Ac/dc

:ban::stuck_out_tongue:

Back In Black

Γιατί? περί ορέξεως κολοκυθόπιτα , άσε που ακε/δεκε και ξερό ψωμί, και δεν μπορώ να βγάλω δίσκο τους φόλα…

…μέχρι να γράψω 3 γραμμές θυμήθηκα ότι για αρκετά χρόνια ξύπναγα με το Problem Child…

Βάλτε επιλογή ΟΛΑ!!!

Highway to Hell! :smiley:
το τελευταιο με τον Scot κιολλας,!
Ομως δεν μπορεις να πεις οτι τα αλλα δεν ήταν ισαξια!!

ΤΩΡΑ ΣΤΙΣ 28 ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΕΚΛΑ! :p:p

Λοιπον, για να μπουν μερικα πραγματα στη θεση τους.

Καταρχας, ο “μπετατζης” ή “νταλικερης”, οπως λεει ενας γνωστος μου, μπορει να βρηκε ετοιμα τα αριστουργηματα του Bon, αλλα ειναι ο βασικος λογος για τον οποιο υπαρχουν ακομα οι AC/DC και ειναι αυτο που ειναι σημερα.

Με τον Βon οι AC/DC εγιναν θεοι, με τον Brian θρυλοι.

Απο κει και περα ειναι θεμα γουστου, αφου μιλαμε για δυο διαφορετικες μπαντες.

Με το μακαριτη οι AC/DC ηταν ενα ροκ εν ρολ συγκροτημα, ενω με το "μπετατζη’’ εγιναν πιο χαρντ ροκ.

Ο Bon ειχε αλητεια, ο Brian ενα evil mood, που αλλαξε εντελως τους AC/DC.

Kαι, δυστυχως, (καθως ειναι το μονο που με ενοχλει στη Brian era) οι AC/DC εδω και 28 χρονια εγιναν το γκρουπ του Angus, κατι που δεν ισχυε με το Bon, αφου ηταν ο φροντμαν, παροτι ο Angus ηταν πρωτη φιρμα.

Ο καθενας διαλεγει και παιρνει…

Γιατι για παραδειγμα εμενα που μ’ αρεσει η 2η φαση και πιο σκληρη των AC/DC, πολλες φορες προτιμω ακομα και τραγουδια του μακαριτη (που κακα τα ψεματα σαν εργο υπερεχουν αρκετα των επομενων) να τα ακουω απο το “μπετατζη”.

Αλλα απολυτος δεν μπορει να ειναι κανεις, ουτε να μηδενιζει.-

Σωστά, μετά από τόσες διαφωνίες, προτείνω σε ένδειξη διαμαρτυρίας, να μποϋκοτάρουμε τη συναυλία. Κανείς στο ΟΑΚΑ…:lol:

νομιζω οτι εχετε μπερδευτει καπως.ο ανγκους παντα ηταν πρωτη φιρμα ηταν και ειναι θεος και ουτω καθεξις.αλλα ο ανγκους ειναι η μασκοτ τους κατα καποιο τροπο.και νομιζω οτι απο τον θανατο του μπον και μετα ο μαλκολμ κανει πιο πολυ κουμαντο οπως και στην αρχη της καριερας τους πριν ερθει ο μπον.παντως γενικα παντα το γκρουπ ηταν των αδερφιων

Εννοεις να μπουν τα πραγματα στη θεση τους απο εκει που τα βλεπεις εσυ?:smiley:

Δεν μηδενιζω γιατι ηταν μπετατζης!8)

Ο κυριος λογος που υπαρχουν ακομη σαν μπαντα (μετα το θανατο του πραγματικου αρχηγου) ειναι τα αδερφια.
Δεν ειπα οτι τα βρηκε ετοιμα ο Μπγαϊαν…απλα μαλλον ηταν το επιπεδο στο οποιο δικαιολογημενα βρεθηκαν με το ΒΙΒ ως επομενο αλμπουμ…Το εδαφος για την υπερβαση στο Status της μπαντας το ετοιμαζαν ΧΡΟΝΙΑ.
και οπως ολοι ξερουμε, το ψυχολογικο σπρωξιμο απο τον κοσμο/οπαδο μετα απο ενα κακο συμβαν συνηθως βρωμαει επιτυχια…ε, του εκατσε καλα τελοσπαντων!!

Και επισης…HOW DARE YE ,SIR!!! ΟΧΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΒΟΝ ΑΠΟ BRIAN…:stuck_out_tongue:
ΟΚ…εγω τον ειπα μπετατζη…που ειναι καπως “ταιριαστο”…
εσυ πρεπει να κανεις τον ΒΟΝ να αναστηθει απο τη βλασφημια?!:stuck_out_tongue:

αλλα οπως ειπα και σε προηγουμενο μελι (και λες κι εσυ), ΟΚ ο καθενας γουσταρει και λεει!
Λεω, λες, απαντναω, ανταναπαντνας…και παει λεγοντας…:p:D

Κουηρουλε…θα φας κιτρινη!!
Εννοειται οτι ειναι πρωτη μουρη και παντα ηταν…και ολα αυτα!
Αλλα αν δεν επαιζε ο ΒΟΝ δεν ειχαν “Προσωπο” σαν μπαντα!

Επισης,ασχετο, εχω καταληξει οτι παιζουν Boogie Rythm ‘n’ Blues…:roll:
εχει κανεις καμια αλλη προσεγγιση ?:-k

Eσενα σ’ εχω σταμπαρει καιρο …Αντι-maiden-a…:x

Οι AC/DC ανηκουν στ’ αδερφια ετσι κι αλλιως.

Απλα χωρις το Brian, οι ΑC/DC θα ηταν μια μπαντα που θα τους θυμομασταν για κατι θεικα τραγουδια στα 70ς.

Ο Brian εφερε τη συνεχεια…

Και οπως λες κι εσυ…

Λεω, λες, απαντναω, ανταναπαντνας, συμφωνουμε σ’ αυτο που λεω …τελειωσαμε. :stuck_out_tongue: :smiley:

@queen rulez

το ιδιο πραγμα λεμε… :wink:

Eσενα σ’ εχω σταμπαρει καιρο …Αντι-maiden-a…

Ειλικρινα, λατρευω 4 απο τα αλμπουμ τους!απλα ΔΕΝ ειμαι maiden-ας μαν!
Αυτα ειναι για τα χαρντκορια!εγω δεν τα μπορω αυτα…:har:

Ή εισαι μαζι μας ή εισαι εναντιον μας. :smiley: :lol:

Brian = τεραστια αξια.

Μην το ξεχνατε αυτο. :wink:

powerage εγω!!!γαμωωωωω

Στις 19 φεβρουαριου 1980 ηταν που μας αφησε ο bon, σαν πριν λιγες μερες δλδ,ενα RIP το αξιζει.

“I never replaced Bon Scott, nobody ever could. It was always Bon’s band and it always will be, I’m was just the new singer they hired.”

Brian Johnson

High Voltage Rock n Roll!!!

Εννοείται μπράβο κ στον Johnson βέβαια που όλα αυτά τα χρόνια δείχνει σεμνός κ συμπαθέστατος. :wink:

RIP Bon

Edit: Ρίξτε κ καμιά ψήφο στον Bon που πέθανε ρε ρεμάλια… Όχι άλλο Johnson… :stuck_out_tongue:

http://www.rocking.gr/article7094.php

Ω ρε πεινες!!! :smiley:

Λοιπον ας πω και εγω την γνωμη μου για ενα απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα… Λατρευω και τους 2 τραγουδιστες, ο Bon Scott ηταν μια απιστευτη μορφη, ενας πραγματικος rocker και γενικα τετοιοι τυποι, δεν γεννιουνται καθε μερα… Φοβερος σε ο,τι εκανε, τρομερη και ιδιαιτερη φωνη και με πολυ χιουμορ. Εγραφε φανταστικους στιχους… Ο Brian Johnson αν και ανελαβε μια τοσο δυσκολη αποστολη να αντικαταστησει εναν απο τους πιο επιτυχημενους τραγουδιστες-μορφες που γεννηθηκαν ποτε, το παλεψε με τσαμπουκα και τα καταφερε… Με αυτον οι AC/DC εβγαλαν το καλυτερο τους αλμπουμ εμπορικα και προσωπικο αγαπημενο μου, το Back In Black. Αλλα δεν σταματησαν εκει, εβγαλαν και αλλα κορυφαια αλμπουμ οπως τα For Those About To Rock We Salute You, Blow Up Your Video, The Razors Edge, Black Ice, ενω μου αρεσουν και τα Ballbreaker και Stiff Upper Lip, αν και σαφως κατωτερα των προηγουμενων… Ο Brian εχει και αυτος απιστευτα ιδιαιτερη και χαρακτηριστικη φωνη και πρεπει να εχει το πιο δυνατο λαρυγγι στον κοσμο… Επισης και η δικη του παρουσια στην σκηνη ειναι τρομερη…

Βεβαια κακα τα ψεμματα για εμενα η δυναμη των AC/DC ηταν παντα, ειναι και θα ειναι ο Angus… Ο ανθρωπος ειναι ο,τι πιο πωρωτικο εχω αντικρυσει στην ζωη μου…:vibrate: Πραγματικα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που με την συμπεριφορα του στην σκηνη να μπορει να με πωρωσει και να με τρελανει περισσοτερο απο τον Angus… Οσες φορες και να δω συναυλιες των AC/DC δεν βαριεμαι λεπτο και δεν μπορω να ξεκολλησω τα ματια μου απο πανω του… Απλα το απολυτο ΕΙΔΩΛΟ

Ειναι παρα πολυ δυσκολο να επιλεξω καποιον απο τους 2 τραγουδιστες, με τρελαινουν και οι 2, ο Brian εχει τραγουδησει σε ενα απο τα 3 αγαπημενα μου αλμπουμ ολων των εποχων, ο δε Bon εχει τραγουδησει στα πρωτα 5 που ειναι ενα και ενα και ειδικα τα High Voltage, Let There Be Rock και Highway To Hell ειναι και αυτα απο τα αγαπημενα μου αλμπουμ… Πολυ δυσκολη η συγκριση… Θα πω ομως τον Bon για τους εξης λογους. Γιατι θα το εχω αιωνια καημο που δεν θα μπορεσω να τον δω ποτε, γιατι τον θεωρω ενα κλικ καλυτερο σαν φωνη και επειδη εχει ‘‘φυγει’’ τοσο νωρις και εχει ηδη μπει στην αιωνιοτητα με αυτα που εχει κανει με τους AC/DC… Λατρευω ομως και τον Brian…

R.I.P. Bon…

Διαβαζα προσφατα για το θανατο του Μπον στο wiki …εχουν διευκρινιστει οι αιτιες θανατου του;;;

Eπειδη ψαχνοντας το τοπικ διαβασα ξανα την πρωτη σελιδα…

Με αλλα λογια το Back In Black ειχε γραφτει πριν το θανατο του Μπον κι αν δεν ειχε συμβει το μοιραιο θα κυκλοφορουσε ετσι οπως το αγαπησαμε αλλα με τον Μπον στα φωνητικα;;; 8O

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΜΠΑΝΤΑ…ίσως μαζί με τους Black Sabbath ότι πιο πρωτοποριακό στο χώρο του hard rock
Α και φυσικά ψηφίζω Brian ο τύπος τα σπάει!!!

Οι AC/DC θα είναι πάντα AC/DC και αν θέλουμε να το προσωποποιήσουμε τότε θα πω Malcolm Young ,για τα riff του , την μουσική που ήθελε και τελικά έπαιξε χωρίς να συμβιβαστεί και να πιάσει την κορυφή. Α, καθώς και για τον τσαμπουκά του ( ο Nikki Sixx ακόμα το φυσάει και δεν κρυώνει ).
Όσον αφορά τον Βοn Scott ή τον Brian Johnson μιλάμε για 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ πρώτα απ’ολα άνθρωπους και τραγουδιστές (βλέπε το βιβλίο του Anthony Bozza) που είναι εξίσου τεράστιοι διότι μιλάμε για την πιο πετυχημένη αλλάγη frontman ever (Back in Black : 22 εκατομμύρια αντίτυπα μόνο στην Αμερική).

          ΠΡΟΣΚΥΝΑΜΕ