Αντώνης καρπετόπουλος: aντικειμενικός ή λαμόγιο;

Με τιμά που δεν με θεωρεί αξιόπιστο ένας υποστηρικτής του “Πέστε κάτω”. :wink:
Το αν η ΑΕΚ είχε περισσότερη ποιότητα το 02-03 από το 01-02 δεν επηρέασε τελικά την αποτελεσματικότητα της όπως φάνηκε και από την βαθμολογία. Τη στιγμή που ήρθε στη Ριζούπολη και έκανε το 1-2 ήταν αουτσάιντερ και στον Ολυμπιακό το παιχνίδι το είχαν υποτιμήσει. Ο Ζε Ελίας είχε επικαλεστεί τραυματισμό για να πάει στο καρναβάλι της Πάτρας…
Κατά τα άλλα επιλέγεις μεμονωμένα Ευρωπαϊκά ματς από διάφορες χρονιές για να μειώσεις τους παιχταράδες, δεν μιλάς και για Λεβερκούζεν και το αν ξαναέριξε Ελληνική ομάδα τέτοιο σκορ σε Γερμανική. Δεν έχει νόημα να σε πείσω ή να επιχειρηματολογήσω για Τζόλε-Καρεμπέ-Ζιοβάνι, ό,τι γνώμη θέλεις θα έχεις έτσι και αλλιώς, μιλάνε οι τίτλοι…

+1

ΟΚ, με έπιασες! Η αλήθεια είναι πως όχι μόνο γουστάρω καφρίλες και τις καταδικάζω στο φόρουμ για το ξεκάρφωμα αλλά συμμετείχα κιόλας: Εγώ ήμουν στους διαδρόμους της Ριζούπολης και τρομοκρατούσα αθώα Σκανδιναβόπουλα σαν τον Κόλκα και τον Μικάελσεν! Μπούκαρα στα αποδυτήρια και τους εξήγησα γιατί τα Σκανδιναβικά μοντέλα κοινωνικής πρόνοιας είναι μη-βιώσιμα μακροπρόθεσμα, πως θα αναγκαστούν μία μέρα να μεταρρυθμιστούν και τα παιδιά πανικοβλήθηκαν και δεν ήθελαν να βγουν στο γήπεδο γιατί φοβόντουσαν τι θα απογίνουν αν τραυματιστούν! :slight_smile:

Σοβαρά τώρα, ας μην μπερδέυουμε την αγάπη και την τρέλα για μία ομάδα με τον χουλιγκανισμό γιατί δεν ταυτίζονται. Εγώ μπορεί να είμαι πιό σκασμένος με την κατάσταση τώρα από αυτούς που τά έσπασαν στο Φάληρο την Τετάρτη, αλλά δεν πρόκειται να κάνω τα ίδια. Ζαμπούνης είναι αυτό;

Ούτε μπαίνω σε λογική συμψηφισμού. Επιλέγω να παρακολουθώ ποδόσφαιρο και να πηγαίνω γήπεδο ενώ αυτά τα πράγματα συμβαίνουν (γενικότερα στο Ελληνικό ποδόσφαιρο), δεν τα γουστάρω αλλά δεν θα με επηρεάσουν και στο πως κρίνω το αγωνιστικό μέρος.

Kατά τα άλλα για την Ριζούπολη σου απάντησε (ξανά) και ο Κάρβου και πολύ τεκμηριωμένα με τις τότε δηλώσεις Φιλιππίδη. Όλη η προσπάθεια εστίασης στα επιεσόδια έχει γίνει για να διαχειριστούν κάποιοι επικοινωνιακά μία τεράστια αγωνιστική συντριβή.

mULE τα λες σωστά και όμορφα :smiley:

Πάντως ο Καρεμπέ ήταν συγκλονιστικός σε εκείνο το ματς :!:

O Άντζας ήταν πιο συγκλονιστικός.

στο ματς του πρωτου γυρου νομιζω οτι τον εδινε στον κυργιακο

Όχι βέβαια!

Επείδή στο θέμα του “πέστε κάτω” είσαι ένας ακόμα ημιμαθής γαυρος θα σου κάνω μια απλή ερώτηση. Τι προτιμάς; Να γινόταν στον Ολυμπιακό κάτι αντίστοιχο με το “πέστε κάτω” ή κάτι αντίστοιχο με την τραγωδία της Θύρας 7 το 1982; Διαλέγεις και παίρνεις. Εγώ επειδή ήμουν στο γήπεδο εκείνη την μέρα παίρνω σαφή θέση και λέω ότι προτιμώ το πρώτο. So simple. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις πάω πάσο.

Για την πρώτη παράγραφο δεν έχει νόημα να συζητάμε. Κάνουμε ένα κύκλο επιχειρημάτων. Αν είσαι τόσο περήφανος γαυρος που δεν μπορείς να παραδεχθείς αυτό που μπορεί να καταλάβει ο οποιοσδήποτε, οτι δηλαδή εκείνη την σεζόν η ΑΕΚ ήταν μια πολύ καλύτερη ομάδα από τον Ολυμπιακό είναι δικό σου πρόβλημα. Για την δεύτερη παράγραφο εσύ είσαι αυτός που μιλάς για το μεμονωμένο ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Λέβερκουζεν. Άλλωστε εκείνο το 6-2 και το 2-2 με την Λα Κορούνια μια χρονιά νωρίτερα είναι οι δυο οάσεις μπροστά σε μια πραγματικότητα που ήθελε τον Ολυμπιακό να τρώει διαρκώς σφαλιάρες στην Ευρώπη. Οπότε μην μου μιλας για μεμονωμένα ευρωπαϊκά ματς γιατί εσύ είσαι αυτός που τα επικαλείται για να αμφισβητήσεις μια πραγματικότητα. Για τους τρεις παίκτες που αναφέρεις ξαναλέω: Για την Ελλάδα η κλάση τους ήταν δεδομένη αλλά για Ευρώπη ήταν λίγοι. Οπότε ο χαρακτηρισμός “παγκόσμιοι” είναι άτοπος. Μπορείς να το καταλάβεις; Ξέρεις να διαβάζεις ελληνικά ή να γραψω και για τρίτη φορά αυτό το πράγμα; Ξέρω, ξέρω… “Ολυμπιακός-Λεβερκούζεν 6-2”. Φαντάσου για τον Χαριστέα με τον Μπάσινα που πήραν και ευρωπαϊκό τι θα λες. Διαγαλαξιακούς θα τους αποκαλείς.

μαλλον ξεχνας οτι ο καρεμπε ηταν σημαντικοτατο στελεχος στη γαλλια που πηρε το μουντιαλ το 1998 και το euro το 2000,οπως και στη ρεαλ που πηρε δυο τσαμπιονς λιγκ το 1998 και το 2000.επισης ο τζιοβανι επαιζε δυο ή τρια χρονια στην μπαρτσελονα και εφυγε επειδη ειχε μαλωσει με τον φαν χααλ και ηταν στην αποστολη του μουντιαλ του 1998 οπου η βραζιλια επαιξε τελικο,εχοντας μαλιστα συμμετοχες.τελος ο τζορτζεβιτς ειναι ο κορυφαιος σε προσφορα ξενος παικτης στο ελληνικο ποδοσφαιρο μαζι με τον βαζεχα,ηταν ο αρχηγος της εθνικης σερβιας στο μουντιαλ του 2006 και ειχε αποδεδειγμενα προτασεις απο ομαδες οπως η γιουβεντους και η βαλενθια.τωρα αν εσυ πιστευεις οτι αυτοι οι παικτες ηταν λιγοι για την ευρωπη,τοτε απλα εθελοτυφλεις.

Ωχ, βαρέθηκα. Εντάξει έχετε δίκιο. Ο Ολυμπιακός έκλεψε τον Ζιοβάνι και τον Καρεμπέ από ευρωπαϊκά μεγαθήρια που τους ήθελαν εκεινη την στιγμή, ο Τζόρτζεβιτς θα μπορούσε να παίζει στην Μπαρτσελόνα αλλά έμεινε στον Ολυμπιακό και η ευρωπαϊκή τους ανυπαρξία είναι απλά μια αυταπάτη. Ότι πείτε.

κλεινοντας,το οτι η αξια τους ηταν σπουδαια δεν αναιρει οτι ο ολυμπιακος για χρονια ηταν αποτυχημενος στην ευρωπη.απλα νομιζω οτι ηταν περισσοτερο θεμα νοοτροπιας και κομπλεξ απο πολλους παικτες και την ομαδα γενικοτερα.επισης πραγματι οταν πηραμε καρεμπε και τζιο δεν ηταν στην καλυτερη φαση της καριερας τους(αν και ο ζιοβανι ισως και να ηταν),αλλα αυτο δεν αναιρει οτι παρεμεναν πολυ καλοι και σπουδαιοι παικτες

Δεν αμφισβητώ την κλάση του Τζιοβάνι αλλά στο μουντιάλ του 98 ξεκίνησε βασικός στο πρώτο παιχνίδι, έγινε αλλάγή στο ημίχρονο και από τότε δεν ξανάπαιξε στην υπόλοιπη διοργάνωση…
Συνεχίστε…:stuck_out_tongue:

Να γιατί δεν πήρε το μουντιάλ τότε η Βραζιλία. :wink:

δεν το ηξερα αυτο.τεσπα,τα ειπαμε πριν.

Εγώ λέω να στείλουμε mail στον Καρπετόπουλο όπου θα του ζητάμε

  1. να δώσει ένα ηθικό πρωτάθλημα στον Πάο για τη χρόνιά της Ριζούπολης
  2. να δώσει ένα ηθικό πρωτάθλημα στην άεκ για τη χρόνιά της Ριζούπολης

ΑΕΚ=Αέναη Επαναστατική Κλάψα :stuck_out_tongue:

Ο Ζιοβάνι τότε ήταν στα ντουζένια του κανονικότατα.

…και τούμπαλιν. Οι δηλώσεις Φιλιππίδη που είχε τους δικούς του λόγους να καλύπτει μία ανύπαρκτη διοίκηση, χρησιμοποιούνται από τους απανταχούς γαύρους για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Και άντε οι παίκτες ήταν κότες. Και άντε να δεχθώ ότι έχουν ξανασυμβεί αυτά (που δεν έχουν). Και άντε οι υπεύθυνοι ασφαλείας της αστυνομίας από τύχη έγιναν μετά υπάλληλοι του Κόκκαλη. Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί θα πρέπει ο οποιοσδήποτε επαγγελαμτίας ποδοσαφαιριστής να ανταπεξέρχεται σε τέτοιες συνθήκες. Δηλαδή αν είχαμε το Ρονάλντο που είναι κλαψιάρης δε θα το αξίζαμε γιατί είναι μαλθακός; Το πρωτάθλημα πρέπει να το παίρνει η ομάδα που έχει 11 Vinnie Jones μέσα; Το δεδομένο είναι ότι το παιχνίδι αυτό δεν παίχτηκε ποτέ στα ίσα. Μπορεί να χάναμε και πάλι αλλά μπορεί και όχι.

Όσο για το Ζιοβάνι, μακράν ο πιο υπερτιμημένος παίκτης που έχει περάσει από τον Ολυμπιακό. Αντί να λέτε για Ζέτεμπεργκ λέτε για τον Βραζιλιάνο Σαν Μαρτεάν…

Υπερτιμημένος ως προς τι?

διαγράψτε τον τώρα. :stuck_out_tongue:

Προσφορά. Ουσία. Μπάλα και όχι τσαλιμάκια ή “δοκιμάζω να βάλω γκολ από τη σέντρα σε ΚΑΘΕ ματς” (και δεν το καταφέρνω ποτέ)

Να ψάξω στατιστικά Ζιοβάνι και Ζέτερμπεργκ ή θα μου πεις μετά ότι τελικά δεν πολυθυμάσαι τι είχε γίνει τότε και ότι σου έχει μείνει μια γενική εικόνα? :lol:

Το λέω για να μείνω στα δικά σου κριτήρια και να μην το πάω στο ότι στο ποδόσφαιρο για κάποιους από μας, οι εκάστοτε μαγικές στιγμές που έχουμε την τύχη να ζούμε μετράνε πιο πολύ από οποιοδήποτε πρωτάθλημα με 15 νίκες του 1-0.

Αν μπορείς να βρεις ένα μέγεθος που πιστεύεις ότι θα απεικονίσει την προσφορά των δύο, να το κάνεις. Ποιο θα είναι αυτό όμως; Τα γκολ; Οι ασίστ; Τα χιλιόμετρα στο γήπεδο; Το με ποιον έπαιζαν δίπλα τους; Το σε ποια παιχνίδια είχαν καλή απόδοση και σ ποια εξαφανίζονταν;

Δε μιλάω για νίκες του 1-0, αλλά ούτε για ποδόσφαιρο αλάνας. Αλλιώς τότε θα κρατούσα κι εγώ τον Μάντζιο στον Παναθηναϊκό να μου βάζει γκολ σαν αυτό στη Βρέμη (ένα το χρόνο)