"Aγαπημένος" black metal δίσκος για το 1994

To transylvanian hunger 100000000000%. Πολυ ιστορικος δισκος, απλα φοβερος. Αλλα το de mysteries που ολοι το εχετε για κορυφη δε συγκρηνετεαι ουτε για πακα με shadowthrone η vikingligr veldi. Αλλα εξισου τελειος δισκος

Συμφωνω απολυτα με τον count! το de mysteriis μπορει να ταν albumαρα αλλα και για μενα πολλα εκεινης της χρονιας το παταγανε ανετα οπως το hvis lyset tar oss,pentagram,shadowthrone,Opus Nocturne,In the nightside eclipse,βεβαια οπως εχει προαναφερθει και σωστα ολα αυτα ειναι υποκειμενικες αποψεις και πως αρεσει στον καθενα

Δεν το λετε σοβαρα αυτο για το de mysteriis ετσι?

Όχι φυσικά, παρενέργειες από τη σαβούρα του αντίστοιχου τόπικ είναι. Κάποιοι εδώ μέσα δεν έχουν καταλάβει πως το ΒΜ στην ουσία του είναι 5, άντε 10 δίσκοι. Ε, αυτή η λίστα των 5-10 δίσκων είτε αρχίζει από το ντε μυστηρίης είτε καταλήγει εκεί.

Νταξ μαγκες μην ειστε απολυτοι ειπαμε υποκειμενικα ειναι ολα αυτα!

Πάντως το πόσο αγαπημένος είναι ένας δίσκος δεν πάει αναλογικά με τη [I]σημαντικότητά του[/I].

σίγουρα

Ναι ρε παιδια συμφωνω,οτι τα παντα ειναι υποκειμενικα και οτι δεν εξαρταται το ποσο σου αρεσει ενας δισκος απ’το ποσο σημαντικος ειναι.Μπορει στο De Mysterriis να περιεχονται μερικες(πολλες) απ’τις πιο μεγελειωδεις στιγμες στο black metal,αλλα οκ κατανοω το να σου λεει πιο πολλα ενα Shadowthrone πχ.Απλα μου χτυπησαν ασχημα οι εκφρασεις

Αλλα το de mysteries που ολοι το εχετε για κορυφη δε συγκρηνετεαι ουτε για πακα με shadowthrone η vikingligr veldi

πολλα εκεινης της χρονιας το παταγανε ανετα

Μην τρελαθουμε κιολας

Το

δε συγκρηνετεαι ουτε για πακα

πάντως εμένα με μπέρδεψε.

Αφού κονταροχτυπήθηκαν τα De mysteriis dom Sathanas ,Τransilvanian Hunger και In The Nightside Eclipse ψήφισα το πρώτο καθώς το θεωρώ από όσα έχω ακούσει την επιτομή του είδους μετά το A Blaze In The Northern Sky.

Συμφωνω απολυτα με τον count! το de mysteriis μπορει να ταν albumαρα αλλα και ΓΙΑ ΜΕΝΑ πολλα εκεινης της χρονιας το παταγανε ανετα οπως το hvis lyset tar oss,pentagram,shadowthrone,Opus Nocturne,In the nightside eclipse,βεβαια οπως εχει προαναφερθει και σωστα ολα αυτα ειναι υποκειμενικες αποψεις και πως αρεσει στον καθενα εγραψα ρε μαγκες μην τρελαινεστε

[SPOILER][B][SIZE=“5”]Dimmu Borgir - For All Tid[/SIZE][/B][/SPOILER]

[SPOILER]Rotting Christ - Non Serviam
Gehenna - First Spell συμπληρωνουν τριαδα. [/SPOILER]

Αλλη μπαντα εντελως τοτε.Πολυαγαπημενος δισκος.

Το In the nightside eclipse πρέπει να ήταν το πρώτο νορβηγικό black metal άλμπουμ που αγόρασα αν θυμάμαι καλά (και μάλλον η πρώτη μπάντα από Νορβηγία που άκουσα με μικρή χρονική διαφορά από τους Immortal). Το είχα πάρει χωρίς να ακούσω νότα μόνο και μόνο από το hype που είχαν εκείνη την περίοδο. Μουσικά του λάτρεψα από την αρχή και μόνο με τα φωνητικά είχα φάει μια φρίκη στην αρχή αλλά ήταν μέχρι να ακούσω τον Attila και τους υπόλοιπους ψυχάκηδες από Νορβηγία μεριά και να συνηθίσει το αυτί.
Μεγάλος δίσκος που τότε έφαγε τρελό λιώσιμο. Βασικά μιας και είδα τώρα το θέμα μάλλον είναι καιρός να το ξεθάψω.

ΚΡΑΤΗΣΟΥ!!! Παρε ενα ποτηρι νερο διπλα σου και παιρνε βαθιες αναπνοες!!! Δε ξερω εαν εισαι ετοιμος να διαβασεις παρακατω!!

[SPOILER]σοβαρολογω 8O8O:eek:[/SPOILER]

Δηλαδή πέραν του ότι άκουσες black στα δεκατέσσερα, οι Emperor είχαν στην Ελλάδα το hype που δεν είχαν αποκτήσει ακόμα ούτε καν οι Christ. Ενδιαφέρουσα άποψη.

In the Nightside Eclipse. Γενικά οι Emperor νικάνε στα περισσότερα πολλ νομίζω.
Μεγάλη προσωπική αδυναμία από κείνη τη χρονιά είναι το In the Shades of Life, το φοβερό και τρομερό demο των Old Man’s Child!

Για να μην μου μείνει και απορία την ηλικία που άκουσα black πως την υπολόγισες ακριβώς; :-k

Aφού προφανώς μιλάς για την περίοδο που κυκλοφόρησε το άλμπουμ, και τώρα είσαι 31.