Aγαπημενος metal δισκος για τo 1995

παιζει να ειναι το ποιο δυσκολο τοπικ για μενα.
1995… τι να πρωτοδιαλεξω απο εδω.μια χρονια που βγηκαν ΔΙΣΚΑΡΕΣ και ειμαι συναισθηματικα συνδεδεμενος με τις περισσοτερες που εχουν αναφερθει εδω μεσα.
μια σκεφτομαι burnt , μια land , μια symbolic, μια imaginations, μια dead, μια nevermore…
δεν μπορω να αποφασισω!!!

p.s.
ξεχασα skyclad,anathema,lost.
τελικα το vote παει σε ΟΛΑ!

Άνετα, ένα από τα δυσκολότερα poll του φόρουμ.

Η αγία τριάδα για μένα είναι τα Land of the Free, Draconian Times & Dead Winter Dead, με το Change os Seasons, Symbolic & Imaginations From The Other Side να ακολουθούν. Μεταξύ των τριών πρώτων… τείνω στο Draconian, αλλά δίσκος σαν το Land of The Free είχε επίσης σημαδέψει μια εποχή για μένα… Ας αποφύγω την ψήφο για την ώρα.

Τρελή επίσης δισκάρα από τον ευρύτερο χώρο (metal, industrial και όχι μόνο) που κυκλοφόρησε τη χρονιά εκείνη, δίσκο τον οποίο και συγκαταλέγω στο τοπ-10 της χρονιάς (ανεξαρτήτως μουσικού είδους):

[SPOILER]

[/SPOILER]

:stuck_out_tongue:


[SIZE=“4”][B]1. [/B][/SIZE] [I]Draconian Times[/I], παντοτινός σύντροφος σε χαρές και λύπες. Η αγαπημένη μου μπάντα στο κορυφαίο επίπεδό της. Κρίμα, πραγματικά κρίμα, που ποτέ δεν πάτησαν σε αυτό τον δίσκο στις εμφανίσεις τους να γίνουν η επόμενη μεγάλη μεταλ μπάντα που θα γεμίζει μεγάλους χώρους.


[SIZE=“4”][B]2. [/B][/SIZE] Μετά το [I]Imaginations[/I], αν και όχι φανατικός των Guardian, εκπληκτικός δίσκος με φανταστικές ερμηνείες από Hansi, υπέροχες κιθαριστικές δουλειές. Κάθε φορά που τον ακούω (και γίνεται συχνά αυτό), μετά το τέλος του κάθε φορά βάζω στο repeat και ένα διαφορετικό κομμάτι.


[B][SIZE=“4”]3. [/SIZE][/B] [I]Demanufucture[/I]…Το μοναδικό ολοκληρωμένο αλμπουμ τους. Ο Burton δίνει πνοή στον μηχανικό ήχο του Cazares και ο Herrera πρέπει να χει 8 χέρια, ή κάπου τόσα τέλος πάντων. Φοβέρο λαρύγγι, εξαίσιες ερμηνείες, ανεπανάληπτα ριφφ, ρομποτικά ντραμς.


[SIZE=“4”][B]4.[/B][/SIZE] [I]The Angel & The Dark Rider[/I]. Λυπάμαι πολύ που δεν έχω αγοράσει αυτό το αριστούργημα τόσο καιρό, ντροπή μου γιατί είμαι και φαν της Θνήσκουσας Νύφης. Λυρισμός, μελαγχολία, πάθος, ερωτισμός, τραγούδια που έχουν καταστρέψει κόσμο.


[B][SIZE=“4”]5.[/SIZE][/B] [I]Alice in Chains[/I]. Οι Alice δεν έχουν μέτριο αλμπουμ, δεν έχουν καν “καλό”. Ολα είναι εξαιρετικά τουλάχιστον. Αυτό δεν προσφέρεται για πρώτο άκουσμα ωστόσο σε όποιον θέλει να ασχοληθεί με την μπάντα, είναι πιο περίπλοκο και δύστροπο από τους 2 προκατόχους (και τα 2 ΕΡ). Πιο εσωστρεφές και περισσότερο μυστηριώδες. Αυτό θα λεγα οφείλεται στον Staley, που έχει γράψει σχεδόν όλους τους στίχους, και είναι πιο αμφιλεγόμενοι ποτέ.


[B][SIZE=“4”]6. [/SIZE][/B] [I]Nola[/I]. Αν και όχι το αγαπημένο μου, (αυτό πάει στο ΙΙ), δεν παύει να ναι από τα καλύτερα αλμπουμ που υπάρχουν στα 90’ς και όχι μόνο.

Από κει και πέρα φυσικά και στηρίζω [I]Domination[/I] ([U]Morbid A[/U][U]ngel[/U]), [I]Circus[/I] ([U]Kyuss[/U]),[I] X Factor[/I] ([U]Iron Maiden[/U]), [I]Slaughter of the Soul[/I] ([U]At the Gates[/U]), [I]Storm…/I, [I]Burnt Offerings[/I] [U](Iced Earth[/U]) απλά δεν είναι τόσο αγαπημένα όσο τα παραπάνω.

Σε γενικότερο φάσμα θα έμπαιναν και τα [I]King For A Day[/I] ([U]Faith No More[/U]), το[I] Edges of Twilight[/I] ([U]Tea Party[/U]) και φυσικά το καθηλωτικό [I][SIZE=“3”][U]Mad Season[/U][/SIZE][/I].

symbolic stegna…

Είμαι ανάμεσα σε αυτόν τον δίσκαρο

και σε αύτον

Πολύ δύσκολη απόφαση.Το 1995 ήταν από τις καλύτερες χρονιές.
Ρε ποιός έκανε το poll???:stuck_out_tongue:

Αυτό το έχει αναφέρει κανένας; Μπορεί, αλλά βαριέμαι να ψάχνω :smiley:

Τρεις είναι οι δίσκοι που διεκδικούν την δική μου ψήφο:

Death, Blind Guardian και Gamma Ray. Λατρεύω και τις τρεις μπάντες και τους συγκεκριμένους δίσκους και πραγματικά δυσκολεύομαι πάρα πολύ να αποφασίσω.

Βασικά, φακ ιτ. Δεν ψηφίζω.

τουλαχιστον εισαι σταθερος στις αποψεις σου μεσα σε ενα μηνα :stuck_out_tongue:

Βάλε κι άλλους 12 κι είσαι μέσα:!:

Ουπς. #-o

vic busted :stuck_out_tongue:

μηνα ειπα ε ? χρονο εννοουσα…

Mια δεκαδα προχειρα προχειρα απο μενα

  1. Death - Symbolic - O,τι και να πουμε λιγο ειναι.
  2. Gamma Ray - Land of The Free - Ψιλοσιχαινομαι το euro-power των 90’s, δε θεωρω δισκαρες ουτε τα προηγουμενα ουτε τα επομενα GR, αλλα εδω δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην υποκλινεται.
  3. Αt The Gates - Slaughter of The Soul - Mισος!
  4. Shadow Gallery - Carved In Stone - O αγαπημενος μου δισκος τους/
  5. Grip Inc - Power of Inner Strength - Δισκαρα με εναν απο τους καλυτερους Lombardo ever. Hostage in Heaven βαζει κατω τους Slayer των 90’s, ενω η ποικιλομορφια του ειναι τρομερη.
  6. Μeshuggah - Destroy Erase Improve - M αρεσει πολυ και το πρωτο, αλλα εδω γινανε οι Meshuggah που ολοι ξερουμε
  7. Νevermore - Nevermore - Στην αρχη δε το πολυγουσταρα με τα χρονια καταλαβα την αξια του
  8. Blind Guardian - Imaginations from the other side - H τελευταια τους δισκαρα.
  9. Deicide - Once Upon The Cross - Οπως με τους αποπανω. Παρτα στη μαπα τελειως δισκος, σε σχεση με το Legion
  10. Iron Maiden - X Factor - UP THE IRONS! O,τι και να λεγεται. Τελος.

edit εντος λεπτου. Ξεχασα skyclad the silent whales… Kαπου στην πρωτη 5-αδα ανετα.

Ω ρε φίλε τι ξεχάσαμε…
Ενας παθιασμένος πανκάς με μια ανεπανάληπτη φωνάρα, ο Lombardo στα τύμπανα και ένας πανέξυπνος Πολωνός (με μαγικά χέρια και στις παραγωγές, βλ Wildhoney) που ξέρει πολλά κιλά κιθάρα. Ο τύπος δεν παίζει ούτε νότα που να ναι περιττή, κάθε ριφφ είναι ιδιοφυές.
Μαγική τριάδα, σπουδαία μπάντα, πιο εξωτικοί και καλύτεροι παίκτες από τους Slayer.

αγαπημενος metal δισκος του 95, αγαπημενος progressive metal δισκος των 3 τελευταιων αιωνων. προχωραμε ευθεια χωρις ενδοιασμους.

Χωρις δευτερη σκεψη

και για μενα μπαινει χαλαρα και στη συζητηση για τον καλυτερο δισκο των 90’s οχι μονο του 95’…

Εντωμεταξύ το 95 βγήκε και ο ΔΙΣΚΑΡΟΣ Haunted από Six Feet Under!!

…έτσι…σωστότατος:):!:

Ε με τα πολλα, Draconian Times και απο εμενα.

Mιας και βαριεμαι να ψαχνω αλμπουμς αυτης της χρονιας ψηφιζω αλμπουμ που υπαρχει στην ψηφοφορια [B]Paradise Lost[/B] και [B]’‘Draconian Times’’[/B] φυσικα.Δισκαρα!!!