Καλύτερος ΡΟΚ δίσκος των 90s

Και προτιμάς να στα πρήξω εγώ για το ότι δεν έβαλες το Dopes?

Τεσπά, ψιλοάνετα από αυτά:

[B][I]- Aenima

  • Superunknown
  • Angel Dust[/I][/B]

Από Nine Inch Nails μάλλον προτιμώ Pretty Hate Machine και Fragile.

Αλλά ούτε Sweet Oblivion, γιατί, γιατί, γιατί? :frowning:

Για κάποια απ’ το poll δε λέω τη γνώμη μου γιατί θα υπάρξουν επικά μπινελίκια! :lol:

εξαιρετικό thread.
είμαι μεταξύ nevermind, aenima και ok computer.
αλλά τώρα την κάνω από το pc, άρα αύριο να περιμένετε αναλυτικότατο post.:smiley:

@chrisp

μαζι σου ειμαι.dopes/oblivion ειναι στα 10 πιο αγαπημενα μου. αλλα καποιο θαμενε απεξω οποτε με εξαιρεση το sky moves sideways πηγα σε πιο safe επιλογες

(φαντασου πως οριακα εκοψα το dopes για να χωρεσω τους radiohead…)

τους RATM δεν τους λες ομως και ροκ…
Επισης οι Red hot μπορουν να θεωρηθουν ροκ ε???
αρα

  1. RATM - RATM
  2. RHCP - One hot minute
  3. Nirvana - Nevermind (αν και προτιμω In utero)

oi RATM ειναι φανκ-ροκ σαν ηχος , αλλα ΡΟΚ 10000% σαν ιδεολογια.Πολιτικο,στρατευμενο ροκ με αρχιδια.

oi RCHP απο την αλλη ειναι φανκ-ποπ (με εξαιρεση το blood sugar πουναι οντως ροκ κ δισκαρα).απο το californication και μετα εγιναν πιο pop και απο την gaga (money talks , bitch!!!)

Επισης ψηφισε 3 απο την λιστα για να κανουμε σεφτε

Και αμα θελετε , γραφτε κ ποσα απο την 10αδα εχετε ακουσει για να παιρνουμε κ μια αποψη του πως ψηφιζετε

(αμα εχεις ακουσει πχ μονο το nevermind , η ψηφος ειναι λιγο κουλη)

α και τα ποστ-σεντονια λατρειας για καποιο απο τα αλμπουμ ειναι ευσπροδεκτα…

Εγώ μόνο το πορκιουπάην δεν έχω ακούσει εκτός από 3-4 κομμάτια.

Επίσης από Faith No More τα αγαπημένα μου κομμάτια βρίσκονται στο King For A Day, αλλά το Angel Dust ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να έχει τόσο πολλές κομματάρες τη μία μετά την άλλη.

με τις επιλογές με διευκόλυνες.
Έβαλα Nirvana, Pearl Jam και Tool γιατί αυτά τα 3 τα’χω ακούσει/λιώσει/νιώσει/βιώσει περισσότερο από τα άλλα.

από κει και πέρα:

Faith No More - Angel Dust (1992)
Προτιμώ King For a Day.

Rage Against The Machine - S/T (1992)
Xμ, αγαπημένοι οι RΑΤΜ αλλά νομίζω ήταν περισσότερο η μπάντα με τα κομμάτια-δυναμίτες κι όχι με τους δίσκους-δυναμίτες.

The Smashing Pumpkins - Siamese Dream (1993)
Ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερα φαν των Πάμκινς.

Soundgarden -Superunknown (1994)
Αυτό ήταν και το πρώτο cd που αγόρασα όταν βγήκε. Δεν ξέρω, παρότι είναι όντως τεράστιο, νομίζω ότι “κάτι” απροσδιόριστο του λείπει. Δεν ξέρω, πολύ “γκρίζο”, λίγο “θαμπό” κάτι δε μ’αφήνει να το προσκυνήσω ολοκληρωτικά.

Nine Inch Nails - The Downward Spiral (1994)
Να μαζευτεί η κλίκα του Fragile για αναφορά παρακαλώ. :blues:

Porcupine Tree - The Sky Moves Sideways (1995)
χμ… τους Τρη δεν τους έχω ψάξει τόσο πολύ ώστε να τους βάλω στα αγαπημένα μου.

Radiohead - OK computer (1997)
Είναι μεγάλο άλμπουμ, και μάλλον το καλύτερό τους, αλλά πάλι οι Ράντιοχεντ μου βγάζουν συνολικά μια ξινίλα/μιζέρια (με την κακή έννοια - όχι με την καλή δλδ σλατζ 8)) που δεν μπορώ να ταυτιστώ.

Να αναφέρουμε όμως και το “Troublegum” των Therapy?

:-k

Ολα ειναι δισκαρες,δυσκολα να διαλεξεις απλα θα προσθετα και U2 - Achtung Baby

οντως η 1η πλευρα του ΑD ειναι χειμαρρος,μετα προς το τελος κανει ενα χαλαρωμα αλλα και παλι πχ τα 6 πρωτα κομματια ειναι…γεια σου .

(ψηφισε κ 3 αλμπουμ να μπει η ψηφος σου στα πρακτικα :slight_smile: )

Ψήφισα τα εξης…

Pearl Jam - Ten
Rage Against The Machine - s/t
Radiohead - OK Computer

Απο κάποια που ανάφερες θα έριχνα ψήφο σίγουρα στα Badmotorfinger, Dopes To Infinity… Και κάποιο πολύ αγαπημένο μου Temple of The Dog

@bleeding

αν ολοι ποσταρουν στο υφος σου , θαμαι πολυ χαρουμενος.πολυ ωραιο ποστ :slight_smile:

ετσι γραφτε κ 2-3 λογια

επικροτω achtung baby/temple of the dog/badmotorfinger/therapy ολα δισκαρες και πολυ αγαπημενα

απλα , καποια θα μεναν απεξω λογω χωρου.Επισης εχουμε κ τον κανονα 1 album/artist για να μπουν 10 καλλιτεχνες τουλαχιστον.

Καταλαβαίνω εδω σφαζόμαστε σε μια χρονιά σε δεκαετία δεν θα σφαχτούμε? :lol:
Πέρα απο την πλάκα ωραίες επιλογές…

Nirvana - Nevermind (1991)

Υπερτιμημένο, αλλά καλό. Έχει 3-4 κομματάρες. Το επόμενό τους (In Utero) μ’ αρέσει περισσότερο σαν σύνολο, χωρίς βέβαια να το θεωρώ κι αυτό κάτι το τρομερό συνθετικά.

Pearl Jam - Ten (1991)

Δεν το έχω ακούσει. Φαντάζομαι ότι πρέπει, γιατί π.χ. το I Am Mine από το Riot Act το θεωρώ τρελή κομματάρα.

Faith No More - Angel Dust (1992)

Υπέρτατη δισκάρα, από τους καλύτερους δίσκους των 90΄ς ανεξαρτήτως ιδιώματος.

Rage Against The Machine - S/T (1992)

Λατρεμένος δίσκος κι αυτός, τί συζητάμε. Υπήρχε μια εποχή, χρόνια πριν, που έσκαγε RATM κομμάτι σε κάποιο club και ξύνιζα, αλλά ευτυχώς έχει περάσει.

The Smashing Pumpkins - Siamese Dream (1993)

Δεν το χω ακούσει. Να το κάνω;

Soundgarden -Superunknown (1994)

Δεν του έχω δώσει ίσως όση βάση θα έπρεπε. Πάντως αν είναι να μιλήσουμε για Soundgarden γενικά, το Badmotorfinger θα έμπαινε άνετα στη δική μου (περιορισμένη πρέπει να ομολογήσω) λίστα αγαπημένων 90’ς ροκ δίσκων.

Nine Inch Nails - The Downward Spiral (1994)

Ούτε αυτό το έχω ακούσει. Ξέρω, απαράδεκτος. Θα γίνει κι αυτό σύντομα, ελπίζω.

Porcupine Tree - The Sky Moves Sideways (1995)

Από τις λίγες φορές που το έχω ακούσει μου φαίνεται ότι θα μπορούσε κι αυτό να ανήκει στα πολύ αγαπημένα μου της δεκαετίας. Εντάξει, Στίβεν Γουίλσον.

Tool - Aenima (1996)

Εδώ τί να πω. Αυτός ο δίσκος είναι στο ALL TIME top 10 μου. Σιγά μη δεν έπαιρνε την πρωτιά στα 90’ς. Και με χαρακτηριστική ευκολία κιόλας.

Radiohead - OK computer (1997)

Κι εδώ έχουμε μάλλον τον 3ο αγαπημένο μου ροκ δίσκο από 90’ς, μετά από Aenima και Angel Dust. Δε θα ξεχάσω ποτέ εκείνη την πρώτη ακρόαση. Για πολλά χρόνια τους είχα στο μυαλό ως κάτι σαν σύγχρονους Pink Floyd ή κάτι τέτοιο.

Η συνεισφορά ενός ψιλο-ανέπαφου στο θρεντ. Το ξέρω, δεν τη ζητήσατε. Στ’ αρχίδια μου ρε! 8)

ολα δισκαρες! σωστος! απο το poll pearl jam , faith no more , tool και σταματαω γιατι θα βγω οφ τοπικ μιας και ειμαι ετοιμος να γραψω 100 δισκους παναθεμα τα 90s μου!!

ολα ωραια και καλα
θα μιλησω αργοτερα για το poll

ΑΛΛΑ

μια φορα εγινε το λαθος - και η ελλαδα δεν το πηρε χαμπαρι
τωρα ειναι η ευκαιρια να το διορθωσουμε

Σωστότατος ο Σίγκναλ.

Το νο. 4 μου!

Τα έχω γράψει στο πρώτο ποστ μου.

Έδιτ: Λολ, τώρα είδα ότι υπάρχει κανονικό πολ στο θρεντ.

οχι ρε ξεκολλα μια χαρα τα πες , κ μακαρι να γραφουν ολοι τοσο εμπεριστατωμενα την αποψη τους :wink:

@chris

εννοω επελεξε 3 αλμπουμ απο τα κουτακια

@signal

αφου θες τοσο καμμενα , να προτεινω 3 fish (side project του μπασιστα των PJ)

και mad season - above

pearl jam κιθαριστας
aic τραγουδι (layne staley)
screaming trees ντραμερ

δισκαρα

chris εσυ που γουσταρεις κ το oblivion θα χεσεις με αυτο στανταρ !!!

ψηφισα nevermind και angel dust(αν και παλι δεν τα εχω ακουσει ολα),αλλα επειδη το fanboyλίκι δεν κρυβεται,ο αγαπημενος μου ειναι το innuendo,που δυστυχως ειναι εκτος πολλ.τοσο συναισθημα και τοση ομορφια,η γαληνη της φωνης του μερκιουρι και η κιθαρα του may που σχεδον κλαιει,απλα κανουν τον δισκο εναν απο τους αγαπημενους-αν οχι τον αγαπημενο μου-στα 90`s

Through the sorrow all through our splendour
Don’t take offence at my innuendo

παμ παραμ…

Τhe middle section, written by Mercury, was included later and it featured a synth-orchestra programmed by producer David Richards and a flamenco interlude played by Yes guitarist Steve Howe, who had come to visit them and was asked to play what Brian May himself admitted he couldn’t.