A Perfect Circle

Mε τιμαει οτι τους θεωρω καλυτερους απο Tool?:-k

Όχι. ;Ρ
Αλλά εντάξει είναι πάρα πολύ γαμάτη μπάντα.
13th step ftw
Α και το καλύτερο κομμάτι του Emotive είναι το passive. Με τεράστια διαφορά.
Α και το imagine το διασκευάσαν υπέροχα γιατί δώσαν προσωπικό ύφος σε ένα πασίγνωστο και φοβερά αναγνωρίσιμο κομμάτι

καλα χαλαρωσε Μr Κεεναν, ποια προσπαθεια κ ποια λεφτα. Σε πολυεθνικη ηταν οι Perfect Circle, εχετε βγαλει 2 πλατινιενους δισκους στο Αμερικα μονο ( Mer Des Noms & thirteenth step). Και για οποιον δε γνωριζει στο Αμερικα ενα πλατινιενιο αλμπουμ ισοδυναμει με πωλησεις 1.000.000. Βαλε παγκοσμιες πωλησεις δηλαδη και καντε τη σουμα. Αρα μην μας λες χαμενα λεφτα, αλλοι θα στα πληρωσουν τα εξοδα. Κρα θα κανου οι πολυεθνικες να σε υπογραψουν για το νεο αλμπουμακι.

Δεν είσαι ο μόνος! :wink:
Και εγώ τους προτιμώ από τους Tool

Θα ψηφιζω the package απο το 113th.

Και βέβαια σε τιμάει…

13th step με διαφορά τρίχας από το Mer de noms. To eMOTIVe πιστεύω ατυχώς μπήκε στη λίστα. Το 13th step, λοιπόν, πρόκειται για πιο μεστό, πιο συναισθηματικά φωρτισμένο album. Ουσιαστικά το concept που το εμπνεύστηκαν είναι από τους ανώνυμους αλκοολικούς. Στην Αμρική η κοινότητα απεξάρτησης περιλαμβάνει 12 στάδια (βήματα). Η μπάντα περιγράφει το 13ο άμα την απεξάρτηση. Θυμάμαι που ταξίδευα Χειμώνα βράδυ με έναν φίλο μου και το ακούγαμε. Μαγεία.

Πάντως με τους APC γενικότερα ο Keenan, διευρύνει κι άλλο το ήδη τεράστιο εύρος της φωνής του. Πειραματίζεται με πιο μελαγχολικούς στίχους και χροιές. Τους ακούω ότι ώρα και να 'ναι, όποτε να 'ναι δίχως να τους βαρεθώ ποτέ. Στη συναυλία των Tool στη Μαλακάσα είδα και δύο τύπους με tattoo τα ιερογλυφικά (ρουνικά) των APC στα πόδια τους.

Αγαπημένα tracks:

Magdalena
Rose
Judith
Orestes
Renholder
The package
The noose
Blue
A stranger (το πιο πολυπαιγμένο)
Crimes
Gravity

Μπορεί ρε συ να μη τους χρηματοδοτούσαν για άλλο δίσκο, δεν είναι και το πρώτο όνομα.
Αν και θα μου πεις, πόσο παίζει αυτό ;Ρ Καθόλου μάλλον.
Τεσπά μην ασχολείσαι, ο Keenan συνήθως μαλακίες λέει. Μ’ αρέσει τόσο η φωνή και οι στίχοι του (για τους APC τα κρεντιτς για την -υπέροχη- μουσική πάνε στον Howerdel) όμως που δε με νοιάζει που είναι μαλάκας.

Γιατί έθαψαν το ΕΠΟΣ Passive στο μέτριο Emotive;

Σωστή απορία, την έχω κι εγώ.
Το οποίο Passive είναι remake του τραγουδιού Vacant, απ’ το Tapeworm project του Keenan και του Reznor, μεταξύ άλλων, οι οποίοι δε κυκλοφόρησαν τίποτα τελικά.

We know, we know… :frowning:

Α ρε ΘΕΕ MJK…

Mer de noms einai etsi poio sklhro kai pio konta stous TOOL

εγω παλι πιστευω οτι πρεπει να παει να τον δει κανας καλος ΩΡΛ

σαν να λες οτι οι σολο δουλειες του waters ειναι καλυτερες των floyd #-o

Ενώ μ’αρέσει πάρα πάρα πολύ το 13th Step, το Mer de noms δεν με συγκίνησε καθόλου.

Μέτριο?
Διασκευάρες έχει μέσα!

Σίγουρα καλύτερες απ’ ότι έκαναν οι Floyd μετά το The Wall.

Συγκριτικά με Mer και 13, μόνο μέτριο μπορείς να το πεις.

Δεν είναι κακό από μόνο του, απλά δεν αντέχει στη σύγκριση…

Ποια σύγκριση, αφού διασκευές έχει.
Απ’ τις οποίες οι μισές τουλάχιστον γαμάνε!

ΟΚ, reset. Η αρχική μου απορία ήταν γιατί έβαλαν το υπερέπος σε δίσκο με διασκευές και όχι σε “κανονική” κυκλοφορία.

Peace.
http://www.youtube.com/watch?v=Ktv2C9vnRKU

Μάλλον γιατί κατά μια έννοια κι αυτό διασκευή ήταν.

To Imagine που ξεκινάει με το riff του Kashmir είναι μαγεία σκέτη αλλά τα πραγματικά έπη του δίσκου είναι το στοιχειωτικό Annihilation και το What’s Going On.

αντε να βγάλουν ή αυτοι ή οι τουλ(κατα προτίμηση) τίποτα γιατι δεν παει αλλο!!!:frowning:

μακάρι να μπορέσουμε να τους δουμε και αυτους καπια στιγμή…