Καλύτερος ΡΟΚ δίσκος των 90s

Τα 90’s πιο επιδραστικά από τα 60’s;

Είμαστε σοβαροί;

:blink:

Εκτός κι αν κάτι δεν κατάλαβα καλά.

ενω τα 60s δεν ηταν ? 8O

Στο πνεύμα του θρεντ:

Στο πνεύμα του θρεντ ελπίζω :

Λέγαμε με lupin για αυτό χθες.
Μόνο κομματάρες μέσα, και το India ένα από τα καλύτερα κομμάτια που έχουν γραφτεί έβερ (υπερβολικός πάντα 8))
Δυστυχώς δεν συνέχισαν το ίδιο δυνατά

E, και προφανώς:

:lol:
Μη βάζετε Μαίταλ ρε παιδιά. Ροκ λέει το θρεντ… :stuck_out_tongue:

Και το επος Δαιμονες.:wink:

Για το “Rock” με την μορφή που έχει τώρα,και παίζετε πλέον.Όχι καθολικά :slight_smile:

μου χουν ερθει αρκετα στο μυαλο,αλλα ενα στεκει λιγο πανω απο τα υπολοιπα:

SOUNDGARDEN-SUPERUKNOWN

απο την αρχη μεχρι το τελος,ενας δισκος αριστουργημα!!!

Radiohead : Ok computer

U2 : Achtung Baby
Portishead : Dummy
PJ Harvey : To Bring You My Love
Nick Cave & The Bad Seeds : Henry’s Dream
Depeche Mode : Songs Of Faith & Devotion

… και επειδή τα 90’s χαρακτηρίστηκαν από τον γενικότερο όρο electro, θα πω και 2 άλμπουμ που εκτιμήθηκαν αρκετά και από την ροκ κοινότητα:

Orbital : In Sides
Underworld : Dubnobasswithnoman

H δισκαρα αυτη ανηκει στα '80’s.:stuck_out_tongue:

εν έτει 2010 προφανώς και είναι πιο επιδραστικά.
και να σου πω την αλήθεια για τα γούστα μου είναι η καλύτερη μουσική δεκαετία αλλά αυτό είναι άλλο θέμα…

Άλλο τα γούστα ρε συ.

Δεν ξέρω τί να πω, εμένα μου φαίνεται παράλογο να λέμε ότι οποιαδήποτε δεκαετία μετά τα 60’s είναι πιο επιδραστική από εκείνη. Δηλαδή τα 60’s είτε αρέσουν σε κάποιον είτε όχι (εμένα π.χ. μ’ αρέσουν αλλά όπως συμφωνούμε δεν έχει να λέει) είναι ο αδιαφιλονίκητος πρωταθλητής σ’ αυτόν τον τομέα.

Έχω απορίες όσον αφορά στον ορισμό του rock.
Tεσπά.

Smashing Pumpkins - Mellon Collie and the Infinite Sadness
Nirvana - In utero/ Nevermind / Unplugged (χαλαρότατα)
Radiohead - The bends/ Ok computer
Marilyn Manson - Antichrist Superstar
Garbage - Garbage
Soundgarden - Souperunknown
Offspring - smash
Pulp - Different Class
Blur - The Great Escape/ Blur
Therapy? - Infernal Love
The Presidents of the USA - The Presidents of The USA

(ίσως γίνεται εμφανές ότι μετά το 97 άλλαξα μουσικά γούστα - τα περισσότερα από τα παραπάνω είναι '94-'95 τώρα που το ξανακοιτάω - edit)
Και βασικά πρέπει να γυρίσω πολλάαααα χρόνια πίσω, θα θυμηθώ κι άλλα, και διαβάζω και τα παραπάνω πόστ κι έχω κατασυγκινηθεί :stuck_out_tongue:

Division Bell…

Double eclipse…

Bridges To Babylon…

Hell to pay…

Υπέροχη δεκαετία

Μπορεί να έχω απαντήσει εδώ στο παρελθόν, δε θυμάμαι.
Με βάση τα γούστα μου αυτή την εποχή:

Faith No More - King For A Day, Fool For A Lifetime

RATM - s/t

Tool - Aenima

Smashing Pumpkins - Siamese Dream

Radiohead - OK Computer

The Offspring - Smash

Kyuss - Sky Valley

NIN - The Downward Spiral

Nirvana - Nevermind

RHCP - Blood Sugar Sex Magik

Τώρα αν κράταγα ένα μόνο απ’αυτά, μάλλον θα’ταν το Downward Spiral ή το OK Computer …

Να κάνω μια οφφ τόπικ και ίσως χαζή ερώτηση για ένα θέμα που το χω απορία εδώ και καιρό; Γιατί καμιά φορά πολλοί από σας ξεκινάτε ένα ποστ λέγοντας “μπορεί και να έχω ξαναπεί γι’ αυτό το θέμα, δε θυμάμαι”; Αν έχετε ξαναποστάρει, δεν το βλέπετε; Με το βελάκι πάνω στο φάκελο στα αριστερά του κάθε τόπικ;

Απλα ντρεπομαστε να πουμε οτι “τοτε που ποσταρα δεν ηξερα τους ταδε που 'γαμαγαν στα '90ς”. :stuck_out_tongue:

Ψηφιζετε μεχρι 3 αλμπουμ

Δεν υπαρχει η επιλογη αλλο.Αυτα ΕΙΝΑΙ τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΡΟΚ αλμπουμ των 90s

(Αφιερωνω αυτο το πολλ στον χορρορ που παραλιγο να φερει την διασπαση στο συμπαγες μεταλ κομματι του φορουμ , με τις επιλογες του για το 1989.Δασκαλε ειθε να φανω ανταξιος στο οραμα σου)

Επισης

  • Δεν εβαλα Kyuss (γιατι ειναι σχεδον μεταλ) και θα τους ψηφιζατε σωρηδον.

  • Εβαλα RATM/FNM (αν κ πολλοι τους θεωρουν μεταλ εδω μεσα) για εναν απλουστατο λογο.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΛ.ΕΙΝΑΙ ΡΟΚ γμτ !!!

  • Αφου εβαλα FNM/RATM δεν υπαρχει λογος να βαλω και τους RCHP.2 αρκουν.Και με το παραπανω.

  • Εβαλα ΝΙΝ γιατι το downward εκτος απο ΚΟΛΑΣΜΕΝΟ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ειναι ροκ 100% στην καρδια του.Και ναι ΔΕΝ ειναι industrial,ειναι πολυ ποπ/soft για industrial (ok bleeding ???)

  • Δεν εβαλα Massive Attack -Mezzanine [αν κ ειναι μεσα στα 5 καλυτερα αλμπουμ της 10ετιας , γιατι θα αρχιζαν οι γκρινιες ‘αυτο δεν ειναι ροκ’(ανοιξε τα αυτια σου και βγαλε το κερι) , ‘γιατι τους εβαλες?’ (γιατι γαμαγανε τοτε??/) κλπ κλπ . Ειναι παντως δισκος που στελνει για τσαι ακομα και τους παρακατω τυπους…(κeep reading)

  • Εβαλα το ΟΚ computer αν και τους θεωρω [SIZE=“3”]Η ΠΙΟ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΗ ΜΠΑΝΤΑ ΤΗΣ 10ΕΤΙΑΣ/20ΕΤΙΑΣ[/SIZE] , για να το παιξω λιγο αντικειμενικος (δεν ειμαι) και ουδετερος (παλι δεν ειμαι).

  • Δεν εβαλα το Grace - jeff Buckley (αν κ ειναι 10αδα ανετα) γιατι δεν νομιζω να το εχουν ακουσει εδω μεσα πανω απο 10-20 ατομα και θα πηγαινε πατο καρφι(μακαρι να βγω ψευτης αλλα δεν…)

  • Δεν εβαλα Monster Magnet - Dopes To Infinity (ανετα 10αδα για μενα) για να χωρεσουν 10αδα οι Radiohead ( θα μου σπαγατε τα @@ αμα τους αφηνα εξω) και Porcupine Tree (δεν αφηνω απεξω την καλυτερη βρεττανικη μπαντα των 90s)

Κυττωντας τις επιλογες , αν και ειναι φουλ υποκειμενικα/αγαπημενα ολα τα αλμπουμ, νομιζω οτι δεν βγηκε ΤΟΣΟ χαλια κ αξιοπρεπως δειχνει τι επαιξε στα 90s.Στην τελικη αμα δεν γουσταρετε μην ψηφισετε.

Με αυτα και με αυτα,ιδου οι 10 αξιοι μονομαχοι μας (διχως σειρα προτιμησης-εξαλλου πρωτα ειναι το aenima και μετα ολα τα αλλα 9)) με 2 λογια για το καθενα…

Nirvana - Nevermind (1991)

Δισκος-κραυγη.Δισκος-μπουνια.H αρχη του τελους για το glam/hair metal.Νασαι καλα ρε kurt.

Pearl Jam - Ten (1991)

Δισκαρα.Κομματαρες.Μπανταρα.Τι αλλο θελετε ?

Faith No More - Angel Dust (1992)

Ψυχωτικο αριστουργημα.Οτι καλυτερο εκανε/εχει κανει/θα κανει ο Patton.

Rage Against The Machine - S/T (1992)

Fuck you I won’t do what you tell me.

The Smashing Pumpkins - Siamese Dream (1993)

Οτι ειναι το aenima για τους Tool (το απολυτο αριστουργημα τους ) , ειναι το SD για τις κολοκυθες. Ηχος - βουνο.Siulverfuck , 10 λεπτα απολυτης ηδονης.

Soundgarden -Superunknown (1994)

Το grunge white album των 90s , με καλυτερα κομματια και διχως fillers . O cornell ηταν τοτε ο ‘grunge’ Lennon/Mccartney (2 σε 1)

Nine Inch Nails - The Downward Spiral (1994)

Ψυχακι ρεζνορ,σε εχει καταστρεψει η γκομενα και τα ναρκωτικα που ‘πινεις’.Χαλαρωσε ρε ανθρωπε.

Porcupine Tree - The Sky Moves Sideways (1995)

H καλυτερη βρεττανικη μπαντα των 90s , (μαλλον) οτι καλυτερο εβγαλαν στα 90s (και στη καριερα τους)

Tool - Aenima (1996)

Μαλακια δισκος.

Radiohead - OK computer (1997)

Horror αυτο ειναι για σενα φιλε.