A Beginner's Guide»: Detroit Rock '66 - '76

Συγχαρητιρια Κωστα! :wink:

περα απο καποια βασικα πραγματα που ηξερα για την σκηνη δεν την ειχα τσεκαρει σε βαθος.

ξεκιναμε μελετη :smiley:

συμφωνουμε για το ποιος ειναι ο καλυτερος δισκος MC5
αλλα για τους Grand Funk νομιζω οτι ο πρωτος(on time) ειναι πιο “μεσα” στον ηχο του detroit.

καλα η επιλογη του Funkadelic - Free Your Mind And Your Ass Will Follow (1970)
θα την αφησω ασχολιαστη… maggot brain Βρεεεεεε χαχαχαχα

Ευχαριστώ!

Τσέκαρε και αυτούς http://www.rocking.gr/reviews/album/Mystic-Siva---Mystic-Siva-Reissue/5681/
που τυχαία επανεξέδωσαν τώρα το δίσκο τους αν και πολύ psych και λίγο Detroit. Επίσης δε χώρεσαν (δυστυχώς) οι Rationals και οι Sonic’s Rendez Vous Band που είναι κατεξοχήν detroit rock μπάντες.

Όσο για τους Funkadelic… ε, μεταξύ αριστουργημάτων διάλεξα αυτό με τον καλύτερο τίτλο!

θενκ γιου! :slight_smile:

Εγω παλι χωρις να εχω ακουσει τοσο rock του Detroit, θα τους θεωρουσα τους SRB κατεξοχην detroit rock μπαντα …δηλαδη απιστευτη αλητεια, χωρια που ειχαν μελη τοσο απο MC5 οσο κι απο Stooges.

Φυσικά, μα αυτό είπα κι εγώ, ότι είναι κατεξοχήν detroit rock μπάντα. Απλά είναι και πολύ θορυβώδεις και είπα σε έναν οδηγό για αρχάριους που πρέπει να περιοριστεί στα 15 άλμπουμ να τους “κόψω” προς χάριν πιο “εμπορικών”

Διαβασα λαθος, σορρυ …νομιζα ειπες κοπηκαν και επειδη δεν ειναι ακριβως αυτο που λεμε detroit rock.

Σιγουρα ειναι φουλ θορυβωδεις σε μια μονιμη βαση, αλλα πχ οταν οι MC5 αποφασιζαν να θορυβησουν συγκρινονταν με λιγα πραγματα.

Τεσπα, ισως τα 'χω συνδυασει ολα αυτα καπως μαζι λογω των αγαπημενων μου Hellacopters που ηταν στα πρωτα τους δισκακια οι καλυτεροι αναβιωτες αυτου του rock, συνεργαζομενοι αρκετες φορες με το Scott Morgan των SRB και δειχνοντας την εκδηλη αγαπη τους και για τους MC5 και για αυτη την πολη, γενικα.

Εξαιρετικό το αφιέρωμα, χάρηκα ιδιαιτέρως για την αναφορά σε Third Power και Power Of Zeus!

Ευχαριστώ!

Και για εμένα στο ΜΒ είναι που πιάνει κορυφή ο Εddie Hazel! 8)
Χωρίς να παραγνωρίζω το πάντα επίκαιρο αίτημα για απελευθέρωση του κώλου! :lol: