Αντώνης καρπετόπουλος: aντικειμενικός ή λαμόγιο;

Ξεκινάω poll με βάση ιδέα που έριξε χθες ο Μοντε στο thread για το πρωτάθλημα.

Το σίγουρο είναι πως όλοι τον διαβάζουμε. Απόδειξη πως συχνά-πυκνά αντιγράφονται άρθρα του στα αθλητικά threads για να υποστηρίξουν διάφορες απόψεις.

Προσωπικά θεωρώ πως καταλαβαίνει ποδόσφαιρο, ειδικά το κομμάτι θεωρία-τακτική καλύτερα από κάθε άλλο Έλληνα αθλητικογράφο, μάλλον λόγω της θητείας του ως μεταφραστή του Αναστό στην Ιταλία.
Eπίσης του αναγνωρίζω πως είχε το θάρρος να τα γράψει όπως είναι για τον ΟΦΗ και το ιδιοκτησιακό του καθεστώς σε περίοδο που δούλευε και στο Mega…

Αλλά τα τελευταία χρόνια, αναλώνεται στην διαιτητολογία και στο “prozone” γιατί προφανώς είδε πως το θέμα αυτό και “πιασάρικο” είναι και τον κάνει να νιώθει ισχυρός ως άτυπος παρατηρητής διαιτησίας.
Είναι χαρακτηριστικό πως πέρυσι λεγόταν πως διαιτητές έπαιζαν με συγκεκριμένο τρόπο την Κυριακή για να διαψέυσουν τα προγνωστικά του Καρπετ για το πως θα παίξουν στο φύλλο της Παρασκευής. Παράνοια…

Επίσης, από την απλή “αντιπολιτευτική διάθεση” προς τον Σωκράτη Κόκκαλη που έδειχνε από το 2001 που τα έσπασε με την διοίκηση του Ολυμπιακού και έπαψε να συνεργάζεται με το περιοδικό της ομάδας, έχει φτάσει τα τελευταία χρόνια στο να δείχνει εμπάθεια για τον Ολυμπιακό.
Ίσως αυτό να μην είναι άσχετο από την προσέγγιση του τα τελευταία χρόνια στον Nτέμη: Δεν χάνει ευκαιρία να τον εκθειάζει. Και ο Ντέμης ως γνωστό βλέπει δάκτυλο του Ολυμπιακού και του Κόκκαλη ακόμα και αν παρουσιαστής του MAD βγεί και υπαινιχθεί πως κάποιους αντέγραψε ο Φοίβος για να γράψει σουξέ στη γυναίκα του… :stuck_out_tongue: :lol:

Τεσπα, δεν θα φτάσω ακόμα στο σημείο να τον θεωρώ “γραφείο τύπου της ΑΕΚ” όπως έχει γραφτεί εδώ στο poll, αλλά σίγουρα έχει πέσει στην εκτίμηση μου γιατί για να “πουλήσει” αντικειμενικότητα γράφει μία στο καρφί και μία στο πέταλο με αποτέλεσμα να έρχεται σε αντιφάσεις αρκετές φορές

ΚΟΝΤΟΣ

Εγω δεν νομιζω οτι η εμπαθεια του ειναι τοσο προς τον Ολυμπιακο οσο προς τον Γκαγκατση. Οποτε, οποιον θεωρει οτι εχει καλες σχεσεις με την ΕΠΟ (ΟΣΦΠ, ΠΑΟ) τον κατηγορει οτι ελεγχει το συστημα ενω οποιον θεωρει οτι απορριπτει την σημερινη ΕΠΟ (ΑΕΚ) τον επαινει…

Γενικα την αποψη του δεν μπορει να την στηριξει με αποδειξεις. Η θεωρια ειναι οτι: “ο Ολυμπιακος και ο ΠΑΟ στηριζουν Γκαγκατση ειναι υποπτα ολα εξ ορισμου. Δεν χρειαζεται να κατσουμε να δουμε τις φασεις ενος αγωνα για να πουμε αν ευνοειται μια ομαδα η οχι.”

Τα αρθρα του για τη διαιτησια ειναι επιεικως για γελια γιατι συνηθιζει να “ξεχναει”, ενω το τελευταιο αρθρο σχετικα με τις ηλικιες το βρηκα βλακωδες.

Με κάλυψαν Mule και ChrisP. Μόνη διαφορά ότι δεν πιστεύω ότι είχε “αντιπολιτευτική διάθεση προς τον Κόκκαλη το 2001”. Εξάλλου δε την είχε δείξει ούτε όταν έφυγαν από το ΦΩΣ (που τους απαιτήθηκε να γίνουν μέλη του “συλλόγου συντακτών φίλου Ολυμπιακού” και που ήταν αρκετά πιο χοντρά γεγονότα)

Ε; :-k

Δεν γνωρίζω σε τι αναφέρεσαι…
Αν θες γράψε περισσότερα.

Γραφικος πλην γνωστης…

Έχουν περάσει πολλά χρόνια, αλλά με βάση αυτά που έλεγε ο Κάρπετ με τον Πανούτσο στο ράδιο τότε (τους ακούω φανατικά εδώ και πολλά χρόνια) κάπως έτσι πρέπει να είναι το στόρι:

Πριν αρχίσουν να βγαίνουν στη τηλεόραση (πριν και από το 1999 νομίζω) ο Καρπετόπουλος με τον Πανούτσο, έγραφαν στο ΦΩΣ. Η εφημερίδα “Πρωταθλητής” ήταν στα πρώτα της βήματα και κάπου εκεί, η διοίκηση του Ολυμπιακού σε συνεργασία με τους αρχισυντάκτες των εφημερίδων αυτών, είχαν δημιουργήσει ένα “σύλλογο συντακτών Φίλων του Ολυμπιακού” (δε θυμάμαι επακριβή ονομασία) και απαιτήθηκε από πολλούς συντάκτες των εφημερίδων αυτών να εγγραφούν εκεί μέσα. Ο Κάρπετ με τον Πανούτσο αρνήθηκαν γιατί δεν έβλεπαν το λόγο να το κάνουν και να στιγματησθούν με αποτέλεσμα μετά από λίγο καιρό να σταματήσει η συνεργασία τους με το ΦΩΣ. Και τότε οι 2 τους δεν ήταν όπως σήμερα, που γράφουν σε 10 διαφορετικά μέρη και έχουν εκπομπή στη τηλεόραση. Τότε ήταν χοντρό πλήγμα για αυτούς…

Και εγώ τους ακούω πολλά χρόνια στο ραδιόφωνο αλλά δεν τους θυμάμαι ποτέ στο Φως αν και το διαβάζω… :-k
Για την ακρίβεια θυμάμαι πως το '98 (όταν δηλαδή βγήκε και ο Πρωταθλητής) έγραφαν και οι δύο στην αθλητική εφημερίδα που έβγαλε τότε ο Κωστόπουλος (ΙΜΑΚΟ) τον “Κοσμο των Σπορ” που έκλεισε κανένα χρόνο αργότερα.

Μου κάνει εντύπωση πάντως το Φως να έδιωξε συντάκτες για αυτό τον λόγο γιατί είναι γνωστό πως:
α) Έχει αρκετούς συντάκτες που δεν είναι Ολυμπιακοί (Κωνσταντινίδης, Βόγλης)
β) Έχει αρκετούς συντάκτες που είναι Ολυμπιακοί αλλά δεν διστάζουν να εκφράζουν την αντίθεση τους στις αποφάσεις της διοίκησης, ειδικά σε θέματα όπως οι διωγμοί Ιωαννίδη και Μπάγεβιτς, η κατάσταση στο μπάσκετ τα προηγούμενα χρόνια κλπ.
Ο ίδιος ο εκδότης του, ο Νικολαϊδης είναι άνθρωπος μεγάλης ηλικίας και άλλης εποχής. Δεν κολλάει τόσο στα οπαδικά όσο στο να μην είναι κατευθυνόμενα αυτά που γράφουν οι συντάκτες από διοικήσεις κλπ.

κοίτα, εγώ τότε ήμουν 13-14 χρονών. Μπορεί να μη τα είχα καταλάβει και εγώ καλά (συν το ότι μετά από τόσα χρόνια έχω ξεχάσει πολλά). Πάντως στο ΦΩΣ έγραφαν και οι 2. Καταρχάς το έχουν δηλώσει ότι εκεί γνωρίστηκαν

Για να το λένε θα έγραφαν εκεί, άλλωστε είναι κάτι που διασταυρώνεται εύκολα - γιατί να πούν ψέματα;
Aυτό που δεν μου ακούγεται πολύ λογικό είναι να διώχτηκαν από την συγκεκριμένη εφημερίδα για τον συγκεκριμένο λόγο…

Ειναι απο τους πιο επαγγελματιες στην χωρα. Ξερει καλα τι κανει. Παρα τις γνωσεις που διαθετει, προτιμαει να τα εχει καλα με ολους και να γλυφει αυτακια…
Σωστος παικτης με λιγα λογια

  1. Ο Κάρπετ ξέρει πολλά κιλά μπάλας.

  2. Έχει προσωπικές σχέσεις με τον Πέτρο Κόκκαλη, έχει μιλήσει πολύ λίγες φορές με τον Ντέμη Νικολαΐδη και αυτές σε συνεντεύξεις. Ο Πέτρος Κόκκαλης μαζί με τον Θωμά Μητρόπουλο είναι οι βασικές πηγές του για το παρασκήνιο. Από την ΑΕΚ μιλάει κυρίως με τον Νοτιά. Μην με ρωτάτε πως γίνεται να έχει καλές σχέσεις με τον Κόκκαλη και να τα χώνει και στην ομάδα του και στον φίλο του, Γκαγκάτση. Είναι από τα πιο παράδοξα με τον Κάρπετ. Μάλλον υπάρχει ένας εκατέροθεν στυγνός επαγγελματισμός που προσωπικά δεν μπορώ να τον πιάσω.

  3. Είναι αντικειμενικός. Δεν είναι λαμόγιο. Κανένα λαμόγιο δεν κάνει επιθέσεις. Τα λαμόγια σφυρίζουν αδιάφορα.

  4. Οι γνωριμίες του στο ελληνικό ποδόσφαιρο είναι εκπληκτικά πολλές.

  5. Χελάκης, Χριστόγλου και Νικολογιάννης δεν θέλουν ούτε να τον βλέπουν. Τα συναισθήματα είναι αμοιβαία. Απλά συνυπάρχουν για επαγγελματικούς λόγους.

  6. Ο Καρπετότουλος μαζί με τον Λεάνη γράφουν την στήλη του Στέφανου Χάρη.

  7. Κάποτε υποστήριζε τον Ολυμπιακό. Πλέον είναι τόσο βαθιά χωμένος στον χώρο του ελληνικού ποδοσφαίρου που έχει μουλαρέψει και δεν υποστηρίζει τίποτα.

  8. Στο Φως δούλευε όταν ήταν 22 χρονών, γύρω στο 92. Τότε ήταν απλά ένας καινούριος δημοσιογράφος χωρίς πολλές άκρες. Σταμάτησε την συνεργασία του με το Φως γιατί έφυγε για σπουδές στην Ιταλία δουλεύοντας παράλληλα και σαν ανταποκριτής για τον Φίλαθλο. Επέστρεψε στην Ελλάδα το 1998 και η πρώτη εφημερίδα που δούλεψε τότε ήταν ο Κόσμος των Σπορ του Κωστόπουλου που πήγε άπατος.

  9. Είχε την τύχη να είναι καθηγητής μου για δύο εξάμηνα. Από τις πιο σημαντικές στιγμές της καριέρας του:p

) Είναι αντικειμενικός. Δεν είναι λαμόγιο. Κανένα λαμόγιο δεν κάνει επιθέσεις. Τα λαμόγια σφυρίζουν αδιάφορα.

Είχε την τύχη να είναι καθηγητής μου για δύο εξάμηνα. Από τις πιο σημαντικές στιγμές της καριέρας του

Σόρρυ κιόλας αλλά το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις ή πρέπει να μαθαίνεις στη δημοσιογραφία είναι ότι δεν υπάρχει αντικειμενικότητα. Αν υπήρχε τα άρθρα που διαβάζουμε θα ήταν ένα σύνολο αριθμών και ψυχρής καταγραφής γεγονότων.

Και κάτι ακόμα. Το κάθε λαμόγιο που σέβεται τον εαυτό του έχει την ταμπέλα του αντικειμενικού, ενώ σφυρίζει αδιάφορα…

ο αγαπημένος σας δημοσιογράφος και το σημερινό του άρθρο…

Tην περασμένη Κυριακή, μόλις τελείωσε το ματς του Ολυμπιακού, πήρα τηλέφωνο τον Νίκο Λιράκη, τον γενικό διευθυντή της Λάρισας. «Νίκο», τον ρώτησα, «αυτόν τον Βάλνερ εσείς δεν τον δοκιμάζατε και θέλατε να τον αποκτήσετε;». «Ναι», μου είπε. «Είναι καλός παίκτης», του είπα. «Ναι, αλλά έχει παίξει σε τρεις ομάδες», μου απάντησε, «και άμα κάνει ένσταση ο Ολυμπιακός, θα πάρει στα χαρτιά τους βαθμούς». «Αποκλείεται», του είπα. «Υπάρχει dvd που τον δείχνει να αγωνίζεται με τρεις διαφορετικές ομάδες», μου είπε. «Και γιατί δεν το δίνεις στον Ολυμπιακό», τον ρώτησα. «Εγώ δεν δίνω dvd, παίρνω dvd», μου απάντησε σαν παλιός καλός δημοσιογράφος. «Αμα θέλεις, να σ’ το στείλω», πρόσθεσε.

Χίος
Μισή ώρα αργότερα το μηχανάκι του Κώστα Κωστάντου, αντιπροέδρου της ΑΕΛ, μαρσάριζε κάτω από το σπίτι μου. Κατέβηκα. Ο Κωστάντος, που από τότε που έχει παίξει στη σειρά του TRT «Φαλάνι 5-0» κυκλοφορεί ντυμένος γιατρός όλη μέρα, έβγαλε το δισκάκι και μου το έδωσε. «Δεν το είδα», μου είπε. «Ούτε ο Λιράκης το είδε, αλλά μπορώ να σου πω ότι έχουν κοπεί κάποιες σκηνές και δεν ακούγεται τι λέει ο Βάλνερ για τον Σωκράτη Κόκκαλη!». Εμεινα άφωνος. Ενώ κι ο Κωστάντος εξαφανιζόταν στο σουρούπωμα, αναρωτιόμουν τι πρέπει να κάνω. Ποιος έχει κάνει το μοντάζ; Εχουν δει το dvd στο «Goal»; Ξέρει ο Καμπουράκης τους κομμένους διαλόγους; Θα με γράψει ο Χίος έτσι και τον πάρω τηλέφωνο;

Μπαλκόνι
Πήρα την κατηφόρα της Αγίας Φωτεινής. Η μία πιθανότητα ήταν να πάρω τηλέφωνο τον Γιάννη τον Μώραλη και να του κλείσω ένα ραντεβού στο Βυζαντινό του Χίλτον. Θα του έδινα το dvd και μετά θα κρατούσα το απόρρητο. Στον Μώραλη είχα εμπιστοσύνη -τι θα γίνονταν, όμως, αν πηδούσε από το μπαλκόνι του σπιτιού στην Καλαμάτα ο Λίας ο Δαμήλος;

Φίλος
Τρομοκρατήθηκα καθώς είδα το μέλλον. Ο Πανούτσος θα έβγαινε στην εκπομπή του στο ράδιο και θα έπαιρνε αποστάσεις. Θα έκανε γνωστό ότι κάποτε μου έστειλε ένα μήνυμα ο Πέτρος Κόκκαλης που έγραφε «μη με μπερδεύεις με τον Κατάπτυστο», θα μιλούσε για τη σχέση μου με τον Λούβαρη που στη γιορτή μου με παίρνει για τα «χρόνια πολλά», θα ζητούσε συγγνώμη από τον Αθανασόπουλο που τον είχε προειδοποιήσει για το τι άνθρωπος είμαι. Τέλος, θα αποκάλυπτε το λογαριασμό των 546 ευρώ που έχω στην Εμπορική Τράπεζα - λογαριασμό αληθινό όνειδος για κάθε δημοσιογράφο του καιρού μας. «Είχα δίπλα μου ένα φίδι», θα έλεγε κλαίγοντας και θα έθετε τον εαυτό του εκτός της τηλεοπτικής μας εκπομπής, που είναι άλλωστε η μόνη στην οποία κάποιος μας βλέπει μαζί. Πιστεύω ότι ο Βόγλης, ο Μπαλάφας, ο Παναγιωτάς, ο Μέγας, ο Κατσαρός, ο Λιώρης και κυρίως ο Πολυχρονίδης, που γουστάρει το τζέρτζελο, θα έπαιρναν το μέρος μου, αλλά δεν είναι και σίγουρο.

ΔΟΧ
Στη «SportDay» αντιθέτως και στον SuperΣΠΟΡ FM θα με σταύρωναν. Ακούω στα αυτιά μου τον Χελάκη να λέει στο ράδιο (σαν άλλος Πρετεντέρης) ότι αυτό που έκανα είναι «συναλλαγή ή εκβιασμός». Ακούω τον Τσόχο να ισχυρίζεται ότι και σ’ αυτόν πήγαν το dvd, αλλά δεν το είδε και ότι έχει μάρτυρα τον Μαζιά. Ακούω τον Χαραλαμπόπουλο να αποκαλύπτει ότι κάποτε με πιάσανε στο Μπρίντεζι με ληγμένο διαβατήριο! Μόνο ο Ελευθεράτος θα έπαιρνε το μέρος μου: αφού ο Διονύσης υπερασπίζεται τους διαιτητές, θα το 'κανε και για μένα που ξέρω τι καπνό φουμάρουν. Το πολύ πολύ να έκανε κάποια επίθεση στον Ντέμη, που είναι και βολικός.

Πάτρικ
Ταραγμένος πήρα τηλέφωνο τον Πατρίκ Κομνηνό. «Εχω το dvd του Βάλνερ», του είπα. «Μονταρισμένο ή αμοντάριστο;», με ρώτησε. «Μονταρισμένο», του είπα, «αλλά δεν το είδα». «Ούτε εγώ», μου είπε. «Τι να κάνω;», ψέλλισα. «Νομίζω ότι πρέπει να μιλήσεις με τον Τέο», μου είπε. «Μα ο Τέο…», τον αποπήρα, «είναι πλέον στην Ελβετία και τη θέση του στο συμβούλιο την πήρε ο Γιάννης ο Δεσύλας, που έρχεται μάρτυρας κατηγορίας στις αγωγές που μου κάνει ο Γκαγκάτσης». «Το ξέρω», απάντησε, «μετά την ιστορική αυτή εξέλιξη για όσους θρηνούν για τη φυγή του Τέο ή για τον ερχομό του Δεσύλα, θα δοθεί καφές στην καφετέρια “Jolly”, που ο τελευταίος έχει στην πλατεία της Νέας Σμύρνης. Γράψ’ το αυτό, γιατί χθες ο Κάκος πήγε και ήπιε καφέ απέναντι, στο “Play”».

Σόφο
Τον άφησα γιατί ήταν όλο χαρά, περιμένοντας ότι η ΑΕΚ θα νικήσει τον Πανιώνιο. Πήρα τον Σοφοκλή Πιλάβιο. Του είπα ότι έχω το dvd. «Ακου», μου είπε, «η μόνη λύση είναι να το πας στον Βασίλη τον Γκαγκάτση. Αυτός θα τα τακτοποιήσει όλα». «Εγώ;», του είπα κάνοντας την ίδια ερώτηση που κάνει σε βραχνό και ο Γκαγκάτσης όταν τον κατηγορούν. «Ναι, εσύ», μου απάντησε. «Θα πάρεις τον Χρήστο Υφαντή, θα του το δώσεις και θα τελειώσει η ιστορία». «Μα δεν μπορώ να πάω εγώ στον Γκαγκάτση;», του είπα. «Γιατί εγώ πώς πήγα;», με ρώτησε.

Μπουνιές
Είχε δίκιο. Είχα βγει ποδαρόδρομο πίσω από τον Αγιο Σώστη. Εστριψα για την ΕΠΟ. Και τότε είδα ένα πλήθος απέξω να τσακώνεται. Παράγοντες, διαιτητές, δημοσιογράφοι, μάνατζερ, δικηγόροι, εκδότες, επόπτες, πεθερές και κουμπάροι έπαιζαν μπουνιές. «Τι γίνεται;», ρώτησα σαν άλλος «Νικολακό» τον Γιώργο τον Στράτο που είναι πάντα εκεί. «Εχουν φέρει όλοι το dvd του Βάλνερ και σκοτώνονται ποιος θα το παραδώσει πρώτος», μου είπε. «Ο Αρβανιτίδης και ο Κομπότης έχουν ένα πανό που γράφει “Βασίλη, εγώ το 'φερα”». Δεν άντεξα άλλο και πήρα τον Μώραλη…

Ντέρμπι
ΟΑρης κατεβαίνει με: «Η ΠΑΕ Αρης ανακοινώνει ότι με ασφαλιστικά μέτρα που κατέθεσαν οι εταιρείες ΝetMed και ΤAF (εταιρεία που έχει τα τηλεοπτικά δικαιώματα της ΠΑΕ ΠΑΟΚ) απαγορεύτηκε η μετάδοση του αγώνα της Κυριακής από τον ηλεκτρονικό πίνακα του «Κλεάνθης Βικελίδης». Ζητούμε συγγνώμη από τους οπαδούς μας για την αναστάτωση, αλλά μάλλον κάποιοι ενοχλήθηκαν από την παρουσία τους στο γήπεδό μας, σε συνέχεια της αποφυγής παρουσίας τους στο ίδιο το παιχνίδι».

Ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ θα παραταχθεί με: «Ενημερώνουμε αυτούς που επιχειρούν να κρύψουν την αγωνία τους, την αναξιοπρέπεια και τους φόβους τους πίσω από “κυνήγι μαγισσών” ότι ουδέποτε η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ασχολείται με ομάδες μικρότερου βεληνεκούς, όπως επίσης ότι ουδέποτε ασχολούμαστε με το τι κάνουν άλλοι σύλλογοι στα σπίτια τους. Για εμάς ο ΠΑΟΚ είναι πάνω απ’ όλα…».

(Καλά, είναι δυνατόν ο Σκόρδας να πίστευε ότι θα τον άφηνε η NetMed να μεταδώσει ένα ματς που γίνεται σε συνδρομητικό (;!) κανάλι σε ανοιχτή δημόσια προβολή;)

προβλέπω κάποια στιγμή να μαζεύει μερικές ψιλές ο Κάρπετ…

ωραιος…μ αρεσουν τα αρθρα του κυριως αυτα που αναφερονται σε αγωνιστικα θεματα και αναφερει συστηματα κ.λ.π…γουσταρω που βλεπει το ποδοσφαιρο κατι σαν σκακι,και τον διαβαζω αν και πολλες φορες διαφωνω η φτανει σε σημεια γραφικοτητας…παντως ξεχωριζει απ τους αλλους αθλητικους δημοσιογραφους που γραφουν τα ιδια και τα ιδια…

τωρα αν ειναι λαμογιο???υπαρχει μεγαλοδημοσιογραφος που να μην ειναι λιγο λαμογιο η λιγο ρουφιανακος???
βεβαια στο πολιτικο ρεπορταζ συμβαινει πολυ περισσοτερο απ οτι στο αθλητικο…:slight_smile: :slight_smile:

Ποτε δεν εγραφαν στο ΦΩΣ
Καρπετοπουλος Αντωνης
Δημοσιογράφος, Σπουδές Νομικής στην Ιταλία, σεμινάρια Ραδιοτηλεόρασης Υπ. Πολιτισμού και Ιδιωτική Σχολή Δημοσιογραφίας Piccolo Gruppo στη Ρώμη, εφημερίδες Φίλαθλος, Κόσμος των Σπορ, περιοδικά Σπορ & Σκορ, Ντέρμπυ, Σινεμά, Active, ιταλικά Lazialita και Sport News, Ρ/Σ Sprint FM, Ράδιο Θεσσαλονίκη, Θεσσαλία FM, Κανάλι 15, τηλεοπτικά κανάλια Telecity και Κανάλι 5, μόνιμος συνεργάτης του Ρ/Σ Capitol στην Κύπρο, Talk Radio και Radio Incontro στην Ιταλία, ανταποκριτής του ΣΠΟΡ FM στην Ιταλία, παραγωγός SuperΣΠΟΡ FM, αρθρογράφος Sportday, μέλος της Ένωσης Ξένων Ανταποκριτών από το 1994, μέλος ΠΣΑΠ-AIPS, ΕΣΗΕΑ

Αποσπασματα απο το σημερινο του αρθρο στη SportDay:

ProZone 20

Μαζαράκος (Ξάνθη ? Λεβαδειακός 4-1): Ηταν τέταρτος στο Ατρόμητος ? Ξάνθη (τζάμπα μεροκάματο) και πήρε την Κυριακή το ευκολότερο ματς της αγωνιστικής για να φτιάξει τους βαθμούς του. Είδατε πώς τον προσέχουν μετά το πέναλτι στο Ολυμπιακός ? Αρης 1-0;

Aκομα ρε Καρπετ να χωνεψεις οτι ΗΤΑΝ πεναλτι?

Σταυρίδης (ΠΑΟΚ ? Αρης 3-0): Θρίαμβος σε όλα τα επίπεδα. Και αβάντα και μη παραπομπή. «Γεια σου, συμπέθερε, γεια σου, κουμπάρε», που λέει κι ο Χάρι Κλιν. Αλλά σε δύο εβδομάδες έρχεται ο Ολυμπιακός?

Προβοκατσια η διαιτησια του Σταυριδη. Για καλυψη την ευνοιας που ΘΑ εχει ο Ολυμπιακος. Στα δικα μου ματια το συγκεκριμενο σχολιο υποδαυλιζει τη βια…

Παμπορίδης (Πανιώνιος ? Ολυμπιακός 0-4): «Να 'χα χίλια μάτια, τα μάτια σου να βλέπω». Μέχρι με αντίπαλο την ΑΕΚ (κι όχι πάντα) μπορεί να πάρει κάνα σφύριγμα ο Πανιώνιος ?πιο ψηλά, δύσκολα. Πάντως, επειγόντως κάποιος να πει δυο κουβέντες στον Τζιμπούρ πριν δεχτεί καμιά τιμωρία 10 αγωνιστικών. Στον Λεντέσμα δεν χρειάζεται. Κι αυτός κι ο Κοβάσεβιτς έχουν καταλάβει πού βρίσκονται?

Το πρωτο bold ασχολιαστο.
Το δευτερο ξεκαρδιστικο, οταν ο Ολυμπιακος εχει φαει 4 κοκκινες φετος…

Bud news

Κακά μαντάτα έχω για το Λια τον Δαμήλο. Μου λέει παλιός αθλητικός δικαστής: «Εχεις καταλάβει ότι από την ώρα που βγήκε η απόφαση όλοι μιλάνε για το παρανοϊκό της απόφασης και κανείς για την ένσταση του Ολυμπιακού; Αυτό για την Καλαμαριά είναι κακό σημάδι. Η πρωτοβάθμια, ύστερα από την εξαίρεση και του Στεφανάκη, είχε κληθεί να κρίνει μια ένσταση που πολύς κόσμος εκτιμούσε άδικη για τον ιδρώτα των παικτών της Καλαμαριάς, η δευτεροβάθμια της ΕΠΟ καλείται να κρίνει αν η απόφαση για επανάληψη του ματς είναι δίκαια, και για τον Ολυμπιακό και την ήττα του δεν μιλάει κανένας. Νομίζω ότι ο Δαμήλος θα τη χάσει και δεν θα ξαναπαίξει καν το ματς. Και θα προβληθεί η απόφαση της ΕΠΟ ως θρίαμβος της δικαιοσύνης, μια και διόρθωσαν μια άλλη που οι εφημερίδες χαρακτήρισαν απαράδεκτη?»

Γιατι να μιλαει καποιος για μια νομιμη ενσταση που μαλιστα εγινε αποδεκτη αλλα τελικα δεν δικαιωθηκε αυτος που την κατεθεσε?

α.Είναι βολιώτης
β.Είναι κοντός
γ.Σίγουρα δεν συχνάζει στην Λεωφόρο

τελικό συμπέρασμα???

η ιστορία θα δείξει

εδιτ κοντός ξεκοντός λαμόγιο ξελαμόγιο τσιράκι ξετσιράκι το παιδί -βλέπε Εύα Καιλή τό φάγε- και εις άλλα με υγεία

Τι εκανε ρε στην υπερτατη γκομενα Ευα Καϊλη ο αλητης???

ακούω Καρπετόπουλο και Πανούτσο από τότε που έκαναν τους 2 βοσκούς…
κάποια λιγα πράγματα ήξερα παλιότερα…
δεν πολυασχολούμαι πλεον.

Για σειρα ετών υπήρξαν (ίσως είναι ακόμα) η καλύτερη εκπομπή του ραδιοφώνου. Έχω να ακούσω συστηατικά χρόνια λόγω δουλειάς βέβαια…Οποτε ακούω περνάω καλα πάντως.

Ακόμα δημοσιογραφικά έχω τον Πανούτσο πολύ ψηλά. Σχεδόν κάθε του άρθρο είναι και μνημείο. Και μαλακίες να λέει τις λέει για στυλ.

Ο Καρπετ έχει πέσει πολύ στην υπόληψή μου…

Ίσως έχει ασχοληθεί τόσο πολύ με τη βρώμα που έχει γίνει κομμάτι της…

Δεν τα πάει σίγουρα καλά με τον επίσημο (και μη) ΠΑΟ. Τα χώνει στον ΟΣΦΠ αλλά εκεί έχει τις άκρες του…

Μερικές φορές πάντως όσον αφορά την μπάλα, αλλά και άλλα θέματα τα λέει πολύ καλά, άσχετα με το αν συμφωνώ ή όχι.