Αντώνης καρπετόπουλος: aντικειμενικός ή λαμόγιο;

Κοίτα το να συγκρίνουμε Ζιοβάνι με Ζέτερμπεργκ είναι έτσι κι αλλιώς οξύμωρο γιατί ο ένας ήταν βαρύ περιφερειακό φορ που ξέρει τη μπάλα του κόσμου όλου και ο άλλος ένα δεκάρι παλαιάς κοπής σοβαρό και τεχνικά καταρτισμένο.

Οπότε μάλλον πρέπει να δούμε τι έκανε ο ένας κι ο άλλος όταν η μπάλα έκαιγε. Πίστεψέ με ο Περ όσο συμπαθής κι αν μου ήταν δεν έκανε ούτε το 1/10 αυτών που έκανε ο Ζιοβάνι. :wink:

Τώρα άμα θές να συγκρίνουμε Ζιο με Αλεξανδρή που έπαιζαν στην ίδια θέση πάνω κάτω, είναι πιο έγκυρο. Αλλά ας το κάνουμε στο προπονητο-θρεντ γιατί έχω να γράψω πολλά αν είναι και δεν θέλω να υπάρχουν στο τόπικ του κοντόχοντρου καραγκιόζη.

Οκ, αλλά δε συγκρίνω παίκτες, συγκρίνω προσφορά. Ο Ζέτεμπεργκ ήταν (για μένα) πολύ πιο πολύτιμος από το Ζιοβάνι στον Ολυμπιακό. Ο Καρεμπέ δεν το συζητάμε καν. ΑΚόμα και Ο Γκόκιτς και ο Κοβάσεβιτς που απλά έκαναν μία χρονιά όλη κι όλη. Απλά ο Ζιοβάνι είχε έναν μηχανισμό μάρκετινγκ που τον έσπρωξε και έτυχε να πάιξει την εποχή που (για δίάφορους λόγους) ο Ολυμπιακός είχε την πολυτέλεια να έχει και έναν παίκτη άναρχο και “φλ’υαρο” στη σύνθεσή του.

Ο Αλεξανδρής από την άλλη μου ήταν αντιπαθής γιατί ήταν πολύ απρόβλεπτος. Ικανός για το καλύτερο και το χειρότερο. Από το να κάνει τάκλιν σε συμπαίκτη του προ κενής εστίας ή να βγει τετ-α-τετ με τον Σμάιχελ και να μην μπορέι να πλασάρει, μέχρι να κάνει γυριστό βολέ ανάμεσα σε πέντε παίκτες στο ημικύκλιο της περιοχής και χωρίς ισορροπία και να το καρφώσει στο γάμα. Κάποιοι το γουστάρουν αυτό, εγώ θέλω να ξέρω ότι σε έναν παίκτη μπορώ να στηρίζομαι.

Απάντησα εδώ:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=13202

Δηλαδή αν οι παίχτες σας δεν έπεφταν κάτω κάποιος θα άφηνε τις πόρτες της Φιλαδέλφειας κλειστές; :-s
To μόνο κοινό ανάμεσα στην τραγωδία της Θύρας 7 και το πέστε κάτω είναι πως η Αεκάρα στη ρεβάνς του “πέστε κάτω” στο ΟΑΚΑ μέτρησε όσα και το '81 στο Φάληρο: 6!

Κατά τα άλλα μην προσπαθείς να μειώσεις έτσι εύκολα το 6-2 με τη Λεβερκούζεν αλλά και όλες τις νίκες του Ολυμπιακού εκείνα τα χρόνια εντός έδρας, γιατί αν θυμάσαι η ΑΕΚ εκείνη τη χρονιά στο Τσου-Λου έφερνε τα συνεχόμενα Χ μέσα-έξω και δεν μπορούσε να σταυρώσει νίκη έστω με ένα γκολ στο Τσου-Λου ούτε στη Φιλαδέλφεια. Αλλά είσασταν καλύτερη ομάδα, εγώ και η… βαθμολογία δεν το καταλάβαμε… #-o

Νάτες πάλι οι “συνθήκες”…
Είπαμε: τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο…
Αν οι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές ένιωθαν να απειλούνται από κάτι άλλο από την διαφορά κλάσης και νοοτροπίας των ομάδων ας πήγαιναν μέσω του αρχηγού τους στον διαιτητή και τον παρατηρητή να ζητούσαν να μην ξεκινήσει.
Ο Κωστούλας που έτρωγε καφέδες στο κεφάλι όταν έκανε τάκλιν στη λεωφόρο δεν ήταν και ακριβώς ο Vinnie Jones… :roll:

Για Ζέτερμπεργκ (έχει και ρ) αν είδες το αρχικό μου ποστ περί Ριζούπολης σε αυτό το θρεντ τον αναφέρω γιατί τον θεωρώ βασικότατο εργαλείο εκείνου του Ολυμπιακού. Και να θυμίσω και πως όταν παιζόταν το συγκεκριμένο ματς του είχε ήδη ανακοινωθεί πως δεν του ανανεώνουν το συμβόλαιο και είχε υπογράψει στην Άντερλεχτ. Παρ’ όλα αυτά έπαιζε με έναν επαγγελματισμό και φιλότιμο που θα έπρεπε να διδάσκεται από βίντεο σήμερα στου Ρέντη…

“Βραζιλιάνος Σανμαρτεάν” ο Ζιο;;;; 8O
Noμίζω πως είναι η πιό άκυρη παρομοίωση που έχεις κάνει από τότε που μου παρομοίασες τον Αγγελάκα με τον Lou Reed! :p:D

Εσύ μπορεί να είπες ό,τι θες, αλλά αυτό δεν το κάνει και αλήθεια. Έχουν γίνει πολλά στα ελληνικά γήπεδα. Πιθανόν κάποια από αυτά που έγιναν στη Ριζούπολη να έχουν γίνει και αλλού (φωτοβολίδες και πέτρες στο πούλμαν σε όλη τη διαδρομή μέσα στην Αθήνα, εισβολή στα αποδυτήρια, απειλές κατά της ζωής των παικτών από τους “σεκιουριτάδες” του γηπέδου, ξύλο ανάμεσα σε παίκτες και τους “σεκιουριτάδες”, έξοδος για προθέρμανση χωρίς αστυνομική προστασία στη φυσούνα, φωτοβολίδες στο γήπεδο και η αντίπαλη ομάδα να μην κάνει προθέρμανση, ένας παίκτης της αντίπαλης ομάδας να μην μπορεί να ξαναμπεί στα αποδυτήρια και να μένει αποκλεισμένος στο γήπεδο!- και όλα αυτά πριν την έναρξη του αγώνα) αλλά όλα μαζί δεν έχουν ξαναγίνει. Ο Κωστούλας λοιπόν που έφαγε καφέ (ενικός) στη λεωφόρο καλά θα έκανε να σηκωθεί και να φύγει από το γήπεδο γιατί κανένας παίκτης δεν είναι υποχρεωμένος να παίζει με αυτές τις συνθήκες. Όπως και πολλοί άλλοι όλα αυτά τα χρόνια και από τις δύο πλευρές. Αλλά το να μου συγκρίνεις αυτές τις καταστάσεις ή πολύ περισσότερο να υποστηρίζεις ότι η επιρροή πάνω στην αντίπαλη ομάδα είναι ίδια, ξεφεύγει της λογικής και λέγεται οπαδισμός.

Στο κάτω κάτω εμένα δε με νοιάζει. Ως Παναθηναϊκό με συμφέρει περισσότερο να έχω τους “αντιπάλους” μου να στηρίζουν ή να θεωρούν αμελητέα τα όσα έγιναν στη Ριζούπολη και να δείχνουν με αυτόν τον τρόπο το “ποδοσφαιρικό τους ήθος” και τον τρόπο με τον οποίο θέλουν να νικάνε, παρά να είχα ένα πρωτάθλημα ακόμα. Ευτυχώς για κάθε μη Ολυμπιακό (και για μερικούς Ολυμπιακούς φυσικά) η Ριζούπολη είναι μία μαύρη στιγμή στην ιστορία του και αυτό δεν αλλάζει.

Καλά τα λέτε όλοι, αλλά τώρα που ο Κόκκαλης θα πουλήσει στον Μαρινάκη και θα την αράξει σε Μύκονο και Νέα Υόρκη να δω ποιον θα βρείτε να φταίει για όλα τα δεινά του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Κώστα, έχει νόημα; Εγώ πλέον δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω άλλο περί Ριζούπολης.

Μετά από τόσα χρόνια, αυτός που δεν καταλαβαίνει ή εθελοτυφλεί δεν μπορεί να αλλάξει.

Νομίζω πως υπάρχει μια λεπτή διαχωριστική γραμμή του πόσο σημαντική για τη ζωή σου και τη ψυχολογία σου είναι η επιβολή της ομάδας σου σε όλα τα επίπεδα.

this thread is getting out of order…

Φυσικά και δεν έχει νόημα.

Γιατί έχετε δώσει διαστάσεις μύθου στη Ριζούπολη και έχετε βγάλει ένα καφρόμετρο. Λες και η Ριζούπολη ξεπέρασε τα επιτρεπόμενα όρια επεισοδίων ενώ οι υπόλοιπες περιπτώσεις όχι. Ο μάντρεηκ τα είπε σωστά. Επεισόδια σοβαρά έχουν γίνει παντού, όλα μαζί όμως πουθενά αλλού. Και λοιπόν? Αυτό τι σημαίνει? Ότι οι οπαδοί των άλλων ομάδων μπορούν να είναι περήφανοι για τα επιτεύγματα της ομάδας τους επειδή τα επεισόδια που έκαναν δεν ξεπέρασαν τα επιτρεπόμενα όρια?

Εσύ outshined έγραψες ότι χωρίζεις του ολυμπιακούς σε αυτούς που λυπούνται για όσα έγιναν στη Ριζούπολη και σε αυτούς που πανηγύρισαν το πρωτάθλημα σα να μη συνέβη τίποτα. Ο mandrake έγραψε για “ποδοσφαιρικό ήθος”. Φαντάζομαι ότι νιώσατε πολύ ανώτεροι όταν τα γράψατε, οπότε επειδή θέλω να αισθανθώ κι εγώ έτσι, έστω και σε “ποδοσφαιρικό ήθος” ας γράψω σε τι είδη χωρίζω τους παναθηναϊκούς:

[I]- Σε αυτούς που ήθελαν να εφαρμοστούν οι κανονισμοί για την επίθεση στον Ευθυμιάδη που προέβλεπαν αφαίρεση βαθμών στην καλύτερη και υποβιβασμό στην χειρότερη και σε αυτούς που την επικρότησαν επειδή “ο αλήτης έδωσε πέναλτυ στο 94’ και μίλαγε με ποταπό ύφος στους παίκτες του ΠΑΟ”.

  • Σε αυτούς που σιχάθηκαν το φετινό πρωτάθλημα λόγω των μολότωφ στο πούλμαν του Ολυμπιακού και κυρίως λόγω του ακρωτηριασμού της υπαλλήλου του ΟΑΚΑ (αλήθεια τιμωρηθήκατε γι αυτό?) και σε αυτούς που το πανηγύρισαν.

  • Σε αυτούς που κομπάζουν για τις 5 ευρωκούπες στο μπάσκετ και σε αυτούς που δεν ξαναπάτησαν ποτέ μετά την νομιμοποίηση των γεγονότων της Λαυρίου από τους ιδιοκτήτες της ΚΑΕ με την παρουσία τους στην κηδεία του “ήρωα” Φιλόπουλου.[/I]

Θα έβρισκα πολλά άλλα, όπως και νάχει όμως θα βγάλετε το καφρόμετρο και θα πείτε ότι δεν είναι το ίδιο. Μην ξεχάσετε να δηλώσετε και την πατέντα όμως, μπορεί να βγάλετε λεφτα έτσι.

Η ουσία είναι ότι το να απορρίπτεις επιλεκτικά ένα κομμάτι της σαπίλας του ελληνικού αθλητισμού είναι ότι πιο υποκριτικό και είναι μάλλον αυτό που δείχνει “πόσο σημαντική για τη ζωή σου και τη ψυχολογία σου είναι η επιβολή της ομάδας σου σε όλα τα επίπεδα”. Γι αυτό ή παρατήστε τα όλα και μην ξανασχοληθείτε ή μείνετε στο αγωνιστικό κομμάτι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι λοιπόν το κοντέρ στη Ριζούπολη έγραψε 3-0. Στο εξωαγωνιστικό πιάσαμε ως χώρα πάτο άλλη μια φορά. Όλοι μαζί. Αν εσείς νιώθετε ανώτεροι και θεωρείτε υπάνθρωπους τους οπαδούς τους Ολυμπιακού με γεια σας με χαρά σας.

Εγώ πάντως που από το 2003 έχουν περάσει 7 χρόνια, δικαιούμαι να χέστηκα και για τα τότε επεισόδια και για το τίτλο; Σε ποια κατηγορία ανήκω που πλέον ούτε για το τίτλο χαίρομαι, αλλά ούτε και για τα επεισόδια λυπάμαι; :lol:

Σοβαρά τώρα, μη λέτε μεγάλες κουβέντες, γιατί μετά έρχονται και οι μεγάλες κωλοτούμπες. Ο αναμάρτητος πρώτος την κροτίδα βαλέτο

Επιμένεις Κρισπ να μην καταλαβαίνεις το εξής απλό:

Δε συζητάμε για τα επεισόδια αυτά καθεαυτά. Προσωπικά σιχαίνομαι όλον τον “πολιτισμό” του γηπέδου και γι αυτό δεν πατάω. Δε θεωρώ λογικό ούτε το να βρίζεις τη μάνα κάποιου πόσο μάλλον οι ακρωτηριασμοί, το Λαύριο ή οι Μολότωφ. Άλλο είναι το ζήτημά μας. Το πόσο τα άλλα επεισόδια που αναφέρετε επηρέασαν αγωνιστικά ένα παιχνίδι ή όχι. Το ότι ακρωτηριάστηκε μία υπάλληλος εντάσσεται στο ποινικό δίκαιο, έιναι εγκληματική πράξη πώς το λένε. Αλλά να πω ότι ο Ολυμπιακός επηρεάστηκε από αυτό στο παιχνίδι του; Το Λαύριο ήταν πλάκωμα συμμοριών και η παρουσία του Γιαννακόπουλου στην κηδεία ηθική αυτουργία στα επόμενα επεισόδια. Από αυτό όμως έχασε το πρωτάθλημα στο μπάσκετ ο Ολυμπιακός; Τα γεγονότα με τον Ευθυμιάδη (αν και κατά την άποψή μου η ερμηνεία που δίνεις για αφαίρεση βαθμών δε στέκει) έγιναν μετά το τελος του αγώνα. Πώς επηρέασαν αγωνιστικά;

Δεν κρίνουμε τους κάφρους, ούτε βγάζουμε καφρόμετρο, εγώ για μπάλα μιλάω όχι για επεισόδια. Εξίσου κάφρος ειναι κάποιος αν μαχαιρώσει έναν οπαδό και αν μαχαιρώσει έναν ποδοσφαιριστή. Στο αγωνιστικό κομμάτι όμως, μόνο στη δεύτερη περίπτωση έχουμε επιρροή. Αυτό είναι κατανοητό ή όχι; Ή στη λογική που γράφεις “το θέμα είναι τι έγραψε στο γήπεδο” ξεχνάμε όλα τα άλλα;

Μια τελευταία φορά γιατί δεν βγαίνει κάποιο νόημα.

Στην Ριζούπολη είναι η πρώτη φορά που στο βωμό του αποτελέσματος όλα είναι θεμιτά. Μπορούμε να μιλήσουμε για τραγικά και φυσικά κατακριτέα σκηνικά και σε άλλες περιπτώσεις, αλλά όχι πριν την διεξαγωγή ενός παιχνιδιού. Και όχι σε αυτό το μέγεθος.

Σε όλα τα σκηνικά που γίνεται αντιπαράθεση δεν υπάρχει επηρεασμός των παικτών πριν το ματς. Και μιλάμε ότι ήταν στημένο από τον υπεύθυνο της αστυνομίας, όπως αποδείχθηκε από το μετέπειτα αξίωμά του.

Αν χρειαζόταν θα τους έσπαγαν και στο ξύλο πριν βγουν, αρκεί να είμαστε βέβαιοι ότι δεν έχουν την ψυχική ηρεμία να παίξουν ποδόσφαιρο. Ας μη μιλήσουμε για το ότι δεν έγινε προθέρμανση και άλλες “δευτερεύουσες” παραμέτρους.

Τώρα, το να το συγκρίνουμε με άλλα επισόδεια που έγιναν σε άσχετες περιπτώσεις είναι άλλο. Ακόμα και ο Ευθυμιάδης που είναι μαύρη ιστορία έγινε ΜΕΤΑ τη λήξη του παιχνιδιού.Δεμ βγάζω καφρόμετρο. Λέω πόσο επηρέασαν τον αγώνα αυτό καθεαυτό.

Για αυτόν που η ψυχική του ηρεμία μέσα στην επόμενη εβδομάδα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το αν νίκησε η ομάδα του το Σ/Κ ή που η μεγαλύτερη απόλαυση της ζωής του είναι να θεωρεί τον εαυτό του επιβήτορα μέσω της ομάδας του, μπορεί ο τρόπος με τον οποίο έκρινε το αποτέλεσμα στη Ριζούπολη να είναι και ο ιδανικός.

Είναι θέμα νοοτροπίας.

*πάραλληλο ποστ με mandrake, ακριβώς το ίδιο νόημα όμως.

Α, άρα αυτό που σας νοιάζει να συζητήσουμε είναι αν ο ΠΑΟ έχασε το ματς και το πρωτάθλημα λόγω των επεισοδίων?

Ναι, το έχασε λόγω αυτών.

Όλα γαλήνια πλέον. :smiley:

Μα αυτή ήταν η συζήτηση εξαρχής. Και πάνω σε αυτό επιχειρηματολόγησε ο Μιουλ και πάνω σε αυτό (να δεις που) θα ξαναεπιχειρηματολογήσει μόλις δει τη συζήτηση αρνούμενος να παραδεχτεί (έστω και εν μέσω ειρωνίας όπως εσύ) ότι, αν όχι το πρωτάθλημα, εκείνο το ματς από αυτό κρίθηκε. Εξάλλου το πρωτάθλημα είχε άλλη μία αγωνιστική αν θυμάμαι καλά. Ο Ολυμπιακός έπαιζε με την Ξάνθη σε ένα ματς που όλα μπορούσαν να συμβούν…:lol:

Οι κοριοί στα αποδυτήρια της αντίπαλης ομάδας, επηρεάζουν τον αγώνα; Γιατί αν ναι, κακώς οι βάζελοι είστε περήφανοι για την ομάδα του 2004 που πήρε το πρωτάθλημα.

@ Μάνδρακα: Ο Mule, όπως και πολλοί ακόμη γαύροι, δε δέχονται την έκταση των επεισοδίων που λέτε. Προσωπικά, μερικά μου φαίνονται και εμένα παραφουσκωμένα, αλλά μιας και το ελληνικό πρωτάθλημα πάντα μας εξέπλησσε αρνητικά και εγώ δεν έχω δικιά μου άποψη, δεν παίρνω καν θέση.

Πραγματικά ρίχνεις το επίπεδο ρε Μήτσο. Είπε ο Αλέφαντος ότι είχαν κοριούς και πουλαγε φύλλα το Φως. Πες μου πραγματικά γιατί να βάλεις κοριούς… δηλαδή, είναι δυνατόν να ασχολείσαι σοβαρα; Εκτός κι αν κάνεις πλάκα οπότε, σόρρυ.

Ο εισαγγελέας ήταν ο Αλέφαντος; :lol:

http://www.in.gr/sports/article.asp?lngDtrID=246&lngEntityID=531241

Όχι δεν τον επηρεάζουν, ο ποδοσφαιριστής εξακολουθεί να μπορεί να μπει να παίξει μπάλα. Και με αυτό που λέω δε σημαίνει ότι δέχομαι ότι υπήρξαν κοριοί απλά και μόνο επειδή το είπαν κάποιοι στον Ολυμπιακό. Η έκταση των επεισοδίων είναι δεδομένη. Μερικά φάνηκαν από την τηλεόραση, άλλα τα περιέγραψαν ρεπόρτερ και δεν έχει βρεθεί κανείς να τα διαψέυσει. Ακόμα και ο Νικολακόπουλος συνήθως χασκογελάει και λέει την ίδια πιπίλα. “Τι έγραψε στο γήπεδο”. Τέσπα. Δεν προσπαθώ να σας πείσω άλλο. Ο καθένας ό,τι πιστεύει. Ίσως η ριζούπολη είναι μία ακόμα προπαγάνδα στο άδικο αντι-Ολυμπιακό μένος που έχει κατακλύσει την Ελλάδα. Over and out από εμένα, αύριο πάλι.

εδιτ: ο εισαγγελεας είναι υποχρεωμένος να ερευνήσει μία ΄καταγγελία, δε σημαίνει ότι τη στηρίζει κιόλας

Mandrake δεν το λέω ειρωνικά, οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος αντιλαμβάνεται ότι οι συνθήκες κάτω από τις οποίες αγωνίστηκαν οι παίκτες του ΠΑΟ δεν ήταν αυτές που ορίζουν έναν θεμιτό ποδοσφαιρικό αγώνα.

Θα μπορούσα να αρχίσω τα “ας είχαν αρχίδια, όπως οι δικοί μας στην τούμπα και το χαριλάου” αλλά δεν το έκανα γιατί ειναι άστοχο.

Προσπάθησα να δείξω την υποκρισία του να συζητάμε για το τι συνέβη εξωαγωνιστικά στην Ριζούπολη και μόνο. Όλα τα εξωαγωνιστικά του ελληνικού ποδοσφαίρου έχουν μια σύνδεση και φυσικά συναίνεση απ’ όσους παράγοντες συμμετέχουν σε αυτό. Όπως λοιπόν ο ΠΑΟ κανονικά το 2002/03 έπρεπε να είτε να ξεκινήσει με λιγότερους βαθμούς είτε στη Β’ Εθνική και όλοι συναίνεσαν να φάει απλά 5 αγωνιστικές, έτσι και στη Ριζούπολη δεν έπρεπε καν να ξεκινήσει το ματς αλλά όλοι συναίνεσαν στο να γίνει. Τα εξωαγωνιστικά του ποδοσφαίρου είτε τα απορρίπτεις στην ολότητά τους και δεν ασχολείσαι καν είτε αδιαφορείς και μένεις στο τι γίνεται από το 1’ μέχρι το 90’.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός αυτή τη φορά.

Όχι αλλά θα πεθαινε κόσμος… :wink:

Ναι, μωρέ… Τόσο άχρηστη ομάδα που ήταν τότε η ΑΕΚ, ούτε μια νίκη δεν κατάφερε στην Ευρώπη. Με αυτές τις ομαδούλες που έπαιζε άλλωστε ήταν πανεύκολο. Ντροπη που δεν νίκησε την καλύτερη ομάδα του κόσμου αν και τις έβαλε μόνο πέντε γκολ σε δυο αγώνες. Βασικά το έχουμε κουράσει πολύ αλλά επειδή λες μπούρδες απλά για να τις πεις ας δουμε όλα τα ευρωπαϊκά ματς της ΑΕΚ εκείνη την σεζόν και όλα του Ολυμπιακού μπας και κρίνουμε αν το 6-2 ήταν απλά μια καλή βραδια ή όχι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:
Ολυμπιακός-Λεβερκούζεν 6-2 (Και ο Ολυμπιακός πάει για την κατάκτηση του Champions League)
Μακάμπι-Oλυμπιακός 3-0 (Λίγο απότομη προσγείωση μέσα στην κακακόκκινη Κύπρο δηλαδή ουσιαστικά εντός έδρας)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Ολυμπιακός 4-0
Ολυμπιακός-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3
Λεβερκούζεν-Ολυμπιακός 2-0 (Αποκλείεται και μαθηματικά αλλά κυνηγάει τουλάχιστον την τρίτη θέση)
Ολυμπιακός-Μακάμπι 3-3 (Και ξεκινάει η ατέλειωτη μπουρδολογία από τους γαυρους ότι η Μακάμπι που μας άφησε τέταρτους έχει καλή ομάδα και δεν είναι να την υποτιμάς κτλ)

ΑΕΚ:
ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ 2-3
ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ 1-0
Γκενκ-ΑΕΚ 0-0 (Δεν νικήσαμε αλλά τουλάχιστον δεν φάγαμε και τρία όπως ο Ολυμπιακός με την Μακάμπι)
ΑΕΚ-Ρόμα 0-0 (Με Τότι, Μοντέλα, Μπατιστούτα, Έμερσον, Πανούτσι κτλ η Ρόμα)
ΑΕΚ-Ρεάλ Μαδρίτης 3-3 (Με Ζιντάν, Μακελελέ, Ρομπέρτο Κάρλος, Ραούλ, Μοριέντες, Ρονάλντο κτλ η κάτοχος Ρεάλ αλλά η ΑΕΚ δεν μπορούσε να σταυρώσει νίκη έστω με ένα γκολ)
Ρεάλ Μαδρίτης-ΑΕΚ 2-2 (Τα ίδια με απο πάνω)
ΑΕΚ-Γκενκ 1-1 (Το μοναδικό παιχνίδι που ήταν αποτυχία η ισοπαλία)
Ρόμα-ΑΕΚ 1-1 (Θέλαμε νίκη για πρόκριση και την κυνηγάγαμε μέχρι το τέλος αλλά τουλάχιστον δεν τερματίσαμε τελευταίοι)
ΑΕΚ-Μακάμπι 4-0 (Αυτή που λίγο καιρό είχε γαμήσει τον Ολυμπιακό-βλέπε πιο πάνω)
Μακάμπι-ΑΕΚ 1-4 (Ναι, μωρέ… Αυτή που έχει καλή ομάδα και δεν είναι να την υποτιμάς κτλ)
Μάλαγα-ΑΕΚ 0-0 (Με μισή ομάδα η ΑΕΚ, ε)
ΑΕΚ-Μάλαγα 0-1 (Μεγάλη πίκρα και άδοξος αποκλεισμός αλλά σε σύγκριση με την πορεία του Ολυμπιακού η μέρα με την νύχτα)