Καλύτερος ΡΟΚ δίσκος των 90s

Κουινάκο δε θέλω να στη σπάσω, αλλά με εξαίρεση τα 2 γνωστά έπη και άλλες 2-3 κομματάρες, το Innuendo είναι πολύ αδύναμο για τα δεδομένα των Queen… :stuck_out_tongue: Βέβαια κανονικά δε θα απαιτούσα δισκάρα από ένα συγκρότημα που υπήρχε ήδη εδώ και 20 χρόνια, πόσο μάλλον από τη στιγμή που η σοδειά τους από τα 80’ς ήταν μάλλον φτωχή, αλλά επηρρεάζομαι από το γεγονός ότι όποια πέτρα κι αν σηκώσεις θα διαβάσεις ότι το Innuendo ήταν το μεγάλο comeback των Queen, ο τελευταίος μεγάλος δίσκος τους κτλ. κτλ. Ε δεν είναι ρε παίδες.

νταξει ρε,γουστα ειναι αυτα.αλλα εμενα εκτος των δυο επων,με αγγιζουν κομματαρες σαν το bijou,το these are the days of our lives,το dont try so hard,το headlong,για να μην τα πολυλογω σχεδον ολα.:p νταξει ειναι τελειως διαφορετικο απο τα επη των 70s,δε λεω.ισως και να με επηρεαζει η κατασταση που ηταν τοτε.

νταξ, δε γίνεται όμως να ξεχειλώνεις τις ταμπέλες και να τις βολεύεις όπως θες για να υποστηρίξεις τη γνώμη σου ρε φίλε.

λες οι kyuss είναι σχεδόν μέταλ, αλλά οι fnm είναι σκέτο ροκ. οκ, όπως τα ακούει κανείς αλλά όσο οι kyuss είναι stoner rock/stoner metal, άλλο τόσο οι fnm είναι alternative rock/alternative metal. το ότι δεν παίζουνε κλασσικό μέταλ, δε σημαίνει ότι δεν έχουν και καμμία σχέση με το ιδίωμα. στους system of a down τι ταμπέλα βάζεις δλδ? αν και νομίζω ότι δεν ακούς.

το downward spiral είναι πολύ ποπ/σοφτ για industrial, αλλά όχι για ροκ? σύνελθε, και industrial και ροκ και τίποτα είναι, μη δικαιολογείς τα αδικαιολόγητα.

σιγά που μας έκανες και χάρη ρε μπάρμπα που δεν έβαλες μασιβ ατακ! μην ξεχάσεις να μας πεις γιατί δεν έβαλες dj shadow…

τέλος, νισάφι με τη χολή σου για τους radiohead, πραγματικά. υπερεκτιμημένοι ίσως να είναι, από κάποιους που τη θεωρούν την καλύτερη μπάντα έβερ. είναι η τρίτη ξέρω γω, οκ.

κατά τ’ άλλα, οι επιλογές στο πολλ είναι αντιπροσωπευτικότατες. αν δεν έλεγες τις βλακειούλες σου από κάτω, θα χα χώσει ήδη να δω την ταινία.

Βασικά εγώ πιστεύω ότι οι περισσότεροι που εκθειάζουν το Innuendo το κάνουν (έστω και υποσυνείδητα) για συναισθηματικούς λόγους, επειδή ήταν ο τελευταίος δίσκος των Queen.

Βέβαια ως οπαδός του γκρουπ το καταλαβαίνω απόλυτα.

Γραχκε επελεξε κ 3 κουτακια παλικαρι μ :smiley:

Ποιος δεν εχει γραψει για τα αγαπημενα του αλμπουμ ακομα ??? :smiley:

γρακχο, καλά σε χώνει το innuendo. ποιός δίσκος τους στα 80s είναι καλύτερός του? άσε τους queen και τράβα να υπερασπιστείς το βρετανικό ατσάλι σου :stuck_out_tongue:

@awake
Μα δεν μπορώ ρε, θα ναι κοροϊδία.

Αν επιλέξω τα 3 κουτάκια που λες θα έχω ψηφίσει τα 3 απ’ τα 5 albums που έχω ακούσει ΚΑΛΑ από το πολλ.

Δε σου φτάνει η αποψάρα μου; :smiley:

@dude
Κανένας ρε μαλάκα. Τί έχει να λέει αυτό; Πάλι μέτριο είναι για Queen. :smiley:

Και αν θες να ξέρεις αυτό θα κάνω ρε γελοίε. Θα γυρίσω στο Βρετανικό μου Ατσάλι. Έτσι για να μάθεις! [-X

α ναι οκ σωστος.δεκτο.

(dude ασε τα μπριζωματα κ μιλησε μας για σενα γιατι ελεπεξες αυτα που επελεξες :p)

επισης

πουναι ο lupin να απλωσει σεντονακι ??? :smiley:

Ψηφίσαμε Ok Computer, Angeldust, Aenima.

Κάπου όμως είχα κάνει ποστ-σεντόνι θυμάμαι σε θρεντ παρόμοιου θέματος.

εδιτ: Α νάτο και νάτο.

Επίσης, νομίζω ότι πρόκειται για το ίδιο θέμα. Να τα ενώσω μ?

Μπράβο για το θρεντ και για τις επιλογές του poll, αυτόν τον awake θέλουμε.

Λοιπόν… Αδύνατο σχεδόν να επιλέξω ένα και μοναδικό αγαπημένο, ξεκινώ με δεκάδα και βλέπουμε… Χωρίς σειρά:

FNM - Angel Dust

Όντως, πιο πολύ στην ευρύτερη κατηγορία του ροκ ανήκουν οι FNM παρά στο μέταλ, ή μάλλον, ανήκουν και εκεί. Ανήκουν σε ένα κάρο είδη, είναι κατηγορία απο μόνοι τους. Και αυτός υπήρξε ο πιο ενδιαφέρον μουσικά δίσκος τους μάλλον. Δισκάρα!


ΝΙΝ
- The Fragile

Ναι μεν το Downward Spiral έκανε τη διαφορά, αλλά προτιμώ το Fragile. Ο πιο mainstream ροκ (πρώτα) industrial (μετά) δίσκος της δεκαετίας, μαζί με τον προκάτοχο του.

(και μια που έπιασα τα industrial-οειδή)


KMFDM
- Nihil

Έτσι, ήθελα να το αναφέρω. Πολλά είδη μαζί, δεν είναι απλά ροκ, ή μέταλ ή industrial, άλλά γαμάει ασύστολα.

Oasis - Definitely Maybe

Το ντεμπούτο ενός συγκροτήματος που άφησε το στίγμα του στα '90ς στην Αγγλία, όσο ελάχιστα. Και ο καλύτερος τους δίσκος, και μεγάλη αδυναμία.


Porcupine Tree
- The Sky Moves Sideways

Σωστή η επιλογή του να μπει στο poll, το απόλυτο ψυχεδελικό (σε έναν βαθμό έστω)/prog/rock ταξίδι των '90ς.


Radiohead
- The Bends

Tο Ok Computer έχει τη δόξα, αλλά το The Bends είναι η δισκάρα των πρώιμων Radiohead, για μένα τουλάχιστον.


Smashing Pumpkins
- Mellon Collie and the Infinite Sadness

Οκ, και το Siamese Dream είναι υπερδίσκαρος, αλλά το Mellon Collie… ω, τα ξεπερνάει όλα, το άλμπουμ αυτό είναι τα πάντα και κάτι παραπάνω. Αν ήταν στο poll θα το ψήφιζα, μάλλον το αγαπημένο μου απο όλα.


Pixies
- Bossanova

Ξεχάστε Nirvana, εδώ είναι το συκγρότημα που τους επηρέασε και μαζί μ’ αυτούς όλο τον alternative ήχο των '90ς. Και αυτός ο δίσκος, του '90, είναι ένας απο τα τρία αριστουργήματα τους (τα άλλα δύο προηγούνται).


Manic Street Preachers
- The Holy Bible

Κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και ακούστε αυτόν τον δίσκο, αν ακόμα δε το έχετε κάνει, διαβάστε τους στίχους και όλα. Και μετά ας συζητήσουμε πάλι για alternative μουσική στα 90ς, made in britain.


Fields of the Nephilim
- Elizium

Δε θα λεγα πως είναι ο απόλυτος goth δίσκος της δεκαετίας, αλλά είναι οι Fields, είναι δισκάρα, ε, το βάζω στη δεκάδα.

Και επειδή απ’ ότι βλέπω είπα δέκα, ε, ας συμπληρώσω και άλλα τόσα, έξτρα μπόνους.


RATM
- ε, πρέπει να υπάρχει σε όλων τις λίστες

RHCP - Blood Sugar Sex Magic

το ίδιο

Nirvana
- Nevermind

τι θα ήταν τα '90ς χωρίς αυτό το άλμπουμ.

Therapy - Troublegum

Πω, μαλακία, έπρεπε να το βάλω στη δεκάδα. Μοναδικό άλμπουμ, απο πολλές απόψεις.

Madrugada
- Industrial Silence

Το ντεμπούτο ενός πολύ ιδιαίτερου συγκροτήματος, κυκλοφόρησε το '99…

Monster Magnet
- Powertrip

Ή το Dopes? Τέσπα, μεγάλες υπερδισκάρες και οι δύο, ειδικά το Powertrip είναι άνετα στα πιο αρχιδάτα ΡΟΚ άλμπουμ που έχουν βγει.

V.A.S.T.
- Visual Audio Sensory Theater

Δε τους ξέρετε οι πιο πολλοί. Είναι γαμώ τα συγκροτήματα, πολύ γνωστοί στις ΗΠΑ, και αυτό υπήρξε το ντεμπούτο τους.


Pink Floyd
- Division Bell

Γιατί όχι? Ροκ άλμπουμ δε θέλετε? Δε χρειάζονται περαιτέρω σχόλια νομίζω.

Faith and The Muse - Annwyn Beneath the Waves

Άλλη μια γκοθιά, goth rock, ίσως πιο πολύ goth και ατμοσφαιρικό και post-punk ίσως, όπως και να χει, απίστευτο άλμπουμ, απο τα τοπ-goth της δεκαετίας.


Dreadful Shadows
- Enstrangement

Gothic rock κι αυτοί, ντεμπούτο άλμπουμ, απο τα κορυφαία goth rock συκγροτήματα των '90ς.

Αν το ψαχνα κι άλλο μπορεί να έβρισκα κι άλλες δισκάρες, τέλος πάντων, αυτά ήταν τα τοπ-20 μου.

Ψήφισα τελικά το Siamese Dream, ελλείψει Mellon Collie. Οι Pumpkins σημαίνουν πολλά για μένα και για το τι υπήρξαν τα '90ς γενικώς.

εδιτ. Πω ρε ναι, και το Innuendo! Δε φτάνουν ούτε 20!

οοοουφφφφφφφφφφφφφ!!!

ξεχασα να πω californication πριν.κλασικ.

τσεκαρετε οσοι γουσταρετε 90s και τα ακολουθα






90’s οπως και 70’s ειναι οι καλυτερες περιοδοι της ροκ. Δεκαδα δεν βγαζω με τπτ, ποσο μαλλον τριαδα. Μου ειναι αδυνατο απλως… Ισως επανελθω την αλλη εβδομαδα με καθαρο μυαλο απο τις διακοπες

έπειτα από σκέψη

Nirvana - Nevermind
γιατί είναι λατρεμένος δίσκος, τον έχω λιώσει και γιατί είναι αντιπροσωπευτικός αλλά και από τους πιο γνωστούς ήχους των 90’s. για μένα αξίζει τον τίτλο του καλύτερου. κι εσείς που δεν ακούτε nirvana από αντίδραση, να ψοφήσετε.

R.A.T.M. - s/t
γιατί είναι επίσης λατρεμένος δίσκος, αλλά και διαφορετικός ήχος που επίσης έχει μείνει και δεν μπορείς να τον κοπιάρεις.

Tool - Aenima
μ’ αρέσει επίσης πολύ, είναι άφταστη μπάντα, άφταστος δίσκος και παίζει να είναι ο καλύτερός τους.

γενικά προσπάθησα να διαλέξω αλμπουμς που να έχουν ξεχωριστό ήχο, να μ’ αρέσουν πολύ (προφανώς), αλλά και να έχουν αφήσει κάτι βρε αδερφέ.
ντροπή που δεν μπήκαν οι kyuss, ε.

Πω ρε τώρα είδα οτι είναι multiple choice το poll. Πφφφ.

Ψήφισα Nirvana, Faith No More και NIN. Κακώς, γιατί μετάνοιωσα με το που πάτησα το vote. Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ με το μεγαλύτερο μέρος του ποστ του Ellanor και δηλώνω πως αν υπήρχε το Mellon Collie… στο πολ θα το ψήφιζα, χωρίς δεύτερη σκέψη, καθώς μπαίνει στην τοπ 10άδα μου των 90s ανεξάρτητα μουσικής.

Nirvana - Nevermind (1991)
Τι να λέμε τώρα, οριοθέτησε μία 10ετία αυτό το άλμπουμ και όχι μόνο. Και όσο κι αν φαίνεται “απλοϊκό” μουσικά εκ των υστέρων, είναι καθαρή οργή. Classic.

Pearl Jam - Ten (1991)
Για κάποιο αδιευκρίνηστο λόγω οι Pearl Jam είχαν ανέκαθεν κάτι το οποίο με απωθούσε, χωρίς να μπορώ να το προσδιορίσω. Το 10 είναι το μόνο άλμπουμ τους που έχω.

Faith No More - Angel Dust (1992)
To συγκεκριμένο άλμπουμ έχει κάτι το τρελά εκλεπτυσμένο. Classy 8)

Rage Against The Machine - S/T (1992)
Tι θεϊκό διαμαντάκι! Ακόμα ροματζάρω με το Killing in the name of. Το ακούω σπάνια, αλλά γυρνάω κανονικά 15 χρόνια πίσω κάθε φορά που το ακούω :roll:

The Smashing Pumpkins - Siamese Dream (1993)
Το Mellon Collie… ήταν τόσο πλήρες, που τι να λέμε. Πήρε μπάλα τα πάντα. Οι κιθάρες του φόρεσαν τα γυαλιά στο metal των mid 90s. Αγαπούλης Corgan :smiley:

Soundgarden - Superunknown (1994)
Black Hole Sun και Spoonman! Επί εποχές MTV, έπαιζαν περισσότερο κι από Nirvana :roll: Τότε ήμουν κολλημένη, το άλμπουμ σαν σύνολο το εκτίμησα περισσότερο αργότερα. Το βίντεο του Black Hole Sun παίζει να είναι το καλύτερο της δεκαετίας.

Nine Inch Nails - The Downward Spiral (1994)
Δεν υφίσταται το άλμπουμ τούτο. Μεγάλος έρωτας. Εκεί ψηλά μεζί με τους pumpkins.

Porcupine Tree - The Sky Moves Sideways (1995)
To μόνο που δεν έχω ακούσει :-s

Tool - Aenima (1996)

Βασικά παρέλειψα να το ψηφίσω γιατί το εντάσω πάντα σε άλλη μουσική κατηγορία και σε άλλη (δική μου) μουσικο-χρονική περίοδο :stuck_out_tongue: Περιθωριοποιείται κάπως από τα υπόλοιπα στα αυτιά μου. Παραμένει για μένα ο καλύτερος Tool δίσκος.

Radiohead - OK Computer (1997)
Τους είχα παρακολουθήσει από την αρχή τους, και θα συμφωνήσω κι εδώ με Ellanor. Όσο πιο εγκεφαλικοί γίνονταν, τόσο πιο πολύ τους έχανα. Το OK computer έχει μέσα απίστευτα κομμάτια, τα οποία όμως σαν να στέκουν στ’ αυτιά μου μεμονωμένα. Μου έλειπε από αυτό η ροή του The bends.

Οutsider: OASIS - What’s the story - morning glory

(edit) Ωπ, ναι! ΒΕCK, o υπέρτατος crossover θεούλης, ύπουλα avant-garde! Μέσα από το Mellow Gold βγήκε το soundtrack της προγούμενης 10ετίας (Loser - μαζί με το Creep των Radiohead - ναι ρε ήμανε χαμένο απροσάρμοστο ως μικρό!). Ωστόσο είναι νομίζω πιο μεστό το Odelay.

δεν ξαναχωνω κατεβατο λιστα, αλλα χωνω 2 επιλογες που αγνοηθηκαν απο πολλους εδω που δεν το περιμενα:p

Θεωρώ τα multiple choice polls τα καλύτερα που υπάρχουν κ τα πιό αντιπροσωπευτικά… Ψηφίζει ο καθένας πολλά που του αρέσουν κ βγαίνει όχι μόνο το καλύτερο αλλά κ μια κατανομή των υπολοίπων. Ψήφισα Nirvana, RATM, Tool κ Radiohead. :slight_smile:

Για τα του poll:

- Nirvana “Nevermind”

Του αναγνωρίζω το impact που προκάλεσε, την οργή που το διαπερνά και τη δημοφιλία που ανέπτυξε. Καθαρά μουσικά όμως (δε μιλάω για τεχνική αλλά για συνθέσεις) δεν μπορώ να το βάλω ούτε καν σε 20άδα. Φαντάζομαι ότι αν ήμουν 5 χρόνια μεγαλύτερος θα το λάτρευα.

- Pearl Jam “Ten”

Θα την πω την αμαρτία μου. Ποτέ δεν κατάλαβα προς τι όλος ο ντόρος με τους Pearl Jam και ειδικά με το Ten. Καλός δίσκος, μέχρι εκεί όμως.

- Faith No More “Angel Dust”

Το εγραψα και πιο πάνω, τα αγαπημένα μου κομμάτια από FNM μάλλον βρίσκονται στο King For A Day. Ίσως και να το προτιμώ περισσότερο λόγω της απίστευτης ποικιλομορφίας που όμως δεν χάνει πουθενά σε ροή. Αλλά το Angel Dust σε κολλάει στον τοίχο με τα πρώτα 7 κομμάτια του, για να χαλαρώσει λίγο, να ξαναπάρει μπρος με το απίθανο A Small Victory και να κλείσει ονειρικά με Jizzlobber/Midnight Cowboy/Easy. Ιδιοφυίες της μουσικής.

- Rage Against The Machine - “s/t”

Ό,τι είπε ο Βλήδιν. Πολλά κομμάτια δυναμίτες, αλλά σε επίπεδο δίσκου χώλαιναν.

- The Smashing Pumpkins “Siamese Dream”

Πάντα μου έβγαζαν μια μεγαλομανία, ποτέ δε συνδέθηκα απόλυτα με τη μουσική τους. Σε σημεία έχουν κομματάρες, σε άλλα με κουράζουν αφόρητα.

- Soundgarden “Superunknown”

Τι να πει κανείς, όταν radio-friendly κομματάρες διαδέχονται uber-doom έπη και τούμπαλιν? Μόνο κορυφή. Και όλα αυτά μέσα από τη φωνή ενός απ’ τους πιο χαρισματικούς τραγουδιστές όλων των εποχών αλλά και την κιθάρα ενός πραγματικού αντιστάρ και μύστη της αμερικάνικης σκηνής.

- Nine Inch Nails “The Downward Spiral”

Δίσκος ορόσημο, αλλά πάντα θα προτιμώ το πιο τσαμπουκαλεμένο Pretty Hate Machine ή το πιο μπλιμπλικωτό Fragile. Αν το poll ήταν για rock μπάντες θα ήταν για πλάκα πρώτοι μετά και το απιστευτο περσινό live.

- Porcupine Tree “The Sky Moves Sideways”

Δεν το έχω ακούσει ολοκληρωμένα, δεν έχω γνώμη.

- Tool “Aenima”

Third Eye.
No more comments.

- Radiohead “OK Computer”

Τα καλά του τα 'παμε και στο “αστικό σάουντρακ” θρεντ. Έπιασε το vibe της εποχής, έχει τραγουδάρες, feeling, πειραματισμό, μηνύματα. Αλλά ρε παιδιά μην τρελαθούμε ξερωγώ υπάρχουν κι άλλοι 100 δίσκοι που έχουν ανάλογα χαρακτηριστικά, δεν βλέπω το λόγο να παρουσιάζεται ως το υπέρτατο μουσικό επίτευγμα των τελευταίων 20 ετών.

μια επεξηγηση σε οσους θα μπουν απο σημερα για 1η φορα εδω

[B]
απο το ποστ νο 100 κ μετα υπαρχει συγχωνευση του παλιου οριτζιναλ thread με ενα πολλ που εφτιαξα χθες με 10 ενδεικτικα αλμπουμ

διαβαστε απο κει κ περα για 'νεα΄ ποσταρισματα,ψηφιστε 3 αλμπουμ και αμα θελετε γραφτε κ 2 λογια[/B]

chris συμφωνω με τις τοποθετησεις σου (αν κ για μενα το siamese dream ειναι εκρητικος δισκος και οροσημο για τα 90s)

παντως οντως το ομωνυμο των RATM μπηκε πιο πολυ για το impact που ειχε στην μετεπειτα ροκ σκηνη παρα σαν δισκος-αριστουργημα στην ολοτητα του

το ιδιο ισχυει κ για το nevermind οπως κ για το OK computer.

Ειναι δισκοι που πιο πολυ εχουν το status που εχουν για το ‘μπαμ’ που εκαναν την εποχη που βγηκαν παρα για το ποσο δισκαρες ειναι (που ειναι γαμω δεν λεω αλλα οχι τοσο γαμω-προσωπικη αποψη παντα)

αυτα