να ξαναπω οτι δεν ειμαι fan του ειδους.Ειμαι ομως fan του jazz rock/fusion και πραγματικα θετικα κειμενος σε καθε μιξη αυτου του ειδους με αλλα.
Eτσι λοιπον καθισα και ακουσα αρκετα κομματια απο τον κατωθι δισκο και τα βρηκε εξαιρετικα.

[SPOILER]
Ξεχωρισα Mother Man,The Formative Years και Enthralled in Essence.[/SPOILER]

Γειά σου jiopa μάστορα!! Αυτό που σου αρέσει είναι technical death metal εμποτισμένο όμως με καταπληκτικές “fusion” φόρμες, όπως είναι και το LP των Atheist, άκουσε και το Elements όμως που έχει ακόμη πιο πολλά στοιχεία Jazz, για δοκίμασε όμως τον ορισμό του Tech Death Jazz Fusion που είναι οι Cynic με τα Focus κυρίως αλλά και Traced In Air, Pestilenece το Spheres, Death οπωσδήποτε (από Human και μετά, fusion οργασμός), επίσης Obscura - Cosmogenesis από νεότερα, Opeth απαραιτήτως και έπονται κι άλλα, σιγά σιγά όμως γιατί η ντεθίλα δεν είναι για χόρταση:p

Πάρε και κανά δυό-τρία χαρακτηριστικά instrumental κομμάτια αλλά και ένα κανονικό:

Death - Cosmic Sea

Obscura - Orbital Elements (instrumental)

Cynic - Textures

Cynic - Adam’s Murmur

Αγαπημένα ντεθ των 90s σεντονάκι, όπως μου τα κατεβάζει η κούτρα μου. Σε παρένθεση η σειρά προτίμησης.

Death ([B][COLOR=“Blue”]Individual[/COLOR][/B], Symbolic, Human (τα δεκάρια), Spiritual (9άρι), Sound (8άρι - τα φωνητικά με ξενέρωσαν)
Bolt Thrower (IVth, For Victory, Warmaster)
Malevolent Creation (Retribution, Ten Commandments, Eternal, In Cold Blood). To Stillborn ήταν μεγάλη απογοήτευση για μένα. Το eternal ήταν αντιστοίχως αναπάντεχη δισκάρα.
Carcass (Heartwork - αν ήταν έτσι όλο το μελοντέθ θα ήταν και γαμώ τα είδη. Αλλά δεν είναι και μην του φορτώνουμε αμαρτίες άλλων. Necroticism
Obituary (Cause of Death, The End Complete, World Demise)
Entombed (Clandestine, Wolverine Blues, Left Hand Path)
Morbid Angel (Altars, Blessed, Covenant)
Cynic - Focus
Atheist (Piece, Presence, Elements)
[B]Brutality - Screams of Anguish[/B]. Σε bold γιατί νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί και είναι αμαρτία, ο δίσκος ΓΑΜΑΕΙ.
Deicide (s/t, Once Upon, Legion)
Massacre - From Beyond
Pestilence (Maleus, Testimony, Consuming)
Dismember (stream, indecent, death metal, massive)
Unleashed - dwells
[B]Massacra - Enjoy the Violence[/B], ούτε αυτό το είδα.
Sadus (Swallowed, Vision, Elements)
Napalm Death (Harmony, Fear, emptiness)
Master (On the Seventh…, Collection)
[B]Solstice - Solstice[/B]
Cannibal Corpse (Bleeding, Tomb, Bloodthirst, Vile, Gallery)
Demilich - Nespithe
At the Gates (Slaughter, Red, Fear)
Immolation (Dawn, Here in After, Failures)
Suffocation (Pierced, Effigy, Breeding)
Pungent Stench (Buttering, For God…)
Gorguts (considered, Erosion, obscura - δεν το πολυπαλεύω συχνά)
Disincarnate - dreams…

Δεκάδα…Χμ. Χωρίς σειρά. Εκτός από τους Death.

Individual Thought Patterns
Heartwork
The IVth Crusade
Cause of Death
Deicide
Retribution
Clandestine
Altars of Madness
Focus
Swallowed in Black/Screams of Anguish/From Beyond, γαμησέ με, δεν ξέρω.

τι πιο σωστο απο το να ειναι το INDIVIDUAL THOUGHT PATTERNS στην κορυφη ολων των δισκων των 90’s? :thumbup:

Να εισαι καλα.Death προσκυναω τα τεχνικα τους,Opeth γαμω,αλλα με χαλανε τα φωνητικα,και επιλεκτικα καποια groups ειναι του γουστου μου(Entombed,Bolt Thrower,Autopsy(και ομως))

God Macabre - The Winterlong (1993)

Οι God Macabre που λετε ειναι απο τις πιο παλιες μπαντες της σουηδικης death metal σκηνης ,καθως υπηρχαν απο το 1989 υπο το ονομα Macabre End.Με αυτη τη μορφη κυκλοφορησαν ενα ΕΡ 3 κομματιων, το Consumed By Darkness.
Στη συνεχεια αλλαξαν το ονομα τους σε God Macabre και κυκλοφορησαν το μοναδικο τους Full Length πριν διαλυθουν.
Το The Winterlong θα πρεπει να θεωρειται απο τα κλασσικα του σουηδικου death metal, λιγο πιο κατω ή ακομα και πλαι στα κλασσικα αλμπουμ των Entombed,Dismember,Grave,Unleashed και λοιπων συντοπιτων τους, καθως η ποιοτητα του αγγιζει πανυψηλα επιπεδα.
Ολα τα χαρακτηριστικα του ηχου αυτης της σχολης ειναι παροντα.Φωνητικα απο το πηγαδι, χαμηλοκουρδισμενες κιθαρες, δυνατο μπασο,doom περασματα,“πανκιλα” στα τυμπανα,αλλα και η αισθηση της μελωδικοτητας. Ο δισκος αυτος ειναι ενα τελειο παραδειγμα death metal δισκου οπου καταφερνει να δημιουργει αψογη ατμοσφαιρα σαπιλας. Ουτε blastbeat ουτε τεχνικουρες ουτε τιποτα.Μονο μουχλα και απογνωση.Απ’τα στοιχεια που τον κανουν να ξεχωριζει ειναι τα φοβερα κιθαριστικα σολο και leads τα οποια ειναι περισσοτερο μελωδικα και συγκρατημενα παρα χαοτικα τυπου slayer πχ.Ακομα τα αψογα τοποθετημενα synth εδω κι εκει που συμβαλουν αρκετα στο χτησιμο της καταλληλης ατμοσφαιρας.Υπαρχει ακομα και ακουστικο ιντερλουδιο.
Να πω επισης οτι στην επανακυκλοφορια του 2008 συμπεριλαμβανονται και τα 3 κομματια του ΕΡ.Γενικα τραγικα αγνωστο αλμπουμ σε σχεση με την ποιοτητα του.Οπαδοι του death metal και κυριως εσεις που εχετε για εικονισμα το Clandestine τσεκαρετε οπωσδηποτε.

[I]In Grief[/I]

Ωραιος ο μικρος ! Σωστα τα λες.
Πολυ καλος δισκος και η επανακυκλοφορια ειναι τουμπανη.
Δεν ξερω αν εχει βγει σε cd αλλα το βινυλιο που εχω ειναι
πολυ ωραιο.

εχει βγει σε cd τουλαχιστον εδω και μια 10ετια. Το ειχα πετυχει στο παλιο μεταλερα.Φυσικα ελπιζω να μιλαμε και οι 2 για την επανεκδοση της Relapse.

τα ξέθαψα πρόσφατα και μάλλον δε μπαίζει να τα ξαναφήσω.
:roll:

[B]Mangled Torsos - Drawings Of The Dead[/B] (1994)

Πέρισυ που λέτε κάτι μ’έπιασε και έψαχνα ν’ακούσω ό,τι 90’s Death Metal κυκλοφορίες,(κυρίως ξεχασμένες) που θα μπορούσαν να μ’ενδιαφέρουν.Από την αναζήτηση αυτή,ένας απ’τους πιο ενδιαφέροντες δίσκους που ανακάλυψα είναι το πρώτο(απ’τα δυο συνολικά fl που κυκλοφόρησαν) άλμπουμ των Γερμανών Mangled Torsos,με τίτλο Drawings Of The Dead.

Πρόκειται για ένα από τα πιο ιδιαίτερα άλμπουμ στο χώρο του death metal που έχω ακούσει.Καταρχάς παρουσιάζει μεγάλη ποικιλία.Κατά βάση η μουσική είναι αργών και μεσαίων ταχυτήτων,αλλά υπάρχουν αρκετά σχεδόν grind ξεσπάσματα, αλλά και ατμοσφαιρικά περάσματα στα οποία η μπάντα δε διστάζει να χρησιμοποιήσει πλήκτρα ή ακόμα και ακουστικές κιθάρες(σε λογικές δόσεις, μη φρικάρετε).Γενικά όταν η μπάντα παίζει σε αργές ταχύτητες τα σφήνα γρήγορα σημεία ακούγονται ακόμα πιο απολαυστικά,όπως γίνεται και στους diSEMBOWELMENT.Η απόκοσμη ατμόσφαιρα που χτίζεται, εκτός απ’τη μουσική, βοηθάται και από τον τέλειο ήχο αλλά και από τα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ φωνητικά που σε φάσεις πλησιάζουν ακόμα και αυτά των Demilich.Σκεφτείτε κάτι σαν τα γρυλίσματα που σκάνε μετά τα πλήκτρα στο κομμάτι Reek of Putrefaction των Carcass.Αλλά υπάρχουν και κάποια πιο κοντά σε Jeff Walker(μιας και πιάσαμε τους Carcass).Πολλά από τα ριφ είναι μνημειώδη,αλλά ακόμα πιο κολλητικά είναι μερικά σημεία με μελωδικά lead εκεί που δεν το περιμένεις.Γενικά η ατμόσφαιρα του δίσκου είναι από τις πιο ιδιαίτερες που θα συναντήσετε στον ευρύτερο χώρο του death metal.Aκούστε το

Βασικά τι κάθομαι και περιγράφω,υπάρχουν δείγματα στο ιντερνετ
[I]Morphea[/I]