Aγαπημενος metal δισκος για τo 1995

Μάλλον η αγαπημένη μου χρονιά… Για τους εξής λόγους:

Anathema - The Silent Enogma
At The Gates - Slaughter Of The Soul
Paradise Lost - Draconian Times
The Gathering - Mandylion

Αρχικά σκέφτηκα να στηρίξω At The Gates λόγω λίγων ψήφων, αλλά λογικά θα απέχω… Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κανένα… Τα αγαπάω όλα… Απλά οι κορυφαίες στιγμές των τεσάρων αυτών συγκροτημάτων για εμένα :slight_smile:

Προφανως,[B] GAMMA RAY - Land Of The Free[/B] :!:
Ενας απο τους 3 αγαπημενους μου δισκους ολων των εποχων :!:

Σε ο,τι αφορα τα υπολοιπα, το οπλισμα και μονο στο ‘‘Suicide Nation’’…αχχχ…ΕΘΙΣΤΙΚΟΣ δισκος !

[B]Gamma Ray[/B]-Land Of The Free
[B]Blind Guardian[/B]-Imaginations From The Other Side
[B]Cathedral[/B]-Carnival Bizarre
[B]Ved Buens Ende[/B]-Written In Waters
[B]Shadow Gallery[/B]-Carved In Stone

1.Dream Theater-A change of seasons
2.Paradise Lost-Draconian Times
3.Iced Earth-Burnt offerings…

Χρονιά ΚΟΛΑΣΗ…

Μπερδεμα κι αυτη η χρονια αλλα επιλεγω Guardian και Imaginations.Ολοκληρωμενη δισκαρα απ’το Α ως το Ω:εξωφυλλο,τραγουδια,παραγωγη,Hansi μιλαμε για διαμαντι!!!

symbolic για μενα ενας απο τους καλυτερους δισκους που εχουν γραφτει ποτε αλλα η ψηφος παει στο dead winter dead λογω του οτι ειχε μονο 2!..
επισης
λυπει πολυ το the gallery απο dark tranquillity…
δισκαρα το slaugter of the soul…!!
πολυ καλη χρονια!!

draconian times!!!oταν το πρωτακουσα χεστηκα απο τη χαρα μου:D

[SIZE=“4”][B]Dead Winter Dead, τα μυαλα στα καγκελα και τα πουλια στο χερι!!![/B][/SIZE]

Fixed :stuck_out_tongue:

Τέτοια να του λές του NightSky να μην τελειώσει το thread ποτέ!!

Πάντως άλλοι κι άλλοι δίσκοι μπορούν να θεωρηθούν υπερτιμημένοι, όχι το Land Of The Free όμως, με τίποτα!

ευθυμησαμε παλι

Χεχε… Προσπαθώ να είμαι πάντα όσο πιο σαφής γίνεται. Για να μην παρεξηγηθώ λοιπόν, δεν είπα κακός ή μέτριος δίσκος. Υπερτιμημένο έίναι κάτι στο οποίο αποδίδεται αξία μεγαλύτερη από την πραγματική του, συνεπώς και ο καλύτερος δίσκος μπορεί να υπερτιμηθεί. Δεν αμφισβητώ την αξία του αλλά τοοοοόσο μεγάλος δίσκος (βεληνεκούς Keepers για παράδειγμα) δεν είναι, κατά την προσωπική μου άποψη… Πείτε με αντιδραστικό αλλά προτιμώ το Heading For Tomorrow (που όμως δεν είναι του ΄95 :p)

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ!

σιγουρα ειχα αγορασει τα:

Savatage : Dead Winter Dead
ΕΠΟΣ.ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ.ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΜΕ ΣΤΙΧΟΥΣ.ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.

Blind Guardian : Imaginations From The Other Side
ΤΟ ΟΜΩΝΥΜΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ AIR DRUMMING ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.ΣΤΕΝΟ ΤΖΙΝ.1Η ΣΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΣΤΟΝ ΜΥΛΟ.ΩΡΑΙΕς ΕΠΟΧΕΣ.

At The Gates : Slaughter Of The Soul
ΝΤΑΞ ΠΑΟΥΕΡ ΑΚΟΥΜΕ.ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΟΥ.

Gamma Ray : Land Of The Free


ΑΥΤΑ.

Iced Earth : Burnt Offerings
ΤΑ ΑΚΟΥΣΑ 2-3 ΦΟΡΕΣ.ΔΕΝ Μ ΑΡΕΣΕ.ΑΠΟ ΤΑ “ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ” ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΑΥΡΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ.

The Gathering : Mandylion
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΦΩΝΗ.ΕΡΩΤΑΣ.ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΛΟΙΟ 18ΩΡΩΝ ΑΠΟ ΣΑΛΟΝΙΚΑ ΣΕ ΠΑΡΟ.ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ.ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΔΑΥΤΟΥΣ.

X FACTOR ΡΕ!!! :stuck_out_tongue:

ψηφος στο :-k

LAND OF THE FREE.

αν δεν ειχε την διασκευη heavy metal mania θα ειχε κερδισει το DEAD…:stuck_out_tongue:

Απο το πολ έφυγε χωρις σκέψη το mandylion
2. Dacconian times
3. Land of the free
4. Imaginations
5. Nevermore
6. Symbolic
7. Dead winter dead.

Από εκτός τώρα έχουμε:

the sky moves sideways, porcupine tree.
the angel and the dark river, my dying bride
the silent whales of lunar sea, skyclad

το κακο με το Silent whales… ειναι οτι κυκλοφορησε μετα απο το καταπληκτικο Prince of the poverty line και συγκριτικα χανει.

αλλα οκ εδω μιλαμε για οτι κυκλοφορησε το '95.

Επανέρχομαι για δυο λόγους. Εξ’αιτίας tatsoman θυμήθηκα ότι εκείνη η χρονιά είχε ακόμα δύο αγαπμένα.

Porcupine Tree - The Sky Moves Sideways
My Dying Bride - The Angel And The Dark River

Τώρα λέω να ψηφίσω. Δεν θέλω να ψηφίσω το γενικό άλλο, όσο και αν έχω δεθεί με Silent Enigma, όσο κι αν γουστάρω εκείνη την περίοδο των Porcupine Tree περισσότερο από τη μετέπειτα. Από τα 3 του πολ που μένουν, αφαιρώ Mandylion και καταλήγω σε Slaughter Of The Soul λόγω και λίγων ψήφων. Δίσκος μνημείο. Το σοκ στο ξεκίνημα του Blinded By Fear είναι τρομερό. H συγκίνηση στο Flames Of The End, τεράστια… The End ρε γαμώτο. :frowning:

τα παντα Nola

Ετσι…και απ’αυτο το σημειο και μετα σπανε μπαγκετες --> http://www.youtube.com/watch?v=kVNh_1vEgJI#t=6m51s

Το Terminal τ’ακουσες τελικα;

Ψάχνω να το αγοράσω, αλλά δεν το βρίσκω… Όταν πάντως το βρω θα αποτελεί βασική προτεραιότητα :slight_smile: