Καλύτερος ΡΟΚ δίσκος των 90s

τρομερη συγκριση. 90’ς ροκ μπαντα με μαυρο μουσικο του 20 που παιζε απ τις φυλακες ξερω γω. ναι οι νιρβανα το παν καλυτερα.

Σχετικά με τη σύγκριση Nirvana Lead Belly, εκτός από αστεία (αναφέρεται στο αποπάνω ποστ ο λόγος), είναι και άτοπη. Το Where did you sleep last night / In the pines / Black girl δεν είναι καν του Lead Belly, ε. Επειδή ειπώθηκε κάτι περί αυθεντικών εκτελέσεων. Παραδοσιακό φολκ αμερικάνικο κομμάτι αγνώστου δημιουργού είναι.

Cranberries - No need to argue !!! :):slight_smile:

Σκέφτηκα να βάλω ένα άλμπουμ από κάθε συγκρότημα, εκτός από τους Sonic Youth και τους The Ex που απλά δεν γίνεται να βάλω μόνο ένα.

Sonic Youth - goo, dirty, washing machine.
The Ex - Starters alternators, (& Tom Cora) Scrabbling at the lock.
Primal Scream - Screamadelica.
My Bloody Valentine - Loveless.
Lou Reed & John Cale - Songs for Drella.
Slint - Spiderland.
Radiohead - Ok Computer.
Pavement - Slanted And Confused.
Morphine - Cure for Pain.
Kyuss - Welcome To Sky Valley.
The Magnetic Fields - 69 love songs.
Smashing Pumpkins - Siamese dream.
Manic Street Preachers - The Holy Bible.
Bark Psychosis - Hex.
Mogwai - Young Team.
Prolapse - The italian flag.
Mad Season - above.
Bokomolech - Xero.
blur - blur.
Swans - Soundtracks for the Blind.
Stereolab - Emperor Tomato Ketchup.
Pale Saints - The Comforts of Madness.
Teenage Fanclub - Bandwagonesque.
Spiritualised - Ladies and gentlemen we’re floating in space.
the notwist - The Notwist.
Κάποιον δίσκο από τον kazuki tomokawa.
Modest Mouse - The lonesome crowded west.
Yo La Tengo - I Can Hear the Heart Beating as One.
Nirvana - LIVE.
Pixies - Bossanova.
Cocteau Twins - heaven or Las Vegas.

Είμαι σίγουρος πως έχω ξεχάσει πολλά, αλλά αυτά αρκούν.

Pearl Jam - Ten

Tool - Aenima
Καθε μερα συντροφια απο το φροντιστηριο (walkman κασετα) στο σπιτι (βινυλιο του μεγαλου μου αδερφου).

Απο τις πιο ευχαριστες μου στιγμες που δεν προκειται να ξεχασω ποτε ειναι τοτε που πρωτοβαλαμε internet σπιτι (dialup 28.8 kbps) και ημουν ολο το βραδυ dalnet (irc) συνομιλωντας με tool fans απο αμερικη μερια αναλυοντας τους στιχους.

Υπηρχε και ενα επικο site αποκλειστικα στην αποκρυπτογραφηση του aenima, αλλα που να θυμαμαι url, ηταν τρελο μακρυναρι.

Η πρωτη φορα που αισθανθηκα τη μεγαλοσυνη του νετ. :wink:


http://toolshed.down.net

απο τα λιγα site που θα θυμομαστε μεχρι να πεθανουμε το url by heart :stuck_out_tongue:

Ε ναι σιγουρα εκει μεσα στο φορουμ τους θα υπαρχει χωμενο το url αλλα και να το βρω, σιγα μη λειτουργει.

Εμπεριειχε και geocities, οποτε κλαφτα χαραλαμπε :lol:

Οταν βρω ομως παραπανισιο χρονο θα αρχισζω να σκαβω στο φοροθμ του toolshed, ετσι για τις αναμνησεις :smiley:

το πιο καμμενο φορουμ για tool

μονο τις ερμηνειες/αναλυσεις να δεις για το αενιμα , θες 2-3 χρονακια

Ομορφιά η λίστα, θα ψάξω τα λίγα που δεν ξέρω

:smiley: Thanks, αν θες βοήθεια στείλε pm να σου πω που να βρεις να δοκιμάσεις μερικά από αυτά.

γιοζ

τα 2 πρωτα των verve δεν σου αρεσαν ?

επισης σε κοβω φουλ για spiritualized

sorry τωρα ειδα οτι τοχεις ποσταρει 8)

Verve ναι, όχι αρκετά ώστε να μπουν στην λίστα όμως. Πολύ λίγο Sonic Youth είδα στο thread, και έναν καημένο Lupin μόνο του να σπαμάρει goo και dirty covers παντού. :stuck_out_tongue:

Α, και το italian flag είναι μέσα περισσότερο επειδή μου θυμίζει ορισμένες καταστάσεις, όχι πως δεν είναι καλό αλλά όχι και καλύτερο των 90’s.

ψήφησα:

Nirvana - Nevermind (1991)
The Smashing Pumpkins - Siamese Dream (1993)
Porcupine Tree - The Sky Moves Sideways (1995)
Radiohead - OK Computer (1997)

Nevermind
Ok Computer
και το Starters alternators τωρα που το ειδα κατι μου κανει ιδιως αυτη η διασκευη στο Nem Ugy van most (στανταρ λαθος ο τιτλος) και το mother κορυφαια.
και το bad moon rising αν και μπορει ναμη βγηκε τοτε

Ween - The Mollusk για μένα, αν και ομολογώ δεν μου αρέσουν τα 90s (παραδέχομαι όμως τον Graham Coxon) . Δεν έχω ακούσει πιο καινοτόμα και εγγεφαλική μοντέρνα μπάντα από τους Ween, με τόσους μουσικούς πειραματισμούς. Είναι (πολύ κακώς) άγνωστοι στην Ευρώπη.

ωραίος φίλε.το the mollusk είναι από τα κρυμμένα διαμάντια των 90’s.με μεγάλη διαφορά ό,τι καλύτερο έχουν κυκλοφορήσει οι ween.εξαιρετικό και το artwork, και οι στίχοι, και όλα.αν δεν το έχετε ακούσει, τότε ας είναι ο επόμενος δίσκος που θα βρει το δρόμο προς τα ηχεία του υπολογιστή σας…

Απο του Poll Ten (αν και δεν εχω ακουσει 2-3)
Εκτος πολλ το Grace του Jeff Buckley πιστευω πρεπει να το ακουσει οποιοσδηποτε καταπιαστει εστω και λιγο με τη δεκαετια του 90
Επισης πολυ αγαπημενα:
Morphine - Cure for Pain
Porcupine Tree - Stupid Dream
Marillion - Afraid of Sunlight
R.E.M. - Out of Time / Automatic for the People
Pearl Jam - Vitalogy / No code

(Μαλλον δεν ειναι εντελως πρωτοτυπες οι επιλογες μου :stuck_out_tongue: )

δεν έχω διαβάσει το thread από την αρχή , αλλά 90s και rock …η πρώτη σκέψη πάει
στα Use Your Illusions και στα τέσσερα πρώτα των Warrior Soul .

Και βαρύ στίγμα (εμπορικά ,αλλά και ποιοτικά) έχει αφήσει το Get A Grip των Aerosmith , αλλά φαντάζομαι ότι θα αφήνει απ’ έξω τις “παλιές” μπάντες .

Smash + Ignition , the Offspring.