Aθήνα vs. Επαρχία

Καλά, μόλις είδα Τρίπολη, λέω “εδώ είμαστε” :smiley:
επειδή από εκεί είμαι κ εκεί έμενα μέχρι που ήρθα Αθήνα για να σπουδάσω, ξέρω πολύ καλά τί παίζει…η επαρχία για μένα είναι πολύ καλή για να ζήσει κάποιος με ηρεμία, κ ειδικά αν είναι κ οικογενειάρχης αλλά το πρόβλημα είναι οι κάτοικοι…δεν είναι καθόλου ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ανοιχτόμυαλοι, ούτε καν τα παιδιά της ηλικιας μου…αφού περνάμε έξω από το μοναδικό μαγαζί που ενίοτε μπορεί να πάιξει κ κανα ροκάκι (μέταλ με δυσκολία) κ αν τους κάνω την παραμικρή νύξη να πάμε, με κοιτάνε με ένα ύφος αηδίας να το πώ :p…κ επικρατεί κ η αποψη ότι εκεί πάνε ναρκομανείς η περιθωριποιημένοι κ τέτοια παράλογα…δηλαδή διαφορετικός=ανώμαλος ή κάτι δε πάει καλά μαζί του τελοσπάντων…προσωπικά, για την ηλικία στην οποία είμαι τώρα προτιμώ το χάος της Αθήνας…μου αρέσει που κάθε μέρα μπορώ να πάω σε διαφορετικό μέρος, μου αρέσει που μπορώ να βρώ μέρη που δε βρίσκω σε μια επαρχεία και που μπορώ να γνωρίσω διαφορετικους ανθρώπους…βέβαια μου τη σπάνε οι συγκοινωνίες αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα (είχα καλομάθει στην επαρχεία που όλα είναι στα πόδια σου) αργότερα πιθανόν να θέλω να πάω σε επαρχεία, ανάλογα κ τη δουλειά που θα έχω…αλλά και σε επαρχεία να πάω, δε θα ήθελα να ήταν η πατρίδα μου :stuck_out_tongue: αφού την έχω φάει στη μάπα, θα διάλεγα καμια άλλη πόλη αν είχα τη δυνατότητα

λοιπον…
ειμαι απο Τρικαλα…οσο ζουσα εκει πηγαινα πολυ συχνα Αθηνα και με ειχε εντυπωσιασει η ιδεα να μεινω εκει περα να σπουδασω κτλ…μου αρεσε οτι υπηρχαν απειρες επιλογες στο τι θα κανεις που θα πας και γενικα η ιδεα της μεγαλης πολης με ενθουσιαζε…τελικα κατεληξα να σπουδαζω Σαλονικα…πλεον ομως οταν κατεβαινω Αθηνα και μενω αρκετα και κρινω με περισσοτερη ωριμοτητα και μπλα μπλα εχω αλλαξει γνωμη…με ενοχλει λιγο το οτι εκει περα χανεις απειρη ωρα και χρημα σε σχεση με αλλες πολεις Σαλονικη για πχ…οι μετακινησεις οσο κι αν ξερω να προσανατολιζομαι με κουραζουν και νιωθω οτι ρε παιδι μου οτι οταν φευγω απο μια δουλεια η απο διασκεδαση θελω σε ενα μισαωρο να ειμαι σπιτι μου και να την αραξω…αυτο ποτε δεν συμβαινει και κουραζομαι…χωρια οτι τα λεφτα μου φευγουν για την πλακα εκει περα…χωρια οτι η μερα περναει υπερβολικα γρηγορα και οτι το 24ωρο ειναι παντα πολυ μικρο…
απο κει και περα στη Θεσσαλονικη εχω βρει την υγεια μου…ωραια μερη, ωραια ατμοσφαιρα σαν πολη (αν και νομιζω πιο παλια ητανε πιο γαματα), οι φοιτητες δεν χανονται και δεν ειναι διασπαρτοι, τα στεκια μαζεμενα κτλ…οι μετακινησεις ειναι καπως πιο ανετες και γενικοτερα δεν σε αγχωνει να κατεβεις για λιγακι στο κεντρο και μετα να γυρισεις ανετος κι ωραιος…

οσο αφορα τα Τρικαλα…ειναι μια πολη που ειναι ωραια να ζεις επειδη εχει ζωη σε σχεση με πολεις αναλογου βενηλεκους ασχετα αν δεν υπαρχουν πολλοι φοιτηται…εχει πρασινο και ποταμι και αυτο την κανει ανθρωπινη…σχετικα ωραια μαγαζια, φαγητο καφετεριες κτλ…
απο κει και περα δυστυχως υπαρχει οντως μια επαρχιωτικη νοοτροπια…η νεολαια εκει ειναι χωρισμενη σε 2 κατηγοριες…τους δηθεν τρεντουλες, και τους δηθεν εναλλακτικους…λιγες οι εξεραισεις και απο τις 2 πλευρες…και οι δυο καστες το κανουν αυτο για να ξεχωρισουνε σε μια μικρη κοινωνια οπου ο ενας γνωριζει τον αλλο…γενικα νομιζω αυτο ισχυει σε καθε μικρομεσαια-μικρη πολη…οι μεν θαβουν τους αλλους και κουτσομπολευουν τον οποιοδηποτε στις παρεες…ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ τι παει να πει αυτο…μου εχει τυχει και ξερω…και γενικα δυστυχως καποιες φορες η βλαχια (καμμια σχεση με καταγωγη-για τροπο συμπεριφορας μιλαω) ειναι τοσο μα τοσο ενοχλητικη…
απο θεμα γυναικες παντως δεν μπορω να πω, τα Τρικαλα εχου πολυ ψηλα ανεβασμενο τον πηχη…
συνοψιζοντας ψηφιζω επαρχια-Σαλονικη κτλ μονο και μονο για το ανθρωπινο της διαβιωσης…
αν και μαλλον το επαγγελμα που θελω να ακολουθησω μαλλον στην Αθηνα θα με βγαλει…

επαρχια ξε επαρχια…ο καθενας βλεπει διαφορετικα τα πραγματα…αλλα ολοι βλεπουμε και συμφωνουμε στο ιδιο…θελουμε να φυγουμε απο τα μερη που ζουμε,μς αρεσουν οι πρωτευουσες και τελικα εκει ειναι που εχει για ολους επιλογες επαγγελματικες…ολοι αγαπαμε το μερος που ζουμε κ τελικα θελουμε να γυρισουμε καποια στιγμη εκει

και επιπλεον στις μεγαλεις πολεις κανεις οτι θες,φορας οτι θες…ενω στην επαρχια αμεσως θα σε κραξουν ή θα πεσει κουτσομπολιο ειδικα στα χωρια που ολοι γνωριζονται μεταξυ τους.

@
rocking_monster_0666 συμφωνω. Εγω μολις γυριζω σπιτι μου νιωθω απιστευτη ηρεμια… Οι μεγαλες πολεις σαν την πρωτεουσα εχουν πολυ γρηγορους ρυθμους που αν μη τι αλλο οταν εισαι απο επαρχια δεν εχεις συνηθισει και τρεχεις και δεν φτανεις… Ειναι δυσκολο να προσανατολιστεις και επισης να καταλαβεις το οτι οι αποστασεις ειναι τεραστιες… Οσο κανει να γυρισω εγω στην πολη μου φτανει να πας απο τη μια ακρη της Αθηνας στην αλλη π.χ. … Ενω θεσσ καμια σχεση ρε παιδι μου… λες και ειναι αλλη χωρα! =/

δεν διαφωνω αλλα δες παραδειγμα πλεονεκτηματα αθηνας
θελω να παω σε συναυλιες αλλα δεν μπορω καθε σ/κ να ειμαι αθηνα!

εσυ απο Αθηνα εισαι η απο Σαλονικα;; η απο επαρχια:-k

εσυ απο Αθηνα εισαι η απο Σαλονικα;; η απο επαρχια

ηρακλειο κρητης :slight_smile:

χαχα… επαρχία…Άργος δίπλα απο Ναυπλιο…

Εγω παιδια,εκτος του οτι ειμαι η μοναδικη στην οικογενεια που ακουει μεταλ, δεν εχω φιλους εδω που ακουν τετοια μουσικη! Ευτυχως δε με κοροιδευουν,αλλα και παλι δε με νοιαζει αν πουνε κατι! Πατρα μενω!

Ναι αλλα μια χαρα μπολικοι ειναι οι μεταλλαδες εδω.
Ασχετο που οι περισσοτεροι ειναι απο αλλες πολεις.

Αλλαξε ο τιτλος λιγακι και μπηκε και ενα πολλ για να γουσταρουμε.

Ελα επαρχια FTW!Οσο και αν ονειρευομαι σαυτη την ηλικια να παω αθηνα για πολυ καιρο,η Καλαματα ειναι πανεμορφη πολη.Το ιδιο και η Μεσσηνη(οπου μενω).Οσο για τους μεταλλαδες ξερω πολλους,απο την πολη μου,και ας ειναι μικρη.

επαρχία με συνοπτικές διαδικασίες .:smiley:

Λάρσα ρεεεεε

Λάρσα , Λάρσα , σείδα κ λαχτάρσα .:smiley:

Βισνή θύελα

και άλλα ωραία …:lol:

ελα ρε πατριδα!!! καμια 20αρια χιλιομετρα νοτια ειμαι…

παντως τα εχω ζησει κ τα δυο, μεχρι κ το λυκειο κατω κ τωρα σπουδαζω αθηνα…
δεν μπορω να ξεχωρισω απολυτα κατι απο τα δυο, χειμωνα στην πολη κ καλοκαιρι στο χωριο…

μουσικα ομως στην αθηνα ειδα πραγματα που δεν ειχα φανταστει (συναυλιες ,φτηνα cd κτλ ,οχι οπως στη καλαματα με 20 ευρω το ελαχιστο)…

μα ποσοι ειμαστε τελοσπαντων…?? :-k

Εγω παντως δεν εχω φιλους μεταλλαδες εδω! Μακρινα να φυγω απο τη Πατρα,οχι μονο απο τη Πατρα απο την Ελλαδα γενικοτερα!

η αθηνα ειναι σκατα. Η θεσσαλονικη ακομα χειροτερη.

Κορινθος για παντα.