Aγαπημένες μπάντες (και δίσκοι) που έβγαλε η H.G Fact records (IAΠΩΝΙΑ δηλαδη)

Corrupted - El mundo frio προφανώς. 25 ευρά το ντιτζι από ευρωπαϊκό ντίστρο, αλλά αξίζει μέχρι τελευταίου σεντ. Μάλλον στις ακριβές τιμές της πάντως είναι και τα μεταφορικά που προσθέτουν έξτρα ευρώ.

Τους Hellshock απότι έχω καταλάβει από το crust thread αξίζει να τους ψάξει κανείς.

Nαι κι εγώ από τον psychedoomelic το έχω, έκανα μια εξαίρεση απλά επειδή είναι το El Mundo Frio.
Ο ίδιος έχει και το Se Hace Por Los Suenos Asesinos στα 20 ευρώ, που μεταξύ μας είναι και η χαμηλότερη τιμή που το’χω βρει, μιας και στο e-bay πιάνει τριαντάρες αβέρτα, αλλά δε δίνω τόσα λεφτά για ένα άλμπουμ. Στο βινύλιο μάλιστα τα πράματα ξεφεύγουν, αυτή τη στιγμή το ίδιο άλμπουμ πωλείται στα 70 δολλάρια. My Ass.

Κατα τ’άλλα θα τσεκάρω κάποια στιγμή Hellshock

Πραγματικά πιστεύω ότι αξίζουν οι Hellshock. Eιδικά προς το τέλος της προηγούμενης δεκαετίας οι τύποι υπήρξαν εξαιρετικοί βγάζοντας ένα απίστευτο crust συνοθύλευμα, με thrash κιθαριστικά στοιχεία και ριφάρες, κλασσικά his hero is gone-tragedy στοιχεία, σολίδια και μελωδιάρες, απόκοσμες φωνητικάρες, και μια δευτερεύουσα ιαπονική αισθητική. Και ντάξει σε πολεμικά θέματα οι τύποι έχουν πάρει πτυχίο:p

Ωστόσο και ο πρώτος δίσκος τους, [B]only the dead know the end of war[/B] ειναι αριστούργημα. Στα μεσα της δεκαετιας ισως να εκαναν μια κοιλια

A! Και πραγματικά ίσως είναι από τις λίγες μπάντες του χώρου που απογειώνονται τόσο μα τόσο μα τόσο πολύ, ζωντανά. Αυτό θα το επιβεβαίωσει κι ο cynic που χαμε πάει μαζί στο λαιβ. Θυμάμαι να παίζουν το prisoner που ποσταρα παραπανω κι απο κατω να κοντευουμε να παθουμε αμοκ/παροξυσμο/κλπ

Corrupted:):!:

EΠιβεβαιωνω!!! :stuck_out_tongue:

[SIZE=“5”]ΑΣΣΑΥΛΤ ΡΕ ΜΟ’ΥΝΟΙ[/SIZE]

worst (ή όποιος άλλος) για βοήθα λίγο, έχεις παραγγείλει ποτέ [U]απ’ευθείας[/U] από την HG Fact (ή Ιαπωνικό label/distro γενικότερα);

οχι ρε γαμώτο και το’ χω κι εγώ απορία. Οποιος ξερει να πει τι ξερει/τι εχει κανει, γιατί μ’ ενδιαφέρει και μένα άπειρα

Ειχα παραγγειλει 'γω μια φορα απο ενα Ιαπωνικο distro, επειδη δυστυχως αυτο που ηθελα το ειχε μονο εκεινος. Εκανε δυο βδομαδες να ερθει, αλλα κατα τ αλλα κομπλε. Πληρωμη με paypal, ολα κανονικα. Δεν ξερω αν θελεις να μαθεις κατι συγκεκριμενο δλδ.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι πόσο σου βγήκαν τα ταχυδρομικά Ιαπωνία-Ελλάδα, και γενικά αν αξίζει να παραγγείλω το καινούριο Corrupted [U]από δω[/U] (το μόνο ιαπωνικό ντίστρο που το βρήκα και έχει 5-6 λέξεις στα αγγλικά) ή να περιμένω κάνα-δυο μήνες να έρθει σε ευρωπαϊκό ντίστρο.

Ειχα παρει βινυλιο ρε. Και παλι, γιατι δε στελνεις ενα mail να ρωτησεις;

Εγω παντως θα περιμενα γιατι ολο και καποιος θα το φερει.

ντρέπομαι να μιλάω σε αγνώστους :oops:

Καλα το ελεγα λοιπον τι ΚΥΡΙΑ εισαι.

On topic θα ελεγα Corrupted, αλλα επειδη αποτελουν μπαντα εκτος συναγωνισμου θα επιλεξω τους αμεσως δευτερους και θα το ριξω στους Envy. Τους οποιους ο ΒΛΑΚΑΣ δεν ειδα τοτε στο Hellfest για να δω το χειροτερο show που θα μπορουσαν να δωσουν οι Slayer. Πηγε να με παρει ο υπνος δλδ, κυριολεκτικα.

8O8O

Γιωργο γιατί? γιατί γιωργο? Γιωργο γιατί? γιατί γιωργο?Γιωργο γιατί? γιατί γιωργο?Γιωργο γιατί? γιατί γιωργο?Γιωργο γιατί? γιατί γιωργο?Γιωργο γιατί? γιατί γιωργο?Γιωργο γιατί? γιατί γιωργο?Γιωργο γιατί? γιατί γιωργο?Γιωργο γιατί? γιατί γιωργο?Γιωργο γιατί? γιατί γιωργο?Γιωργο γιατί? γιατί γιωργο?Γιωργο γιατί? γιατί γιωργο?Γιωργο γιατί? γιατί γιωργο?Γιωργο γιατί? γιατί γιωργο?

μαν τετοιες μπαντες δε τις βλεπεις συχνα.

Ας ευχηθουμε λοιπον μαζι ολοψυχα να σκασουν στο ελλαδισταν καμια φορα

:papas:

…και το θεμα ειναι οτι τους Envy οχι απλα τους γουσταρα, αλλα ημουν απο τοτε παλαβος για παρτη τους. Τι να κανω ομως, ο χιεβυμεταλλας μεσα μου επικρατησε. :confused: Τους εβλεπα δλδ τους Slayer οτι οκ δε τραβουσαν, αλλα δε μου πηγαινε καρδια να σηκωθω να φυγω ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ SLAYER. :expressionless: Κραξε με οσο θες θα εχεις και παλι δικιο. :expressionless:

Να διακόψω για λίγο την κουβέντα σας, εγώ απ’ όσο έχω ακούσει [B]Envy[/B], μου άρεσε αρκετά το [B]From Here to Eternity[/B].
Επίσης, άκουσα κάτι διάσπαρτα [B]Corrupted[/B] από related vids στους Hooded Menace, και σίγουρα θα τους τσεκάρω στο άμεσο μέλλον.

All The Footprints & Insomniac Doze ειναι επισης ψιλοmust κατα τη γνωμη μου, αν δεν τα εχεις τσεκαρει αξιζει το κοπο.

Will do :wink:

To [B]from here to eternity[/B] ειναι ο πρώτος δίσκος της μπάντας, κι εκτός του ότι είναι από τους αγαπημένους μου έβερ screamo δίσκους, πιστεύω ότι είναι ευκολοτατα στο top-3 δουλειών των envy… (αν όχι top-1?)

Ντάξει απλά το hardcore (πείτε το όπως θέλετε) που παίζεται σ’ αυτό το δίσκο, με την επιθετικότητα, το συναίσθημα και όλα τα υπόλοιπα που το χαρακτηρίζουν, είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω από μια μπάντα. Για σεμινάριο και μόνο.

Axel τσεκαρεις και το 25λεπτο Ep τους [B]abyssal[/B]. Οπωσδηποτε

Ήδη το ακούω τώρα…
Αυτό το [B]A Road of Winds the Water Builds[/B] είναι τεράστιο έπος, με την πρώτη φορά το λάτρεψα.