Ac/dc

Γιατί τα Problem Child, There’s gonna be some rocking, Squealer πάνε πίσω;

Νο way! :wink:

το Problem Child αν δεν κανω λαθος το’χει και στο Dirty Deeds και στο Let There Be Rock…γιατι αυτο?

Tα πράγματα είναι αρκετά μπερδεμένα λόγω δισκογραφικών. Θα προσπαθήσω να το αναλύσω.
Λοιπόν το Dirty Deeds Done Dirt Cheap κυκλοφόρησε πρώτα μόνο στην Αυστραλία (Ιούνιος 1976)
με tracklist

Dirty deeds done dirt cheap , Aint no Fun (Waitin round to be a millionaire) , There’s gonna be some rockin , Problem Child , Squealer , Big Balls , R.I.P. (Rock in Peace) , Ride on , Jailbreak

Δηλαδή σε σχέση με αυτό που όλοι ξέρετε έχει + RIP,Jailbreak και - τα Rocker,Love at First Feel
Στη συνέχεια στην Ευρώπη (όχι στην Αμερική) κυκλοφόρησε το album που όλοι ξέρετε με

Dirty deeds done dirt cheap , Aint no Fun (Waitin round to be a millionaire) , There’s gonna be some rockin , Problem Child , Squealer , Big Balls , Rocker, Ride on

Το Rocker ήταν στο TNT που κυκλοφόρησε μόνο Αυστραλία.

Το 1977 κυκλοφόρησε το Let There Be Rock στην Ευρώπη το οποίο είχε τα

Go down 5.20 , Dog eat dog 3.30 , Let there be Rock 6.12,Crabsody in Blue 4.39 , Overdose 6.03 , Bad boy boogie 4.29 , Hell aint a bad place to be 4.20 , Whole lotta Rosie 5.27

Δεν περιείχε λοιπόν το Problem Child. Απλά αργότερα μέσα στη χρονιά κυκλοφόρησε το album στην Αμερική. Η εταιρεία δεν ήθελε τους στίχους αλλά θεωρούσε και σχετικά αδύναμο το crabsody in blue οπότε το έβγαλε για να προσθέσει το Problem Child το οποίο ουσιαστικά δεν είχε κυκλοφορήσει στην Αμερική. ( Το Dirty deeds κυκλοφόρησε εκεί το 1981). Αυτή η έκδοση επικράτησε και επομένως απο κει και πέρα οι εκδόσεις του Let There Be Rock έχουν το Problem Child. Εγώ το έχω σε βινύλιο με Crabsody… και σε cd (2φορές) κασσέτα με το Problem Child.

Mπέρδεμα η υπόθεση αλλά εγώ θεωρώ το Problem Child τραγούδι του Dirty Deeds και όχι του Let There Be Rock :slight_smile:

Mamise ta! Maniki…

[/B]

κι’εγω ετσι καταλαβα, αφου ειναι παλιοτερο…thnx anyway

Ψήφισα Back in black με απειροελάχιστη διαφορά όμως από το Highway to hell!

back in black και μετα high voltage

ΟΙ AC/DC είναι μπάντα που σηκώνεσαι το πρωί και αρχίζεις να ακούς όλους τους δίσκους με τη σειρά.
Οι άνθρωποι έχουν μια καινοτομία. Δεν έχουν καλύτερο ή χειρότερο άλμπουμ. Όλα ΣΠΕΡΝΟΥΝ τον πανικό.

Back In Black!!

Αν και ότι και αν ακούσεις από AC/DC είναι κόλαση!

BACK IN BLACK φυσικα με χιλιαααααα:metal: :metal: :metal: :metal: :smiley:

Certain things in life are inarguable

  1. Happiness feels good.
  2. Fire Burns
  3. Breathing is necessary
    [SIZE=“3”]4) AC/DC rocks[/SIZE]

ti allo mporouse na einai apo to back in black

Οπως εχει πει κ κατα καιρους ο crabsody το stiff upper lip ειναι παρα πολυ καλος δισκος για να μην πω τα κλασσικα δισκαρα, φοεβερο κλπ κ θεωρηθει υπερβολικο, παρολαυτα δεν εχω ακουσει κ πολλες αποψεις για το δισκο αυτο(review δεν εχει το rocking, γιατι??:lol: ), και η πλακα με τους ac/dc ξερετε ποια ειναι, οτι παρολο που
επαναλαμβανονται αρκετα αυτο δεν κουραζει καθολου ισα ισα μας αρεσει περισσοτερο μαλλον. Με λιγα λογια ενω λεμε για καποια συγκροτηματα να αλλαξουν λιγο , να βγαλουν κατι νεο, να ξεφυγουν απο τα παλια κ συνηθησμενα μονοπατια του παρελθοντος τους κ να μην επαναλαμβανονται συνεχως, κατι τετοιο με τους ac/dc
δεν συμβαινει.

http://www.youtube.com/watch?v=AL-Am2YVRyQ 8)

To stiff upper lip είναι δισκάρα άρα μπορείς να το πεις άνετα. Για μένα ήταν δίσκος έκπληξη γιατί ήταν πολύ καλύτερος και πιο εμπνευσμένος από το πολύ καλό Ballbreaker. Κατά τη γνώμη μου είναι ο καλύτερος δίσκος τους τουλάχιστον από την εποχή του Fly On The Wall. Το riff του Can’t Stop Rock N Roll είναι το καλύτερο που έχω ακούσει τα τελευταία :-k :-k 27 χρόνια.

Όσο για το ότι επαναλαμβάνονται συμφωνώ απόλυτα. Μόνο που σε κάθε κυκλοφορία τους βρίσκουν να κάνουν κάτι μικρό και διαφορετικό που τον κάνει να ξεχωρίζει. Μη μου πείτε ότι τα Flick Of The Switch, The Razors Edge και Stiff Upper Lip ακούγονται το ίδιο.

ΥΓ1. Το rocking προφανώς δεν έκανε κριτική στο δίσκο γιατί τότε που κυκλοφόρησε (Φεβ 2000) rocking δεν υπήρχε.

ΥΓ2. Κάποτε ρώτησαν τον Angus. “Σας κατηγορούν ότι έχετε κυκλοφορήσει 12 φορές τον ίδιο δίσκο” και ο Αngus απαντά: “Λάθος κάνουν. Τον έχουμε κυκλοφορήσει 14.”

YΓ1. Ναι ρε εννοειται οτι αστειευομουν…:lol:

ΥΓ2. Αντε κ για τον 15.:stuck_out_tongue:

Βασικα ο τιτλος εχει γινει γνωστος για το νεο δισκο? Κατι strap it on η it gotta be perfect μαλλον δεν ισχυουν ε…

Ο Brian παντως τωρα τελευταια πηγαινει δεξια αριστερα κ τραγουδαει καναδυο κομματια με αλλες μπαντες. Θελει προφανως να διατηρησει τη φωνη του σε καλα επιπεδα…για να φορτσαρει στο studio.:lol:

΄Οτι φήμη υπάρχει για νέο δίσκο είναι μαλακία. Πόσο μάλλον αυτοί οι τίτλοι. Δυστυχώς :wink:

Ας μην βγαλουν ποτε ξανα δισκο, το “Stiff Uper Lip” ειναι ιδανικο δισκογραφικο φιναλε, φοβερα κομματια… Βεβαια αν βγαλουν κατι αναλογο ξανα δεν θα μας χαλασει καθολου καθε αλλο !

Let there be rock!!!
Αυτό το άλμπουμ μ’έκανε να ψάξω την metal και την rock.

Ειχα διαβασει μια συνεντευξη που ειχε δωσει ο angus με αφορμη τη συμπληρωση 30 χρονων απο τη δημιουργια των ac/dc και o δημοσιογραφος τον ρωταει στο τελος:

Ως πότε θα συνεχίζετε να παίζετε τόσο δυνατά;

«Φαντάζομαι ώσπου να με μαζέψουν από τη σκηνή με φορείο»
Αυτο τα λεει ολα!:lol: 8)