AC/DC News and Rumors

Η συναυλία τους στο ΟΑΚΑ για μένα θα είναι πάντα στις 2-3 κορυφαίες που έχω δει, ένα υψηλό στάνταρ για όλες τις υπόλοιπες που είδα και θα δω . Ευχαριστώ για τις όμορφες μουσικές και αναμνήσεις.

5 Likes

Σεμιναριακό live είχαν δώσει στο ΟΑΚΑ, τυχεροί που τους είδαμε. Και πραγματικά, το καλύτερο rhythm section ρε, Malcolm, Cliff Williams και Phil Rudd.

5 Likes

Εκει καπου το 90 που αρχισα να ασχολουμαι σαν εφηβος με το Hard Rock - Metal κτλ , αν και ηξερα σαν ονομα τους ACDC , χωρις να μπορω να ξεχωρισω και παρα πολλα πραγματα, σκαει στο Mtv αυτη εδω η κομματαρα και οσο εντυπωση μου εκανε ο Angus Με την στολη του , αλλο τοσο μου εκανε εντυπωση και το κουνημα του κεφαλιου του τυπου αριστερα , με το μαλλακι ισα ισα να κουνιεται καθως επαιζε την κιθαρα του .

I was shaking at the knees
Could I come again please…

και μονο που σκεφτομαι οτι ειδαμε απο κοντα αυτη την μπανταρα το 2009 , ανατριχιαζω.
Ευχαριστουμε .

6 Likes

πολύ μεγάλη απώλεια για τη μουσική

RIP Malcolm

4 Likes

Σ’ευχαριστουμε που ομορφυνες τη ζωη μας Malcolm Young !!
It’s A Long Way To The Top If You Wanna Rock ‘N’ Roll…

4 Likes

Ο πιο αρχιδατος τυπος.
Σε ευχαριστουμε Mal.

4 Likes

Κριμα και παλι κριμα… Παει ο αρχηγος… Αν και το περιμεναμε, οταν μαθαινεις τετοια νεα δεν γινεται να μην συγκινηθεις… Οι συναυλιες το 2009 στην Ελλαδα και το 2010 στο Παρισι θα μου μεινουν αξεχαστες, κριμα που εχουν εξελιχθει ολα στραβα για την μπανταρα τα τελευταια χρονια…

R.I.P. Malcolm Young, η ζωη μας θα ηταν πολυ διαφορετικη χωρις εσενα, σε ευχαριστουμε για ολα…

https://img.discogs.com/TEtnlQJUbMafwttFJ94WhGM9uUA=/fit-in/300x300/filters:strip_icc():format(jpeg):mode_rgb():quality(40)/discogs-images/A-273543-1143902129.jpeg.jpg

http://cdn.antiquiet.com/wp-content/uploads/2014/04/MalcolmYoung.jpg
.

6 Likes

Rip Malcom μαζί με τον Bon σπάστε τα εκεί πάνω!!!

Δεν θέλω να σε σκανδαλίσω για κανένα λόγο, αλλά αν πιστεύεις στο “εκεί πάνω” πως είσαι σίγουρος πως πήγε όντως “εκεί πάνω” και όχι “εκεί κάτω”; :stuck_out_tongue:

Ένας από τους πιο γαμάτους ρυθμικούς κιθαρίστες ήταν ο Malcolm. Γενικά οι AC/DC είχαν σεμιναριακά ρυθμικά μέρη. Και για όσους λένε πως είναι πολύ απλό, ας προσπαθήσουν να φανταστούν τους εαυτούς τους να κρατάνε αλάνθαστα τα τέσσερα γαμημένα τέταρτα για τόση ώρα σε ένα λάιβ.

Ελαφρύ να είναι το χώμα

2 Likes

Δε θελω να σε σκανδαλισω, αλλα φανταζομαι θα τον καψουνε!

2 Likes

Άρα όντως θα βρει τον Μπον Σκοτ :stuck_out_tongue:

2 Likes

Κάπου θα τα σπάει οπότε τι πάνω τι κάτω το ίδιο είναι

Πάντως ο Bon Scott φαίνεται ότι τελικά πέθανε από υπερβολική δόση ηρωίνης (πριν λίγες μέρες βγήκε αυτή η είδηση).

Ούτως η άλλως το 1975 τον είχαν σχεδόν απολύσει από τους AC/DC λόγω heroin overdose.

Τι Γιάννης τι Γιαννάκης…

όχι ακριβώς, αλλά καταλαβαίνω τι θες να πεις

Κάπου είχα διαβάσει ότι ήθελε να φύγει από τους Ac dc δεν αντέχε άλλο περίοδειες ποτά γυναίκες και γενικά τέτοια ζωή

MegaDAVE: Malcolm είσαι ο ήρωάς μου και θα σε δω μια μέρα στον Παράδεισο.

2 Likes

Ο Μαστουρέην έχει δηλώσει ότι οι τρεις καλύτεροι ρυθμικοί κιθαρίστες είναι ο ίδιος :joy:, ο Χέτφιλντ και ο Μάλκολμ Γιανγκ. Για να κάνει τέτοια χουβαρνταλίκια ο Καραγιόζης Θεός, καταλαβαίνετε για τι κιθαριστάρα μιλάμε.

1 Like

…και συμπλήρωνε: “εγώ όμως παίζω και solos, άρα μπορείτε να βγάλετε τα συμπεράσματά σας” !

Παρένθεση, εννοείται, τα παραπάνω, στα σχόλια για τον αδόκητο χαμό του σπουδαίου Malcolm Young

2 Likes

Με το που εφυγε απο το συγκροτημα ο Malcolm λογω ασθενειας,η μπαντα τελειωσε,οριστικα και αμετακλητα,αν και υπηρχαν ηδη τα σημαδια της αποσυνθεσης,με τον Brian που κουφαθηκε αλλα στα 70 του ποσο να αντεχε αφου στα live δεν εβγαινε η φωνη,με τον Rud που εκδιωχθη για τα μπλεξιματα του,με τον williams που ανακοινωσε αποσυρση.

Το line up ειναι,Axl,Stevie ανηψιος,Angus,Slade,μπασο δεν υπαρχει.

Πρώτα έφυγε ο Mal και μετά έγιναν τα υπόλοιπα ρε. Η ασθένεια του Mal ήταν η αρχή του τέλους. Τα σημάδια της είχαν αρχίσει να φαίνονται από τότε που έγραφαν το Black Ice, όπως είπε ο Angus. Στην περιοδεία χρειαζόταν να κάνει πολλές πρόβες για να θυμηθεί τα ίδια του τα κομμάτια, λόγω της ασθένειας που προχωρούσε.

2 Likes