AC/DC News and Rumors

Τον Brian που ειναι 67; Αστα να πανε. Σε οσες πιο πολλες μπορουμε

O Brian κρατιέται πάρα πολύ καλά για 67… Οι εικόνες του Angus που είδα από μια συνέντευξη στην Αυστραλία πριν μερικές εβδομάδες και από τα γυρίσματα του video clip ήταν απογοητευτικές… Σχεδόν ξενερώνω να βγάλω τώρα φωτογραφία μαζί του… (Μαλακίες λέω, θα έβγαζα πάση θυσία… :smiley: :smiley: )

Και μην ξεχνάμε ότι κάνει πράγματα πάνω στη σκηνή που δεν γίνονται μετά από κάποια ηλικία…

Νομίζω ότι, κάτσανε και έστησαν ασ τόσο καιρό για την Sony για να πάρουν τα τελευταία τους λεφτά, ΑΛΛΑ, Αλλά λέω, πιστεύω οτι βλέποντας και αυτοί οτι είναι το τέλος θα παίζουν για την πάρτη τους στο τελευταίο tour-τα. Οκ, εγώ δε πατάω με την καμία πουθενά, εκτός αν έρθουν εδώ με λογικό εισιτήριο αλλά καταλαβαίνω την χαρά μερικών,
Τέσπα, όλα καλά όλα ανθηρά.
Υ.Γ. Αλλά το άλμπουμ το κόβω για το χειρότερο τους, νομίζω δε λέω κάτι παράλογο. Μέτριο προς καλό για hard Rock άλμπουμ , το χειρότερο τους για AC/DC.

Για όσους ψάχνουν το ομώνυμο

http://rutube.ru/video/2646a3eada5d6befdf5f878bc5d4c828/?ref=logo

Προσπαθω να το χωνεψω μεσα μου οτι ο Malcolm Young δεν ειναι πλεον στους AC/DC και πολυ απλα δεν… Οι AC/DC ειναι απο τις αγαπημενες μου μπαντες και οταν μια μπαντα που ειναι στις 3-4 αγαπημενες σου ετοιμαζεται να κυκλοφορησει καινουριο δισκο, το σκεφτεσαι συνεχεια, ψαχνεις νεα, μετρας μερες και αγοραζεις το αλμπουμ με το που κυκλοφορησει. Πας σπιτι, φτιαχνεις την δικια σου ιδιαιτερη ιεροτελεστια και απολαμβανεις καινουριο δισκο απο μια μπαντα που για εσενα σημαινει πολλα, απο μια μπαντα αιωνιο συντροφο-ζωης στα καλα και στα ασχημα… Οσοι αγαπουν την μουσικη και την βλεπουν σαν κατι παραπανω απο ενα απλο χομπι καταλαβαινουν τι εννοω.

Ομως τωρα χωρις τον Malcolm στην μπαντα δεν εχω την ορεξη και την ανυπομονησια που θα ειχα, δεν μπορω να διανοηθω οτι θα διαβαζω με προσοχη τα credits του δισκου και θα βλεπω τις φωτογραφιες απο το βιβλιαρακι και δεν θα ειναι το ονομα και η παρουσια του Malcolm εκει. Και οταν λεμε Malcolm δεν μιλαμε απλα για τον εναν απο τους 2 ιδρυτες της μπαντας, μιλαμε για τον βασικο συνθετη για την ψυχη της μπαντας, για τον αρχηγο. Ο Angus ειναι ο super-star, το “δεκαρι” ας το πουμε με ποδοσφαιρικους ορους της μπαντας, αλλα ο Malcolm ηταν ο “λιμπερο” με το περιβραχιονιο που οργανωνε το παιχνιδι απο πισω, που φυλαγε τα μποσικα, αυτος που εδινε σιγουρια και σταθεροτητα… Και με την κατασταση της υγειας του γινεται σαφες οτι δεν ειναι μια προσωρινη κατασταση, αλλα κατι μονιμο πλεον.

Οποτε τιποτα δεν θα ειναι ξανα το ιδιο. Τιποτα δεν θα ειναι το ιδιο με την προηγουμενη περιοδεια και αισθανομαι τυχερος που καταφερα και τους ειδα με τον Malcolm 2 φορες.

Οσο αφορα τις ανακοινωσεις για τον δισκο, απο τραγουδια το Play Ball καλο αλλα ως εκει, τιποτα το ιδιαιτερο. Το Rock ‘n’ Roll Train το βλεπει με κυαλια παντως. Το Rock Or Bust ειναι καλυτερο, το γουσταρω πολυ αλλα δεν το εχω ακουσει πολλες φορες γιατι το ειχαν κατεβασει και το ακουσα απο το post του crapsody. Το εξωφυλλο δεν λεει τιποτα, αλλα θα εχει φαση σαν 3D. Δεν ξερω τι να περιμενω απο τον δισκο, προσωπικα θεωρω οτι οι AC/DC δεν εχουν βγαλει ποτε κακο δισκο και το Black Ice μου αρεσε παρα πολυ. Αυτο που σκεφτομαι ειναι ο Malcolm και η κατασταση του και μοιραια ο δισκος περναει σε δευτερη μοιρα.

Δυστυχώς ούτε αυτό ούτε το Play Ball με έχουν ενθουσιάσει. Δεν είναι κακά τραγούδια αλλά δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο. Θυμάμαι στο Black Ice είχα βρει κάποια κομμάτια που μου είχαν κάνει κλικ από το πρώτο άκουσμα (Stormy May Day, Black Ice, Rock n’ Roll Train). Ίσως το Rock or Bust να είναι ο πιο αδύναμος δίσκος που θα έχουν κυκλοφορήσει. Τελοσπάντων ας ελπίσουμε ο καινούριο δίσκος να έχει 2-3 τραγούδια που να είναι ωραίες και εμπνευσμένες συνθέσεις και τα οποία να ξεφεύγουν απ’ τη μετριότητα. Προσωπική άποψη το τραγούδι Repo Man από το νέο δίσκο του Phil Rudd είναι ανώτερο και από το Play Ball και από το Rock or Bust.

Εδώ το γάμησες. :slight_smile:

Παίδες το αναμενόμενο είναι να είναι ο χειρότερος δίσκος τους. Ας περιμένουμε όμως να τον ακούσουμε ολόκληρο. Ακόμα και το Black Ice που ήταν μέχρι τώρα το χειρότερό τους έχει μερικά διαμάντια που δεν κυκλοφόρησαν ως single (βλ. Rock N Roll Dream, Black Ice).

Εμένα η προσμονή μου παραμένει πάντως σε πολύ υψηλό επίπεδο ακόμα και που δεν υπάρχει Mal. Μάλλον είναι η τελευταία φορά που θα το νοιώσω αυτό για δίσκο οπότε προσπαθώ να το απολαύσω όσο το δυνατόν περισσότερο.

Υ.Γ2: Όταν λέτε ότι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο τί εννοείται; Έχετε ακούσει κάτι το ιδιαίτερο στο χώρου του hard rock τα τελευταία χρόνια; Το λέω μονο και μόνο μπας και έχω χάσει κανένα επεισόδιο.

Τους Black Star Riders…

Τους άκουσα. Καλοί είναι. Αν δεν είναι όμως το Play ball κάτι το ιδιαίτερο σίγουρα δεν είναι και το All hell breaks loose…

Σε αυτό το σημείο σε καταλαβαίνω, αλλά εγώ πιο πολύ απολαμβάνω το ότι υπάρχει πλέον ξανά φουντωμένη συζήτηση για νέο υλικό AC DC μετά από 6 χρόνια… :smiley:

Νομίζω η διαφορά είναι ότι το Play Ball ακούγεται όπως θα περιμέναμε να ακούγετε, ενώ το All Hell Breaks Loose έχει έναν ήχο που είχα να ακούσω χρόνια, και για να είμαι ειλικρινείς δεν περίμενα ότι θα ξανάκουγα σε νέο άλμπουμ. Σαν να μένουν οι Angus και Malcolm καμιά 20αριά χρόνια εκτός δισκογραφίας και ξαφνικά να επιστρέφουν. Κάπως έτσι αισθάνθηκα με την κιθάρα του Gorham.

Δεν μπορω να βγαλω απο το μυαλο μου το θεμα του Malcolm, μου ειναι δυσκολο να γινει αυτο, περισσοτερο θα απολαμβανα την ιδεα νεας περιοδειας εστω και χωρις Malcolm, παρα νεου δισκου χωρις αυτον.

κανα λινκ για το ομωνυμο?? (που να παιζει ακομα, τα προαναφερθεντα εχουν κατεβει)

Δυστυχώς πλέον δεν ψάχνω και ελπίζω να κρατηθώ και όταν διαρρεύσει το άλμπουμ ώστε να το ακούσω όπως πρέπει. Δύσκολο βέβαια.

ρε ο Phill είναι αυτός εκεί πίσω??

Θέλω να πιστεύω ότι ο μόνος λόγος που λείπει ο Phil από τη photo είναι ότι τραβήχτηκε στα γυρίσματα του video clip στα οποία ήταν απών…

ε αν υπάρξει και αποχώρηση του Phill, τότε τι να πω… πάντως καμιά σχέσχη με τον Malcolm ο ανιψιός…

Ο Phil ειναι περιεργη περιπτωση ατομου. Δεν ειναι εκπληξη να εφαγε σουτ. Μεχρι τωρα δεν εδινα και πολυ βαση στις φημες. Το να λειψει απο ενα βιντεο κλιπ μπορει να συμβει. Δυσκολα αλλα μπορει. Μετα απο αυτη τη φωτο ομως… Παντως αφου δεν διαλυθηκαν χωρις τον Malcolm ειναι λιγο αστειο και απιθανο να το κανουν λογω Rudd.

Είπαμε ο Φιλήμων είχε οικογενειακό πρόβλημα και βαρά τουμπερλέ ο Bob Richards, μην τα ξαναλέμε.

Μακάρι. Αλλά φωτογραφία στο επίσημο site αναρτημένη χωρίς αυτόν; Κάντε ενα photoshop στη χειρότερη :slight_smile: