Μachine Head

Η διαφορά είναι ότι τότε δεν είχαμε φέησμπουκ και τουήτερ για να ασχολούνται επί μέρες οι ιντερνετικοί αντίφα με το τι είπε ο κάθε πρεζάκιας πάνω στη μαστούρα του.

Αυτή είναι η διαφορά.

Ότι ο Ανσελμο δεν διανύει 4 δεκαετίες βαρεων καταχρησεων ας πούμε, που δεν έχει αφήσει εγκεφαλικό κύτταρο όρθιο.

Sent from my XT1572 using Tapatalk

Εκείνη την περίοδο ο Bowie είχε χωθεί με τα μπούνια στο ναζισμό. Περιέργεια?ιστορικά? Ιδεολογικά? Δεν ξέρω. Αυτό σε συνδυασμό με τα ναρκωτικά που έκανε τον οδήγησαν στο να πει οτι είπε. Ο ανσελμο που συνεχίζει λοιπόν να καίει τα κύτταρά του, τι τον οδήγησε στο να κάνει αυτά που έκανε? Καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει.

Εγώ πάντως αυτό που βρίσκω ενδιαφέρον (και το έχω παρατηρήσει και σε άλλα threads παλιότερα -δεν μπορώ τώρα να θυμηθώ που ακριβώς) είναι οι αντιδράσεις τύπου ChrisP που ξεπλένουν με τον αισχρότερο τρόπο τέτοιου είδους μαλακίες (είτε γίνονται από μεθυσμένους, είτε από φασίστες, είτε από “extreme” μπάντες που μπαλατζάρουν για να μη χάσουν και το όποιο κοινό τους). Επειδή η μάζα, οι νόμοι της και τα χαρακτηριστικά της είναι κάτι το απωθητικό, επειδή “εμείς” σαν “άτομα” θέλουμε να αναδείξουμε το διαφορετικό κόντρα στο ρεύμα, πέφτουμε στη λούμπα (καθαρά αντιδραστικά) να κάνουμε πλάτες σε καθίκια κάθε είδους. Antifa το ρεύμα; Fa εμείς! Κράζουν οι ιντερνετάκιδες; Θα υπερασπιστούμε εμείς! Όχι γιατί ντε και καλά συμφωνούμε με αυτό που υπερασπιζόμαστε (που και να συμφωνούσαμε δε θα το λέγαμε ποτέ ανοιχτά), αλλά γιατί σιχαινόμαστε το ρεύμα, so simple! Κάποιες φορές σκεφτόμουνα μήπως όλο αυτό οφείλεται σε καθαρά προσωπικούς λόγους, γιατί αντιλαμβανόμουνα ότι παρόμοια στάση υπήρχε σε διάφορά θέματα, π.χ. ελιτισμός στα μουσικά threads, αντιδραστικά post στο podium κλπ. Αλλά νομίζω ότι τελικά υπάρχει ένα γενικότερο τέτοιο ρεύμα μέσα στην κοινωνία, ιδίως όσον αφορά την ανεκτικότητα, πλέον, και σε καθαρά ρατσιστικές/σεξιστικές/φασιστικές τάσεις. Του τύπου “ΟΚ, σιγά μια σβάστικα φοράει, αυτός πώς φοράει το αλφάδι;” ή “σιγά, το Μωάμεθ κορόιδεψαν, που είναι το πρόβλημα;” κλπ. Ένα αισχρό attitute, δηλαδή, που για χάρη μιας κάποιας “ανεκτικότητας” δέχεται τα πάντα.

Όσον αφορά τον έτερο πρωταγωνιστή, Rob Flynn, να θυμήσω απλά σε όσους κάβλωσαν με τις αντιφασιστικές κορώνες του ότι κάθε τέτοια δήλωση από έναν αστέρα του θεάματος δεν έχει καμία διαφορά από τα δεκάδες “je suis Charlie” αυτοκολλητάκια στα σακάκια των αστέρων του Hollywood (που κράζουμε). Κοινώς, είναι δηλώσεις απόλυτα ενσωματωμένες στο θέαμα και τους κανόνες του. Όσο ο κόσμος χειροκροτάει/γελάει όταν ο κάθε Anselmo κάνει τις μαλακίες του, αντί να τον αρπάξει εκείνη τη στιγμή απ’τη σκηνή, χαΐρι δε θα δούμε, όσοι Flynn και να βγαίνουνε μετά στο Youtube.

Αυτό ακριβως! Αυτό είναι που μου εκανε εντυπωση. Κανει την μαλακια του και ο κοσμος καθεται και γελαει. Δεν ξερω γιατι,ισως ηταν η στιγμη που τους επιασε λιγο “κοιμισμένους”?Δεν καταλαβαν τι εκανε?Δεν τους ενοιαξε? Αρκετοι ισως δεν ηθελαν να μπλεχτουν? Νομιζω ότι εάν το εκανε καποιος εδώ σε συναυλια, εγω προσωπικα θα του εριχνα ότι ειχα μπροστα μου, οποιος και να ηταν αυτος. Οκ, όπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, ο καθενας πιστευει σε ότι γουσταρει,όταν εμενα δεν με ενοχλεί και δεν με επηρεαζει, δεν με απασχολει. Όταν όμως με ενοχλησει και με προσβαλει, ειδικα σε κατι τετοιο, δεν θα υπολογισω τιποτα. Σου δινω τα λεφτα μου και ερχομαι να διασκεδασω. Τέτοιες κινησεις,δεν τις δεχομαι,απλα. Η μουσικη μας εχει μεινει η οποια μας ενωνει, δεν θα μας την χαλασει κανενας Anselmo.

Εμ. Δεν ξέρω αν τρολλάρει το παληκάρι, δεν το έπιασα.

Αν δεν τρολλάρει, Mods? Κανείς?

After the recent outbursts by singer Phil Anselmo during the Dimebash event in the US, his band Down is no longer welcome at FortaRock. Anselmo ended the show in the US with a Nazi salute and shouted “White power”. There has been close consultation between all parties recent days, since we wanted to make a well informed decision. On that basis, the decision is made to cancel the act. We want to make clear that there is no room for racism or fascism at FortaRock.

τις μαλακιες του Anselmo πληρώνουν οι Down και οι οπαδοί τους κατ επέκταση

Ειναι ο μονος τροπος για να κοπουν οι μαλακιες τετοιου ειδους απο οποιοδηποτε ηλιθιο. το μονο που χανουν οι οπαδοι ειναι την ευκαιρια να δουν εναν βλαμενο πιθηκο με ρατσιστικα παραληρηματα να κοπανιεται στην σκηνη. τα αρχιδια μασ κουνιουνται.

Εννοεις πως γλιτωσαν απο το να μπουν σε ενα διλημμα μεταξυ ηθικης και φανμποησμου, και τωρα δε θα χρειαστει να φανε στη μαπα τον κατεστραμμενο μαλλον.

Εγώ δηλαδή τώρα, πρέπει να αλλάξω avatar;

κάνω quote μονο το μέρος του κειμένου με το οποιο διαφωνώ.
οι αντιδράσεις του Flynn δεν περιορίστηκαν -αντίστοιχα- μονο σε ένα αυτοκόλλητο “Je suis Charlie”. Ακόμα και αυτές τις αντιδράσεις, στο βαθμό που είναι ειλικρινείς και δεν εξαντλούνται στο να “κεφολαιοποιησουν” την συμπάθεια της κοινής γνώμης, για εμενα είναι ευπρόσδεκτες.
το να βάζουμε όμως όλες τις αντιδράσεις σε ένα τσουβάλι είναι ισοπεδωτικό.

Δεύτερο και πιο σημαντικό, είναι πιο καλο που δεν τον άρπαξε ώστε να μπούμε σε μια ατέρμονη συζήτηση διαφορων, προηγούμενα που τύχουν έχουν k.o.k.
Μίλησε 10 λεπτά φέρνοντας απλά και ουσιαστικά παραδείγματα ώστε να αποδείξει την αστειότητα επιχειρημάτων του στυλ “είναι εντάξει να λένε οι μαύροι Black Power και όχι οι λευκοί White Power”… Πχ λέγοντας ότι στο συμβόλαιο του σπιτιού του αναφέρει ότι δεν επιτρέπεται να κατοικούν μαύροι… Με κάθε του παράδειγμα γκρέμιζε και ένα επιχείρημα.

Και τουλάχιστον, όπως ίσως είδες και σε ένα video που ανέβηκε από εμφάνιση τους 20 χρονια πίσω, έχει μια συνέπεια απόψεων σε τέτοια θέματα.

Συμφωνω 100%
Με βαση το λαιβ βιντεο απο το 97, φαινεται οτι ο flynn δεν την ειδε ξαφνικα αντιφασιστας, αλλα ειχε ιδιες αποψεις εδω και 20 χρονια.
Και επιπλεον οντως καλυτερα που δεν εδειρε κανενα, γιατι α) θα εδινε βουτυρο στο ψωμι των καθε βλαμμενων που ετρεξαν να υπερασπιστουν τον anselmo με επιγχειρηματα τυπου “ουγκ, ελευθερια λογου, ουγκ” κλπ και β) εδειξε ακριβως πως λειτουργει το συστημα: μπορεις να εχεις την ελευθερια να λες οτι θες, αλλα δεν εισαι ελευθερος της κριτικης του κοσμου και φυσικα των συνεπειων των πραξεων σου.

Ναι πρεπει να το αλλαξεις

Και να κάψεις και τα CDs.

και να μην ξαναφορεσεις μπλουζα pantera γιατι ειδα σχολια στο facebook που ελεγαν οτι οποιον δουν να φοραει μπλουζακι θα τρωει ξυλο γιατι αυτοματα υποστηριζει τους φασιστες!!!οτι να ναι…

Προς alejandro και signal-05:

Έπαιξε μπέρδεμα με αυτό που είπα “να τον αρπάξει ο κόσμος αντί να χειροκροτάει”. Δεν εννοούσα το Flynn, προφανώς, αλλά το κοινό της συναυλίας. Νόμιζα ήταν προφανές από τον τρόπο που το έγραψα.

Από 'κεί κι ύστερα, δεν κατηγόρησα το Flynn ότι [U]ξαφνικά[/U] την είδε αντιφασίστας. Τα ίδια θα έλεγα αν ήμουν στο Dynamo το '97 που λέτε, με τον ίδιο τρόπο γελάω όταν βλέπω αστέρες του θεάματος να βγάζουν αντιφασιστικές/αντισυστημικές κορώνες. Μου θυμίζει τα λογύδρια του DeLarocha ή άλλων τύπων που μιλάνε για επανάσταση και από κάτω υπάρχει κόσμος που χειροκροτάει, ενώ πρώτα έχει πληρώσει ένα αντίτιμο να τους δει, τον έχουν ελέγξει security στην είσοδο και αν γίνει καμιά μανούρα μπορεί να τον ξυλοφορτώσουν κιόλας. Κοινώς για μένα δεν παίζει κανένα ρόλο το μήνυμα που θέλει να στείλει ο άλλος, εάν τα μέσα που χρησιμοποιεί και οι συνθήκες που υφίστανται το αναιρούν την ίδια εκείνη στιγμή. Ε, για μένα τέτοιες δηλώσεις τύπου Flynn (και κάθε Flynn) μπαίνουν σε αυτήν την κατηγορία.

Φυσικά εδώ μπορεί κάποιος να επεκτείνει την κουβέντα και να παρατηρήσει το μέγεθος της επιρροής που ίσως έχουν τέτοιες δηλώσεις σε οπαδούς, κυρίως μικρότερης ηλικίας. Κάτι παρόμοιο με δηλώσεις του Petrozza που αρνούνταν να παίξει σε φεστιβάλ εάν δεν έστελναν τους Taake, κι εμείς γεμίζαμε περηφάνια που οι [U]δικοί μας[/U] Kreator κρατούσαν υψωμένη τη σημαία του αντιφασισμού. Ή στον πόλεμο του Ιράκ, που οι μισοί έβγαζαν αντιπολεμικές δηλώσεις και οι άλλοι μισοί έλεγαν “go U.S.A., γαμήστε τους τρομοκράτες”. Κι εμείς καθόμασταν με το Metal Hammer ανά χείρας και αποφασίζαμε ποιοι είναι οι “σωστοί” και ποιοι οι “λάθος”, χωρίς να αντιλαμβανόμαστε ότι τελικά οι μεν από τους δε δε διαφέρουν και τόσο πολύ, ότι οι μεν και οι δε μπορεί να περιοδεύσουν μαζί την επόμενη μέρα, ότι οι δηλώσεις και των μεν και των δε εμάς συνεχίζουν να μας κρατάνε στη θέση του θεατή που περιμένει κάποιους να μιλήσουν για να δει ποιον θα ακολουθήσει, ποιον θα χειροκροτήσει στην επόμενη συναυλία, από ποιον θα ζητήσει αυτόγραφο επιβραβεύοντας με ένα “yeah, fuck nazis, man”.

Οποτε Leper Jesus, με λιγα λογια η γινομαστε ακτιβιστες και δερνουμε φασιστες στον ελευθερο μας χρονο η αλλιως καλυτερα να μη μιλαμε αφου ειμαστε απλοι θεατες/προβατα που πρεπει να συμφωνησουμε/διαλεξουμε πλευρα.
Διαφωνω γιατι ο καθε ανθρωπος για τους χ,ψ λογους ειναι υπερ η εναντιον τετοιων φαινομενων, με το να εισαι αδιαφορος να ειναι απολυτως λαθος, γιατι μεσω της αδιαφοριας τετοιες πρακτικες/συμπεριφορες θεριευουν και τις βρισκεις μπροστα σου οταν πλεον ειναι αργα. Καλα εκανε ο Flynn, και ο κοσμος που κραζει επισης. Δειχνει αντανακλαστικα.
Επισης καλα κανει οποιος ακουει Pantera, και τα μπλουζακια τους να φοραει και τα cd τους να αγοραζει. Ειμαι της αποψης οτι καποιοι καλλιτεχνες δημιουργουν ενα/καποιο εργο στο οποιο δινουν σαρκα και οστα και μετα το παραδιδουν στην ανθρωποτητα, αυτο το εργο λοιπον σταματα να τους ανηκει, παιρνει πνοη και ειναι αυτοφωτο. Δεν εχει σημασια ποιος συνελλαβε το εργο, αλλα το εργο/τεχνη αυτο καθαυτο.
Π.χ. εμενα μου αρεσουν οι Naer Mataron, ξερω πολυ καλα ποιος ειναι ο Καιαδας, αλλα αφου απολαμβανω τους δισκους τους και δεν εχουν μεσα πραγματα που με προσβαλλουν π.χ. κανα heil hitler, δε δινω δεκαρα τι πιστευει ο Καιαδας. Επισης δεν θα πηγαινα ποτε σε live τους γιατι δεν ειμαι σε mood να βλεπω εναν χοντρο καραφλα να σηκωνει τεντωμενη τη δεξια του χειρα. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
Και στην τελικη, απο τους μουσικους που ακουμε, πιστευω οτι με ελαχιστους θα μπορουσαμε να κανουμε παρεα.

P.S.: Καταδικαστεο και αυτο που εγινε στη Λαρισα με καθηγητη να παιρνει θεση υπερ των Ναζι γιατι αναφερεται σε παιδια γυμνασιου/λυκειου (με δολο) με σκοπο να επηρεασει και οχι σε ενηλικες ετσι ωστε να ακουσει τις χριστοπαναγιες του. Απο τα 30 λοιπον παιδια που εχει αυτος ο ‘‘καθηγητης’’ ας πουμε οτιμπορει να επηρεασει ενα, εμας χρεος μας ως κοινωνια ειναι να μην αφησουμε αυτο το παιδι να διολισθησει σε τετοιες ‘‘ιδεολογιες’’. Το ιδιο χρεος εχει και ο Flynn απεναντι στους πιτσιρικαδες ολου του κοσμου, εναν να μπορει να επηρεασει ο Anselmo κερδος ειναι γι’αυτους και ηττα για τον υπολοιπο κοσμο.

http://www.zougla.gr/greece/article/katagelies-ma8iton-ka8igitis-tax8ike-iper-ton-nazi-en-ora-ma8imatos

Lol, εντομεταξύ αυτό ακριβώς έγραψα, ότι σαν οπαδοί έχουμε μάθει να μαστε πρόβατα και να περιμένουμε τα είδωλα να μιλήσουν, τώρα πώς εσύ κατάλαβες το αντίθετο και λες ότι κάτι τέτοιο προτείνω, μάλλον είναι δικό σου θέμα. :-k

Επίσης αυτά που λες για ακτιβισμούς, ξύλο στους φασίστες κλπ. είναι δικά σου λόγια, όχι δικά μου. Εγώ είπα απλά ότι όσο ο κόσμος χειροκροτάει από κάτω όταν ο κάθε Anselmo κάνει τα δικά του, χαΐρι δε θα δούμε.

Κι όμως ένα βίντεο του Flynn, ένα live του Manu Chao ή ένας στίχος του DeLarocha επηρεάζουν πολύ περισσότερο κόσμο από άλλες μορφές αντίδρασης. Για μένα όλα αυτά είναι καλοδεχούμενα. Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι ή το ένα ή το άλλο. Όλες οι μορφές αντίδρασης μπορούν να συνυπάρχουν και να προσφέρουν απέναντι σε τέτοια φαινόμενα.
Το να μην έχει βαρύτητα η άποψη κάποιου επειδή είναι διάσημος (σχετικό…), επειδή έχει λεφτά ή σεκιούριτι στα Live του είναι ισοπεδωτικό τουλάχιστον.
Πιο πολύ εστιάζω στην άποψη λοιπόν. Και με ενδιαφέρει απέναντι στο γκάρισμα του white power να ακούσω κάποιον που δεν πετάει τσιτάτα και δίνει στον κόσμο (στον κόσμο που ενδεχομένως να επηρεάζονταν αντίθετα από τον έτερο “αστέρα του θεάματος”) να καταλάβει το λάθος. Ψύχραιμα και με διαύγεια σκέψης.

Φυσικα ειναι δικα μου λογια αλλα νομιζω οτι ειναι φανερο απο τον τροπο που γραφω οτι τα απορριπτω κι εγω… Τον φασισμο τον αντιμετωπιζεις και τον κατατροπωνεις σε ιδεολογικο επιπεδο. Γι’αυτο ειναι σωστος ο Flynn, γι’αυτο και ο κοσμος δεν χρειαζοταν να δειρει τον Anselmo αλλα να τον αποδοκιμασει. Βεβαιως κατι τετοιο εκεινη στιγμη δεν εγινε αλλα μπορει και να αιφνιδιαστηκαν. Η αποδοκιμασια ηρθε μετα και εμπρακτα μαλιστα, π.χ. ακυρωσεις σε fests και τετοια.

Επισης ξεκινησα απο αυτα που εγραψες και εκανα και 2 σκεψεις παραπανω με αναφορα στην κοινωνια και οχι σε εσενα.