Aθήνα vs. Επαρχία

Μετά από 7 χρόνια Ναξο (γεννήθηκα και μεγάλωσα Αθήνα αλλά στα 11 μου πήγα Νάξο) και άλλα 7 Αθήνα ως φοιτητής (και καλά), συντονίζω τις κινήσεις μου και με την πρώτη ευκαιρία, παίρνω τη γυναίκα μου και βουρ για Ναξάρα!!! Παλεύεται η Αθήνα αλλά σαν τη Νάξο τίποτα! Είναι θέμα ζεν…:smiley:

Σπουδαζά 6 χρόνια στην Αθήνα και πραγματικά την ξέρω αρκετά καλά.
Τελειώσα την πρώτη σχολή και τώρα σπουδάζω Πάτρα σε δεύτερη σχολή, μάγκες εδώ περνάω καλύτερα σε δύο θέματα
1)Είναι πιο εύκολα να μετακινηθείς
2)Δεν χρειάζεται να κλείνω ραντεβού 1 μέρα πρίν για να κανονίσω να δω τους φίλους μου

Πάντως έχει και ένα κακό η Αθήνα, έχει αρκετούς λαθρομετανάστες που δυστυχώς σε πολλά σημεία του κέντρου της Αθήνας την έχουν υποβαθμίσει, χωρίς να θέλω να το πω αυτό ρατσιστικά

H πολιτική των κυβερνήσεων και η διαφθορά των μπάτσων με τους εμπόρους ναρκωτικών την έχει υποβαθμίσει. Το ότι στο κέντρο υπάρχουν πολλοί μετανάστες και γενικά παίζει γκετοποίηση είναι συνειδητή επιλογή

Αλλά πέρα απ’ αυτό…
Εννοείς ότι στην επαρχία δεν υπάρχουν?

υπάρχουν και στην επαρχία , απλά είναι πιο ‘ομαλά διασκορπισμένοι’ και δν είναι σαν τα ‘γκέτο’ της αθήνας . :slight_smile:

με καλύπτει απόλυτα η απάντηση του Δισκοβόλου
Στην Αθήνα γίνεται πανικός απο μετανάστες…αυτό έχει σαν συνέπεια να γίνονται διάφορα

τωρα τι σας φταινε οι μεταναστες?

μη βάζεις λόγια στο στόμα μου . δν είπα πως μας φταίνε . η ‘λογική’ των γκετο δν μου αρέσει . πιστεύω πως αν ‘διασκορπιστούν’ σε διάφορες περιοχές που μένουν και οι ‘ιθαγενείς’ (και όχι μια εθνικότητα στην α’ γειτονιά η άλλη εθνικότητα στην β’) θα είναι πιο εύκολο να προσαρμοστούν και να ενσωματωθούν .:slight_smile:

Το λες όμως…

Επειδή βλέπω πως η πλειοψηφία ψηφίζει “επαρχία”, δηλαδή εγώ φέτος που δίνω πανελλήνιες είναι καλύτερα να μην τη δηλώσω καθόλου σαν πόλη την Αθήνα; Κι αν όχι, ποιες περιοχές -που να υπάρχουν σχολές από θεωρητική- αξίζουν; :stuck_out_tongue:

Ψήφισα επαρχία
Μεγάλωσα Δράμα(μικρή πόλη) και σπουδάζω Κομοτηνή εξίσου μικρή πόλη(αν βγάλεις τους φοιτητές-Χριστούγεννα,Πάσχα,Καλοκαίρια είναι χάλια)

Σίγουρα η Αθήνα προσφέρει τις περισσότερες επιλογές για διασκέδαση/εργασία/οτιδήποτε!
Μόνιμος κάτοικος όμως πολύ δύσκολα θα γινόμουν(για επισκέψεις είναι super)

Όποτε κατεβαίνω είναι λες και μικραίνει η μέρα…τρέχω όλη μέρα και πάλι δεν μου φτάνει το 24ωρο!Τελείως διαφορετικοί ρυθμοί ζωής για κάποιον από επαρχία είναι δύσκολο να προσαρμοστεί.Κούραση

Τα λεφτά φεύγουν σαν ατμός!Και περισσότεροι “πειρασμοί” υπάρχουν και μεγαλύτερο κόστος ζωής έχει!

Πετυχαίνεις μια γκόμενα που σου μπαίνει στο μάτι…να σου αρέσει πολύ όμως!Χάρηκες?Μάλλον δεν θα την ξαναδείς:pΚάνεις κίνηση εκείνη την ώρα γιατί θα την χάσεις?Πρέπει να παρακαλάς να μένει σε “βολική περιοχή” αλλιώς ξέχνα την πάλι!Το ίδιο συμβαίνει και με τους φίλους…από την “περιοχή” σου αλλιώς γάμα τα!

+Τα κλασικά πολυκοσμία,απρόσωπες σχέσεις,κυκλοφοριακό χάος,τσιμπεντίλα

[SPOILER]Και δεν έχει και Λευκό Πύργο:lol:[/SPOILER]
1-2 φορές το χρόνο(και περισσότερες αν υπάρχου ?) αξίζει να την επισκέπτεσαι!!

Η Θεσ/νίκη σε καμία περίπτωση δεν βρίσκεται στην ίδια κατηγορία με τις περισσότερες(αν όχι όλες) επαρχιακές πόλεις

Καταρχάς τί σχολές σε ενδιαφέρουν??Αυτό κοίτα πρώτα και μετά τη πόλη…Θεσν/ίκη,Βόλο,Ιωάννινα,Κομοτηνή…παντού καλά θα περάσεις!:wink:

Προσωπικά θεωρώ την Θεσσαλονίκη ως την καλύτερη φοιτητούπολη στην Ελλάδα… Δεν το λέω επειδή είμαι σαλονικιός (καλά μη βαράτε, το λέω και γι αυτό…:p) αλλά επειδή σπουδάζω κιόλας εδώ και σχεδόν όλοι οι φίλοι μου είναι από άλλες πόλεις, όλοι με λένε το ίδιο… Πιστεύω ότι σε θέμα διασκέδασης δεν υστερεί σε τίποτα από τη Αθήνα χωρίς να επικρατεί το χάος-τεράστιες αποστάσεις της πρωτεύουσας… Και γενικότερα όλος ο αέρας της πόλης είναι ιδανικός για φοιτητή… Το μόνο κακό είναι η υγρασία και ο βαρδάρης όταν έχει κέφια…
Αν βρεις και ένα σπίτι κοντά στο κέντρο τελείωσε. Θα έχεις τα πάντα (Πανεπιστήμιο-καφέ-μπαρ κλπ) στα πόδια σου…

[SPOILER]Και έχουμε και λευκό πύργο:D[/SPOILER]

Μετά δες για Γιάννενα Πάτρα κλπ…

Aθηνα κι αλητεια!

H αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάποια συγκεκριμένη σχολή υπόψιν μου- κατά βάση στοχεύω στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, κι από κει και πέρα ό,τι κάτσει. Οπωσδήποτε πάντως νομική, φιλοσοφική και ψυχολογία περιλαμβάνονται στις πρώτες επιλογές μου. (Καλά, όχι ότι η θεωρητική έχει και άπειρες διεξόδους, δηλαδή, μετά από αυτά! :p)

Σα μέρος θα προτιμούσα κάτι ήσυχο και γραφικό, αν ήταν στο χέρι μου, και αυτό που με προβληματίζει με τη Θεσσαλονίκη είναι πως μου λένε ότι είναι περίπου σαν την Αθήνα- μ’ αυτή τη λογική όμως καλύτερα να κάτσω κι εδώ.

Αναφορικά με τη νυχτερινή ζωή, επειδή δεν είμαι της άποψης ότι από τη στιγμή που θα γίνω φοιτήτρια συνεπάγεται ασυδοσία και πως θα πρέπει να ξεσαλώνω κάθε βράδυ ως το επόμενο πρωί, είναι μεν κάτι σημαντικό, αλλά δεν είναι το παν για μένα. Ξέρω γω, μερικά καλά μέρη να έχει εκεί που θα περάσω και θα είμαι καλυμμένη.
Το φοιτητιλίκι το έχω πιο πολύ στο μυαλό μου ως την περίοδο κατά την οποία αφ’ενός αρχίζεις να εξειδικεύεσαι σε ορισμένες γνώσεις, αφ’ ετέρου έχεις το χρόνο -επιτέλους- να ασχοληθείς με πράγματα που σε ενδιαφέρουν και δεν είχες χρόνο πιο πριν: πχ. θα ήθελα να γραφτώ σε κάποιο σκακιστικό όμιλο, να συνεχίσω κιθάρα ή κάποια γλώσσα. Σε μια επαρχία, επομένως, δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει η δυνατότητα για κάτι τέτοιο (ή όχι;)
Πφφ, σίγουρα θέλω να αυτονομηθώ σιγά-σιγά και ν’ αλλάξω παραστάσεις, γενικώς όμως τα ‘χω όλα ένα κουβάρι μέσα στο μυαλό μου (πράγμα που φαίνεται απ’ αυτά που γράφω, νομίζω :p)

1ον: Καμιά σχέση Αθήνα με Θεσσαλονίκη…

2ον: Όπου και να πας (εκτός της πόλης καταγωγής σου πάντα) το πιο σίγουρο είναι ότι θα λατρέψεις την πόλη. Και αυτό γιατί είναι το πρώτο μέρος όπου πλέον θα έχεις το αίσθημα της ανεξαρτησίας και της αυτονομίας. Θα είναι τα χρόνια όπου πλέον θα αρχίσεις να καθορίζεις εσύ την ζωή σου, με τα καλά και τα κακά που αυτό συνεπάγεται, και θα συνδέσεις τον τόπο αυτό με αυτήν την εποχή…

Το πιο σημαντικό δεν μας είπες…αν είσαι καλή έλα Κομοτηνή και θα σου δείξω τα μέρη!
Πέρα από τη πλάκα η Θεσ/νίκη είναι η καλύτερη επιλογή…καμία σχέση με Αθήνα!

αρε Cynic καταλαβαινω αλλα ξερεις πιο ειναι το λαθος σου?
κοιτας να βρεις φιλους μεταλαδες σωνει και καλα ,ισως αυτοι που ακουνε placebo τελικα αποδειχτουν πιο ενταξει ατομα και ανυχτομυαλα απο οτι πιστευεις .Μαλλον ειναι της ηλικιας αυτη η εξιδανικευση,φιλικα μαν:p

επισης ανησυχητικο οτι σε καταλαβαν στο μεταλ χαμερ…να το κοιταξεις οσο ειναι νωρις

Aιντεεε

κλαιω…τι γινεται πια σημερα το βραδυ, βγηκαν ολα τα ταλεντα παγανια?

Αν και συμφωνώ με όσους λένε για Θεσσαλονίκη, για άλλες πόλεις τις επαρχίας δε μπορώ να πω αφού δεν εχω [U]ζήσει[/U] εκεί και μία πόλη την κρίνεις μόνο αν ήσουν κάτοικος κι όχι επισκέπτης, έχω ένα παράπονο για την συμπρωτεύουσα το οποίο δεν έχει αναφέρει κανείς. Τα σπίτια…

Και δεν είναι θέμα παλαιότητας μόνο αλλά και συντήρησης.

Κατα τα άλλα η αλήθεια είναι ότι αν είχα τη δυνατότητα θα ζούσα και πάλι Θεσσαλονίκη κι ας είμαι βέρος Αθηναίος…

Σαφώς και προτιμάω την επαρχία! Τα πράγματα εδώ είναι πιο ανθρώπινα, ενώ στην Αθήνα απρόσωπα, ούτε σε ξέρουν ούτε τους ξέρεις! Ακούω καμμιά φορά κάποιους που θέλουν να φύγουν μακριά (λένε) να πάνε κάπου που να μην τους ξέρει κανείς! Δεν χρειάζεται να πάνε μακριά…φτάνει να πάνε μέχρι την Αθήνα!
Οι ρυθμοί της ζωής είναι τελείως διαφορετικοί…έδω είσαι πιο χαλαρός…στην Αθήνα όλο βιάζεσαι να προφτάσεις κάτι…Το λέω, επειδή πηγαινοέρχομαι στην Αθήνα λόγω της σχολής μου και κάθε φορά μου βγαίνει η πίστη! Εντάξει σίγουρα έχει άλλες διευκολύνσεις και περισσότερες επιλογές όσον αφορά τη διασκέδαση και άλλα…αλλά δεν υπάρχει ποιότητα στη ζωή, αυτό πιστεύω ότι ισχύει για τους περισσότερους…μπορεί να λέω και βλακείες δε ξέρω…
Εγώ πάντως όπως έχουν τα πράγματα, από τη μία αισθάνομαι άτυχη που δεν μένω στην Αθήνα κοντά στη σχολή μου και τις παρέες μου και είμαι αναγκασμένη να ξεκινάω από το σπίτι μου να παίρνω προαστιακό, μετά το μετρό και πάλι τα ίδια… μετρό, προαστιακό και σπίτι και υπό συνθήκες…άστα να πάνε…Από την άλλη, όμως, νιώθω τυχερή που είμαι σπιτάκι μου και μπορώ όποτε θέλω να βγαίνω βόλτα ξέρωγω μέχρι την παραλία και να χαζεύω τη θάλασσα και μετά να πάω και για καφέ αν το θελήσω! Θεωρώ ότι η επαρχία έχει άλλες πολυτέλειες που ούτε κατά διάνοια μπορεί να σου παρέχει η Αθήνα, ενώ αυτή με τη σειρά της σου προσφέρει άλλα!
Και σχετικά με ένα ποστ πιο πάνω. Σίγουρα στο χωριό δεν μπορείς να αποφύγεις καποια πράγματα…και θα σε κοιτάξουν ‘‘κάπως’’ και θα σε σχολιάσουν και και και…λογικό είναι όταν ζεις σε μία τόσο κλειστή κοινωνία κάποια πράγματα να είναι αναπόφευκτα! Αλλά συνάμα πολύ αληθινά και ανθρώπινα! Έχω ζήσει σε χωριό πολλά χρόνια και κάτω από δύσκολες συνθήκες! Δεν έβγαινα συχνά από το σπίτι μου και τότε το σιχαινόμουνα! Τώρα (εδώ και τρία χρόνια) ζω σε πόλη (μόλις 10’ από το χωριό μου) και ώρες ώρες το νοσταλγώ, και αυτό και τους ανθρώπους και την ησυχία του (πραγματικα πόσο μου χει λείψει αυτό!)… Ντάξει παντού μπορούν να σε σχολιάσουν, ακόμα και στην πόλη, το θέμα είναι να κάνει κανείς αυτό που γουστάρει αψηφώντας τι θα πει ο ένας και ο άλλος…