Αγαπημένοι 90's Death Metal δίσκοι \m/

Τι είπες τώρα.
Τα τρία πρώτα άλμπουμ τους είναι σε κάθε περίπτωση, και τα τρία, πολύ καλά - μετά κάπου τους έχασα. Early '00s και περιοδεία με Homo Iratus απ’ότι θυμάμαι, που θα πρέπει να ήταν θάνατος.

Νομίζω δεν έχει αναφερθεί ένα από τα “ορόσημα” πλέον brutal death album των 90’ς - [B]Devourment - Μolesting the Decapitated[/B], παντρεύοντας το brutal death με το slamming, με επώδυνα βαριά φωνητικά (η φωνή του Rojas είναι μεγάλος έρωτας και ο λόγος που πρωτοάκουσα και κόλλησα με το άλμπουμ) και χαμηλά κουρδίσματα, αυστηρότατα μετρημένο γρήγορο drumming low-pacing κιθάρες. Κατά πολλούς προσδιόρισαν νέο υπό-είδος στο brutal death με αυτό το άλμπουμ, ναι.

Σωστή. Δεν μπήκα στη διαδικασία να αναφερθώ σε Brutal δίσκους καθόλου γιατί θα ήθελα να γράψω αρκετά. Εννοείται δισκάρα, αλλά μετά θα αναγκαζόμουν να βάλω [B]Brutal Truth - Extreme Conditions Demand Extreme Responses[/B] , [B]Deeds of Flesh - Inbreeding the Anthropophagi[/B] , κάνα [B]Disgorge[/B] (και με τα 2 του '99), [B]Dying Fetus[/B] κτλ κτλ…ότι μου ήρθε τώρα, και δεν ξέρω και αν τα αναφέρατε κιόλας :wink:

[B]Sentenced - Shadows Of The Past (1992)[/B]

Πραγματικά φοβερός δίσκος. Riffάρες επηρεασμένες από Slayer, Celtic Frost, Obituary και αρκετά ατμοσφαιρικά στοιχεία διάσπαρτα (την ακουστική εισαγωγή του Suffocated Beginning Of Life ή το sample στην αρχή του When The Moment Of Death Arrives). Πριν οι Sentenced γίνουν ένα από τα πιο γαμηστερά Gothic metal συγκροτήματα για τα γούστα μου :D, γράψανε αυτό το σκοτεινό και σάπιο Death metal δίσκαρο. Ο Taneli Jarva έχει ένα λαρύγγι που μου θυμίζει τη λύσσα του Martin Van Drunen και βγάζει μοναδικά φωνητικά πραγματικά από την άβυσσο. Σε αντίθεση της σαπίλας απίστευτα μελαγχολικά σόλο! Αγαπημένα κομμάτια συν τα παραπάνω:
Rot To Dead (Slayerοriffάρα στην αρχή \m/\m/)
Beyond The Distant Valleys (η αρχή είναι απλά πουτάνα όλα :D)
Descending Curtain Of Death (αυτή η μελωδία αχ αυτή η μελωδία :smiley: :D)

eyge
apolyth diskara.
akomh,meta apo tosa xronia,
to akouw ΣΥΧΝΑ Κ ΜΕ ΠΟΡΩΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΩΤΑ.

ΤEΛEiΟ ΘΡΕΝΤ ΠΑΙΔΕΣ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΙΣΚΑΡΕΣ ΑΝ Κ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥ BRUTAL Death (CANNIBAL/IMMOLATION/INCANTION/MORTICIAN KTL.)

TA ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΙ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ.
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ,ΑΚΟΥΩ ΣΥΧΝΑ-ΠΥΚΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ 5 ΔΙΣΚΟΥΣ:


Sadistic Noise - A Decade In the Grave (1999)
‘‘ΓΙΑΤΙ, ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΙΝΕΨΟΥΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ - ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΑΚΩΣΕΙ’’,
Κ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ,ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟ ΑΚΟΥΓΑ,
ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΚΑΦΡΙΚΟ,ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ,ΜΟΤΟΡΧΕΝΤ-ΑΔΙΚΟ DEATH, ΜΕ ΥΦΟΣ Κ ΑΕΡΑ ΤΥΠΟΥ:
‘ΣΤΗΝ ΠΟΥΤΣΑ ΜΟΥ ΟΛΑ. ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ-ΑΥΤΑ ΠΑΙΖΩ.’’
R.I.P. H MΠΑΝΤΑ - ΔΥΣΤΥΧΩΣ Κ O ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ.

Disastrous Murmur - Rhapsodies In Red (1992)
ENΤΕΛΩΣ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΜΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΑΥΣΤΡΙΑ ΠΟΥ ΑΡΓΗΣΕ ΣΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ Κ ΤΟ ΜΠΛΑΚ ΕΙΧΕ ΗΔΗ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ.
Ο ΔΙΣΚΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΓΟΗΤΕΙΑ ΣΥΝΟΔEYOMENH ME ΠΟΛΥ ΜΑΝΙΑ,ΘΡΑΣΙΛΑ Κ ΣΑΠΙΑ ΦΩΝΗΤΙΚΑ.
ΠΟΛΛΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΟΥΝ ΜΕΤΡΙΟ. ΕΓΩ ΤΟ ΒΙΝΥΛΙΟ ΤΟ ΛΙΩΝΩ K ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ.


Miasma - Changes (1992)
ΑΝ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΑΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΑΥΤΟΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΧΕΣΜΕΝΟΙ.
ΣΑΠΙΟ,ΑΡΡΩΣΤΟ,ΣΚΟΤΕΙΝΟ,ΜΑΚΑΒΡΙΟ,ΑΠΟΚΟΣΜΟ,ΑUTOPS-ΑΔΙΚΟ DEATH ΜΕ ΝΕΚΡΟΦΙΛΙΚΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΜΕΤΡΙΟ ΕΙΝΑΙ.
Κ ΑΥΤΟΙ ΑΥΣΤΡΙΑΚΟΙ (ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΡΙΑ ΠΛΑΚΩΣΕ) ΜΕ ΦΟΒΕΡΕΣ ΑΡΓΕΣ,ΜΑΚΡΟΣΥΡΤΕΣ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ Κ ΦΩΝΗΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΤΑ ΑΝΤΕΡΑ ΥΠΟΧΘΟΝΙΟΥ ΠΛΑΣΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΒΑΛΤΟΥ.
ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ: http://www.youtube.com/watch?v=Rk5MK-bg6Rk


MARTIRE - MARTIRE (1991)
ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡ,ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΚΑΨΑΛΑΣ,ΜΑΚΑΡΙΤΗΣ ΑΠO SOMBRE RECS. ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΕΠΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΣΕ 7ΙΝΤΣΟ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟY TO ΖΗΤΗΣΩ) Κ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΚΑΛΟ ΜΑΤΙ.
ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ Κ ΑΝΑΤΙΝΑΧΤHΚΑ.
ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΟΤΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ '91. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΤΗΝΩΔΕΣ,ΥΣΤΕΡΙΚΟ,ΦΡΕΝΙΑΣΜΕΝΟ,ΚΟΛΑΣΜΕΝΟ,ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ DEATH ME THRASH/BLACK/GRIND ΣΗΜΕΙΑ ΕΔΩ Κ ΕΚΕΙ,ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ ΣΤΑ ΥΨΗ Κ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΚΑΤΙ CANNIBAL ΓΙΑ ΥΠΝΟ
(ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ).
ΚΑΝΤΕ ΧΑΡΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ Κ ΒΡΕΙΤΕ 'Η ΕΣΤΩ ΑΚΟΥΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΟΣΙΟΥΡΓΗΜΑ ΑΠΤΟΥΣ ΨΥΧΟΠΑΘΕΙΣ ΕΛΛΗΝΟ-ΑΥΣΤΡΑΛΟΥΣ.


Vader- Reborn In Chaos (1998
OK,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ,ΑΛΛΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ '98 ΕΧΟΝΤΑΣ ΝΤΕΜΟ ΑΠΟ '89 & '90.
ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ TΡAMΠA TO CD ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ Κ ΕΝΩ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ Κ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΛΟ ΜΑΤΙ,
(ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΤΟ DE PROFUNDIS ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ BRUTAL ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΜΟΥ) ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΙΚΟΣ.
RIFF-Ο-ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ,ΜΑΙΝΟΣ,ΚΑΚΙΑ ΛΥΣΣΑ,ΑΒΥΣΣΑΛΕΕΣ SLAYER-ΑΔΙΚΕΣ ΣΟΛΑΡΕΣ.
OI KREATOR TOY PLEASURE TO KILL,AΠOΦΑΣΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΓΡΙΕΨΟΥΝ (ΚΙ ΑΛΛΟ?) Κ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΝΤΕΘ.
ΚΙΤΣ ΘΡΑΣΟΝΤΕΘΙΛΑ Κ ΜΑΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΤΕΡΜΑΤΑ.

ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΑΦΡΙΛΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ:

AYTA AΠΟ ΜΕΝΑ.
ΝΑΣΤΕ ΚΑΛΑ Κ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΓΑΜΑΤΟ THREAD.

H “Καταστροφική Μουρμούρα” είναι από τους καλούς DM δίσκους που γράφτηκαν. Θέλει ακροάσεις όμως. Οι υπόλοιπες φωτογραφίες δεν φαίνονται, αλλά από τα τραγούδια καταλαβαίνεις ποιος δίσκος είναι. Θα τσεκάρω.

Εγώ να προτείνω κάτι που βρήκα πρόσφατα και με άφησε λίγο βλάκα από το demo που άκουσα πρώτα το Obsequies το 1991.

[B]Gorement[/B] οι κύριοι από Σουηδία, με logo περίπου ίδιο με αυτών των Bloodbath, το οποίο σαφώς το αντέγραψαν λίγο οι δεύτεροι.
[B]The Ending Quest[/B] o δίσκος του [B]1994[/B] είναι ένα μεγαλείο και νευριάζω που δεν αναγνωρίζεται.

Για αρχή έχει από τα πιο τρομερά φωνητικά, συνεχώς ανατρίχιαζα. Από εκεί και πέρα κινείται σε αργούς, βουρκώδεις death metal ρυθμούς. Ένας συνδυασμός από έντονο μπάσο και βαριές κιθάρες σε ρίχνει στη λάσπη. Δεν έχει περιττά σόλα κάτι που τον κάνει τέλειο για μένα. Doom-ίζει σε αρκετά σημεία χωρίς να χάνει την ταυτότητα του. Οι συνθέσεις του είναι τόσο καλές. Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο κομμάτι έχουν κάτι να δώσουν.

Οι φαν του death metal να τον ακούσουν αμέσως. Οι υπόλοιποι δεν με απασχολεί!

ΣΟΒΑΡΑ,ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟ?
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ.
ΤΕΣΠΑ, ΔΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΘΑ ΒΑΛΩ Κ ΤΙΤΛΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΛΜΠΟΥΜ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΡΗ.
Cheers :smiley:

Παρακμη.Nuff said

γιατί?

γιατι αυτο το πραμα ειναι βαβουρα

Συγκεκριμένα τα '90s death είναι βαβούρα δηλαδή; Φαντάζομαι από τις κυκλοφορίες από 2000 και μετά είσαι οκ.

ολο το death εiναι βαβουρα

https://www.youtube.com/watch?v=hS1okqbnePQ

Και τι έχει η βαβούρα, δεν κατάλαβα.

https://www.youtube.com/watch?v=DPs3emz3Wog