Accept (θεοί)

Λοιπόν… επειδή δεν θέλω να είμαι άδικος, το βραδάκι θα το αφιερώσω για να το ξανακουσω ολόκληρο μετά από…??.. τέλος πάντων πολλά χρόνια. Αν έχεις δίκιο, κάνω κολοτουμπα και edit το ποστ μου.

Είναι αλήθεια αυτό περι Russian, στους αφανείς ήρωες της δισκογραφίας τους. Το άκουγα χθες σε ταξίδι και -για ακόμα μια φορά- αποφάσισα πως ο Λύκος είναι στους τοπ κιθαρίστες έβερ στο metal. Έχει προσωπικό στυλ, είναι παιχταράς και έχει γράψει (πάρα πολλές) τραγουδάρες. Στα αργά του solo ειδικά (κάτι amamos la vida πχ που επίσης άκουγα στο ταξίδι) δείχνει πόσο ταλεντάρα είναι με το συναίσθημα που βγάζει

3 Likes

είναι τεράστιος ο Wolf . Βάζει τόσο ωραία στοιχεία κλασσικής μουσικής ή “παραδοσιακούς” ** ήχους στο μεταλ παίξιμο και soloing

Είναι φανταστικό το πόσο όμορφα τα κάνει μέρος του κομματιού

** Είχα στο μυαλό μου το stalingrand και το Anthem της ΕΣΣΔ και δεν βρήκα καλύτερη χρήση λέξης , δε νομίζω ότι ταιριάζει το “παραδοσιακός”

1 Like

Ασχετο με τα τελευταια posts…

Είδα Αυτό και καπάκι θυμήθηκα αυτό και συγκεκριμένα

Udo: Yes, but that means that I have to start writing songs together with Wolf Hoffmann (ACCEPT guitarist) and that would be a problem. You know, it’s easy to play the old songs, because they already exist. Especially for me it was easier, because I still do those classics with U.D.O., but for some of the guys it was a bit harder. But everybody did a great job on stage. I understand that people want a new ACCEPT album, but composing songs together would have been a disaster. That way we would destroy more than we would create. We have a good relationship now and it’s best to keep it that way.

και λέω πόσο για τον π@υτσο είσαι τελικά ρε Udo. Το κατά πόσο ήταν καταστροφή φάνηκε.

Ίσως και να καταλάβαινα και να επικροτούσα την απόφαση σου να μην συμμετέχεις. Αλλά ρε φίλε, να κάνεις ολόκληρη περιοδεία και να την κυκλοφορήσεις κιόλας??? Ούτε ο Grapow με τους Μasterplan που διάβασα πριν τέτοιο πράγμα!

Τελος πάντων, χρωστάω μια ακρόαση RR οπότε πάω για αληθινούς Accept.

1 Like

το ντεμπουτάκι μια χαρά είναι και η ρουλέτα, εκτός απο εκείνο το δάνειο απο πινκ φλουντ στην πλευρα Βου.

Καλά, όλα τα LPs των Accept μια χαρά είναι… εντάξει σχεδόν όλα, εκτός από το εκνευριστικό Eat the Heat… άντε και την αφόρητη μετριότητα του Predator…

Το θέμα είναι, και πραγματικά μου κάνουν μεγάλη εντύπωση αυτά που βλέπω γραμμένα εδώ, ότι το Blood of the Nations άνετα καταλαμβάνει θέση εντός της καλύτερης εξάδας της δισκογραφίας των γερμανών, πίσω μόνο από τα ευκόλως εννοούμενα (Breaker, Restless, Balls, Metal Heart, Russian Roulette – μη σου πω ότι το τελευταίο είναι συζητήσιμο το κατά πόσον είναι καλύτερο του).
Είναι μακράν ανώτερο του ντεμπούτου και του I’m a Rebel, όπου οι Accept ακόμη ψάχνουν την ταυτότητα τους, αφήνει πίσω το (απλώς ΟΚ) Death Row, αλλά και το πολύ καλό Objection.

Εν αναμονή πάντα της επερχόμενης κυκλοφορίας του νέου πονήματος και για να μπαίνουμε στο κλίμα!

θετικη ή αρνητικη εντυπωση ;

Αρνητική, αφού από τα σχόλια σαν γενική εικόνα προκύπτει ότι το Blood of the Nations βρίσκεται κάτω από τη μέση της δισκογραφίας των Accept!
Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με έναν σπουδαίο δίσκο που, σημειωτέον, είχε και συνέχεια, αποδεικνύοντας έτσι ότι η δεύτερη επανένωση είχε λόγο ύπαρξης.

εννοεις οτι θα επρεπε να ειναι πιο ψηλα ;

Οχι οτι εχει και πολυ σημασια η καταταξη , αλλα πως ειναι για σενα ;

Restless
Balls
Breaker
Metal Heart
Russian Roulette
Blood of the Nations
Stalingrad/ Blind Rage/ Objection Overruled
I’m a Rebel
Accept
Death Row
Predator
Eat the Heat

2 Likes

+άπειρο

1 Like

Πρωτη σου 6αδα ειναι απολυτη ;

Και τοτε γιατι σου κανει εντυπωση ; μηπως ξεχασες κατι στο ποστ σου ;

Γιατι ο @shadowking69 πανω κατω αυτο εγραψε . ο @PrimalRager666 ειδα οτι εξεφρασε διαφορετικη αποψη.

Εγώ ίσως να έβαζα το Metal Heart πάνω από το Breaker αλλά αυτά πάνε και ανάλογα τα κέφια, την μέρα κτλ. Ρε πολύ μεγάλη μπάντα λέμε!
Και πολύ μεγάλος δίσκος το Blood of the Nations!

3 Likes

Γράφω ακριβώς:

Δεν κάθησα να σταχυολογήσω τι έγραφε ο κάθε ένας από τους φίλους συμφορουμίτες, γι’ αυτό άλλωστε δεν απάντησα σε αυτούσιο κάποιο σχόλιο.
Η εξάδα θεωρώ ότι είναι αυτή που γράφω (με άλλα λόγια δεν τρολλάρω, τα εννοώ αυτά που λέω!), η σειρά βέβαια μεταξύ των συγκεκριμένων δίσκων ενδέχεται να αλλάζει ελαφρώς.

2 Likes

δεν ειπα οτι τρολλαρεις , ουτε παω να αποδειξω κατι τετοιο.

Ισα ισα το αντιθετο . ετσι πως το διαβασα δεν καταλαβα στην αρχη αν σου κανει αρνητικη εντυπωση επειδη δεν μπαινει το Blood of the nations στην εξαδα ή επειδη μπαινει .

Δεν μπορω να πω οτι εχω λιωσει δισκογραφια αλλα απο αυτα που θυμαμαι απο πιο μικρος που τα ακουγα συχνοτερα και επειδη μετα απο κουβεντα με τον @shadowking69 εκατσα και ακουσα και τα πιο προσφατα πιο προσεκτικα , δεν διαφωνω καπου . Πανω κατω οπως τα λες , αναλογα φυσικα και τα κεφια.

2 Likes

Μακράν καλύτερο Accept το BREAKER. Για τα μετα συζητάμε. την Torni-4άδα, την βάζω πάνω απο τα 2 τελευταία με udo και το eat, που θεωρω το απολυτο ναδίρ.

Breaker (1981)
Restless and Wild (1982)
Balls to the Wall (1983)  
Objection Overruled (1993)
Metal Heart (1985)
I'm a Rebel (1980)
Russian Roulette (1986)
Accept (1979)
Stalingrad (2012)
Blood of the Nations (2010)
The Rise of Chaos (2017)
Blind Rage (2014)
Death Row (1994)
Predator (1996)
Eat the Heat (1989)

Όποιο και να βάλεις πρώτο δεν νομίζω να σε παρεξηγήσει κανείς, μιλάμε για τόσες δισκάρες…

Αυτο ερχομουν να ποσταρω, με προλαβες…

Πολυ κριμα, απο τους ιδρυτες της μπαντας και παντα εκει στις επαλξεις, δεν εφυγε ποτε και μαζι με τον Wolf ηταν οι βασικοι συνθετες, οι αρχηγοι της μπαντας και βασικα αυτοι οι 2 ηταν οι Accept… Δεν ξερω τι μπορει να φταιει, αλλα πολυ ξενερα…

Σκατά